Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Conexiune 10 Gbps . Ce echipament trebuie pentru asa ceva ?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
437 replies to this topic

#361
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 05.12.2013

 ogo, on 10 martie 2023 - 01:07, said:

2) 18.000.000 pps @64 bytes = 9216 Mbps.
3) daca ne raportam...
Corect. Am uitat eu sa înmulțesc cu 8 cand am zis doar 1Gbps. Corect ar fi, rotund vorbind cum am zis in mesajul anterior, 1GBps. Iar totul s-a decalat de aici. Mai precis vorbind e 1.15GBps, ai tai 9.2Gbps

 ogo, on 10 martie 2023 - 01:07, said:

4) pe cand hwnat e doar software (o "scurtatura" in kernel, o instructiune speciala)
Aici nu te-am inteles. Nu sunt familiar cu ubiquiti, dar hw la mine inseamna hardware. Cum adica e doar software?

 ogo, on 10 martie 2023 - 01:07, said:

5) legat de protocolul pppoe, acesta a fost gandit/dezvoltat prin 2000 deci acum 23 de ani, cand 50 Mbps erau doar vise "umede".
Aici nu sunt de acord cu tine. Sunt de acord ca e mai greu de facut offload la PPPoE din cauza headerului, treaba cu session id-ul, dar se pot gasi solutii, chiar si hardware dupa cum vedem ca sunt solutii pe piata pentru asa ceva. Nu e vorba ca are 23 de ani. TCP-ul are aproape dublu, cam fix 40 de ani si se gasesc echipamente cu suport hardware pt stackul TCP/IP. Dar asta e o alta poveste.

Edited by Ruben56, 10 March 2023 - 02:23.


#362
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Am găsit ASTA despre hwnat. Pare să fie un feature Ubiquiti.

#363
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
majoritatea echipamentelor de raft folosesc ca denumire "comerciala" hwnat / hardware nat care este doar un set de instructiuni speciale in SoC si/sau kernel prin care " accelereaza" un protocol de ex: pppoe sau NAT - pe romaneste, o "scurtatura" prin care SoC-ul respectiv nu analizeaza pachet cu pachet ci doar citeste primele headere si ii da drumu' mai departe fara sa-si bata " capul" cu el - "accelereaza" procesul propriu-zis. (intr-adevar, termenul este prost ales pt ca implica ca un hardware (SoC/cpu/switch) se ocupa de asta dar in 99,9% din cazuri acesta nu exista de fapt, ci sunt doar niste "scurtaturi" - termenul corect ar fi fastpath -vezi mai jos-).

(hardware) offload este un bloc dedicat din SoC (ceva fizic) care numai cu asta se ocupa (un cpu dedicat din SoC care doar asta face si este highly specializat fiind programat exclusiv pt asa ceva: face doar pppoe offload sau doar NAT offload sau doar ipsec offload etc/etc).

Alt termen folosit pt hwnat este fastpath.

Totusi, exista mereu un "trade" intre a folosi sau nu o accelerare indiferent cum se face ea, pt ca se "pierde" niste features - majoritatea tin de QoS, pt ca (cel putin la echipamente pana-n cateva zeci de K USD nu exista procesoare dedicate care sa stie atat offload cat si QoS in acelasi timp - dar, intr-adevar, ele exista-).
Ca fapt divers un switch L3 de 10Gbps va ruta mult mai rapid comparat cu un router dedicat (ambele device-uri in acelasi price range) pt ca o face direct in hardware (SoC) nu in software - in orice data center mai de doamne ajuta o sa ai un TOR switch + aggregation care fac 99% din ce inseamna routare.

#364
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Până la urmă ce porturi LAN are echipamentul de la Digi? 10Gbps sau 2.5 Gbps? SFTP+ sau ethernet? Are și funcție de routare și pot folosi un switch sau am nevoie de router?

Am aceleași întrebări și despre echipamentul oferit de Orange pentru abonamentul Fibră 2300.

Am cumpărat un apartament pe care vrea să îl renovez și înainte de asta aș vrea să instalez o rețea de fibra optica prin toate camerele. Nu am nevoie acum de 10Gbps dar vreau sa fac ceva future-proof, ca să nu mai sparg pereți pe viitor.

Ca echipamente, nu am gasit decat router-ul ăsta: https://www.mikrotik...-1g-12s2xs.html
si switchul ăsta: https://www.tp-link....tch/tl-sx3016f/

Dacă echipamentul de la Digi are port ethernet si nu SFP+, cum fac să transform în SFP+ ca să pot folosi routerul sau switchul? Pot folosi un media convertor ca ăsta: https://www.dipolnet...-10g_L1307.htm?

Echipament Digi + media convertor + switch cu porturi SFP+ ar fi de ajuns?

Știți ceva echipamente care să aibe și porturi ethernet și SFTP+?

Edited by Capcaunul, 16 February 2024 - 23:10.


#365
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
LAN - 1 x 10GBASE-T (adica mufa cu rj45)
deci au router, daca vrei mai multi clienti 10Gbps ai nevoie de un switch ce stie min. 1 + n 10GBASE-T (unde n e nr de clienti ai tai ce vrei sa aiba 10Gbps).

acum strict la obiect, ai mai pus "mana" pe un mikrotik? nu merge cu click-next-done....

in alta ordine de idei, se poate direct fibra RDS in router-ul tau cu un ONU XG-PON "modificat" local.
cea mai buna idee e sa cauti un echipament ce stie cel putin 1 x SFP+ si n x 10GBASE-T si cu switch incorporat.
exista si media conv. spf+ to rj45 ca modul propriu-zis.

duci fibra pana la clienti si acolo cine are rj45 incerci sa te  descurci sau faci doar backbone pe fibra intre 2-3-n switchuri ce stiu si 10GBASE-T?

#366
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005
Nu am pus mâna pe un Mikrotik, dar nu mi-e frică de manual. :)

Nu aș vrea fibra Digi direct în router. Este posibil ca Digi să nici nu vrea să îmi instaleze fibră cu 10Gbps și atunci probabil voi recurge la Orange cu 2.1 Gbps. Întrebarea este mai mult despre ce echipamente îmi trebuie. Și routerul Digi și cel de la Orange par să folosească porturi ethernet cu mufe rj45.

Planul este să folosesc un switch (de preferat) din care să plec cu 4 trasee de fibră în 4 camere. De acolo voi folosi media convertoare pentru clienții care folosesc rj45 cum ar fi AP pentru WiFi și conexiuni optice SFP+ pentru calculatoare.

Ce mi-e mai neclar e cum ajung să conectez portul r45 al routerului Digi sau Orange sau ce o fi, cu 1 Gbps, 2.5 Gbps sau 10 Gbps la switch sau la un router care are numai conexiuni SFP+.

Edited by Ravy, 17 February 2024 - 00:23.


#367
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Exista ethernet pe SFP.

https://www.amazon.c...B06XQBFHNL?th=1

Edited by dani.user, 17 February 2024 - 01:07.


#368
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
pai pleci in 4 camere cu FO dar daca intr-una din camere ai nevoie si de fibra si de rj45 (de ex PC cu FO si imprimanta cu rj45) ai nevoie de inca un switch acolo (ce stie si fo si rj45) pt ca un media convertor iti asigura doar 1 port out nu e un switch...sau media conventor si dupa switch daca e camera doar de rj45 si switch-ul nu stie FO.
o fibra fara un switch la capat <=> 1 singur client.
si nu e ca preferi un switch, e cam obligatoriu ca nu ai cum altfel.

Quote

Ce mi-e mai neclar e cum ajung să conectez portul r45 al routerului Digi sau Orange sau ce o fi, cu 1 Gbps, 2.5 Gbps sau 10 Gbps la switch sau la un router care are numai conexiuni SFP+.
Ti-am zis si eu ti-a zis si @dani mai sus:
ori un MC clasic ce stie 10GbE (de ex asta) ori un spf+ to rj45 de ex. ce a zis @dani mai sus sau asta

#369
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 26.06.2008
Te complici inutil cu fibra optica . In cazul unui apartament , nu cred ca un traseu de cablu poate avea mai mult de  20-25 metri, mai adaugam un patch cord de hai sa zicem 5 metri si am avea in total 30 metri. Pe distanta asta merge cu 10 Gbps si cu cablu cat 6. Daca folosesti cablu cat 8, pe o distanta de 30 m , conform specificatiilor poti sa atingi viteze de 25 Gbps.

Edited by Ravy, 17 February 2024 - 10:13.


#370
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005

 marchand, on 17 februarie 2024 - 08:44, said:

Te complici inutil cu fibra optica . In cazul unui apartament , nu cred ca un traseu de cablu poate avea mai mult de  20-25 metri, mai adaugam un patch cord de hai sa zicem 5 metri si am avea in total 30 metri. Pe distanta asta merge cu 10 Gbps si cu cablu cat 6. Daca folosesti cablu cat 8, pe o distanta de 30 m , conform specificatiilor poti sa atingi viteze de 25 Gbps.
Cablul cat 8 e mai scump decât fibra. Un switch care știe 10 Gbe costă tot cât unul pentru fibră.

Acum e de ajuns și 1 Gbps. Eu vreau să nu mai sparg pereți peste 10 sau 20 de ani, deci fibra pare o alegere mai bună, chiar dacă pare overkill acum.

 ogo, on 17 februarie 2024 - 08:43, said:

pai pleci in 4 camere cu FO dar daca intr-una din camere ai nevoie si de fibra si de rj45 (de ex PC cu FO si imprimanta cu rj45) ai nevoie de inca un switch acolo (ce stie si fo si rj45) pt ca un media convertor iti asigura doar 1 port out nu e un switch...sau media conventor si dupa switch daca e camera doar de rj45 si switch-ul nu stie FO.
o fibra fara un switch la capat <=> 1 singur client.
si nu e ca preferi un switch, e cam obligatoriu ca nu ai cum altfel.


Ti-am zis si eu ti-a zis si @dani mai sus:
ori un MC clasic ce stie 10GbE (de ex asta) ori un spf+ to rj45 de ex. ce a zis @dani mai sus sau asta
Da, dacă voi folosi mai mult de un client o să adaug switch-uri. Momentan într-o singură cameră este posibil să am nevoie de mai mult de un client. În restul voi folosi doar Ap-uri momentan.

Mulțumesc frumos. M-am lămurit.

Acum altă întrebare. Pot folosi momentan media convertoare SFP unde nu am nevoie de mai mult și să fac upgrade pe viitor la SFP+? Conectorii par a fi compatibili.

Edited by Capcaunul, 17 February 2024 - 11:16.


#371
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
se poate orice.
dar schimbi atat MC-urile cat si modulele (daca nu iei din prima module 1/10GbE si iei doar de 1 GbE).
practic n-are rost sa cumperi doar de 1 GbE....
vezi de sfp-uri iei si ce fibra pui...nu sunt interschimbabile pt ca sunt standarde totusi.. unele sunt pt SM altele pt MM, alte bidirectionale -
pt distante scurte exista si DAC-uri :)
pt future proof (+20 ani) poti lua FO SM dar si SFP-urile trebuie sa fie SM.
ca si fibra OM3 pe 100 m duce 100Gbps....dar daca nu e mare diferenta poti lua direct OM4.

FO = fibra optica
SM = single mode
MM = multimode
OM3/OM4 = standard fibra.
DAC = direct attach copper (doar pt distante scurte)

#372
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Sincer, este overkill pentru orice scenariu fibra optica rezidential.
Un cat 6A de calitate iti duce 10Gbps pe 80m lejer.
Daca intr-o casa normala ai nevoie de traseu de 80m .... well ... nu e casa normala. Sau traseele sunt facute de cimpanzei.
De apartament nici nu mai vorbesc.

#373
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007

View PostCapcaunul, on 16 februarie 2024 - 22:57, said:

Până la urmă ce porturi LAN are echipamentul de la Digi? 10Gbps sau 2.5 Gbps? SFTP+ sau ethernet? Are și funcție de routare și pot folosi un switch sau am nevoie de router?
Am aceleași întrebări și despre echipamentul oferit de Orange pentru abonamentul Fibră 2300.
Am cumpărat un apartament pe care vrea să îl renovez și înainte de asta aș vrea să instalez o rețea de fibra optica prin toate camerele. Nu am nevoie acum de 10Gbps dar vreau sa fac ceva future-proof, ca să nu mai sparg pereți pe viitor.
Ca echipamente, nu am gasit decat router-ul ăsta: https://www.mikrotik...-1g-12s2xs.html
si switchul ăsta: https://www.tp-link....tch/tl-sx3016f/
Dacă echipamentul de la Digi are port ethernet si nu SFP+, cum fac să transform în SFP+ ca să pot folosi routerul sau switchul? Pot folosi un media convertor ca ăsta: https://www.dipolnet...-10g_L1307.htm?
Echipament Digi + media convertor + switch cu porturi SFP+ ar fi de ajuns?
Știți ceva echipamente care să aibe și porturi ethernet și SFTP+?

Va aruncati la chestii scumpe cand gasiti asa ceva: https://www.aliexpre...rch|query_from:

Nenea asta a facut review la mai multe sculi` d'astea pe ieftineala asa ca aveti de unde alege: https://www.servethe...st1008f-review/

Te sfatuiesc sa iei cablu cat6e shielded... si nu orice saracie, daca ai obiectii tine minte ca o sa dauneze grav sanatatii tale cand o sa incepi sa ai probleme si o sa te apuci de troubleshooting, merita sa te gandesti pe termen lung cand instalezi chestii de genul asta ca nu le schimbi in fiecare luna/an.

Pui SFP-uri cu RJ45, adica pe cupru si termina cu prostiile cu fibra prin apartament ca nu sunt prea multe beneficii vs cupru, au spus colegii mai sus ca fiind distantele mici nu are rost, plus ca este foarte fragila si daca nu ai experienta poti sa o strici dinainte sa o instalezi ( am cunoscut o gramada de "experti" cu ideile astea care veneau sa planga ca nu le merge reteaua prin case din diverse "motive" )

Fiind cupru, se poate instala oricand un alt switch in orice camera ca sa ai mai multi clienti conectati

#374
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
banshe, iarasi? fyg: nu exista CAT6E....cel putin nu in standard..poate "chinezisme" adibas & CO.

#375
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005

View Postkretzu77, on 17 februarie 2024 - 15:55, said:

Sincer, este overkill pentru orice scenariu fibra optica rezidential.
Acum da. Dar in 20 de ani? Ce viteza aveai la internet acum 20 de ani? Eu aveam 128 Kbps. Daca viteza va creste la fel, peste 20 de ani vom avea internet de 8 Tbps. Cat 6a e ok acum, darn in viitor nu se stie.

#376
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Nu va creste la fel.

#377
Capcaunul

Capcaunul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 06.04.2005

View Postogo, on 17 februarie 2024 - 11:41, said:

se poate orice.
dar schimbi atat MC-urile cat si modulele (daca nu iei din prima module 1/10GbE si iei doar de 1 GbE).
practic n-are rost sa cumperi doar de 1 GbE....
vezi de sfp-uri iei si ce fibra pui...nu sunt interschimbabile pt ca sunt standarde totusi.. unele sunt pt SM altele pt MM, alte bidirectionale -
pt distante scurte exista si DAC-uri Posted Image
pt future proof (+20 ani) poti lua FO SM dar si SFP-urile trebuie sa fie SM.
ca si fibra OM3 pe 100 m duce 100Gbps....dar daca nu e mare diferenta poti lua direct OM4.

FO = fibra optica
SM = single mode
MM = multimode
OM3/OM4 = standard fibra.
DAC = direct attach copper (doar pt distante scurte)
Interesant. De ce ar fi fibra single mode mai future proof? Eu ma gandeam la multi mode, pentru ca permite viteza mai mare.

#378
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Fibra SM are un  bandwidth teoretic mai mare (infinit) si o atenuare mai mica ca MM.
Modulele MM sunt mai ieftine ca cele SM iar acum ceva ani diferenta ( de pret intre module) era semnificativa.
Fivbra MM duce up to 400 m cele SM zeci de kilometri.
.

PS
Oricum, pt acasa, FO MM OM4 e mai mult decat exagerat :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate