Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...
 Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...
 Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...
 Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...
 

Achizitie auto pe adresa actuala din C.I. si inmatriculare pe alta adresa?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 520
  • Înscris: 04.10.2005
Salut,
Doresc sa cumpar un auto, m-am mutat in Bucuresti, am buletin de provincie, am apartament in Buc, urmeaza sa depun pentru c.i.noua, dureaza cca 45-50 zile pana la eliberarea  C.I.
Daca contractul vanzare - cumparare se face pe adresa de provincie, va trebui sa o trec la fisc in provincie, iar la eliberarea noii c.i. sa o trec aici?
Inmatricularea doresc sa o fac in Bucuresti.

#2
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 24.11.2020
Nu, nu se poate.

#3
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Nu stiu de unde are VOC informatiile, dar probabil a postat sa se afle in treaba. Cand primesti noul C.I., bineinteles ca o poti muta pe Bucuresti. Chiar este indicat sa faci acest lucru. Masina e noua, SH, ai talon?

Singura parte proasta este ca vei avea de umblat de doua ori la directia de inmatriculari din orasul/judetul tau si inca o data pentru transcrierea in Bucuresti.

Ai aici link cu actele necesare:

https://www.drpciv.r...a4e9422012c2b96

Editat de SPX808, 21 septembrie 2021 - 12:49.


#4
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 520
  • Înscris: 04.10.2005
Auto nu este inmatriculat, as dori nr rosii pentru 3 luni, la fel si asigurare. In acest timp, actele ar fi gata. Nu doresc sa o inmatriculez in provincie pentru inceput, in sensul ca nu am timp sa ajung la locatia respectiva...

#5
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.025
  • Înscris: 22.10.2007
Probabil merge si cu CI temporar pe care ti-l da de la politie. Pe Buc.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.806
  • Înscris: 04.01.2015
Auto se declara la adresa din buletin. Fără nu poți înmatricula.

Din păcate, va trebui sa faci doua drumuri: unul acum (când ai cumpărat mașina) și a doua oară când îți muți domiciliul.

#7
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.906
  • Înscris: 12.10.2005
Aici sunt două termene care nu sunt corelate. Pe de- o parte, Termenul legal de depunere a declaratiei pentru mijloacele de transport ete de 30 de zile. Depunerea peste acest termen se sanctioneaza cu amenda conform Legii nr. 227/2015 privind Codul Fiscal. Pe de altă parte, înmatricularea efectivă la DRPCIV are termen 90 de zile. Poți trece mașina pe rolul la DTIL din provincie în termen de 30 de zile și apoi imediat ce ar ieși noul CI să deschizi rolul la DITL de sector și apoi să o înmatriculezi pe București.
Mai e și varianta să faci achiziția mașinii cumva astfel încât noul CI să-ți iasă în termen de 30 de zile de la achiziție.

#8
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.492
  • Înscris: 16.09.2021

Vizualizare mesajEcko72Unltd, pe 21 septembrie 2021 - 12:12, a scris:

Inmatricularea doresc sa o fac in Bucuresti.

Cel mai bine faci asa - inmatriculezi masina in orasul din provincie unde ai acum buletin si vezi cat e asigurarea pentru masina in orasul tau..
Dupa ce iti faci buletin in Bucuresti verifici cat e asigurarea la masina daca e inmatriculata in Bucuresti.
Daca e dubla asigurarea in Bucuresti ca suma decat asigurarea din orasul tau lasi masina inmatriculata in orasul din provincie si poti circula asa cu ea multi ani.
ITP il poti face si in Bucuresti chiar daca ai numere de provincie si asigurarea o faci anual pe orasul unde apare masina inmatriculata in talon.
Asa scutesti multi bani pentru asigurare in Bucuresti daca are numere de provincie masina.

#9
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 520
  • Înscris: 04.10.2005
Multumesc pentru raspunsuri, voi astepta noul c.i. Pare mai simplu si nu trebuie sa fac un drum pana in provincie.

#10
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 520
  • Înscris: 04.10.2005

Vizualizare mesajemeral, pe 21 septembrie 2021 - 19:57, a scris:

Cel mai bine faci asa - inmatriculezi masina in orasul din provincie unde ai acum buletin si vezi cat e asigurarea pentru masina in orasul tau..
Dupa ce iti faci buletin in Bucuresti verifici cat e asigurarea la masina daca e inmatriculata in Bucuresti.
Daca e dubla asigurarea in Bucuresti ca suma decat asigurarea din orasul tau lasi masina inmatriculata in orasul din provincie si poti circula asa cu ea multi ani.
ITP il poti face si in Bucuresti chiar daca ai numere de provincie si asigurarea o faci anual pe orasul unde apare masina inmatriculata in talon.
Asa scutesti multi bani pentru asigurare in Bucuresti daca are numere de provincie masina.
Nu este vb de costul asigurarii, este vb de o motocicleta, nu inseamna mai nimic. Problema este ca nu am timp sa fac un drum pana acasa pentru a o inmatricula acolo. Daca as fi inmatricula-o acolo, nu mi-ar mai fi trebuit ci de buc.

#11
Ecko72Unltd

Ecko72Unltd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 520
  • Înscris: 04.10.2005
Pana la urma am cumparat motocicleta, m-am decis sa o inmatriculez in provincie.
Moto este inmatriculata in Bucuresti, mai trebuie sa merg la RAR sau cei de la numere vor trece in cartea de identitate numele noului utilizator?

Editat de Ecko72Unltd, 01 octombrie 2021 - 08:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate