Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Pentru cei care au facut trecerea de la Android la iOS - regretati?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
171 replies to this topic

#1
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Am prins perioada de inceput a Androidului(cu Galaxy S1, ah, ce vremuri) si de atunci toate telefoanele pe care le-am avut au fost cu Android.
La inceput, Android OS nu era tocmai prea bine finisat, abia pe la versiunea 6.0.1 a inceput sa fie un concurent adevarat pt iOS.
Deocamdata sunt in impas, deoarece as vrea tot un telefon Android, dar mi-au cam disparut motivele pentru care as alege unul.
Daca la inceput Samsung nu facea mizeriile tipice Apple(lipsa jack 3.5, casti, incarcator si cablu date), acum au inceput si ei sa copieze modelul lor.
Preturile au explodat si la ei, diferentele dintre un S21 Ultra si Iphone 12 Pro Max nefiind prea mari.

iOS mi-a ramas mereu impresia de OS foarte bine optimizat dpdv al consumului de resurse, dar foarte prost dpdv al ergonomiei. Adica ce faci din 3-4 apasari pe Android, cu iOS faci din 5-6. Plus lipsa butonului de back...

Nu imi place modelul de marketing al Apple, urasc ecosistemul Apple, imi dau seama ca sunt mult overpriced, dar deja modelele Samsung mi-au devenit antipatice (dupa mizeria facuta cu vanzarea Exynos in Europa si Snapdragon in USA, scoaterea incarcatorului si a cablurilor din pachet) iar alte modele Android nu ma prea atrag, pt ca au probleme de optimizare (Asus Zenfone 8-asta are si probleme de overheating, Motorola Edge 20 Pro, astea m-ar fi tentat). Telefoanele cu Android pur gen Pixel sunt atat de overpriced incat daca ar fi sa aleg intre un Google Pixel si un iPhone as alege iPhone numai de nervi, ca Google sunt nesimtiti. (vedeti pretul la Pixel 5 si pretul preconizat al Pixel 6 si Pixel 6 Pro.)

O alta problema e ca as vrea un telefon micut, cu zoom optic si OIS,  iar un Iphone 12 pro se incadreaza perfect in cerintele mele. Cu Android OS gasesc numai palete de tenis de masa.
Asa ca rezulta urmatoarea intrebare - Cei care ati avut telefoane cu Android OS o perioada mai lunga de timp, iar apoi ati trecut la iOS, vi s-a parut mai greoaie utilizarea acestuia? Ati regretat ca ati facut aceasta trecere? Va e dor de Android?

Edited by lex2010, 12 September 2021 - 12:43.


#2
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Trecere, regret, dor (!?) de parca te-ar tine cineva legat si torturat sa folosesti ceva ce nu iti convine, sau ti-ar conditiona existenta daca nu folosesti o anumita tehnologie. Sau ca si cum revenirea la ceva anterior este imposibila, ori necesita un consum psihic teribil.
Doamne fereste, astea da intrebari existentiale.
Sa ajungi sa pui in emotional un rahat de tehnologie mi se pare deja altceva.

Edited by addumi, 12 September 2021 - 12:53.


#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Ba las-o dracu, ca nu e ca si cum te-ai insurat si nu mai ai scapare. Ba chiar si-atunci ai.

Daca treci si nu-ti place, revii. Fie de la Android la iOS, fie invers.

#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Pai da, dar da omu' banii pe iOS, si dupa aia bataie de cap sa scape de el...

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Decizii proaste luam cu totii la un moment dat. Pentru asta, exista OLX.

#6
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Dupa ce dai 5000+ lei pe un telefon cu iOS, te chinui sa iti transferi toate datele de pe Android pe iOS, sa cauti si sa instalezi separat toate aplicatiile instalate si sa le sincronizezi datele, e bataie de cap... dupa care sa vinzi iPhone dupa o luna, sa iesi in pierdere si sa o iei de la capat cu instalarea aplicatiilor?


Tocmai de-asta intreb, sa stiu cam in ce proportie utilizatorii hardcore de Android au fost multumiti dupa ce au trecut la iOS sau au revenit imediat la Android.

In fine, asa cum ma asteptam, din pacate, am primit raspunsuri doar ca sa le creasca unora nr de postari . Astept raspunsuri de la cei care au fost in situatia prezentata anterior.

Edited by argonaut, 12 September 2021 - 18:43.


#7
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 16.07.2008
Eu sunt in situatia sa pot alege Android sau IOS in orice moment (prin natura jobului am acces la telefoane din ambele tabere). Am trecut pentru 4 zile la IOS deoarece aveam o masina care avea doar Carplay si umblam cu 2 telefoane dupa mine (Android de baza si IOS doar pentru carplay). Eram curios daca as putea trece la IOS definitiv. Dupa 4 zile nu am rezistat si am trecut inapoi la Android. Trebuie mentionat ca motivele sunt strict legate de obiceiuri si preferinte, telefoanele in sine sunt foarte bune. Sunt convins ca daca mi-as propune sa rezist cateva saptamani sau luni, sigur as ramane la IOS.... but why?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
poti sa iti iei redmi note de la xiaomi ,pe Android. Foarte bun

#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Daca ai nevoie de barometru, mai bine IOS; daca nu, poate mai bine Android. Luat din Rusia, nu vei avea limitarile din UE. Viitorul meu telefon va fi Android varianta rusa (acum am Samsung Note 10+ varianta Fr (UE)

#10
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009

 lex2010, on 12 septembrie 2021 - 13:05, said:

Dupa ce dai 5000+ lei pe un telefon cu iOS
Lasa ca gasesti telefoane noi Apple si la 2500-3000 lei; nu e chiar asa de grav.

Intrebarea este: daca esti multumit de Android de ce vrei sa schimbi? Doar de dragul de a schimba sau sunt anumite "features" (soft sau hard) de care ai nevoie de la Apple?

Edited by Xman_ghio, 12 September 2021 - 13:52.


#11
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Nu mai gasesc niciun telefon Android pe gustul meu. Cu dimensiuni de pana in 150 mm lungime, sa aiba stabilizare optica a imaginii, zoom optic si software stabil.
Aveam sperante la un Zenfone 8, desi nu are zoom optic, dar problemele cu supraincalzirea si durata slaba a bateriei m-au determinat sa renunt.
Google Pixel sunt mult prea scumpe pt ce hardware au(si tot fara zoom optic).
Samsung nu ma mai atrage dupa ce au copiat modelul Apple. Au facut misto de ei ca vand telefoane fara incarcator si apoi au facut si ei aceeasi magarie.
As incerca un Xiaomi Mix 4 dar cred ca nu mai apare in Europa si as paria ca va avea o groaza de bug-uri software.
Nici macar Mi 11 Ultra nu e de gasit in Romania decat pe un site dubios la un pret enorm (6600 lei).
Avantajul pietei Android - diversitatea de modele - se poate transforma foarte usor intr-un dezavantaj cand realizezi ca de fapt sunt putine flagshipuri Android la care sa ai acces in Romania. S21 Ultra e cam singurul pe care il gasesti in RO. Iar Samsung nu mai vreau (desi ultimele 2 telefoane au fost din gama Galaxy S) pt ca nu accept sa platesc un telefon cu procesor Exynos in timp ce in SUA se vinde, chiar la un pret mai mic, cu procesor Snapdragon, mai eficient si mai puternic. Dar oricum si S21 ultra e prea mare. Toate flagshipurile Android sunt palete de tenis!

Edited by lex2010, 12 September 2021 - 14:36.


#12
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
eu am avut android si am trecut pe ios acum vreo 2 ani. sunt niste gunoaie iphoanele. astept sa crape si sa pun mana iar pe un android. sotia are a52 si mi se pare fantastic

#13
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Pentru teste exista Flip sau emag, in 2 saptamani, sau chiar 30 zile iti dai seama daca este pentru tine.Poti testa orice iphone, si ala de 400 de lei are acelasi os. Problema este ca la un moment dat vei fi pus intr-o situatie fara solutie fiindca la ios nu ai acelasi spatiu de manevra ca la Android.  Concret, am uitat mousul acasa, aveam un cablu scurt hdmi, tv-ul de prezentare era la 5 metri, ia si descurca-te ! Am instalat o aplicatie pe telefon si in nici 2 minute aveam mouse.
Legat de treaba cu procesoarele, eu nu pricep unde este nevoia aia de procesare. Am avut Exynos pe S8, am SD865 pe 20FE, nu am simtit vreodata nevoia de procesare suplimentara, si pe ambele le-am folosit in mod DEX si tot nu le-am pus in cap.
Eu cred ca toata treaba asta e mai mult in capul nostru , alimentata de marketingul agresiv fix in scopul asta.
Ca fapt divers credeam ca va fi complicat de la 8 la FE...nu am avut nici o problema, tot in buzunar la spate il tin iar onehanded nu prea tastez si chiar si acolo exista optiunea asta si e ok. Sa nu mai zic autonomia care vine odata cu dimensiunea.
Bafta, rezultatul va fi util si altora !

#14
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
Cel putin in primele ore/zile de utilizare o sa te oftici de ce Apple se scarpina cu stanga pe partea stanga dar ocolind capul.
Adica accesarea functiilor e neintuitiva raportat la modul in care te-ai obisnuit la android.
Customizarea lasa loc putin de manevra comparativ cu android.
Erau discutii pe forumuri cum sa faci sa iti pui o aplicatie pe homescreen acolo unde vrei tu... ca pe iOS ti le aranjeaza fortat automat incepand de sus din colt stanga.
Nu bei gasi unele functii sau aplicatii banale cu care te-ai obisnuit la android.
Te vei oftica de ce nu ai acces la nustiuce functie pentru  care in android era permis orice.
Nu vei putea instala aplicatii "sideload" pentru ca... iOS.
Va trebui sa iti gasesti aplicatiile care functioneaza similar cu ce aveai pe Android daca nu esti dispus sa inveti/te adaptezi

Si bine'nteles te vei lovi de marketigul agresiv Apple, unde ai 5GB gratis in cloud dar care se umple imediat si trebuie sa platesti pentru suplimentar.
Pentru poze ai apple a facut un format de compresie proprietar pentru a reduce spatiul ocupat cu maxim 30%.
Orice accesoriu te va costa ceva mai mult decat in varianta usb TypeC (adaptoare usb OTG, HDMI, casti etc.) care sunt oarecum universale si cross platform HW/SO(PC, Windows, linux, SBC, laptopuri, telefoane android)
Ai aplicatii putine pentru acces in retea (server SAMBA, windows shared drives, etc)
Custom keyboard, personal choice, custom launcher pentru homescreen.... haha vise.

Am P30Pro si folosesc NOVA launcher. Nu imi place de loc varianta de a avea TOATEEEE! aplicatiile pe homescreen (stil iOS si copiat acum de multi altii Huawei, Xiaomi).
Exista un workaround. Iti faci foldere cu categorii pe homescreen si bagi/sortezi aplicatiile in ele a.i. sa ramana la vedere doar ce doresti.

Edited by radurus, 12 September 2021 - 16:23.


#15
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 16.06.2006
Eu am vorbit din experienta avuta cu iPhone 5S si 6 dar nu al meu (primul la job in situatii de test iar al doilea temporar cateva saptamani pentru fiica-mea)

#16
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

 radurus, on 12 septembrie 2021 - 16:09, said:

Cel putin in primele ore/zile de utilizare o sa te oftici de ce Apple se scarpina cu stanga pe partea stanga dar ocolind capul.
Adica accesarea functiilor e neintuitiva raportat la modul in care te-ai obisnuit la android.
Customizarea lasa loc putin de manevra comparativ cu android.
Erau discutii pe forumuri cum sa faci sa iti pui o aplicatie pe homescreen acolo unde vrei tu... ca pe iOS ti le aranjeaza fortat automat incepand de sus din colt stanga.
Nu bei gasi unele functii sau aplicatii banale cu care te-ai obisnuit la android.
Te vei oftica de ce nu ai acces la nustiuce functie pentru  care in android era permis orice.
Nu vei putea instala aplicatii "sideload" pentru ca... iOS.
Va trebui sa iti gasesti aplicatiile care functioneaza similar cu ce aveai pe Android daca nu esti dispus sa inveti/te adaptezi

Si bine'nteles te vei lovi de marketigul agresiv Apple, unde ai 5GB gratis in cloud dar care se umple imediat si trebuie sa platesti pentru suplimentar.
Pentru poze ai apple a facut un format de compresie proprietar pentru a reduce spatiul ocupat cu maxim 30%.
Orice accesoriu te va costa ceva mai mult decat in varianta usb TypeC (adaptoare usb OTG, HDMI, casti etc.) care sunt oarecum universale si cross platform HW/SO(PC, Windows, linux, SBC, laptopuri, telefoane android)
Ai aplicatii putine pentru acces in retea (server SAMBA, windows shared drives, etc)
Custom keyboard, personal choice, custom launcher pentru homescreen.... haha vise.

Am P30Pro si folosesc NOVA launcher. Nu imi place de loc varianta de a avea TOATEEEE! aplicatiile pe homescreen (stil iOS si copiat acum de multi altii Huawei, Xiaomi).
Exista un workaround. Iti faci foldere cu categorii pe homescreen si bagi/sortezi aplicatiile in ele a.i. sa ramana la vedere doar ce doresti.

stai ca pe masura ce citesc imi amintesc alte imbecilitati marca aifon. nu am reusit sa identific nicio modalitate prin care sa copiez toate pozele din tel pe pc. efectiv nu am reusit sa fac acest rahat de lucru. cand renunt la telefon o sa merg la un service specializat

#17
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

 zile_san, on 12 septembrie 2021 - 18:36, said:

stai ca pe masura ce citesc imi amintesc alte imbecilitati marca aifon. nu am reusit sa identific nicio modalitate prin care sa copiez toate pozele din tel pe pc. efectiv nu am reusit sa fac acest rahat de lucru. cand renunt la telefon o sa merg la un service specializat

Asta pentru ca probabil nici nu te-ai straduit vreo secunda. Inca un topic de versus Android vs. iOS adica o balacareala intre cele doua tabere.
PS: Imi explica si mie cineva ce e aia utilizator hardcore de smartphone?

#18
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009

 zile_san, on 12 septembrie 2021 - 18:36, said:

stai ca pe masura ce citesc imi amintesc alte imbecilitati marca aifon. nu am reusit sa identific nicio modalitate prin care sa copiez toate pozele din tel pe pc. efectiv nu am reusit sa fac acest rahat de lucru. cand renunt la telefon o sa merg la un service specializat
Ei hai lasa... Ai incercat asta? https://support.micr...8f-3ee4358dd95e

Aici ai si pas cu pas cu poze :-) https://www.iphoneli...otos-off-iphone

 radurus, on 12 septembrie 2021 - 16:09, said:

Cel putin in primele ore/zile de utilizare o sa te oftici de ce Apple se scarpina cu stanga pe partea stanga dar ocolind capul.
Sau o sa-si dea seama ca daca se scarpina in stanga cu mana dreapta poate e chiar mai cool :-D Si o sa se tot scarpine asa pe viitor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate