Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

TV Zapping (capturi vechi din tv)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#91
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Djl, sa postezi orice ce ai. :P

#92
khalifa

khalifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 23.09.2011
Da! stiu ca predomina Pro-tv ul dar ce era sa fac incet-incet raman fara "sursa" Posted Image) secventele din filmul Star Wars sunt din episoade diferite...va las si o secventa din 2000 cu Doru Octavian Dumitru.
https://files.fm/f/5xew89m68 - Video cu Doru Octavian Dumitru

Attached Files

  • Attached File  11.png   2.53MB   86 downloads
  • Attached File  14.png   2.59MB   88 downloads
  • Attached File  13.png   2.11MB   91 downloads
  • Attached File  12.png   2.47MB   91 downloads


#93
the-spy-4w3z0m3

the-spy-4w3z0m3

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.01.2021
Are cineva niste capturi prin 2002-2003 de pe Cartoon Network?

#94
khalifa

khalifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 23.09.2011
Attached File  recl 1996.ts_000127840.jpg   180.92K   25 downloads

View Postdjl, on 21 octombrie 2021 - 23:22, said:

R-E-C-L-A-M-E Posted Image
poftim reclame din 1996 de pe Pro-Tv si Tele7Abc...https://www.facebook.com/100055995633655/videos/567925824276407/

Attached Files



#95
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,776
  • Înscris: 13.06.2004
¡Ay, caramba!, ce-mi făcuşi colegule. Cică trebuia să mă duc să mă spăl (până la urmă am fost şi m-am spălat). Dar ai pus atâtea chestii... nu ştiu de le unde le scoţi. O să am de de scris cel puţin 10 minute.
Deşi ar trebui să încep cu reclamele (sulfetul comerţului), nu încep cu ele. "Drumuri printre amintiri" a lui Aristide Buhoiu... mă uitam ca poate vedem imagini cu Bucureştiul de altădată (că deja eram pasionat de istoria oraşului meu). Folosea aceaiaşi tematică sonoră ca şi emsiunea "Atlas", adică ceva din "War of the worlds" a lui Jeff Wayne.

Acum să trec la leclame    Posted Image
Când am văzut capturile de ecran mă gândeam ce maşină de spălat poate să fie aceea. Am încercat că ghicesc. Probabil ceva German, "A.E.G.", "Bosch"... nein, "Indesit". Nici nu ştiam eu de asemenea mărci la vremea aia, dar probabil pe vremea aia chiar le făceau bune... una slim de prin 2004-2005 a fost "Indeshit".
Rămânând la domeniul casnic, bucătăria aia cu toate incluse costa destul de mult... dacă un avans mimim era de 2.000.000 Lei şi însemna 30% din total, păi atunci o bucătărie complet utitală era minim 6.200.000 Lei... adică vreo minim 62 salarii minime!!! (păi azi cred că cu 10 salarii minime îţi faci una); salarii medii... cam vreo 30-34. Ce rău o duceam atunci...; şi nici rate nu puteai face aşa de uşor. Mie nu mi-ar plăcea să câştig o bucătărie, ci o maşină de spălat veche şi recondiţionată, că am nevoie de 2 maşini de spălat. Iar scaune cu textile la bucătărie.. la cu mânc eu...

Reclamele la detergenţi şi şampoane, la fel de minicionase ca şi acuma. Unele la fel de cretine precum vocile "traducătorilor" şi "traducătoarelor".
Săpunuri... cred că doream şi "Protex" şi "Palmolive" (reclama aia e cuminte, cred că era una mai veche cu o tanti care îşi arăta milky-milky way sau aia era la "Fa"?). De la "Collgate-Palmolive" nu mai cumpăr nimic, că motiv personal.

Reclama aia la ciocolată "Americana" cred că o mai ştiu, deşi probabil nu am cumpăr niciodată de la ei.

Probabil la concursul ăla cu "Pepsi" am participat şi eu şi cu sora (dacă nu o fi fost altul, poate la "Coca-Cola"). Eram la bunici în Floreasca şi ne-am uitat la televizor la extragere, care era pe Stadionul Dinamo. Plicuri cât să acopere zona porţii. Erau probabil cel puţin 10.000 de plicuri pe acolo. A amestecat cineva şi fireşte că nu am câştigat. Îmi doream şi eu să o duc mai bine, la fel şi alţii, dar era destul de greu pe atunci. Nu pot să zic că am dus-o rău, dar tot voiam unele chestii. Nu vă gândiţi la lux.

Un anunţ la Tele 7ABC costa prin 1995-1996 cam 250-350 Dolari S.U.A. Mi se părea enorm. Nu era chiar enorm, dar nici puţin nu era. Pentru tarifele de azi înmulţiţi cu cel puţin 10. Costa oricum mai puţin decât cel mai ieftin mobil (celular) N.M.T., care era cam 800-900 $.
Dacă postul făcea să zic cel puţin 3.000-4.000 de $/zi din reclame, în maxim 10 zile îşi acopera salariile şi probabil în alte 10-14 facturile la utilităţi (că aerele cred că consumau cel puţin 1.000-2000 $/lună). Mentenţa echipamentului nu era ieftină, că de exemplu la videocasetofoane capetele trebuiau schimbate la 1.500 (teoretic) şi per videocasetofon costa cam 1.000-1.500 de $.
Salariile probabil nu erau mari, dar mai mari decât ale omului obişnuit, adică probabil cel puţin 200-300 $/lună (şi în 1996 ăia erau bani în România, că cine câştiga 100 deja o ducea mai bine... să vedem ce reclamă cu "un pic mai bine" vă aminitiţi). Din păcate situaţia se va înrăutăţi în scurt timp. Acum ceva zile a fost emisiunea aniversară "Sinteza zilei" şi au dat şi imagini din trecut, inclusiv una în care Mircea Badea povestea cum a trebuit să se ducă cu Teo Trandafir la un spectacol de Romanţe de la Sala Radio să fie prezentator, pentru că la Tele 7ABC erau probleme cu salariile şi cam făceau foamea.

Mai sus am zis că "traducătorii" de reclame, ca şi azi aveau voci cam aiurea. Ăia care doar făceau figuraţie vocală la reclame parcă aveau voce mai o.k., deşi aduceau a la comunism. Acum şi cei şi cele care fac asta au nişte voci de te zgârie pe creieri, chiar dacă unii sunt actori sau actriţe. Ca să nu mai zic că pe vremea aia nu ajungeau tot felul de personaje cretine să lucreze în radio şi televiziune, nici la stat, nici la privat.
Hai, mai băgăm amintiri?

Edited by djl, 15 November 2021 - 16:21.


#96
khalifa

khalifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 23.09.2011
@djl ma bucur sa vad persoane care apreciaza ce fac...cat despre amintiri inca o mai am televizorul Philips in camara undeva (defect) este modelul de la minutul 10:07,cu diagonala de 54 cm si telecomanda e la fel...

#97
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021

View Postkhalifa, on 15 noiembrie 2021 - 13:58, said:

Attachment recl 1996.ts_000127840.jpg
poftim reclame din 1996 de pe Pro-Tv si Tele7Abc...https://www.facebook.com/100055995633655/videos/567925824276407/
Parca imi amintesc de reclama cu ce-i doi tipi cu masina de spalat. Pe vremea aia se faceau reclame bune :)

#98
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,776
  • Înscris: 13.06.2004
Da, făceau mai mult reckame bune pe vremuri. Deşi repet, alea la detergenţi erau cam la fel de idioate (poate se mai nimerea una mai bună), însă poate erau mai multe personaje simpactice prin reclame.

khalifa, sincer, sunt invidios că tu ai atâtea pe casete video şi arhiva mea e cam 0, că la vrema aia nu aveam acces la videocasetofon (poate îl luam pe ăla de la bunicii paterni, dar dacă ai videocasetofon nu o să înveţi; idem cu mama şi de ce nu am televiziune prin cablu acasă decât în 1999; noroc că la ambii bunici am avut). Dar dacă văd că cineva să chinuie să posteze informaţie, atunci vin cu comentariile, ca să văd că nu postează degeaba, că şi eu mă simt prost când pun informaţie şi nema comentarii. Plus că îmi place să aflu informaţii legate despre trecut şi poate îi îndemn şi pe alţii să povestească.

De reclama la televizorul "Phlilps" am uitat să zic. Diagonlele de 51 c.m. (apox 20") şi 54 c.m. (21") erau cele mai populare pe atunci, că erau cam singurele cu diagonală decentă a ecranului pe care şi le puteau permite mai mulţi. Probabil mai erau şi alea de 56 c.m. (circa 22"). Diagoanele mai mari erau mai scumpe, şi fie nu aveau bani oamenii, fie considerau că nu merită investiţia dacă e vorba de un televizor nou. La televizoare second-hand (majoritatea le cumpărau din necesitate, nu pentru că erau mai bune, deşi unele probabil chiar erau super) se cumpărau şi de diagonală mai mare. Şi teletextul costa în plus la achiziţionarea unul televizor.
Margarină consumam pe vrema aia. Mai ales în perioadele de post. Dar cred că consumam "Linco" (produsă sub licenţă la Craiova).

#99
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Crainica de la Tele 7 cine era (cea cu părul creț) ?

#100
khalifa

khalifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 23.09.2011

View Postc4n1b4lul, on 15 noiembrie 2021 - 21:42, said:

Crainica de la Tele 7 cine era (cea cu părul creț) ?
pare sa fie aceasta doamna daca nu ma insel ?

Attached Files



#101
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,776
  • Înscris: 13.06.2004
Căutaţi pe aici după termenul 1996 şi poate aflaţi mai exact: https://forum.softpe.../page__st__3780

#102
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,863
  • Înscris: 11.10.2006
Madam Bonux si ce bine spala ea cu detergentul ei!...:D

#103
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,776
  • Înscris: 13.06.2004
Unele mărci pe care le știm sunt mai vechi decât credeam. De exemplu detergenții "OMO" (care au fost produși și în România, la Timișoara), există încă din anii '60; idem "Calgon". "Persil" probabil se știe că este un produs foarte vechi.
La detergenți ar trebui făcute teste ca să vezi care sunt cu adevărați cei mai buni.
Reclama cu mașina de spălat "Indesit" cred că a fost făcută pentru mai multe țări. Am dat de varianta ei în Greacă.
Scumpe erau și televizoarele stereo. Dar pe atunci stereo nu era la societățiile de cablu. Numai dacă aveai satelit sau aparatură video (videocasetofon, LaserDisc player... D.V.D.-ul abia apăruse în 1996, în Europa ajungând prin 1998).
Într-o revistă "Noul cinema" apare menționat un Catalog al Presei 1998. Știe cineva ce conținea, că mă gândesc că poate dăm de ceva din domeniul televiziunii pe acolo.
Colegule khalifa , aia din 1996 e numai cu Tele 7ABC? Că văd că ai zis că ai pus și de Pro Tv, dar nu văd nimic pe facbook. P.S. Pe mine mă pasionează trecutul la modul general, de asta mai știu una-alta.

#104
khalifa

khalifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 23.09.2011
@djl,din primul minut pana in minutul 4 sunt reclame de pe TELE7ABC din minutul 4:00 pana in minutul 22:28 sunt reclame de pe PRO-TV ;) am editat si niste poze din anii 90-2000 gasite pe casete VHS ,las si o poza cu televizorul Philips (acel model din reclama din minutul 10:07) are 3 boxe,2 in lateral si una in centru avea un sunet destul de placut/profund a functionat 15 ani...

Attached Files



#105
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Si eu am avut televizor de asta, l-am dat la cineva pentru ca l-am schimbat cu unul nou Teletech.

#106
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,776
  • Înscris: 13.06.2004
Khalifa, da, aşa e. Mi-am amintit că "Get Smart" a fost la Pro Tv, nu la Tele 7ABC. Dar cum am văzut Tele 7ABC la început, m-am gândit că totul e de acolo...
Eu am un C.R.T. cumpărat pe 12-12-2000 (de fapt e al mamei, nu al meu). Însă vreau şi unul mai vechi, funcţional, probabil în carcasă de plastic, ca să simt vremurile mai vechi. Ce bengos ar fi un "Sony" Trinitron de prin 1990-1997, da' găseşte unul în stare bună. Probabil am să repar un "Hitachi" din 1988 pentru a rula ceva casete video la el (a fost al tatălui meu şi am amintiri nouzeciste cu el). Şi 'Telecolor'ul trebuie reparat. De fapt probabil înlocuit modul de sunet. Din fericire al meu are tubul încă neuzat (tub "Toshiba" Made in Japan   :naughty:   ), că de prin 1997 până când a ajuns la mine (2004) a stat nefolosit din cauza clasicei probleme cu transformatorul de înaltă tensiune. 'Telecolor'ul a fost folosit la un momendat cu ... sistem stereo, adică aveam un videocasetofon stereo cu mecanica buşită, pe care îl foloseam pe post de tuner şi ieşirea audio o conectam la un pick-up "Ziphona" PA2040 (urmaşul lui 'Concert' 2030), iar pe o noptieră puneam o boxă, pe cealaltă noptieră o altă boxă şi aşa aşa ieşea ceva stereo. Asta undeva prin 2006-2008.
Ai ceva de la V.H. 1 când difuzau Disco vechi? Undeva prin 2004-2007.

#107
khalifa

khalifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 23.09.2011

 djl, on 16 noiembrie 2021 - 22:36, said:

Ai ceva de la V.H. 1 când difuzau Disco vechi? Undeva prin 2004-2007.
Videoclipuri de pe VH1 cand difuzau melodii din anii 80'.. gasesti pe rutracker punct org,cauta acolo ceva din lista de la Andy si ca o completare eu am scris tot tracklistul la acele videoclipuri numai ca persoana care a publicat acele fisiere nu vrea sa-si recunoasca meritele mele, m-am razboit deja cu toti administratorii de acolo dar nimeni nu vrea sa ma ajute ,cica ce mi-a facut nu este o "violare". pe acel site ma numesc khalifa89.

Attached Files



#108
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,776
  • Înscris: 13.06.2004
Nu colegule, era nu ştiu ce emisiune în care difuzau muzică Disco din anii '70-'80. Una dintre piesele difuzate a fost cea de mai jos.
Însă doar extrem de rar şi ocazional am văzut difuzat Euro-Dance. Nu ştiu de ce. Poate că erau din Marea Britanie şi Euro-Dance-ul a fost mai mult muzică Continentală.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WcAsQI_F6aw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate