Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achizitie camera video

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1501 replies to this topic

#1441
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postflavius1611, on Dec 13 2007, 17:55, said:

filmeza slab de tot pe LP,dar bine pe SP nu am incercat pe HQ sa o vad ce poate face  ;)
Super tare faza! :oK:

#1442
flavius1611

flavius1611

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 16.04.2007
pai de ce nu as recunoaste???  :rolleyes:
nu ca altii sa o ridice in slavi ca e cea mai vuna si cea mai tare sau etc motive.
asta e cu asta filmez  :coolspeak:

#1443
sorinocu

sorinocu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2006

View Posthhcip, on Nov 25 2007, 18:19, said:

Un sfat va rog pentru achizitia unei camere video.

Va fi utilizata doar in scopuri personale, ma intereseaza un transfer usor pe DVD (din acest motiv m-am orientat catre camere cu HDD), nu am nici timp si nici cunostintele necasare pentru editare. Vreau ceva care sa inregistreze clar (atat video cat si audio), sa fie usor de operat, fara functii inutile incluse numai pentru reclama.

M-am oprit ca principiu asupra urmatoarelor, insa orice alta sugestie este binevenita:

1. Sony DCR-SR-52
2. Panasonic SDR-H250
3. Sony DCR-SR-290

Primul model l-am ales pentru pret... 1600 lei nu e o investitie chiar de speriat, nu stiu insa daca ceea ce ofera mi-ar fi suficient. Celelalte doua sunt in jur de 2500 lei. Panasonicul are stabilizator optic si 3CCD, caracteristici, din cate am inteles, apreciate, Sony.. are stabilizator optic si 1CCD cu o rezolutie mare.

Va rog, sa-mi spuneti parerea voastra, cu rugamintea de a justifica  cu argumente alegerea facuta.

Salut
Te-i decis pana la urma ? Vreau sa-mi iau si eu o camera dar se pare ca pe topicul acesta sunt mai multi nestiutori.
Intrebarea mea ar fi ce tip de camera ofera ceva asemanator cu caracteristica de 3 ccd de la panasonic?
Nu explica nimeni (sau nu am gasit eu) care e diferenta intre acest 3 ccd si restul de xxx K sau Megapixeli.
Am inteles ca cei ce filmeaza profi folosesc 3 ccd. E adevarat?
Sa explice cineva daca acest sistem e cel mai bun sau care e sistemul cel mai bun.
Mersi

#1444
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsorinocu, on Dec 15 2007, 23:24, said:

Sa explice cineva daca acest sistem e cel mai bun sau care e sistemul cel mai bun.
Mersi
Ziceai de profi, pai camerele profi sunt scumpe si au 3ccd, asa este, si e cel mai bine. Dar la o camera ieftina lucrurile nu stau la fel. Sunt camere cu un ccd care filmeaza ok si camere cu 3ccd care filmeaza si ele ok dar nu exceleaza in mod extraordinar.

#1445
spyros

spyros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 16.12.2007
scuze.am vazut ca o parte mincati camerele pe paine.Ma intereseaza daca pot sa copii casetele minidv pe dvd recorderpentru a obtine dvd-uri de calitate buna.fara sa mai folosesc calculatorul  pentru captura?DVD trebuie sa fie cu hard sau merge si fara?Adresa cu DVD recorder  prezentate an forum mi se par cam profesionale si cam scumpe.Mentionez ca nu am nevoie de o calitate extraordinara a imaginii,filmez mai mult pentru mine si familie.Multumesc mult.

#1446
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Da poti. Important este ca recorderul sa aiba "firewire"(i.link) - conexiunea digitala cu camera. Recorderul poate sa fie si cu hard si fara (in acest caz inregistreaza direct pe DVD). Si da, gasesti si mai ieftine, intre 200 si 500 lei.

#1447
ursul-alb

ursul-alb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.12.2006
As avea si eu 2-3 intrebari, in caz ca ma poate ajuta cineva (vreau sa-mi iau o camera cu HDD, am decis ca va fi Sony, si pentru ca am posibilitatea mi-o va aduce cineva din US, pe format NTSC):
1. de ce sunt diferentele de pret asa insemnate la aceeasi camera, intre varinatele pentru NTSC si PAl (cele cu terminatia E)
2. desi am sapat pe destule situri, nu reusesc sa ma lamuresc care e diferenta intre DCR SR 200 E si DCR 190 E (mai mult, 190 pe NTSC nu exista) - dupa mine par identice
3. in Eurpoa se vind doar modelele 32E, 52E, 72E; in US sunt 42,62,82 cu ambele variante (NTSC si PAL -cu terminatie E). Vreo explicatie?
4. personal m-am decis pentru un SR 200 (500 sau 550 USD) desi foarte aproape cu pretul ar fi SR 82 (ambele NTSC); dupa parerea voastra personala, e o decizie buna? pros si cons, daca puteti.

Multumesc mult si orice sugestie e binevenita! (mentionez ca am citit tot threadul, inclusiv altele, inclusiv despre folosirea NTSC intr-o zona exclusiv PAL) :)

#1448
tdanro

tdanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.06.2004
Salutare la toata lumea.

Ma intereseaza daca cineva dintre cei care citesc acest thread a avut ocazia (personal, nu citind review-uri de pe net) sa compare urmatoarele camere AVCHD cu inregistrare pe flash memory disponibile in acest moment:
Panasonic HDC-SD1
Panasonic HDC-SD5
Sony HDR-CX6
Sony HDR-CX7.
Mentionez ca nu ma intereseasa decat modelele specificate mai sus, la urmatoarele capitole:
- calitatea imaginii la lumina slaba (de ex. o camera de bloc luminata de un bec de 60W)
- rapiditatea auto-focus-ului in diverse conditii de iluminare
- calitatea stabilizatorului optic de imagine
- autonomie

Multumesc anticipat,
Dan

#1449
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
In urmatoarea perioada urmeaza sa cumpar de la magazinul Domo o camera video digitala problema mea este ca nu prea stiu eu ce model sa aleg intre una care inregistreaza pe DVD si una care inregistreaza pe HDD, clar as alege una cu HDD (si daca se poate sa fie Sony, nu de alta dar toata lumea zice ca ar fi ceva mai bune decat restu), acuma sa imi spuneti dupa parerea voastra ce sa aleg dintre urmatoarele modele:

http://www.domo.ro/I..._Sony_DCR-SR72E
http://www.domo.ro/I...VC_HDD_GZ-MG130
http://www.domo.ro/I...asonic_SDR-H20S
http://www.domo.ro/I...la_JVC_GZ-MG155
http://www.domo.ro/I...la_JVC_GZ-MG255

Si as mai avea nevoie de o informatie de la voi deoarece eu nu ma pricep la camere video digitale, ce tip de baterie folosesc aceste camere si cum se incarca ele, sau cum s eprocedeaza cu ele, im  da odata cu camera incarcator, e ca la mobile sau cum sa nu ma trezesc ca la aparate foto digitale ca tre sa bag bani grei in bateri scumpe si incarcator scump, aicea as vrea sa detaliati putin.

Va multumesc anticipat.

#1450
cgabitza_19

cgabitza_19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.05.2007
:confuzzled:  :confuzzled:  :confuzzled:  :confuzzled:

Heeeeeeeeeeeeeelp
cine ma ajuta si pe mine ? pleeeeeeeeeeease?
Mi`am luat de curant un laptop sony vaio VGN-N21Z/W si vreau sa`mi cumpar o camere mini dv... si am inteles ca imi trebuie si o placa de captura (tv tuner).
Am facut cateva cercetari si am inteles ca cele mai bune de pe piata in domeniul Tv tunerelor sunt cele de la Pinnacle si cele de la LedTek!
Pe de alta parte am gasit o parere foarte proasta despre pinnacle (mai precis pinnacle pro stick 330 e) ca ar manca mult din memorie...
Anyway... prea multe nu stiu eu despre pc`uri si periferice... dar as vrea sa`mi iau ceva sa mearga pe acest laptop si mai ales ca mai am si Vista pe laptop... deci ... cred ca imi trebuie un tv tuner compatibil cu vista... de aceea am si gasit acel pinnacle stick 330 e!
Ce credeti ? As face o investitie buna ? daca mi`as lua un pinnacle stick 330 e?
Si... un miniDv ... ma gandisem la un sony... care sa aiba megapixeli la vreo 20 de mil... dar... iarasi nu stiu prea multe despre camere video digitale.... si as vrea sa`mi iau una care sa`si merite banii astia!!!!!

#1451
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Toate camerele cu mini DV au iesire prin FireWire (sau ilink sau 1394). NU iti trebuie tuner tv. Unele laptopuri au firewire, altele nu. In cazul in care nu are, exista placi PCMCIA, nu stiu daca exista si usb > firewire.
Poti sa-ti iei camera cu hard sau minidvd, nu ai nevoie de nici un fel de cablu pentru transfer.
Poti sa-ti iei orice camera peste 10 milioane. Eventual un model cu stabilizare optica a imaginii.

#1452
cgabitza_19

cgabitza_19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.05.2007

View Postqueensoft, on Dec 19 2007, 12:26, said:

Toate camerele cu mini DV au iesire prin FireWire (sau ilink sau 1394). NU iti trebuie tuner tv. Unele laptopuri au firewire, altele nu. In cazul in care nu are, exista placi PCMCIA, nu stiu daca exista si usb > firewire.
Poti sa-ti iei camera cu hard sau minidvd, nu ai nevoie de nici un fel de cablu pentru transfer.
Poti sa-ti iei orice camera peste 10 milioane. Eventual un model cu stabilizare optica a imaginii.


M-ai bagat si mai rau in ceata... :(( offfffffffff  de unde stiu daca laptop`u are  firewire? si ce este placa PCMCIA?? oricum mercic mult ca mi`ai dat reply la mesaj

#1453
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Glumesti nu ?!
'de unde stiu daca laptop`u are firewire?'
- gugle > model laptop
- manual laptop
- ochiometric : http://images.google...&...mages&gbv=2 (aia mare la laptop, aia mica la camera, ai poze cu ambele in prima pagina)
'ce este placa PCMCIA'
- http://en.wikipedia.org/wiki/PC_card
- http://images.google...e...sa=N&tab=wi

#1454
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca ai Sony Vaio, ia-ti neaparat o camera video Sony. Vei putea face DVD-uri foarte usor.
Dupa cum scrie aici, i.LINK™ Anschluss (IEEE 1394), 4-Pin, 400 Mbit/s laptopul tau are placa firewire.
Dupa ce iti cumperi camera video, vezi cu ce cabluri vine aceasta si in cazul in care iti trebuie cablu firewire, iti iei unul care sa se potriveasca cu mufa ta din laptop. Poti sa-ti iei si laptopul cu tine ca sa ti le iei pe toate odata.
Referitor la modelul de camera, cu cat sunt mai scumpe, cu atat sunt mai bune. Asa ca recomandarea vine in functie de ce buget dispui penru camera. Cablul acela este ieftin.

enjoy,
Mtz

#1455
silviandsi

silviandsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 19.02.2007

View Postqueensoft, on Dec 19 2007, 13:35, said:

Glumesti nu ?!
'de unde stiu daca laptop`u are firewire?'
- gugle > model laptop
- manual laptop
- ochiometric : http://images.google...&...mages&gbv=2 (aia mare la laptop, aia mica la camera, ai poze cu ambele in prima pagina)
'ce este placa PCMCIA'
- http://en.wikipedia.org/wiki/PC_card
- http://images.google...e...sa=N&tab=wi


gresit , ambele intrari si la camera si la laptop sunt la fel , numai la placile de captura sunt mai mari  <_<

#1456
silviandsi

silviandsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 19.02.2007

View Postcgabitza_19, on Dec 19 2007, 13:14, said:

:confuzzled:  :confuzzled:  :confuzzled:  :confuzzled:

Heeeeeeeeeeeeeelp
cine ma ajuta si pe mine ? pleeeeeeeeeeease?
Mi`am luat de curant un laptop sony vaio VGN-N21Z/W si vreau sa`mi cumpar o camere mini dv... si am inteles ca imi trebuie si o placa de captura (tv tuner).
Am facut cateva cercetari si am inteles ca cele mai bune de pe piata in domeniul Tv tunerelor sunt cele de la Pinnacle si cele de la LedTek!
Pe de alta parte am gasit o parere foarte proasta despre pinnacle (mai precis pinnacle pro stick 330 e) ca ar manca mult din memorie...
Anyway... prea multe nu stiu eu despre pc`uri si periferice... dar as vrea sa`mi iau ceva sa mearga pe acest laptop si mai ales ca mai am si Vista pe laptop... deci ... cred ca imi trebuie un tv tuner compatibil cu vista... de aceea am si gasit acel pinnacle stick 330 e!
Ce credeti ? As face o investitie buna ? daca mi`as lua un pinnacle stick 330 e?
Si... un miniDv ... ma gandisem la un sony... care sa aiba megapixeli la vreo 20 de mil... dar... iarasi nu stiu prea multe despre camere video digitale.... si as vrea sa`mi iau una care sa`si merite banii astia!!!!!


sal asta am vrut eu sa o cumpar , mi se pare super si nu iti mai trebuie nici un cablu sau tuner ? B)http://www.sonycente...r-290-p873.html

Edited by silviandsi, 19 December 2007 - 17:39.


#1457
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004
Asteapt un sfat numai de la "meseriashi" !!!

Am citit si paracitit toate paginile astea. Pe vremuri am filmat cu un Panasonic in SuperVHS era din aia uriasa de-o tineai pe umar. Se pare ca era semiprofi. O vreme n-am mai facut sportul asta...
Acum doresc sa cumpar ceva digital, m-am HOTARAT pentru miniDV, nu ma intrebati de ce, am inteles ca este un sistem TESTAT si de performanta, chit ca din cate am priceput eu pe aici, ar fi sa zicem, mici neajunsuri cu transferul pe computer sau direct pe DVD.
Am citit depsre CCD, despre reglajele manuale, despre sensibilitatea la lumina etc. Am cetit si ghidul acela de pe Hi-FI, si tot am capul mare.
Vreau sa iau o camera ieftina, pentru filmari in familie, cu mufe intrare-iesire di in digital si in analogic (pe TV) si care totusi sa nu aibe probleme cu transferul de imagine.  Ieftina la mine ..la preturile de acum la miniDV- uri inseamna undeva in 8, max 9 milioane. Am vazut pe aici multi care cauta ceva hobby dar vor 3 CCD ...!!!!. Eu vreau ceva simplu, cu imagine buna, clara, (chiar si in conditii de lumina slaba sa aibe noise mic..)nu prea am inteles eu de ce un vizor color ar insemna o camera mai buna, dar am retinut figura asta....

Asa ca in pretul aasta sa-mi spuna un meserias, va rog, ce caut. Am gasit JVC GRD720 la 7 bulioane, Panasonic NGVS37 la 750 buli, Samsung VPD371 la 7 buli, Sony DVRHCE27E la 8 buli, la promotie, Panasonic NVGS60 la 8 buli, Canon MV890 la 7 bule, Sony DCRHC37E la 8.5 bule, Panasonic NVGS80 la 9 bule, Canon MV930 8 bule, Panasonic NVGS320 cu 3 CCD la 18 bule (mult ptr mine) si Panasonic GS230EP-S cu 3 CCD la 16 bule.(too much).

La unele scria avantaje de genul : touch panel LCD, care nu stiu cat de mult iti foloseste -doar sa navighezi prin meniuri mai usor- altele Lentile Carl Zeiss Vario-Tessar, altele vizor color, altele iesire I Link (DV)..ce-o fi aia...intuiesc ceva..., altele pure color engine (la Panasonicuri)..USB 2.0, altele Night Shot Plus, sau Super Steady Shot...


Intrebarea mea este ce sa aleg. Ce parametrii sunt mai importanti in banii astia...?!!!
Se pare ca unele ar avea mufaria ptr transferuri, dar nu au calit la filmare, altele sunt invers. Asa ca ce sa caut in banii astia...Aici e ceata mea. Poate ma lamureste si pe mine cineva pe scurt de ce a zis unul pe aici ca vizorul color spune "CEVA". Ce spune ?!!!
Hobby, hobby dar si hobby-urile astea au niste facilitati. Care sunt mai importante....imi trebuie ptr scop family, nu fac "biznis", doar asta ma intereseaza ..sa pot transfera casetele pe calc, ptr a trage ceva cadre ca poze eventual, sa le trag pe DVD-uri, ca suport de rezerva, sau pentru le vedea pe DVD player, etc.

Cu multumiri, Lache. :notangel:
Craciun Fericit cu SANATATE TUTUROR forumistilor !!!

#1458
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Eu as merge pe SONY din cauza lensurilor...daca ai posibilitatea sa testezi inainte de cumparare ar fi si mai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate