Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sfat achizitie camera video

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1501 replies to this topic

#1459
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006
Arunca o privire pe "www.videoaktiv.de" la Cam-Testbilder.

#1460
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004

 dorgab, on Dec 21 2007, 02:56, said:

Arunca o privire pe "www.videoaktiv.de" la Cam-Testbilder.

Fratioare, "m-ai ajutat enorm". Dupa ce ca m-ai trimis la lecturi in germana- de care habar nu am- , nici nu spui nimic.... Ma rog, apreciez intentia.. si eu am sute de linkuri..INUTILE !!!!
Eu am intrebat un meserias....adica un CUNOSCATOR !!!

#1461
lache

lache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.05.2004

 hhcip, on Nov 26 2007, 19:38, said:

Referitor la sfatul solicitat putin mai sus...

Am discutat astazi cu o cunostinta care se ocupa cu filmari pe la diverse ocazii. In principiu sfatul lui  ar fi cam asa:

"Nu fi bou si arunca banii pe prostii. Ia-ti o camera cu caseta, un Panasonic GS80 gasesti la 8-9 buli peste tot si ca sa filmezi catelu, purcelu, nevasta, copii si alte  asemenea e perfecta. Daca te hotarasti imi spui si iti fac rost de la baieti de un Panasonic GS230 cu 11 buli care e o bijuterie."

Sincer m-a lasat cu gura cascata.... acum nu mai sunt sigur nici cat merita sa cheltui pentru acest "moft":)

Va rog, spuneti si voi o parere poate se mai limpezesc lucrurile.


HHCIP, amicul cred/intuiesc  ca avea dreptate. Eu nu sunt in tema cu astea noi digitale. Am vazut si eu GS80 cica ar avea Stabilizator Optic Mega OIS, color Night View, functie camera web, la 9 bulioane. Iar ailalta GS230EP-S era la Domo la 15 bulioane. Aia are 3CCD-uri deci stabilizator optic profisi telecomanda !!!

Pana la urma ce ai luat. Am si eu dilema asta. M-a durut capul  :death: cand am intrat in pravalie...Si inca nu am luat nimik, dar azi musai...

#1462
dorgab

dorgab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 10.01.2006
Te rog sa ma scuzi ca m-am bagat fara sa fiu meserias.
Pina acum 3 zile am fost intr-o situatie asemanatoare cu tine: imi doream o camera ieftina (sub 10 mil) pentru filmari de "familie".
Am citit pe net tot ce am gasit despre camere si nu ajunsesem la o concluzie clara.
Prima concluzie a fost: clar va fi o camera miniDV. Dar de care: Sony sau panasonic?
Multi sustineau ca Sony sint cele mai bune, mai ales la lumina slaba.
Intr-un final a fost necesar sa aleg intre Sony hc37 si panasonic nv-gs80.
Situl german m-a facut sa aleg panasonicul. Acolo am avut ocazia sa vad imagini ale celor 2 camere la diferite intensitati ale luminii (900, 300 si 150 lux).
Concluzia a fost ca imaginile filmate cu panasonicul erau mai "bune" fata de sony hc37.
E drept ca mi-am aruncat o privire si la alte camere (ex. sony hc96) care e ..."beton" fata de celelalte 2 camere de care am mentionat dar si pretul este pe masura.
Acum 3 zile am comandat panasonicul nv-gs80ep la neomax, pret 8 mil.
M-am jucat un pic cu ea (nu am avut timp) si pare ok. Mentionez ca este prima camera pe care am pus mina asa ca nu am termen de comparatie.
Sper sa fiu multumit.

#1463
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007
am si eu o mica intrebare :

ce camera video decenta pana in 700 ron gasesc ?

separat cumpar si o camera foto 300 ron 5 MP in acelas timp

eventual o camera video 1000 RON cu foto 5 MP

la banii astia nu am cine stie ce pretentii ( o sa o folosesc si putin ) sa mearga decent si sa am garantie la ea.


multumesc anticipat

#1464
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ia-ti separat cele 2 aparate.
Citeste ce a scris mai sus un post dorgab despre Panasonic NV-GS80. Mai fa rost de 100 lei.

enjoy,
Mtz

#1465
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007
10q cred ca asa ramane

#1466
silviandsi

silviandsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 19.02.2007

 lache, on Dec 20 2007, 17:12, said:

Asteapt un sfat numai de la "meseriashi" !!!

Am citit si paracitit toate paginile astea. Pe vremuri am filmat cu un Panasonic in SuperVHS era din aia uriasa de-o tineai pe umar. Se pare ca era semiprofi. O vreme n-am mai facut sportul asta...
Acum doresc sa cumpar ceva digital, m-am HOTARAT pentru miniDV, nu ma intrebati de ce, am inteles ca este un sistem TESTAT si de performanta, chit ca din cate am priceput eu pe aici, ar fi sa zicem, mici neajunsuri cu transferul pe computer sau direct pe DVD.
Am citit depsre CCD, despre reglajele manuale, despre sensibilitatea la lumina etc. Am cetit si ghidul acela de pe Hi-FI, si tot am capul mare.
Vreau sa iau o camera ieftina, pentru filmari in familie, cu mufe intrare-iesire di in digital si in analogic (pe TV) si care totusi sa nu aibe probleme cu transferul de imagine.  Ieftina la mine ..la preturile de acum la miniDV- uri inseamna undeva in 8, max 9 milioane. Am vazut pe aici multi care cauta ceva hobby dar vor 3 CCD ...!!!!. Eu vreau ceva simplu, cu imagine buna, clara, (chiar si in conditii de lumina slaba sa aibe noise mic..)nu prea am inteles eu de ce un vizor color ar insemna o camera mai buna, dar am retinut figura asta....

Asa ca in pretul aasta sa-mi spuna un meserias, va rog, ce caut. Am gasit JVC GRD720 la 7 bulioane, Panasonic NGVS37 la 750 buli, Samsung VPD371 la 7 buli, Sony DVRHCE27E la 8 buli, la promotie, Panasonic NVGS60 la 8 buli, Canon MV890 la 7 bule, Sony DCRHC37E la 8.5 bule, Panasonic NVGS80 la 9 bule, Canon MV930 8 bule, Panasonic NVGS320 cu 3 CCD la 18 bule (mult ptr mine) si Panasonic GS230EP-S cu 3 CCD la 16 bule.(too much).

La unele scria avantaje de genul : touch panel LCD, care nu stiu cat de mult iti foloseste -doar sa navighezi prin meniuri mai usor- altele Lentile Carl Zeiss Vario-Tessar, altele vizor color, altele iesire I Link (DV)..ce-o fi aia...intuiesc ceva..., altele pure color engine (la Panasonicuri)..USB 2.0, altele Night Shot Plus, sau Super Steady Shot...


Intrebarea mea este ce sa aleg. Ce parametrii sunt mai importanti in banii astia...?!!!
Se pare ca unele ar avea mufaria ptr transferuri, dar nu au calit la filmare, altele sunt invers. Asa ca ce sa caut in banii astia...Aici e ceata mea. Poate ma lamureste si pe mine cineva pe scurt de ce a zis unul pe aici ca vizorul color spune "CEVA". Ce spune ?!!!
Hobby, hobby dar si hobby-urile astea au niste facilitati. Care sunt mai importante....imi trebuie ptr scop family, nu fac "biznis", doar asta ma intereseaza ..sa pot transfera casetele pe calc, ptr a trage ceva cadre ca poze eventual, sa le trag pe DVD-uri, ca suport de rezerva, sau pentru le vedea pe DVD player, etc.

Cu multumiri, Lache. :notangel:
Craciun Fericit cu SANATATE TUTUROR forumistilor !!!


sal
depinde la ce fel de ocazii folosesti camere ! , cati bani vrei sa investesti .
o camera cat de cat buna nu o ei fara 17- 20 mil
- cauta si tu sa aiba cati mai putini ,, LUX ,, (1,5 - 2 te ajuta la filmatul in interior ) STABILIZATOR imagine optic daca se poate super stabilizator , 3 ccd , si sa fie cu caseta mini DV , SA FIE SONY s-au Panasonic , pentru ca ai unde sa o repari in caz de probleme, sper sa iti fie de folos sfatul meu !

#1467
21-Lancer

21-Lancer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.11.2004
Salutare la toata lumea!

Ce ziceti de Aiptek AHD200?  Link.

Edited by Mtz, 23 December 2007 - 22:45.


#1468
marius80

marius80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 18.10.2005
buna ziua, as dori un sfat pt a-mi cumpara o camera , prima mea problema este ca pe laptop nu am porturi decat usb si nu stiu cum as putea descarca ce filmez, va rog sa imi dati un sfat ce ar trebuii sa imi cumpar daca se gaseste pana in 1100 ron

multumesc

#1469
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Va trebui sa iti iei un Adaptor PCMCIA firewire cu tot cu cablu firewire. Cum se face transferul si alte chestii despre minidv scrie pe aria ghiduri.

enjoy,
Mtz

#1470
silviandsi

silviandsi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 19.02.2007

 marius80, on Dec 24 2007, 12:38, said:

buna ziua, as dori un sfat pt a-mi cumpara o camera , prima mea problema este ca pe laptop nu am porturi decat usb si nu stiu cum as putea descarca ce filmez, va rog sa imi dati un sfat ce ar trebuii sa imi cumpar daca se gaseste pana in 1100 ron

multumesc

sal
vezi ca pe laptop sar putea ca portul usb sa fie 2.0 , si majoritatea camerelor video astea mai noi sunt cu iesire usb 2.0 , daca nu iati una cu dvd , la astea numai copii cu nero in computer
depinde ce laptop ai , ca sa faci captura de calitate credema ca tre sa fie bun
apropo am eu o camera sony dcr-92e cu dvd si o dau cu nuai 800 ron , am primito cadou din strainatate si eu nu o folosesc ca am VX

#1471
aereniv

aereniv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 27.08.2006

 Meister, on Dec 7 2007, 19:15, said:

Nu stiu daca am ramas in urma cu preturile dar HDR SR7 e aproape de 2 ori mai scumpa decat HG10.

Ma gandeam sa imi iau si eu un HG10 (undeva pe la 850E in Germania). Nici eu nu am televizor HD dar
am unul HD ready. Problema mea e, daca imi iau un camcorder HD, ce ma fac cu materialul HD pe care
il filmez din moment ce HD DVD sau BlueRay DVD sint momentan inaccesibile din punct de vedere financiar.
Pe dvd normal nu poti copia si reda material HD. Singura solutie in momentul de fatza ramane hardul
calculatorului.

Mai am doua saptamani pana plec de aici (din Germania), asa ca daca mai sint amatori si posesori
de camcordere HD care isi pot impartashii opiniile, ii ascult cu placere. Poate ma hotarasc pana la
urma pentru asa ceva... :)

V-ati hotarat? Ma aflu in aceeasi dilema. Desi as inclina mai mult spre Canon. Pretul lui in State e de circa 800$. Nu prea inteleg de ce sunt diferente atat de mari...

#1472
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
As dori sa iau o camera video full HD, cu stocare pe hard disk sau card SD, ce ziceti de sony HDR-SR7E, panasonic HDC-SD5E-K sau jvc GZ-HD7EX, nu ma pot hotara si nu as da mai mut de 3500 lei, aveti ceva sugestii, are cineva vreuna din aceste camere, cum se comporta?

#1473
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
nu  stiu mie imi plac toate trei, grea alegere  :lol:
ai  putea sa incepi  de aici[Sony HDR-SR7] si aici[Panasonic HDC-SD5] si aici[JVC GZ-HD7], DAR p'asta[Canon HG10] de ce ai omis-o?
hg10-le asta, este un hv20 full HD  :D

uite si  niste preturi orientative, caci pana la urma pretul isi  va spune cuvantul.  ;) Calitativ toate sunt foarte bune... deci canon  :bigwhitegrin:
multa bafta in alegerea ta, sper ca este un inceput bun cu drumul pe care ti-am l-am aratat

Sarbatori Fericite!

#1474
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

 ozzyboy, on Dec 28 2007, 02:57, said:

nu  stiu mie imi plac toate trei, grea alegere  :lol:
ai  putea sa incepi  de aici[Sony HDR-SR7] si aici[Panasonic HDC-SD5] si aici[JVC GZ-HD7], DAR p'asta[Canon HG10] de ce ai omis-o?
hg10-le asta, este un hv20 full HD  :D

uite si  niste preturi orientative, caci pana la urma pretul isi  va spune cuvantul.  ;) Calitativ toate sunt foarte bune... deci canon  :bigwhitegrin:
multa bafta in alegerea ta, sper ca este un inceput bun cu drumul pe care ti-am l-am aratat

Sarbatori Fericite!
Multumesc pt. informatii, stii vreun un site in care sunt testate camerele video cu imagini luate in diverse conditii de iluminare in engleza daca se poate, am un site german dar nu ma descurc.

#1475
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
sincer nu  stiu...dar daca ai  siteul ala german, poti  folosi google translate  B)

#1476
buzoianugeorge

buzoianugeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.12.2007
salut! miam akizitionat de craciun o camera video SONY DCR S32E si sunt multe chestii pe care nu le stiu despre ea! :D
va rog frumos daca puteti sami raspundeti la cateva intrebari simple si la obiect  :P

1. conectez camera la PC/LAPTOP, scot MPG-ul dorit si:
               A ) e foarte mare (1 minut = cativa zeci de mega)
               B ) nu pot sal vizionez pe PC/LAPTOP, imi trebuie codecuri!
stiu ca trebuie un soft sau mai multe... care sunt si ce face fiecare!? ce codecuri imi trebuie???

MULTUMESC!  :D

Edited by buzoianugeorge, 29 December 2007 - 21:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate