Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

In situatia actuala, ce parere aveti daca reimplementam impozitarea progresiva ?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2249 replies to this topic

#37
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
@anarch

chill, mi-am dat seama dupa ce am scris si am revenit pe forum Posted Image , sunt prajit dupa o zi de munca si aici ma cam astept la orice fel de idei

Dar tot nu as fi de acord ... in situatia actuala , banii in plus, ar fi folositi tot ampulea, in interesul unora, nu al tuturor

Edited by Andreysc7, 15 September 2021 - 16:02.


#38
anarch

anarch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,159
  • Înscris: 13.06.2008

View PostAndreysc7, on 15 septembrie 2021 - 16:02, said:

@anarch

chill, mi-am dat seama dupa ce am scris si am revenit pe forum Posted Image , sunt prajit dupa o zi de munca si aici ma cam astept la orice fel de idei

Dar tot nu as fi de acord ... in situatia actuala , banii in plus, ar fi folositi tot ampulea, in interesul unora, nu al tuturor

scuze daca am fost contondent, am mai auzit genul asta de argument si in general e de rea-credinta Posted Image

in rest ce sa zic, cum se folosesc banii e o alta discutie dar te-as ruga sa te gandesti la faptul ca aia care folosesc deampulea banii pot sa faca asta tocmai pt ca au putere/autoritate care, ghici ce, pe bani se bazeaza.

scopul principal al impozitarii progresive este evitarea aparitiei unei clase sociale care domina comunitatea pt ca au putere financiara disproportionat de mare fata de restul oamenilor.

Edited by anarch, 15 September 2021 - 16:15.


#39
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

scuze daca am fost contondent
Nici o grija

Quote

aia care folosesc deampulea banii pot sa faca asta tocmai pt ca au putere/autoritate care, ghici ce, pe bani se bazeaza.
Pai titlul spune "situatia actuala" ... deci e clar cum vor fi banii folositi . Pana la urma, conducatorii sunt oglinda societatii :)

#40
anarch

anarch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,159
  • Înscris: 13.06.2008

View PostAndreysc7, on 15 septembrie 2021 - 16:23, said:

Nici o grija
Posted Image

View PostAndreysc7, on 15 septembrie 2021 - 16:23, said:

Pai titlul spune "situatia actuala" ... deci e clar cum vor fi banii folositi . Pana la urma, conducatorii sunt oglinda societatii Posted Image
as zice ca sunt mai degraba oglinda 'burgheziei'; eu nu sunt un ticalos, tu nu esti un ticalos si presupun ca majoritatea cunostintelor noastre nu sunt ticalosi.

si atunci nu poti sa nu te intrebi de unde sunt emanati 'politicienii'.

concluzia mea e ca e ciocoimea nomenclaturista + ciocoimea securista + ticalosii care au profitat de anii 90.

Edited by anarch, 15 September 2021 - 16:30.


#41
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View Postcarturarulobosit, on 15 septembrie 2021 - 15:49, said:

Grosul vine din TVA. Si daca raman fara bani ce? Trebuie flat sa munceasca pe bune? Posted Image

Aveti dreptate cu TVA-ul, problema insa este cit se recupereaza din el, ca nu-i atit cit trebuie.
Din salariile alea minime pe economie tot re ia impozitul ca-s la vedere...

#42
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
o parere buna, fara bani la buget nu putem da inainte! dar sa avem si deduceri: ai un copil iei si tu minus 5% la impozit, ai 2 se mai scade ceva, samd. Apoi pensiile, clar limitate. Raportul intre pensia maxima/minima poate  sa tinda la 70. Nu, exclus asa: raport maxim 4 la 1, cu plafon cum era pana sa dea valcov legea: maxim 5 salarii medii, idem sanatate. Noi ca romani, nu avem solidaritate intre noi: fiecare este pentru el si bunastarea lui, nimic care sa conteze pentru intreg - saracia primitiva pe care am trait-o ne induce starea asta, acum ma astept la schimbari la generatiile urmatoare.

#43
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005

View PostFane, on 15 septembrie 2021 - 15:41, said:


vezi ca nu ti-ai luat pastilele si iar a pus oculta stapanire pe gandurile tale...
probabil si tu spuneai..." Hai ca 14 zile nu moare nimeni în casa".... acușica-s 2 ani... și va ține muuult și bine.
Nu există ocultă. Planul se pune în aplicare indiferent ca vrem impozitare sau nu
Economic ar fi extrem de simplu
Avem 2 exemple de economii
Funcțională chinezească
Fiasco americană
Doar trebuia implementată cea ok. Nu e greu sa copii..sau...cere inteligență artificială?
Demenții pusi in fruntea noastră au ales fiasco( poate mi dai dreptate că nu au fost aleși. Sau...tot oculta?...nu mi-a dat voie sa realizez că poporul i-a ales... P'ăia cu 10% din 30%...stii rezultatul).
Simplu.
Probabil stii regula simplă în china pentru corupție.
De aici ar trebui început...si se ajunge la impozite si taxe ZERO pe salar minim sau la firme nefiscalizate până în 10.000 dolari/an. Dar la tăntălăi, dacă poți, lei iei jumatate de mușcătură din gură.

Edited by costaan, 15 September 2021 - 16:51.


#44
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostMinettoMatoi, on 15 septembrie 2021 - 14:35, said:

Ma gandeam ca in situatia actuala nasoala, daca nu e bine sa reimplementam impozitarea progresiva cum e in toata UE, sa fie bani mai multi la buget, sa mai reducem din facturi, si altele de genul, bine, chiar sa se faca ce trebe din banii aia, asta clar, nu sa-i fure altii.
Iar aia ca nu mai vin investitori, pai toata UE are nevoie de investitori si nu au impozit plafonat, inclusiv Bulgarii parca, ungurii, deci nu doar tarile bogate.
Pe langa ca la noi ce mari investitori au venit ? Le dai reducere la aia de fac ciocolata, de parca noi nu suntem in stare sa facem ciocolata. Sa vad si eu invesitii romanesti cu capital de stat sau privat dar sa fie romanesc, privati romani ! Nu sa stam la mana altora.
Sa vad si eu investitii serioase, fabrici de masini, etc, si sa fie si romanesti sa ramana profitul in tara, pe langa impozit. Dar investitii serioase sa vad si din afara.

La programatori nu iei impozit, cum nu e nicaieri in UE, pai de ce ? Ca oricum nu-mi sta mie economia pe cei 60000 programatori pe care-i cam avem, adica tocmai aia care au f mult nu dau impozit, dar aia cu 2500 lei sa dea, f tare.
Ai plafonat ca sa le faci profitul unora si mai mare de fapt, ca de la 18 % cat era la 16, omu de rand nu simtea beneficiul mai ales ca s-au scumpit chestii, dar dela 35 % sau cat era la aia cu venituri f mari, se simtea diferenta pana la 16.

Zici ca nu ai bani sa subventionezi caldura si curentul, dar nu pui impozitare progresiva ca in UE, pai cum ? Adica aia f bogati sa se faca mai bogati, si cei de rand duca-se dracu se pare.
In Italia deja s-a aplicat plafonarea preturilor la utilitati, am auzit aseara, dar aia n-au impozitare plafonata, si a zis "din profiturile uriase ale companiilor de utilitati, redirectionam si la oameni", adica prin reducerea facturilor de fapt.

Ce parere aveti despre reimplementarea impozitului progresiv ?

A mai fost.
Nu a functionat.

Dimpotriva, ar trebui redusa taxarea muncii

Edited by marius.bunu, 15 September 2021 - 17:20.


#45
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View Postradumiki, on 15 septembrie 2021 - 14:47, said:

Nu mai bine fara impozite de loc?
Hai sa facem referendum! Posted Image

Vreti taxe mai mari ptr. cei ce muncesc,  subventii la caldura, curent si intretinere, pensii mari... si voi tot cu hotii (PSD) sa votati, pe Gadea (A3) ascultati! Posted Image
Hai, la munca nu la intins mana ca nimeni nu are chef sa munceasca ptr. voi! Posted Image
Nu poti fara impozite, ca ai nevoie de bani ptr scoli, spitale, strazi, politie, pompieri, armata, etc. Voi omiteti un lucru, omu lucreaza, nenorocirea este ca nu are un venit bun ca sa-si poata permite tot ce trebuie, asta nu mai depinde de om ci de stat, de nivelul de trai, de cum s-a ocupat statul sau privatii sa mearga economia. Bine, daca banii aia chiar s-ar folosi ptr asta, nu punem ca se fura, zic ca sistem doar.
Si e bine sa fie impozitare progresiva ca in Germania, ca uite ce bine a mers sistemul acolo ptr toti, mentine un cat de cat echilibru cumva, nu tine doar cu bogatasii si atat, ca oricum aia care au f mult, va ramane cu f mult si daca ii iei 30 % in loc de 20 impozit, deci nu e problema.

View PostBursul, on 15 septembrie 2021 - 14:48, said:

Singurul motiv pentru taxare progresiva e pentru ca ... le e ciuda ca unii castiga mai mult.
Nu e vorba de asta, e vorba ca in UE unde sistemul e bun si merg treburile, ai nevoie de bani la buget ptr destule chestii, si nu e ok sa-i lasi pe unii cu f mult sa faca si mai mult, iar in alte sectoare sa nu ai bani, am zis, oricum aia cu mult raman cu mult si daca le iei mai mare impozit, dar mai echilibrezi cumva situatia.
Trebe finantata politia, armata, pompierii, infrastructura, sanatate, scoli, facultati, etc, ai nevoie de bani la buget.
Nu asa sa pasuiesti pe miliardari sa se faca mai miliardari, si tu sa nu ai bani de ce trebuie in tara, orice tara dezvoltata are impozit progresiv, nu de tampiti l-au pus, si merge ok totul pe acolo.
Si nu incurajezi evaziunea fiscala daca ai control strict si nu mai permiti asta, totu e sa vrei. Dar cum am zis, sa fie folositi banii ca in UE, adica ptr ce trebe, nu sa maresti impozitele ca sa le fure alti smecheri.

Edited by MinettoMatoi, 15 September 2021 - 17:52.


#46
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Post_Smiley_, on 15 septembrie 2021 - 15:24, said:

nu, practic doar arati ca nu prea intelegi cum ce inseamna "taxare ....pe ce depaseste"
ce propune el anarach e ca primii 10-15k lei/euro/ce-or fi sa fie taxati ca si pana acum, iar ce depaseste sa fie taxati cu 80%.
daca tu castigi 15.000, o sa platesti impozit 1.000 lei pt primii 10.000 (adica 10%) si 4.000 pentru restul de 5.000 lei (adica 80% pentru 15.000-10.000); in total platesti 5.000 impozit si ramai cu 10.000 net.

eu nu sunt de parere ca e o idee buna. in primul rand descurajezi munca (ce rost are sa trag tare sa cresc de la 10.000 la 15.000 daca netul creste doar cu 1000 lei?), in al doilea rand lume uita ca principalul motiv pt introducerea cotei unice a fost simplitatea ei.

Pentru ca legea impozitarii progresive e sau a fost tampit facuta, dupa parerea mea.

Eu zic ca ar trebui facut in felul urmator (daca s-ar dori trecerea la un astfel de sistem).

Nu cred ca-i doare pixul sa introduca mult mai multe praguri de impozitare.

De exemplu, (repet, e doar exemplu):

- daca ai venit intre 1500 si 2000 lei, ti se impoziteaza cu 5% venitul total;

- daca ai venit intre 2000 si 2500 lei, ti se impoziteaza cu 8% venitul total.

- daca ai venit intre 2500 si 3000 lei, ti se impoziteaza cu 12% venitul total.

- daca ai venit intre 3000 si 3500 lei, ti se impoziteaza cu 15% venitul total.

- daca ai venit intre 3500 si 4000 lei, ti se impoziteaza cu 20% venitul total.

- daca ai venit intre 4000 si 4500 lei, ti se impoziteaza cu 25% venitul total.

- daca ai venit intre 4500 si 5000 lei, ti se impoziteaza cu 30% venitul total.

Si asa mai departe. Cresterea asta nu trebuie sa fie liniara, ci cu cat urcam mai sus ca venituri, cu atat si impozitul sa creasca, dar cu din ce in ce mai putine procente, de exemplu la un moment dat merge poate din 5% in 5%, mai incolo sa mearga din 4 in 4%, apoi din 3 in 3%, etc.

Impozitul trebuie in asa fel conceput, incat orice marire de venituri, orice nou prag de impozitare trecut, sa nu te faca sa simti ca pierzi, ci ca oricum ai castigat, chiar daca impozitul dat este mai mare decat cel de dinainte. Noua pierdere cauzata de noul prag de impozitare trebuie sa fie eclipsata de noul castig.

Sau care e problema cu sistemul asta, de vrem simplitate, nu mai au putere de calcul PC-urile anafului sa calculeze impozitarile astea, sau ce? Posted Image

Edited by Phobos, 15 September 2021 - 17:58.


#47
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View Postargonaut, on 15 septembrie 2021 - 14:54, said:

Ce parere ai avea daca s-ar umbla la alea " speciale"?!
In 2020 s-au platit 10 miliarde pentru pensiile speciale si, daca s-ar umbla si la pensiile " de serviciu" (care stim noi cum s-au aranjat) ar fi si mai multi bani la buget.
Bagi impozit progresiv, automat creste si evaziunea si " optimizarea profitului" Posted Image
Ai dreptate, asta am zis si eu ca daca s-ar umbla la salariile si pensiile speciale, daca s-ar mai eradica evaziunea, ar fi bani la buget si de mariri salarii si pensii, insa daca impozitezi progresiv, vor fi bani mai multi, insa sa se foloseasca unde trebe cum se face in UE, nu sa ii fure alti nenorociti. Si uite, daca urca pretul la curent, mai subventionezi ceva ca sa ii fie mai usor si omului de rand care munceste dar venitul nu permite sa o duca decent, uite, Italia a pus plafonare la preturi utilitati, aseara am vazut stirea, deci s-au gandit si la omul de rand, a si zis "din profiturile uriase ale alora, mai dam si la oameni", nu sa-i lasi pe unii sa se ingrase la infinit pe spatele fraierilor.
Nu cresti evaziunea daca verifici si nu permiti evaziunea !

Si cand sunt trepte de impozitare, se are grija sa nu descurajezi munca, se face in asa fel incat oricum ramai cu mult daca castigi mult, altfel nu ar fi mers sistemul asta in UE de mult, daca descurajai munca care aduce venit mare. Ca daca ai venit de 1 milion lunar, fata de altu cu 2000, si daca ramai cu 800000 tot bogat esti, nu e problema ptr tine, dar amaratu ala cu 2000 in loc sa dea 2 lei pe kilovat, da si el 1,5, e doar un exemplu.

Edited by MinettoMatoi, 15 September 2021 - 17:59.


#48
anarch

anarch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,159
  • Înscris: 13.06.2008

View PostPhobos, on 15 septembrie 2021 - 17:55, said:



- daca ai venit intre 4000 si 4500 lei, ti se impoziteaza cu 25% venitul total.

- daca ai venit intre 4500 si 5000 lei, ti se impoziteaza cu 30% venitul total.


si ti se pare cinstit ce se intampla daca tu ai 4500 si eu 4600?

:)))))

#49
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,244
  • Înscris: 05.06.2002

View Postcostaan, on 15 septembrie 2021 - 16:38, said:

Funcțională chinezească
functionala ca mai toate lucrurile produse in china...

#50
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Postanarch, on 15 septembrie 2021 - 17:59, said:

si ti se pare cinstit ce se intampla daca tu ai 4500 si eu 4600?

Posted Image))))

Pai de asta am spus ca e doar un exemplu.

Din partea mea, se pot introduce pana la un trilion de trepte de impozitare, din leu in leu, cu fiecare leu in plus, poc! alt procent, si toata lumea va fi multumita. Posted Image

Putem introduce si subdiviziuni de procente, nici o problema. Posted Image

Daca credeti ca n-aveti oameni care sa faca schimbarea, alegeti-ma pe mine dictator la ANAF, si impreuna cu echipa mea, formata din karax si kosinus, o sa facem noi ordine acolo, firar a dreacu` sa treaba sa fie!

Nici pe djl nu l-as lasa pe dinafara, i-as gasi eu ceva de facut, si daca doar sa ma sustina moral, caci poate n-o sa rezist nervos, daca va trebui sa explic la nesfarsit prostimii efectul subtil al atator schimbari geniale.

[ https://i.postimg.cc/Dzd1ktxH/Cigar-emoticon.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 15 September 2021 - 18:10.


#51
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

View PostTS030, on 15 septembrie 2021 - 15:06, said:

O impozitare care pedepseste munca? Exact ce ne trebuie Posted Image

Ce-ar fi sa incepem sa pedepsim coruptia? Atunci ar incepe sa fie bani.
Nu pedepseste nici o munca, ca trebe trebe sa fie gandita treaba ca daca ai mai mult, vei ramane cu mai mult si daca ti se ia impozit mai mare, ca asa este in UE, sigur, sa pedepsim si coruptia, sa taiem pensii si salasii nesimtite, sa edadicam cat putem si evaziunea fiscala, si cu o impozitare progresiva, ar fi super daca banii chiar s-ar folosi unde trebuie.

View Postcarturarulobosit, on 15 septembrie 2021 - 15:49, said:

Grosul vine din TVA. Si daca raman fara bani ce? Trebuie flat sa munceasca pe bune? Posted Image
Grosu nu vine din TVA, ca de ex hai sa luam un exemplu, un programator care nu plateste impozit, intr-un an cat TVA da luat pe 5 ani la rand ?! Si cat ar da daca l-ai impozita ? I-ai lua mult mai mult, deci asta cu TVA e vrajeala de multe ori.
Daca ramai fara bani la buget nu ai bani de invatamant, spitale si altele, nu e deloc bine.

View Postmarius.bunu, on 15 septembrie 2021 - 17:14, said:

A mai fost.
Nu a functionat.

Dimpotriva, ar trebui redusa taxarea muncii
Si in Germania si UE cum a functionat impozitarea progresiva ?! Se taxeaza munca in mod gandit, ca cei care au mult, sa ramana tot cu mult, nu e problema. Nu ai bani la buget daca reduci taxarea muncii, scoli, spitale, pensii, de unde ? Nu merge. Nu sa lasi pe aia cu f mult sa faca si mai mult in mod lacom si nesimtit.

Chiar acuma aud la TV ca statul va face reduceri la facturi ptr cei cu venituri mai mici, f bine ! Asa si trebuie, de unde bani daca nu ai impozitare progresiva ? Daca nu tai din pensii speciale, daca nu tai din evaziunea fiscala si alte idiotenii din astea, cum sa ai bani de ce trebe ?

Edited by MinettoMatoi, 15 September 2021 - 18:10.


#52
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
Pai nu asa functioneaza progresivul Phobos
Se impozitează doar ce depășește treapta respectiva

Daca faci pe total cum vrei tu va fi sange pe pereti

View Post_Smiley_, on 15 septembrie 2021 - 15:24, said:


nu, practic doar arati ca nu prea intelegi cum ce inseamna "taxare ....pe ce depaseste"
ce propune el anarach e ca primii 10-15k lei/euro/ce-or fi sa fie taxati ca si pana acum, iar ce depaseste sa fie taxati cu 80%.
daca tu castigi 15.000, o sa platesti impozit 1.000 lei pt primii 10.000 (adica 10%) si 4.000 pentru restul de 5.000 lei (adica 80% pentru 15.000-10.000); in total platesti 5.000 impozit si ramai cu 10.000 net.

eu nu sunt de parere ca e o idee buna. in primul rand descurajezi munca (ce rost are sa trag tare sa cresc de la 10.000 la 15.000 daca netul creste doar cu 1000 lei?), in al doilea rand lume uita ca principalul motiv pt introducerea cotei unice a fost simplitatea ei.
80% nu ai nicaieri in lumea asta. Eu nu stiu mai mult de 50% pt pragurile cele mai mari

Edited by McDude, 15 September 2021 - 18:12.


#53
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMinettoMatoi, on 15 septembrie 2021 - 14:35, said:

sa reimplementam impozitarea progresiva

Tu si cu cine inca?

#54
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMcDude, on 15 septembrie 2021 - 18:07, said:

Pai nu asa functioneaza progresivul Phobos
Se impozitează doar ce depășește treapta respectiva

Daca faci pe total cum vrei tu va fi sange pe pereti

Ei, "nu asa functioneaza"... Zice cine? Scrie in sfanta scriptura, sau ce?

Functioneaza cum vrem noi sa functioneze. Eu am facut asa tocmai pentru simplificare, si introducand mult mai multe trepte de impozitare, trecerea la o noua treapta va fi resimtita oricum ca un castig, nu ca o pierdere, chiar daca procentul e calculat din total.

Eu am pus procente ca exemplu, dar ele trebuie astfel calculate incat trecerea de la un prag la altul sa fie cat mai lina, sa nu fie resimtita ca o pierdere.

Hopa, dar am alta idee: hai sa bagam trepte de impozitare din suta in suta de lei de venit, si sa legiferam faptul ca si veniturile salariale trebuie sa fie exprimate sau sa creasca doar din suta in suta de lei. Posted Image

Si asa, iaca, fiecare suta de lei in plus la salar, atunci cand urci pe scara evolutiei capitaliste, inseamna un venit mai mare, evident si un impozit cu ceva mai mare, dar castigul, banii in mana ramasi sa fie mai multi decat pierderea suferita de noul impozit. Posted Image

Buna idee, nu? Posted Image

Si asa, toata lumea va fi fericita, si vom dansa intr-un dans, o mare hora, in sfarsit am gasit metoda prin care sa impacam capitalismul si comunismul!

Doamne Dumnezeule, ce revelatie am putut sa am in aceasta seara!!! Nu pot sa-mi explic cum am reusit, decat prin faptul ca aici a fost vorba de o inspiratie de origine divina!

[ https://i.postimg.cc/SNGx7ktn/Happy-emoticon-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 15 September 2021 - 18:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate