Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
System data 100GB din 256GB

Pot sa schimb routerul?

Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...
 VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi
 Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...
 Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1722 replies to this topic

#1693
radudum

radudum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 17.05.2006
Am vorbit cu conu71, caruia ii multumesc mult pentru disponibilitate si sfaturi. Sarbatori linistite tuturor!

#1694
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 10.08.2023

View Postconu71, on 03 mai 2024 - 18:39, said:

fa totusi poza sa vedem ce si cum, am ferestre mari pe sud est. pana a crescut un piersic a durat 6 ani:))))

Abia peste vreo saptamana cred ca mai ajung la casa, ca sa montez niste cabluri.
Dar intre timp, am facut poza la gagica-mea. Ea deja stia cu ce-are de aface, de-asta a avut reactia aia instantanee, iar eu eram "lasa, ca nu e asa rau, ce-are?". Si-a pus intr-unul din dormitoare si la balcon. Cam la fel arata si la mine.
A se tine cont ca zona deschisa are si plasa de insecte in fata, iar partea cu 4S nu are.
O sa atasez si de la casa cand ajung acolo.

Attached Files


Edited by RaimondMacelaru, 04 May 2024 - 15:09.


#1695
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,097
  • Înscris: 22.06.2004
pare sticla fumurie

#1696
Marius_MS

Marius_MS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.05.2024
La o ieșire spre terasa ce merge mai bine? Profil de ușa de balcon sau profil de ușă?

Are cineva niste poze pentru ambele cazuri?

Edited by Dany_Darke, 08 May 2024 - 05:08.


#1697
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.10.2019

View PostDorel-Jefuitorul, on 03 mai 2024 - 00:42, said:

Tamplaria dreapta cu plase smart arata incredibil, tamplaria cu round si plase clasice arata oribil. Round cu plase clasice este aproape la fel ca tamplaria din lemn stratificat cu rulouri de plastic.
Dar, cat sa te pisi impotriva vantului, la un moment dat te intorci ud tot si le spui oamenilor ce vor ei sa auda, ca profilul este “smecherie”, protejeaza garnitura.
Plasa smart face acelasi lucru, chiar un pic mai bine. Dar pe cine intereseaza cum arata si ce face o plasa de tantari? Mai ales cand trebuie sa plateasca un pic mai mult pentru o plasa de tantari.
Plus ca plasele smart ca si sticlele sun si one nu sunt disponibile in toate zonele tarii, asa la liber, la toata lumea. Adica sunt putini cei care stiu ce sunt aceste denumiri, sunt putini cei din domeniu, de la beneficiari nu putem avea asteptari prea mari.
Sunt curios daca discutiile despre plasele smart vor duce la “concluzii” similare cu cele despre planistar sun. Mie dupa 3-4 ani de folosit planistar sun mi se spunea de catre un user din Bucuresti ca doar la mine in AR exista Sun. A fost contrazis de un alt user tot din Bucuresti, era si culmea. Sunt curios daca Bucurestenii stiu ce sunt alea plase smart, ca eu le folosesc de mai bine de 7 ani.

L.E. Apropo, pune niste poze cu smart, ca eu am pus de cateva ori in decursul timpului, pune si tu sa si vada lumea despre ce vorbim.

Mi-ai starnit si mie interesul cu plasele astea "smart"... Poti pune niste poze te rog? Sau poate un link pentru lamurire? Inteleg ca nu se pot pune pe BE 92 round (cazul meu) dar sunt curios ce am pierdut. Si apropo de plase, ce variante decente am pentru BE 92 round (de la ADF) dar sa nu arate ca nuca-n perete pe culoarea "Basaltgrau Satin84"?

Legat de povestea cu ADF + Sun + Bucuresti, confirm ca niciuna din cunostintele mele nu a auzit vreodata de ADF (de sticla Sun nici atat). Am recomandat eu in schimb "dealer-ul" meu din Focsani unor cunostinte, care la randul lor au recomandat altora si in felul asta Focsani-ul via ADF a echipat vreo 5 apartamente pana acum (plus casa mea). Posted Image

#1698
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 12.08.2020
Plasele smart arata ca in pozele atasate, nu se pot face pe culori nonstandard.

Attached Files


Edited by Dorel-Jefuitorul, 08 May 2024 - 20:29.


#1699
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,246
  • Înscris: 15.10.2006
In loc de plasa se poate monta o foaie de geam?

#1700
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 12.08.2020
Nu.

#1701
alixtim

alixtim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.03.2008
Buna ziua!
Va cer si eu sfatul in legătură cu o casa ce se vrea eficienta energetic. Am ajuns la stadiul căutării pentru ferestre si uși exterioare.
As aprecia ajutorul si sfaturile specialiștilor de aici. Din păcate nu pot atașa sau trimite PM.
Adresa mea de email este ........ @ gmail.com
Mulțumesc anticipat!

Edited by conu71, 13 May 2024 - 14:22.
edit adresa mail


#1702
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 22.02.2009

View Postalixtim, on 09 mai 2024 - 16:46, said:

Buna ziua!
Va cer si eu sfatul in legătură cu o casa ce se vrea eficienta energetic. Am ajuns la stadiul căutării pentru ferestre si uși exterioare.
As aprecia ajutorul si sfaturile specialiștilor de aici. Din păcate nu pot atașa sau trimite PM.
Adresa mea de email este [email protected]
Mulțumesc anticipat!

Profil care sa permita un pachet de sticla tripan minim 40mm cu 2 depuneri ( lowe+float+4s sau lowe+float+lowe) si bagheta termica si gaz ( ultimul mai greu de verificat) depinde de orientare, daca ai vitraliu mai mare de 3mp   sticla tripanul sa fie configurat cu sticla de 6mm, la usi compensatoare , armaturi de 2mm la colorat  si 1,5mm la alb dar eu recomand 2mm si la alb ca in ziua de azi se fac casele cu intrari de 3m inaltime de parca ar soate mortu in picioare Posted Image , atenite  ce ceri una e usa si una e geam , montaj pe precadre ca se poarta in ziua de azi automat si folli int-ext. Iar in rest cum ti-e norocul , si in acest domeniu e ca la loterie cum ti-e norocul Posted Image.

#1703
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,097
  • Înscris: 22.06.2004

View Postalixtim, on 09 mai 2024 - 16:46, said:

Buna ziua!
,,,,,,,,,,,


am trimis mail

#1704
alixtim

alixtim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.03.2008

View Postmmiclaus, on 09 mai 2024 - 18:34, said:

Profil care sa permita un pachet de sticla tripan minim 40mm cu 2 depuneri ( lowe+float+4s sau lowe+float+lowe) si bagheta termica si gaz ( ultimul mai greu de verificat) depinde de orientare, daca ai vitraliu mai mare de 3mp   sticla tripanul sa fie configurat cu sticla de 6mm, la usi compensatoare , armaturi de 2mm la colorat  si 1,5mm la alb dar eu recomand 2mm si la alb ca in ziua de azi se fac casele cu intrari de 3m inaltime de parca ar soate mortu in picioare Posted Image , atenite  ce ceri una e usa si una e geam , montaj pe precadre ca se poarta in ziua de azi automat si folli int-ext. Iar in rest cum ti-e norocul , si in acest domeniu e ca la loterie cum ti-e norocul Posted Image.
Mulțumesc pentru sfaturi @ mmiclaus

View Postconu71, on 09 mai 2024 - 23:15, said:

am trimis mail
Nu am primit emailul dumneavoastră.

Edited by alixtim, 10 May 2024 - 09:32.


#1705
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,097
  • Înscris: 22.06.2004
eu am trimis pe ,,,,,,, @ gmail.com fara spatii

Edited by conu71, 13 May 2024 - 14:22.


#1706
alixtim

alixtim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.03.2008

View Postconu71, on 10 mai 2024 - 22:36, said:

eu am trimis pe ..........@ gmail.com fara spatii
Primit, mulțumesc!

Edited by conu71, 13 May 2024 - 14:21.


#1707
alixtim

alixtim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.03.2008
Mulțumiri @Conu71 pentru ajutor. Am vorbit aproape o ora si am primit răspunsuri la toate întrebările, sfaturi pertinente si detalii la care nici nu m-as fi gândit. Vor fi de mare ajutor!

#1708
alixtim

alixtim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.03.2008
Multumesc @Dorel si @Digix pentru sfaturi si disponibilitate!

#1709
Tr3xx

Tr3xx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.10.2021

View PostTr3xx, on 02 mai 2024 - 08:57, said:

Salutare,
Am o dilema. Cei de la tamplarie mi-au recomandat sa nu aleg bagheta warm edge, sa nu pun folii interior-exterior si nici sa nu folosesc spuma cu celule inchise.

Mi-ai spus ca sunt pur marketing si ca nu are rost sa dau bani pe ele.
Ca pret daca renunt la ele castig vreo 400eur - mai dau doar 3086euro

Am vazut pe simulator faptul ca diferenta la coeficientul de transfer termic este de 0.10W/m2k.
Cum pot calcula ca sa aflu daca merita sa dau 400eur in plus pentru a avea coeficient de transfer termic cu 0.10W/m2k mai bun?


Acestea ar fi tablourile cu warm edge.
Cele fara au un coeficient cu 0.10W/m2k mai prost

https://prnt.sc/UtzQYnKUk2Xa

https://prnt.sc/R9agKNp8EfwT

Buna ziua,
As dori sa aflu daca ma puteti ajuta cu informatia urmatoare : daca merita o diferenta de 400eur in plus pentru un coeficient cu 0.10W/m2 mai bun.
Nu stiu cum sa fac un calcul incat sa vad in cat timp s-ar amortiza diferenta aceasta de 12% de pret.
Multumesc

#1710
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 22.02.2009

View PostTr3xx, on 12 mai 2024 - 13:31, said:

Buna ziua,
As dori sa aflu daca ma puteti ajuta cu informatia urmatoare : daca merita o diferenta de 400eur in plus pentru un coeficient cu 0.10W/m2 mai bun.
Nu stiu cum sa fac un calcul incat sa vad in cat timp s-ar amortiza diferenta aceasta de 12% de pret.
Multumesc

Deci sa ne intelegem , acei coeficient termici sunt doar informative , valorile lor sunt obtinute in "laborator" in conditii perfecte. Aceste conditii pot diferii de la montajul tamplariei pana la amplasamentul propietatii in nord , sud, aer uscat sau umed etc. Tu trebuie sa te gandesti in urmatorul fel , daca nu folosesti toate acele "artificii" ( am pus intre ghilimele, un fel de imbunatatiri) nu vei avea acei coeficienti. Un exemplu : cand se vor repara spaletii trebuie sa stii ca nici un material nu face "priza" pe pvc si apar microfisuri la utilizare mecanica , daca puii folie int/ext acestea se lipesc pe pvc si pe perete este o imbunatatire fonica si termica.iar din cauza ca materialul este unul tare si poros materialul face priza pe el mai bine.Spuma inchisa este o spuma cu densitate mare ce suporta greutati mai mare pe m3 cam 30-40kg, poti testa cu un bat sa nu fie la capat ascutit si vezi in care intra mai usor daca il impungi. Sticla cu warmedge e superioaa ca bagheta e facuta din ceva composit care are o conductivitate termica scazuta. Eu ti-am explicat mai babeste aici

Edited by mmiclaus, 12 May 2024 - 14:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate