Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Conexiune 10 Gbps . Ce echipament trebuie pentru asa ceva ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
437 replies to this topic

#379
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi.

La Digi nu vor/pot să instaleze acum internet de 10 Gbps, așa că am făcut abonament la Orange, 2100 Mbps.

Planul ar fi cam așa:

Echipament Orange (Internet Box Wi-Fi 6 Pro cu port de 2.5Gbps) -> cablu UTP -> adaptor SFP to rj45 -> switch cu SFP -> 4 sau 5 cabluri de fibră MM OM4 -> prize pe perete -> media convertoare SFP 1 Gbps

O priză de tipul ăsta ar fi ok? https://www.emag.ro/...4/pd/DLB6ZWMBM/

Planul e să foloessc momentan switch 1 Gbps, conectori SFP și media convertoare 1 Gbps, urmând ca pe viitor, cateva luni, un un să fac upgrade la switch și media convertoare SFP+. Tot ce mă interesează acum e să trag fibra prin pereți, să astup șanțurile și să testez că funcționează rețeaua.

Greșesc pe undeva? Dacă da, vă rog să îmi spuneți.

Eu mai mult de mufat un cablu UTP nu mă pricep, așa că voi apela la cineva care se pricepe ca să realizeze conexiunile de FO, din switch până în media convertoare.

Edited by Capcaunul, 18 February 2024 - 13:43.


#380
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Ca switch, l-aș lua pe ăsta pentru început: https://mikrotik.com...t/CRS106-1C-5S
Media convertoare aș lua ceva de genul ăsta, cu 2 porturi ethernet: https://ethercom.ro/...-3-porturi.html

Module SFP+ pentru media convertoare: https://www.senetic....ct/TL-SM5110-SR

Sunt ok?

Edited by Tyby, 26 February 2024 - 13:08.


#381
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
1. module sfp+ (10Gbps) pt switch cu SFP doar (1 Gbps) ?
2. vezi daca modulele sunt compatible cu switch-ul prima oara....teoretic e un standard, practic...difera...unii producatori (hp de ex) au un whitelist fff scurt: doar ei :)
3. nu ai nevoie de 2 porturi rj45 per MC...adica le ai degeaba...

pana la urma vrei o retea locala de 1Gbps sau 10 Gbps????

FO ia-o patch cord ca sa nu stai sa chemi sa ti-o sudeze....o sa coste o gramada daca o sa gasesti pe cineva....

eu zic sa mai aprofundezi putin sa nu dai banii aiurea....

LE
Am vazut mai sus ca deocamdata vrei doar 1Gbps
Mea culpa

Edited by Ravy, 18 February 2024 - 18:14.


#382
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 26.06.2008
Raman la parerea ca te complici inutil cu fibra optica , in plus la final te alegi cu o retea de 1 G . Peste 5-10 ani daca o sa vrei  sa faci upgrade la 10G pe langa switch o sa trebuiasca sa schimbi si media convertoarele . Azi un media convertor 10g nu cred ca poti il cumperi  cu mai putin de 150 Eur .

Instalezi un cablu de calitate si iti cumperi un switch cu  5 porturi de  2.5 G ,cu bani mai putini ai din start retea la 2.5 G. Daca vrei sa faci upgrade la 10 G trebuie sa schimbi doar switch-ul . Daca peste 20 de ani nu este suficient 10 G atunci poti sa treci la cablu cat 8 sau ce standard o sa fie la momentul respectiv , daca cablurile le tragi acum prin pereti prin tuburi , atunci o sa le poti inlocui relativ usor fara sa fie nevoie sa spargi peretii .  Just my 2 cents .

#383
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Planul meu cu fibra cred ca va fi abandonat, din pacate. Tipul cu care am vorbit pentru realizarea traseelor vrea ori tuburi copex prin pereti, ori prin pardoseala, ori canalet alb prin toata casa + panouri de distributie pe pereti. Eu as fi vrut sa tragem pe sub plinta de la parchet sau sa folosim bagheta decorativa de polistiren pe tavan pentru mascare si in rest sa o ingropam in mici santulete pe perete. Dar el spune ca pot fi probleme pe cu indoitul, ce fac daca se strica fibra in perete...

Probabil ca voi folosi cablu cat 8. Pare si ala cat de cat future proof cu o capacitate de 40 Gbps.

#384
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
aha....tu realizezi ca e mai usor sa trasezi o fibra de cativa mm in diametru comparativ cu un cat8 care d-abia il indoi?

#385
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Eu nu ma pricep sa fac conexiuni pe fibra, deci daca cel care trebuia sa realizeze conexiunile nu prea vrea, nu am ce face. Mai negociez cu el, poate il conving.

Edited by Capcaunul, 21 February 2024 - 12:50.


#386
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Intre timp, un cat5e decent duce fara probleme 10gbps într-o casă de om normal. Ma gândesc că într-un orizont de timp rezonabil nu are cum sa te limiteze...

#387
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt oki mai ales daca e grosime corecta 24AWG. Ca se fac si mai subtiri pentru "offcie"... sunt mai flexibile dar mai nasoale la distante mari.

Edited by andreic, 24 February 2024 - 01:20.


#388
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View PostNikoroB, on 23 februarie 2024 - 23:24, said:

Intre timp, un cat5e decent duce fara probleme 10gbps într-o casă de om normal. Ma gândesc că într-un orizont de timp rezonabil nu are cum sa te limiteze...
Conteaza enorm calitatea si distanta.
Testat de un amic cu OCD cat casa, cum ii zicem noi, doua din 3 nu au dus 10Gbps pe mai mult de 10-15m (nu mai stiu exact).
Numai ala care cred ca era real de 300 MHz a dus ceva mai mult (25m parca)

Atentie, una este sa negocieze 10Gbps in router/switch si sa-ti atate ca e conexiune 10Gbps si alta este sa sustina transfer de date 10Gbps.
Eu iti recomand sa nu risti.

Am patchcorduri cat5e in rack-ul de la serv (max 2m) si nu au nicio greata in a duce 10gbps. Dar nu as risca trasee prin casa daca si vrei transfer 10gbps, nu doar sa-ti arate in windows sau in portul dn switch ca a negociat 10gbps (pentru poze de dat la prieteni)

Mai bine mergi pe unul de 500 MHz. Pe 300MHz doar daca e 24AWG si esti sigur de producator si model (vezi ca si aia mari au modele entry). Pe hartie, cu ceva de 300Mhz poti duce si la 40-50m 1gbps fara probleme.

Edited by kretzu77, 24 February 2024 - 14:50.


#389
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Care-i formula matematica intre 300/500 MHz, lungimea cablului si 1/10 Gbps?

Edited by dani.user, 24 February 2024 - 14:54.


#390
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 kretzu77, on 24 februarie 2024 - 14:47, said:


Conteaza enorm calitatea si distanta.
Testat de un amic cu OCD cat casa, cum ii zicem noi, doua din 3 nu au dus 10Gbps pe mai mult de 10-15m (nu mai stiu exact).
Numai ala care cred ca era real de 300 MHz a dus ceva mai mult (25m parca)
Normal ca-i importantă calitatea, ideea e ca se poate. Oricum, omul nostru vrea sa traga cat8 prin plintă. Cred ca o sa fie interesant...

#391
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Care sunt si cat costa echipamentele minim necesare pt a suda/mufa fibra, daca ar merge totusi pe fibra?

#392
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
trage direct patch-cord-uri de fibra.
sunt patch-uri si de 200m MM lc/lc - scapa de sudat/mufat

#393
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

 NikoroB, pe 24 februarie 2024 - 16:27, a scris:

Normal ca-i importantă calitatea, ideea e ca se poate. Oricum, omul nostru vrea sa traga cat8 prin plintă.
Eu cred ca nu are idee nici cat.7 ce inseamna

Edited by Ravy, 24 February 2024 - 22:44.


#394
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

View Postogo, on 24 februarie 2024 - 19:08, said:

trage direct patch-cord-uri de fibra.
sunt patch-uri si de 200m MM lc/lc - scapa de sudat/mufat

unde am putut asa am facut, cu rezerva lasata in rack. Patchurile actuale sunt suficient de flexibile pentru a nu fi probleme majore la trasee / conectari.

Iar conectarile in doze se fac in unghi, si au devenit si astea indeajuns de permisive:

https://conectica.ro...024#prettyPhoto

#395
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Dar nu se pot mufa si "la rece"? La gpon asa am vazut ca faceau, taiau capatul fibrei cu o ghilotina apoi puneau mufa. Ma gandesc ca nu ar fi vreo problema cu atenuarea la distantele din casa.

#396
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Cine isi ia scule sa sudeze fibra pt 2-3-5x in viata? chiar n-are rost investitia...
Si da, asa se face....RDS-ul mufeaza la ambele capete (si-n encloser - cu toate ca aici ar trebui sudat) si la client - taie fibra cat are nevoie  clientul si pac-pac.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate