Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Control abuziv magazin DM Afi Palace Mall

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View Postgreenlife, on 19 septembrie 2021 - 23:01, said:

Te-ai agitat degeaba.
... bucura-te de partea buna a vietii.

Nu poate, se vede, de aici și problema, stimă de sine redusă.

#20
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postpasilla, on 19 septembrie 2021 - 23:41, said:

In RO se fura foarte mult, asta e o certitudine.
Asa e.
La mega-ul de la mine, mai vorbesc cu angajatii de-acolo, ne cunoastem. Cica se fura in draci si fura oameni pe care nu i-ai putea banui dupa moaca, comportament.

#21
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Daca voiai sa faci o treaba ca la carte, trebuia sa cumperi niste sticloante mari si ieftine, la puneai in sacose subtiri si la iesire le tranteai sa se sparga langa case, apoi trebuia sa faci scandal ca ai alunecat pe podeaua lor si ti-au pus viata in pericol. :)

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu chiar nu inteleg problema intiatoarei topicului.

#23
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postmaccip, on 19 septembrie 2021 - 23:54, said:


Asa e.
La mega-ul de la mine, mai vorbesc cu angajatii de-acolo, ne cunoastem. Cica se fura in draci si fura oameni pe care nu i-ai putea banui dupa moaca, comportament.
La Mega fura vanzatoarele in draci si dau vina pe clienti. Stiu o gramada care au fost prinse.
La un magazin furau cu sefa lor in frunte.

#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postpasilla, on 19 septembrie 2021 - 23:57, said:

Eu chiar nu inteleg problema intiatoarei topicului.

Ce nu intelegi? Femeia vrea razbunare!!!

[ https://i.postimg.cc/gJJDk8p6/Evil-emoji-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017

View Postcrisstonne, on 19 septembrie 2021 - 23:53, said:

Nu poate, se vede, de aici și problema, stimă de sine redusă.
As pune pariu ca are sub 21 de ani. Generatia asta-i sensibila in a decanta ce e important in viata si ce nu. Adevaru-i ca nici nu-i ajuta imprejurarile.

#26
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View Postpasilla, on 19 septembrie 2021 - 23:57, said:

Eu chiar nu inteleg problema intiatoarei topicului.
Probabil ca treci cu ochi inchisi pe langa paznici. Numai hodorogi si ratati. Pe cine vad eu la auchan? pe un fost coleg de etnie colorata repetent de doua ori, paznic. Coeficientul de inteligenta e mai mic decat la politisti si mai mic decat cel mai mic din africa neagra.

#27
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Credeti ca unii paznici ar putea face controale doar pentru ca se plictisesc? La magzinul Lidl la care merg eu, a fost o perioada un panic mai in varsta care se lega de fiecare data de cineva. De cate ori se nimerea el acolo, stiam ca va iesi show la casa. Pe o doamna care a intrat cu o sacosa din cele ce se tin pe umar, a si amenintat-o ca o controleaza. Si s-a tinut de cuvant. Altadata a oprit doua persoane care nici nu aveau genti, ci doar un carut plin. Dar aceia i-au facut o sesizare, au chemat si seful de magazin.

#28
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Bai frate numai necazuri in lumea asta, saraca femeie prin ce a trecut, nici nu stiu cum de mai poate dormi noaptea dupa o asa nedreptate.

Edited by RangerBoy, 20 September 2021 - 00:50.


#29
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Deci mergi la cumparaturi. Cumperi ce iti trebuie, pleci acasa, suna alarma la iesire. Paznicul care e platit sa verifice, isi face datoria si verifica.
Madam devine isterica, evident suspecta fiindca un om care nu are nimic de ascuns nu se aprinde din nimic.

Si daca n-ai nimic de ascuns nu pricep de ce te aprinzi asa, nu toti ne dorim ca politia, justitia, paza, etc sa isi faca datoria, sa nu se mai fure?

Ok, ti-a ramas ceva eticheta pe undeva din greseala, aia e, se intampla, dar sa reactionezi asa mi se pare de prost gust. Prin alte tari posibil sa fi chemat politia si sa te trimita la psihiatrie.

#30
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
In masina. Asteptam la bariera de vreo 10 minute. Eram mai multe persoane cand o tanara pasagera hop pune mana pe telefon si suna la 112 ca de ce stam atat. S-a si ofuscat ca operatorul i-a zis sa inchida ca altfel ia amenda.
Eu cu fetele din generatia asta nu ma pun. Ca au dreptatea lor. Nu toate, dar prin ciur au scapat multe cu un fel de a gandi strain de mine.

Edited by greenlife, 20 September 2021 - 01:02.


#31
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Data viitoare cand mai piuie dupa ce iesi din magazin mergi mai departe si lasa-i cu buza umflata. Si la Lidl mai piuie alea aiurea cand iesi (sau cand intri) dar nu vine legiunea de paznici dupa tine. De cand cu casele express a innebunit si sistemul audio, anunta case deja deschise care se deschid sau casa cutare se deschide pentru ca mai apoi sa se inchida - casele expres sunt numerotate la fel si probabil cineva incearca sa butoneze dar sistemul stie doar de casele clasice - am vazut ca palpaie la fel ca celelalte, uneori devin rosii.

#32
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
E o problema foarte mare faza aceasta cu paznicii. Exista un act normativ care spune ca daca lor le pare ca ai fi furat ceva pot sa te controleze IN PREZENTA POLITIEI intr-o camera din spatele magazinului special facuta pentru acest scop. Acum, retinerea, daca nu vrei sa le dai voie sa te controleze este tehnic lipsire de libertate. Ca politia daca e sesizata, dureaza foarte mult pana vine.
Degeaba bagatelizati problema expusa de initiatoare, este o problema foarte grava si va povestesc si eu ce am patit o data.
In magazinul hervis, iulius mall timisoara s-a intamplat. Eu sunt diabetic insulino-dependent. Am intrat in magazin cu sotia sa cumparam ceva haine. Ma simteam foarte rau si am zis hai sa ma asez pe un scaun, imi scot glucometrul din rucsac si imi masor glicemia. Am zis sa nu fiu buzarant, nu ma asez pe locurile din magazin de la raionul papuci (puse acolo pt cei care doresc sa probeze papuci), era aglomeratie in magazin, am zis hai ca ies afara, era o banca mare rotunda exact in fata usii magazinului. Cand am iesit, suna alarma. Chestia a fost insa ca exact deodata cu mine mai iesea o doamna. Paznicul insa hotarat, numai pe mine m-a oprit ca e sigur el, stie ca de la mine a sunat. Deja era pe fata, evident ca nu avea de unde sa stie. Si eu imi faceam griji pt ei ca i-o fi furat doamna, sa sara repede sa vada ce a furat. I-am spus eject, nu am vrut sa colaborez absolut deloc cu el la o astfel de abordare si eram hotarat sa ma asez pe banca de la 5 pasi sau cat erau, sa vad cat imi e glicemia. A inceput cu fizice, era un putoi, ca el nu ma lasa sa ies din magazin. Am trecut prin el, m-am dus si m-am asezat pe banca, sotia mea era inca in magazin, cauta haine sa cumparam. Mi-am masurat glicemia era scazuta, am mancat zahar pe care il aveam tot in rucsac. El a chemat prin statie intariri. Toti hotarati, sa merg cu ei in camera lor din spate si sa ii las sa ma perchezitioneze. Am sunat la 112, mi-au facut legatura cu politia. Le-am explicat situatia, au zis ca trimit echipaj daca doresc. Am zis hai sa fiu eu omul bun, imi mai si revenisem cu glicemia, am zis hai ca iti arat rucsacul, ca de el tot spunea, sa ii arat ce am in rucsac. Tot insista ca nu acolo pe banca, sa intru in magazin, ca asa trebuie. Zic hai si asa, mai las de la mine, intru, nu ca nu aici in magazin, hai in camera din spate. Atunci am zis ba pe-a ma-tii. Am iesit iarasi prin el, acum era pregatit sa ma blocheze in interiorul magazinului, dupa ce prima data nu m-a putut opri. In toate intrarile si iesirile alarma a mai sunat o singura data, cand sosise si politia si acelasi paznic era langa acelasi birou langa care a fost si cand am iesit prima data. Am trecut deci din nou prin blocajul lui, m-am asezat pe aceeasi banca si am chemat politia. A sosit dupa ceva timp, intre timp a aparut si seful de echipaj al pazei, a incercat un dialog intr-un mod ce mi s-a parut normal, insa nu mai aveam energie sa ii explic, sau mai bine spus imi parea ca as explica degeaba, dupa ce am explicat la inceput si am fost si de acord sa ii arat ce am in rucsac iar ei au facut ce au facut. I-am zis sa asteptam sa soseasca politia daca tot i-am chemat, asa am si facut. Au venit, s-au comportat ca si cum ar fi angajatii mallului, m-am gandit o clipa ca daca nu le dau voie sa ma perchezitioneze, tehnic au nevoie de mandat ca sa o faca, dar din nou, am zis hai sa fiu eu cel care cedeaza in fata prostilor. Am mers cu ei in camera din spate, cu politistii si vreo 3 paznici din cei 9-10 care se adunasera si faceau scandal, cu mine a venit sotia mea, au cotrobait toate buzunarele rucsacului si bineinteles ca nu furasem nimic. Mi-au dat voie sa plec.
Am zis bun bun, dar inregistrati si plangerea mea. Ati venit, ati vazut, am o reclamatie de facut. Au zis ca nu e treaba lor, daca vreau sa fac reclamatie sa merg la sectia de politie. Am facut desigur, a fost preluata de un agent care dupa ceva vreme mi-a comunicat ca a urmarit imaginile de pe camerele video cu ce s-a intamplat in magazin, erau numai imagini, fara sunet si din ce a urmarit, el nu vede nimic neinregula la cum s-a comportat paznicul asa ca mi-a clasat sesizarea. Dupa intamplare am gasit si eu acea reglementare in care practic e reglementat ca populatia Romaniei este si trebuie sa fie sclava magazinelor cu paznici si daca acestia au chef, sa faca ce fac. Desigur, asa cum am subliniat la inceput, e nevoie sa fie si politie prezenta ca sa fie legal ceea ce fac ei si desigur nu au voie sa retina ei pe nimeni pana vine politia. Insa... traim in Romania!

Edited by Mike1alike, 20 September 2021 - 01:11.


#33
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006

View Postgreenlife, on 20 septembrie 2021 - 01:01, said:

In masina. Asteptam la bariera de vreo 10 minute. Eram mai multe persoane cand o tanara pasagera hop pune mana pe telefon si suna la 112 ca de ce stam atat. S-a si ofuscat ca operatorul i-a zis sa inchida ca altfel ia amenda.
Eu cu fetele din generatia asta nu ma pun. Ca au dreptatea lor. Nu toate, dar prin ciur au scapat multe cu un fel de a gandi strain de mine.

Bariera aia se pune cu un rost si tine atat din considerente de siguranta circulatiei - niciodata la un minut dupa lasarea barierei nu va trece trenul (lasati cliseele din film cu bariera si imediat trece trenul, la americani). Sunt implicate semnale si blocuri de linie automate, dar blonda ce sa stie, o irita si semaforul care tine cat tine.

#34
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Până la urmă ce te-a deranjat, că nu te-au controlat și în chiloți?
Oamenii își făceau datoria, tu puteai să refuzi controlul sau să verifici obiectele avute la bariera din nou, fără să îi lași sa îți umble între lucruri.

#35
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
De ce? Desi trecusem pungile prin alarma si acelea NU piuiau, paznicul mi-a zis cu tupeu sa-mi deschid toate buzunarele gentii, sa scot tot ce am in geanta si sa deschid si portofelul deoarece: "stiu ca ai bani in portofel dar nu ma intereseaza banii tai, vreau sa vad daca ai si altceva" , eu panicata pe moment m-am pus intre alarme cu geanta pe umar si nici aia nu piuia dar apoi m-am apucat sa-i arat. Apoi dupa ce a terminat "controlul" mi le-a pus pe toate in brate si a trebuit sa-i spun eu: pai stati sa mi le pun in geanta !! si le-am pus cum s-a nimerit. Apoi n-a putut sa justifice ce sau de ce piuie. I-am zis: Poate acum imi ziceti si de ce piuie!? Si de ce nu a piuit cand am iesit ci dupa ce eram deja iesita din magazin? Si a dat raspunsuri irelevante: Cica: Pai cum vreti sa piuie? ... Apoi cica: eh asta e daca tot piuie! Puteti merge.! :[ Cand m-am intors sa returnez nu a mai piuit nimic. Deci?
Apoi am realizat: Nu piuia nimic cand le tineam eu in mana ci doar cand le tinea paznicul. Am realizat ca nenorociul probabil avea ceva ascuns in maneca care declansa alarma. Am si zis cand am fost sa returnez ca paznicul a declansat alarma intentionat si ca voi face plangere la OPC!

#36
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View Post_-livio-_, on 19 septembrie 2021 - 23:01, said:

daca a "binganit" poarta nu prea e nimic abuziv, doar de aia e paznicul ala acolo, ca sa nu fure aia cu degete "lipicioase" si sa-i controleze pe aia la care portile se declanseaza.
Si la patru metri distanta portile nu au cum suna.
Winc
Tu ai auzit sunetul si-ai mers ca oaia la control ca n-am avut rabdare sa citesc tot romanul

Edited by EMPP, 20 September 2021 - 05:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate