Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

In situatia actuala, ce parere aveti daca reimplementam impozitarea progresiva ?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2249 replies to this topic

#73
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.01.2006

 radunic, on 15 septembrie 2021 - 15:30, said:

OFF

Așa-i că ai două mașini în curte?

ON
1. 'r'ați ai dracului cu ideile voastre. Ce, nu mai sînt bani de pomană? A zis dom' primar că luna viitoare faceți foamea? Ia treceți la măturat strada că mizerie de adunat a fost, este și va fi veșnic...
2. De restul - de acord cu impozitul progresiv cînd or demonstra politicienii că sînt capabili să cheltuiască responsabil ce adună acum. Pînă atunci pofta'n cui.
3. Și acum cel care cîștigă 10.000 pe lună plătește impozit de 4 ori mai mare decît ăla care cîștigă 2.500.

P.S. 1 - nu sînt bugetar. Nici angajat. Îmi cîștig banii de unul singur.
P.S. 2 - dacă apare vreo dumă din asta în codul fiscal îmi iau catrafusele și-mi fac srl de Bulgaria în secunda doi.
Am o singura masina. Dar m-am gandit ca o familie poate avea nevoie de doua masini si nu e cazul sa impozitezi chestiile necesare. Ma gandeam la cine are colectie de masini sau, pe langa masinile necesare, mai are una doua de weekend.

In rest, nu ai fost atent. Nu sunt de acord cu marirea impozitelor pe munca, pe activitati economice sau bani investiti. Ci doar pe aseet-urile care stau degeaba, doar pentru sufletul detinatorului :)

#74
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 04.09.2018

 marius.bunu, on 15 septembrie 2021 - 20:35, said:

Nu-l vede nimeni din spectrul politic.
Noroc ca il vezi tu pe softpedia
Pai politic si  economic are sens, am spus de ce.

 TS030, on 15 septembrie 2021 - 20:43, said:

Ba fix munca se pedepseste. Ca muncesti de 2 ori mai mult si te-alegi cu praful de pe toba.
La noi impozitul progresiv are un singur scop, sa-ti dea in cap daca incerci sa-ti ridici capul din mocirla.

Deja suntem pe loc fruntas in UE la taxarea salariatilor. Ce naiba mai vreti? Pomeni din munca noastra? N-o sa le primiti, le primesc altii mai sus pusi.
Nu suntem fruntasi la taxare salariati ca avem impozit plafonat.
Nu iti da in cap, ca ideea nu e sa-ti dea in cap daca ai 4000 euro in loc de 2300, ideea este sa iei mai mult de la aia care au venituri f mari de ex 20000-30-50000 euro sa zicem.
Ca ala si cu 18000 ii sta bine de la 20000, dar din aia 2000 mai dai unde e nevoie. Sau ala cu 40000 poate sta bine si cu 35000 ca tot supermult are.
Cam ceva de genul. Si merita sa iei 35000 in loc de 2000, deci esti motivati sa muncesti.
Sau aia care au 300000 sau mai mult.

 florinel, on 15 septembrie 2021 - 20:46, said:

Ce nu ati inteles voi este ca NU impozitarea progresiva a dus la dezvoltarea unor tari, ci politicile responsabile. Sau politicienii responsabili.
Nu se aplica la noi.
Daca de maine se incaseaza 200% la buget, se va consuma 200% pe aceleasi strazi inexistente, spitale paradite samd. Si vor trai 200% mai bine toate lipitorile de partid (indiferent de partid).

Politicile proaste, risipa - de asta noi nu avem "ca in vest".
Sa nu mai spun ca "statul te vrea sarac - pentru ca asa poti fi manipulat" - ca asta ar fi trebuit sa stiti deja, daca aveti peste 18 ani.
Ai dreptate, dar am precizat, nu punem faza ca se fura, ca daca se fura, vorba ta, daca iei 200 %, 200 % se fura sau se arunca aiurea, eu am vb de sistem de fapt, daca s-ar folosi banii aia unde trebuie ziceam. Sigur ca la dezvoltare au contribuit politicieni responsabil, investitii, etc, dar e necesara si impozitarea progresiva daca s-ar folosi banii aia ca lumea.

Edited by MinettoMatoi, 15 September 2021 - 20:55.


#75
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,161
  • Înscris: 30.07.2006

 TS030, on 15 septembrie 2021 - 20:43, said:


Ba fix munca se pedepseste. Ca muncesti de 2 ori mai mult si te-alegi cu praful de pe toba.
La noi impozitul progresiv are un singur scop, sa-ti dea in cap daca incerci sa-ti ridici capul din mocirla.

Deja suntem pe loc fruntas in UE la taxarea salariatilor. Ce naiba mai vreti? Pomeni din munca noastra? N-o sa le primiti, le primesc altii mai sus pusi.

Un sistem progresiv de impozitare.

1% pentru cei cu salariu pana in 1000 euro.

3% pentru cei cu salariu peste 1000 euro.

Cel mai corect.

Edited by marius.bunu, 15 September 2021 - 20:52.


#76
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 varzeanu, on 15 septembrie 2021 - 14:56, said:

Nu cred ca impozitarea progresiva a veniturilor e o idee buna acum. Dar o impozitare progresiva pe asset-uri, da. Gen impozit pe al doilea imobil detinut +10%, +15% pentru al treilea. La fel si la masini (dar aici incepand cu a treia), terenuri etc.

Daca sunt facute din munca cinstita, sau mosteniri, ca ce chestie ? Hai sa te impozitez pe tine ca faci mai mult de un concediu pe an. Sau ca mananci de 6 ori pe zi in loc de trei. Daca sunt banii mei castigati cinstit , de ce sa iti bagi tu nasul la ei? Ca nu ai reusit sa ai doua sau trei case?

 varzeanu, on 15 septembrie 2021 - 20:48, said:

Ci doar pe aseet-urile care stau degeaba, doar pentru sufletul detinatorului Posted Image

Comunism total. Pai si dupa ce schema de la tine din caiet stabilesti tu de ce am eu nevoie? Daca eu am chef sa dorm cate o noapte in alta casa, care e problema?

#77
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.01.2006

 florinel, on 15 septembrie 2021 - 20:46, said:

Ce nu ati inteles voi este ca NU impozitarea progresiva a dus la dezvoltarea unor tari, ci politicile responsabile. Sau politicienii responsabili.
Nu se aplica la noi.

Ai uitat si de cetatenii responsabili si implicati. De aia nu sunt politicienii responsabili, ca nu-i trage nimeni de maneca. Pe aia din tarile dezvoltate i-au tras bine de maneci cetatenii (demonstratii, greve, lupte de strada etc) si au facut-o in mod organizat.

 daniMMM, on 15 septembrie 2021 - 20:55, said:

Comunism total. Pai si dupa ce schema de la tine din caiet stabilesti tu de ce am eu nevoie? Daca eu am chef sa dorm cate o noapte in alta casa, care e problema?

Sa avem pardon. Cred ca acest sistem a fost inventat in Europa de Vest si functioneaza si in SUA. Locuri care numai de comunism (asa cum il stim noi) pot fi banuite. Si are si logica: intr-o societate in care saracii nu au plasa de siguranta, servicii sociale ok, servicii de sanatate ok si nu au nimic de pierdut ghici cui ii dau prima oara in cap, cui ii incendiaza casele/masinile etc? Celor care au cel mai mult de pierdut daca serviciile oferite de stat nu sunt bune (educatie, sanatate, servicii sociale, politie, armata etc). Si astea costa bani.

#78
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 01.10.2010

 varzeanu, on 15 septembrie 2021 - 14:56, said:

Gen impozit pe al doilea imobil detinut +10%, +15% pentru al treilea. La fel si la masini (dar aici incepand cu a treia), terenuri etc.

 waterman, on 15 septembrie 2021 - 15:21, said:

Eu aș impozita la maxim pe  ăia de au bani să aibă mai multe apartamente să țină chiriași.
Și pe ăia care muncesc nu i-aș mai impozita deloc.
Dixit
aveti si niste argumente logice, de bun simt, sau sunteti doar pe model "jos chiaburii, jos mosierii"? :lol:
ideea e cel putin tembela.

#79
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 15.01.2017
O parere foarte proasta. Corect ar fi ca fiecare sa plateasca cat consuma si nu procent din venituri.

#80
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 varzeanu, on 15 septembrie 2021 - 21:01, said:

Sa avem pardon. Cred ca acest sistem a fost inventat in Europa de Vest si functioneaza si in SUA. Locuri care numai de comunism (asa cum il stim noi) pot fi banuite. Si are si logica: intr-o societate in care saracii nu au plasa de siguranta, servicii sociale ok, servicii de sanatate ok si nu au nimic de pierdut ghici cui ii dau prima oara in cap, cui ii incendiaza casele/masinile etc? Celor care au cel mai mult de pierdut daca serviciile oferite de stat nu sunt bune (educatie, sanatate, servicii sociale, politie, armata etc). Si astea costa bani.

Cand o sa ai politicieni, legi si autoritati ca in Vest si SUA, atunci sa aplici chestii de genul asta, pana atunci votati ce trebuie si nu mai visati la banii altora.

Deocamdata titlul topicului in traducere ar fi "Cum sa mai luam ceva de pe la privati, ca sa ne mai luam un pet de bere in plus?"

Fa o lege cum trebuie si vezi daca ce detin pusca cu cat am castigat, daca nu, ce e in plus, iei . Nu sa te astupi ca altul s-a descurcat mai bine....

Edited by daniMMM, 15 September 2021 - 21:06.


#81
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 15.01.2017

 marius.bunu, on 15 septembrie 2021 - 20:52, said:

Un sistem progresiv de impozitare.

1% pentru cei cu salariu pana in 1000 euro.

3% pentru cei cu salariu peste 1000 euro.

Cel mai corect.
Incorect. Corect ar fi asa: cati bani sunt necesari functionarii? X lei. Perfect.
cati locuitori exista in regiunea despre care discutam? Y cetățeni. Perfect

suma corecta de platit pentru fiecare cetatean este X/Y lei.
orice altceva bazat pe procente din castig e pungasie.

#82
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.01.2006

 britishpub, on 15 septembrie 2021 - 21:01, said:

aveti si niste argumente logice, de bun simt, sau sunteti doar pe model "jos chiaburii, jos mosierii"? Posted Image
ideea e cel putin tembela.

Pai gandeste-te asa: intr-o societate functionala in care un numar cat mai mare de oameni o duc bine, ti-e si tie mai usor sa faci bani. Ca sa faci bani, de obicei trebuie sa si cheltui bani. Poti sa o consideri o investitie.

#83
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,124
  • Înscris: 29.06.2005

 marius.bunu, on 15 septembrie 2021 - 20:52, said:

Un sistem progresiv de impozitare.

1% pentru cei cu salariu pana in 1000 euro.

3% pentru cei cu salariu peste 1000 euro.

Cel mai corect.

Adica:
- daca colegul are 1000 euro, plateste 10 euro impozit
- daca eu am 1001 euro, platesc 30,3 euro.

Da, intr-adevar, foarte corect....

#84
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 21.01.2006

 daniMMM, on 15 septembrie 2021 - 21:04, said:

Cand o sa ai politicieni, legi si autoritati ca in Vest si SUA, atunci sa aplici chestii de genul asta, pana atunci votati ce trebuie si nu mai visati la banii altora.

Pe astea o sa le ai cand si cetatenii o sa fie ca in Vest si in SUA dpdv al implicarii sociale si politice.

#85
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 15.01.2017

 florinel, on 15 septembrie 2021 - 19:28, said:

Eu nu vad rostul impozitarii progresive.

La impozitare unitara 10%:
- ala care castiga 2000 lei - plateste 200 impozit
- ala care castiga 20000lei - plateste 2000 impozit

Ce e incorect aici?

Cum ce este incorect?
pai unul plateate 200 lei iar altul 2000 pentru fix aceleasi servicii.

#86
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 varzeanu, on 15 septembrie 2021 - 21:05, said:


Pai gandeste-te asa: intr-o societate functionala in care un numar cat mai mare de oameni o duc bine, ti-e si tie mai usor sa faci bani. Ca sa faci bani, de obicei trebuie sa si cheltui bani. Poti sa o consideri o investitie.

S-o duca bine pe munca lor, nu pe banii mei, prima la mana, a doua la mana eu decid in ce sa imi investesc banii castigati pe munca, nu statul care e o varza la chestia asta. Putea sa o faca de mii de ori pana acum in schimb a furat pana a vomitat.

#87
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,124
  • Înscris: 29.06.2005

 Epdm, on 15 septembrie 2021 - 21:08, said:

Cum ce este incorect?
pai unul plateate 200 lei iar altul 2000 pentru fix aceleasi servicii.

Dap. Ar trebui propus progresiv, da` invers. Sa platim toti la fel pentru aceleasi servicii. Pret fix, nu procentual.
O idee excelenta. Dar prea putin agreata de...progresisti.

#88
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 15.01.2017

florinel said:

1631733060[/url]' post='28230418']
Dap. Ar trebui propus progresiv, da` invers. Sa platim toti la fel pentru aceleasi servicii. Pret fix, nu procentual.
O idee excelenta. Dar prea putin agreata de...progresisti.
In sistemul ala conceptul de evaziune fiscala si toti mugetarii aia care cica lupta contra ar disparea definitiv.

Edited by Epdm, 15 September 2021 - 21:12.


#89
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 varzeanu, on 15 septembrie 2021 - 21:07, said:


Pe astea o sa le ai cand si cetatenii o sa fie ca in Vest si in SUA dpdv al implicarii sociale si politice.

Atunci cetatenii aia care nu sunt ca in Vest si SUA  sa mai puna osu' la munca, si in loc sa stea la bere seara cu ochiul pe Latrine , sa citeasca ceva de deschis mintea, poate ajung sa se gandeasca cum sa o duca mai bine pe munca lor, nu sa astepte sa fure statul pentru ei. A mia oara...

#90
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 01.10.2010

 varzeanu, on 15 septembrie 2021 - 21:05, said:


Pai gandeste-te asa: intr-o societate functionala in care un numar cat mai mare de oameni o duc bine, ti-e si tie mai usor sa faci bani. Ca sa faci bani, de obicei trebuie sa si cheltui bani. Poti sa o consideri o investitie.
mie mi se pare ca te contrazici de unul singur. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate