Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pentru cei care au facut trecerea de la Android la iOS - regretati?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

#55
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
@radurus

Mersi pt raspunsuri.

La pct. 9 am facut exact asa, am pus adresa MAC care imi aparea pe telefon la "Wi-Fi" in "allow list" din router, dar imi dadea eroare de conectare.
Pana la urma, am dat disable din router la setarea care permitea doar anumitor device-uri sa se conecteze, m-am conectat cu telefonul si am observat adresele MAC ale dispozitivelor conectate. Luandu-le prin excludere, am identificat MAC-ul Iphone-ului, care era diferit de ce imi aparea mie pe telefon, l-am bagat la allow list si apoi am dat enable iar la setarea privind restrictiile pe baza MAC. Weird stuff, zau!

La pct. 10 nu am deplin control asupra iconitelor din Control Center, de ex in poza asta : https://help.apple.c...b8257d38a49.png
Pot sa modific doar iconitele care incep de pe ultimul rand(cel cu lanterna). Toate iconitele aflate deasupra nu pot fi nici mutate, nici sterse! Oribil!

Multam pentru ideea de la pct. 12 cu back tap! Posted Image

#56
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Sunt apple hater dar am dat search cu Google.

#57
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 lex2010, on 10 octombrie 2021 - 12:19, said:

Revin cu un follow-up.
Am tinut vreo 2-3 zile Iphone 12 Pro, m-am hotarat sa il returnez si sa dau precomanda la 13 Pro. Am decis sa raman pe iPhone deoarece nu gasesc niciun telefon cu Android care sa aiba camera performanta si in acelasi timp dimensiunea sub 150 mm(L). Asta pe langa alte motive, printre care și nemultumirea mea recenta fata de Samsung si Google cu seria Pixel, dar nu intru in detalii.

Din pacate, nu am primit tocmai feedback-ul asteptat de la cei care au dat reply, nu doresc sa se creeze un conflict intre fanii Android si iOS, pur si simplu voiam sa stiu parerile celor care au avut Android multi ani, iar apoi au trecut la iOS.

As vrea sa dau o noua intrebuintare acestui topic si sper sa fie folositor pentru toti cei care fac trecerea de la Android la iOS - as vrea sa se expuna problemele celor care sunt proaspat utilizatori de iOS, iar cei care cunosc bine acest sistemul de operare sa ii ajute in a găsi soluții.

Incep eu:

1. Cum setez iPhone să imi afișeze direct procentajul bateriei in coltul din dreapta sus?
Imi afișează bateria doar dacă dau swipe down ori pun un widget de baterie, ambele modalitati mi se par neergonomice.
2. Exista vreun call recorder(chiar si contra-cost) pentru iPhone?
Am gasit cateva, dar functionau doar sub forma unui 3-way call.
3. Ce setare fac astfel incat sa pot apela un contact folosind doar tastatura numerica, in loc de cea alfabetica?
De ex., pe Android daca vreau sa sun pe ALEX, apas 2539 si imi apar toate contactele cu acest nume.
4. Exista vreo posibilitate să setez iPhone-ul să oprească încărcarea bateriei atunci cand ajunge la un anumit procentaj, sa zicem 70-80%?
Am văzut că are o funcție de smart charge, iti invata el programul zilnic si tine telefonul la 80% , iar cu 30 minute inainte sa te trezesti incepe incarcarea pana la 100%, dar nu e tocmai ce imi trebuie mie, mai ales ca il incarc si in timpul zilei.

In speranta ca vom transforma acest topic intr-unul foarte util pentru noii utilizatori iOS, va multumesc anticipat si va doresc o zi frumoasa!

Din pacate, cand un sistem de operare este utilizat fara prea multe brizbrizuri si utilizatorii se obisnuiesc cu lipsurile, dar folosesc optiunile suplimentare fata de Android (in alte functii alte aparatului), sa fi sigur ca se va trece cu vederea peste una sau alta.
  • Procentul de baterie se gaseste in setarile... bateriei
  • O perioada am inteles ca nu erau disponibile, dar, neutilizand asa ceva, chiar nu pot oferi informatii (si sunt si foarte multi pe Android care nu pot oferi astfel de informatii prin prisma neutilizarii unei astfel de aplicatii)
  • Apple nu are functia T9 (sau cum ii zice). Degeaba tastezi Mama (6262) sau Tata (8282), ca nu va cauta nume, ci va considera ca se tasteaza un numar de telefon. Am inteles ca e o problema de licenta. Android (si parca si Windows Phone) sunt cam singurele care poti tasta un nume sub forma de cifre si sa-ti gaseasca numele.
  • O setare sa opreasca incarcarea nu, dar ai nevoie de cateva alte setari (o mare parte deja setate) prin care poti seta incarcare "inteligenta": esti acasa si lasi peste noapte telefonul la incarcat (daca ai o alarma setata, cu atat mai bine). Timp de o saptamana va invata tabietul tau (sa incarci peste noapte) si, de la un moment dat, telefonul se va opri de la incarcare si o va relua cu vreo ora sau doua inainte de alarma sau ora la care il scoti, de obicei, din priza
Cam astea ar fi, punctual, raspunsul la ce ai constatat pana acum.

Totusi, poate ar fi bine sa te uiti la cateva prezentari (review) de IOs pentru partea de setari. Eu asa am facut inainte sa-mi iau IPhone. Stiam ca e diferit de Android, dar apropiat de Windows Phone ca imagine vizuala si viteza. Cum crezi sa s-a facut tranzitia de la Touch ID (IPhone 8) la Face ID (IPhone X)? Practic, telefonul fara butoane a ramas fara ...un buton folosit de 10 ani. Da, se poate repune acel buton (ca buton virtual), dar trebuie facuta o setare. Important cum te vezi folosind noile automatizari (nu mai ai sageata de inapoi, ai gest de tragere inapoi, nu mai ai buton pentru a arata ecranul principal ("desktopul"), ci gest de a "impinge" in sus, etc).

#58
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. O sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu se poate, cer eu prea multe Posted Image

Azi am dat de o chestie si mai a naibii. Chiar m-a pus pe ganduri daca sa-l mai tin, sa-l dau retur sau sa-l fac cadou... deci situatia se prezinta in felul urmator:

14. Cum aranjez iconitele pe desktop astfel incat cand mut una singura sa nu se decaleze toate?
Deci treaba e extrem de simpla: Vreau sa mut o iconita dintr-un loc in altul.
As vrea ca iconita mutata sa lase un loc gol, ca apoi sa mut alta iconita in locul acesteia(locul gol anterior).
Ei bine, nu reusesc sa las spatiu gol intre iconite, ma obliga sa o mut langa alte iconite si spatiul ramas gol se umple imediat cu alta iconita... ceea ce e noaptea mintii chiar si pentru o persoana care n-a mai folosit nici Android sau Windows Phone pana acum.

15. Cum setez sa imi ia doar Numele contactelor atunci cand le grupeaza pe litere A-Z?
Sa zicem ca am un mecanic auto pe care il trec "Popescu Ionut Auto".

In loc sa il treaca la contactele de la litera P,  mi-l afiseaza la Litera A, deoarece vede "Auto" in nume.
Are doar doua setari - sortare dupa nume/sortare dupa prenume. In ambele situatii, mi-l trece la litera A deoarece contactul contine "Auto".


Incep sa imi pun intrebari daca am eu o problema? Cum mama naibii supravietuieste IOS-ul in conditiile astea si de ce se bate lumea pe iPhone-uri la fiecare lansare?!?

Edited by lex2010, 18 October 2021 - 16:35.


#59
adiroman

adiroman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 21.01.2006
14. Nu se poate să lași o căsuță libera, exista niște mici șmecherii sau aplicații, dar in modul default nu se poate
15. Scrii “auto” la companie, restul numelui cum vrei tu.

Foarte haioase întrebările puse de tine…utilizatorii de iOS au ajuns niște prizonieri și habar n-au cum este pe Android. Eu folosesc doua telefoane, iOS și Android, și cu toate handicapurile, tot iOS prefer.

#60
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Raspunsul trebuie cautat si in afara terminalului in sine si are a face cu alte aspecte decat cele tehnice.
Super util topicul, sper sa regaseasca la final toate hibele si chestiile aiurea din utilizarea unui iphone.


Eu am avut un soc la trecerea de la Blackberry la Android si inca nu sunt full acomodat dupa 4 ani.
Cel mai naspa este faptul ca nu stie sa faca override la profilul de notificari. Blackberry stia daca il treceam pe Silent sa faca override pentru contactele pentru care aveam melodii individuale setate la ringtone.
La Android nu merge, solutia este sa setezi pe profilul Normal un ringtone "10 sec silent" si astfel oricine suna si nu are ringtone individual face liniste ...iar dupa ce nu mai ai nevoie setezi iar melodia normala de ringtone.
Dar macar la Android gasesti solutii.

#61
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Lex2010, e clar! iOS NU este de tine! Case closed! :)

Posesorii de iOS nu au nevoie de briz-brizuri ci de fiabilitate și eficiență! Dacă nu ai înțeles asta nu e nicio supărare! Android te așteaptă! ;)

Edited by rMembruAnonimescu, 18 October 2021 - 18:13.


#62
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
E complicat, odata obisnuit cu niste functionalitati banale iti e greu sa accepti ca alternativa "superioara" nu este in stare sa le ofere.

#63
Poll7777

Poll7777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 24.12.2020

 r_ionescu, on 18 octombrie 2021 - 18:15, said:

Lex2010, e clar! iOS NU este de tine! Case closed! :)

Posesorii de iOS nu au nevoie de briz-brizuri ci de fiabilitate și eficiență! Dacă nu ai înțeles asta nu e nicio supărare! Android te așteaptă! ;)

Ce e briz-briz în a muta o banală aplicație de pe homepage? Sau să îți sorteze contactele în ordine alfabetică? ...

#64
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Contactele se sortează in ordine alfabetică la iOS .

#65
Adi_Pop

Adi_Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 12.11.2013
Cred ca a vrut sa spuna aplicatiile, nu contactele.

#66
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Și alea sunt sortate alfabetic în App Gallery :)

#67
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
App Library 🤦🏻

Google keyboard are glume în program! :lol:

#68
Adi_Pop

Adi_Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 12.11.2013
Asta cu App Library este ca si cum ai spune ca ma duc la Android in setarile telefonului la Aplicatii. Ce e mare minunatie atunci cand instalezi o aplicatie si-ti plaseaza o icoana pe ecran sa ti-o arunce in ordine alfabetica. Un index simplu care pare prea complicat pentru cei din livada. Incet, incet am inceput si eu sa ma obisnuiesc cu IOS-ul. Ce-mi place cel mai mult la telefon e face id-ul care merge ireprosabil. Si senzatia de premium pe care o da Pro Max-ul. IOS-ul o fi el la capitolul 15 dar parca e la 7 abia.

#69
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Pe desktop le aranjezi in ce ordine vrei! ;)

#70
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Acum 3 ani am cumpărat un iPhone 6S nou, doar ca sa vad cum este iOS. Până atunci am folosit smartphone-uri cu Symbian, Windows Mobile și Android. La momentul achiziției foloseam un Sony Xperia X ca daily driver, un model mai performant decât iPhone 6S pe hârtie. Dar ce să vezi. Toate limitările despre care auzisem despre iOS, de la români in special, nu le-am observat in utilizarea lui iPhone 6S, care rula iOS 12 la vremea respectiva. Așa ca am decis sa folosesc iPhone 6S ca smartphone daily driver, chiar si la vremea când scriu acest mesaj. Concluzia: nu regret trecerea de la Android OS la iOS, iar in momentul de față nu m-ăș mai întoarce înapoi la Android.

#71
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010
Eu am trecut de jumătate de an la iOS dupa mult android, defapt numai android.
Hai sa iti zic niste diferențe care le-am observat din prima. Am trecut de la S9 plus la 11 Pro Max.
-softul la iOS nu este asa bine optimizat fata de cum se lauda lumea. S9 mi se bloca 1-2 dați pe an, asta 1-2 dați pe săptămână . Probleme cu updateuri, cu semnal, aproape zilnic.
-limitări software banale ( fara buton de back, nu poti seta volumul pentru alarme separat, nu pot selecta ce se reda prin Bluetooth [media sau apel, la ios merg doar ambele],nu poti face screenshot prelungit decat in safari, Bluetooth se deconecteaza tot timpul pe diferite masini, probleme care nu existau la s9,etc)
-probleme cu incarcarea tot timpul (ba cablu nu stiu ce are, ba incarcatorul nu stiu ce are, la android si daca conectam la un cartof cablul tot se incarca)
-totul este contra cost si overpaid ( de ex: yt premium are un pret pe ios, alt pret pe android)
-aplicatii lipsă (aplicatii uzuale pt mine, nu le gasesc pe ios)
-conector diferit (alte randuri de cabluri,incarcatoare)
-probleme software again ( nu poti edita o alarma, wtf?!)
-nu poti instala aplicatii din alta tara (ca sa poti face asta trebuie sa schimbi tara, etc, pe cand la android, doar o instalezi)
-probleme apple pay (nu te poti baza pe el in roaming, in schimb la s9 nici nu ma interesa de portofel pt ca de fiecare mergea!)
- ai incercat sa faci vreodata poza noaptea la bordul masinii?! (Crima si pedeapsa,90% nu au iesit cum trebuie)
-camera foto overrated ( repet, doar foto, 2 poze s9 vs 11 pro, toti prietenii mei au zis ca poza facut de s9 este defapt a 11 pro, sad story)
-limitari software 3rd time (homepage, ordonare icoane cu spațiu, always  on display)
-aplicatii modificate (ex:vanced) nu exista pe ios.
Ca avantaje: bateria tine ok spre foarte bine, integrare ok de software cu contul de appleid si faceid, construcție solida (dsr foarte greu si lat, care este si dezavantaj ), faceid (nu stiu de ce android nu au un sistem asemănător pt ca e mai simplu ca o amprenta), aplicatii mai bine "aranjate" pt ios fata de android.

Voi alege iOS tura viitoare?! Nu știu, dar nu prea are competitie. Samsung imi pune exynosul pe care pot sa il folosesc in loc de plita, OnePlus scoate stabilizarea optica din camere, Huawei sunt in șanț, Xiaomii software chinez, Pixel sunt pe treaba lor, deci ce sa aleg?!


#72
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Samsung pune si Snapdragon pe midrange care dupa cum zici matura cu iphone-ul...ca na noile midrange sunt la ani lumina de S9 !
Mie imi place designul, atat , la noile iphone insa au aparut si androizi cu design identic, muchii drepte, spate non alunecos.

Edited by Mosu007, 22 November 2021 - 23:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate