Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Control abuziv magazin DM Afi Palace Mall

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
Deci sunt inca plina de draci, chiar inca tremur - azi mi s-a intamplat iar sa fiu controlata abuziv, pusa sa scot tot ce am in geanta, sa arat toate buzunarele gentii si inclusiv interiorul portofelului - de data asta in magazinul DM Drogherie Markt in Afi Palace Cotroceni Mall. Alarma a piuit dar cand eu eram cam la patru pasi in exterior deci foarte posibil declansata intentionat de catre paznic care era chiar langa acele chestii care delanseaza alarmele ca sa aiba motiv sa ma controleze. Am avut o geanta mai mare cu mai multe buzunare dar am luat aceasta geanta deoarece este singura in care a incaput un hanorac - ca sa am ce pune pe mine pentru ca stiam ca ma voi intoarce pe seara si va fi mai racoare. Si dupa ce m-a controlat si evident nu a gasit nimic nu a putut justifica de ce piuie alarma !!
Apoi am plecat si m-am plimbat plina de draci vreo 10 min pe la magazinele de alaturi dupa care mi-am zis: nu se poate sa ma mai las umilita in halul asta fara motiv! Trebuie sa iau atitudine pentru mine insami pentru ca nimeni altcineva nu va lua! De fapt trebuia sa o fac pe loc! Ce proasta sunt! Dar mai bine acum decat deloc! Bun - si deci m-am intors, am asteptat in exterior sa se elibereze o casa, apoi am intrat cu aceeiasi geanta si pungi, fara sa adaug sau sa arunc nimic - si surpriza - NU A MAI PIUIT ALARMA!  Evident - NU s-a putut justifica de ce cand m-am intors nu a mai piuit alarma! Dar am facut retur! Paznicul nu mai era langa acele declansatoare ci la dracu' sa-l ia prin magazin. Bun, am pus punga cu produse pe bada si am zis ca vreau sa le returnez pentru ca am fost controlata abuziv! Sa imi explice si mie cineva de ce acum nu mai piuie nimic! Evident - nu au avut nici o explicatie! Cica paznicul doar isi face datoria. Am facut un mini scandal ca mai avea sa ma controleze in chiloti !! Si am cerut banii inapoi si amenintat cu reclamatie la OPC! Mi-au dat un bon pe care mi-au zius sa scriu motiv retur: Control abuziv paznic, inclusiv in portofel!
Mi-a parut rau ca nu am returnat produsele atunci pe loc dar am fost intr-un fel de mini shock! In fine - sunt mandra de mine ca in sfarsit am luat atitudine pentru mine insami intr-o situatie de genul asta chiar daca reactia a fost oarecum intarziata, am facut-o totusi! Data viitoare la urmatorul control abuziv o voi face pe loc! Daca nu se poate justifica ce piuie e clar: control abuziv - retur produse pe loc! Cu nenorocitii astia altfel nu se poate!

Edited by Winc, 19 September 2021 - 22:54.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
M-ai terminat cu pedeapsa. Dacã returnai roșiile unuia din piațã poate era afectat, ca erau roșiile lui, dar la Mall?
Ma gândeam ca te-ai întors și le-ai dat doua poșete peste cap, ai chemat politia, chestii de genul asta, dar tu ai fãcut retur???

Edited by slai, 19 September 2021 - 22:56.


#3
crislacor

crislacor

    Cui îi pasã...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009

 Winc, on 19 septembrie 2021 - 22:53, said:

(...) sunt mandra de mine (...)
Pînă aici am citit relativ neutru, dar în punctul ăsta m-a pufnit rîsul...:)

#4
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Te-ai agitat degeaba.
Are atributii de control? Daca da treci peste si bucura-te de partea buna a vietii.

#5
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
daca a "binganit" poarta nu prea e nimic abuziv, doar de aia e paznicul ala acolo, ca sa nu fure aia cu degete "lipicioase" si sa-i controleze pe aia la care portile se declanseaza.

Edited by _-livio-_, 19 September 2021 - 23:02.


#6
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017

 crislacor, on 19 septembrie 2021 - 23:01, said:

Pînă aici am citit relativ neutru, dar în punctul ăsta m-a pufnit rîsul...Posted Image
Daca ea cu asta s-a simtit razbunata atunci e ok. Insa a trecut. De ce ramane blocata?

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Calm. Nu ar trebui sa te agiti pentru atata lucru.

Locuiesti in RO ?

Edited by pasilla, 19 September 2021 - 23:13.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu a avut paznicul nici o vina
a piuit codurile de bara de la produse, fiindca casiera nu a operat cum trebuie in casa de marcat, deci nu s-a trimis in soft.
Nu trebuia sa returnezi produsele.
Probabil dispecerul video te-a urmărit pe camerele video de supraveghere si a dat prin statie paznicului sa te oprească la iesire.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Si pe mine m-a controlat un mos plin de zel (sau zer) la Megaimage, tot asa din motiv ca a piuit cand sa ies. Dar eu am procedat altfel. I-am lasat rucsacul sa-l intoarca pe toate partile si m-am dus prin magazin. Initial nu voia ca cica vrea sa fiu si eu prezent, insa i-am zis ca nu-i treaba mea controlul lui si mi-am vazut de treaba, i-am lasat rucsacul sa faca ce vrea.
M-am intors dupa cateva minute, l-am intrebat daca a gasit ceva, nu gasise si.. cu asta-basta.

Dar de fapt am descoperit mai tarziu ca aveam un antifurt din ala lipit pe un antiperspirant pe care-l purtam in geanta. Imi piuia din cand in cand, nu intotdeauna la anumite magazine si nici eu nu stiam ce-i. Odata cand a piuit, m-am apucat cu un paznic sa iau chestie cu chestie din geanta sa vad ce naiba tot piuie si l-am descoperit.

#10
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Bine le-ai facut. In portofel te-a controlat ptr idiotenii de-alea de-ale lor: daca esti sarac esti hot, daca esti bogat, ai furat din greseala.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 maccip, on 19 septembrie 2021 - 23:22, said:

Dar de fapt am descoperit mai tarziu ca aveam un antifurt din ala lipit pe un antiperspirant pe care-l purtam in geanta. Imi piuia din cand in cand, nu intotdeauna la anumite magazine si nici eu nu stiam ce-i. Odata cand a piuit, m-am apucat cu un paznic sa iau chestie cu chestie din geanta sa vad ce naiba tot piuie si l-am descoperit.
Daca nu te stii cu probleme, nu ai de ce sa nu colaborezi cu ei.
Am patit-o si eu cu o geaca care avea pe undeva o piuitoare. M-am dezbracat si ....s-a rezolvat .

Edited by pasilla, 19 September 2021 - 23:34.


#12
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
O fi amuzant faptul ca "sunt mandra de mine" dar e prima oara in viata mea cand fac scandal la un magazin dupa un control abuziv. Si prima oara cand sunt controlata in portofel!  Pana acum am stat si am inghitit cum s-ar spune. Mai am un topic pe tema asta cand n-am luat atitudinea care trebuia adica sa returnez produsele pentru ca nu s-a putut justifica controlul adica alarma declansata doar inainte de control dar nu si dupa control, fara nici o explicatie obiectiva, nici un produs gasit furat, nici o alarma gasita nescoasa, nimic!
Ca fapt divers, tot azi am luat produse similare cu cele returnate - din alt magazin DM - unde n-a mai piuit nici o alarma nici la intrare nici la iesire! Cum se explica asta?

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

 pasilla, on 19 septembrie 2021 - 23:33, said:

Daca nu te stii cu probleme, nu ai de ce sa nu colaborezi cu ei.
Corect, insa acel mega era foarte mic. Am intrat si m-am asezat direct la rand sa-mi iau tigari. Am considerat ca e un exces de zel, probabil era proaspat angajat.
Dar i-am dat rucsacul, se pune ca am colaborat. Nu cum ar fi vrut el poate, dar am colaborat.

Edited by maccip, 19 September 2021 - 23:36.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Winc, on 19 septembrie 2021 - 23:34, said:

O fi amuzant faptul ca "sunt mandra de mine" dar e prima oara in viata mea cand fac scandal la un magazin dupa un control abuziv.
Foarte tare ! Te-au pipait cumva ?

 maccip, on 19 septembrie 2021 - 23:36, said:

Nu cum ar fi vrut el poate, dar am colaborat.
Eu incerc sa ma pun mereu in pielea acelor angajati.
Nu pot spune ca nu am anumite nemultumiri, dar uit repede si incerc sa inteleg motivatia lor.

In RO se fura foarte mult, asta e o certitudine.

Edited by pasilla, 19 September 2021 - 23:43.


#15
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 25.12.2016

 pasilla, on 19 septembrie 2021 - 23:41, said:

Foarte tare ! Te-au pipait cumva ?
Nici nu se ating de oameni, doar se uita in sacose, genti.
Daca piuie chestia aia trebuie sa-si faca treaba, dar nu se ajunge la abuzuri de genul celor ce le insinuezi tu.

#16
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 pasilla, on 19 septembrie 2021 - 23:33, said:


Daca nu te stii cu probleme, nu ai de ce sa nu colaborezi cu ei.
Am patit-o si eu cu o geaca care avea pe undeva o piuitoare. M-am dezbracat si ....s-a rezolvat .
Da, exact cum fac si magazinele. Cand le arati diferentele de pret de la raft si de la casa, te dau afara cu bodyguarzii si te ameninta ca primesti amenda ptr filmat in spatiu privat.
Asa de frumos colaboreaza. Sa mai faci cumparaturi este exclus, nu te mai lasa nici dracu.

#17
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 10.09.2018
N-a putut sa justifice ce sau de ce piuie. Dupa ce a terminat "controlul" i-am zis: Poate acum imi ziceti si de ce piuie!? Si de ce nu a piuit cand am iesit ci dupa ce eram iesita din magazin? Si a dat raspunsuri irelevante: Cica: Pai cum vreti sa piuie? ... Apoi cica: eh asta e daca tot piuie! Puteti merge.! :[ Cand m-am intors sa returnez nu a mai piuit nimic. Deci?

#18
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Manasu, on 19 septembrie 2021 - 23:45, said:


Nici nu se ating de oameni, doar se uita in sacose, genti.
Daca piuie chestia aia trebuie sa-si faca treaba, dar nu se ajunge la abuzuri de genul celor ce le insinuezi tu.
Este un caz facut public, au batut-o pe o fata de la casa de copii, doar fiindca li s-a parut ca a furat ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate