Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pâinea noastră cea de toate zilele

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#37
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Drept raspuns, Isus i-a zis: "Este scris: "Omul nu traieste numai cu paine, ci cu orice cuvant care iese din gura lui Dumnezeu." (Mat.4:4)

#38
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Adică omul se hrănește cu hrană spirituală și materială.
Hrana materială o mâncăm zilnic. Hrana spirituală o putum înghiți fără să știm și de cele mai multe ori așa se întâmplă.

#39
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbarbu78, on 13 septembrie 2021 - 17:05, said:

Adică omul se hrănește cu hrană spirituală și materială.
Hrana materială o mâncăm zilnic. Hrana spirituală o putum înghiți fără să știm și de cele mai multe ori așa se întâmplă.
Da, sa te rogi pentru aia fizica si sa jelesti aia spirituala.

#40
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
De ce să jelești hrana spirituală?

#41
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbarbu78, on 13 septembrie 2021 - 19:16, said:

De ce să jelești hrana spirituală?
Daca ti-o da, esti in carti, moncher Posted Image

#42
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

View Postzexelica, on 11 septembrie 2021 - 18:39, said:

Eu sunt Painea vietii. (Ioan.6:48)
Si Cuvantul S-a facut trup si a locuit printre noi, plin de har si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava intocmai ca slava Singurului nascut din Tatal. - (Ioan.1:14)
Si voi, dupa ce ati auzit Cuvantul adevarului (Evanghelia mantuirii voastre), ati crezut in El si ati fost pecetluiti cu Duhul Sfant care fusese fagaduit (Efes.1:13)
Astfel, credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvantul lui Hristos. (Rom.10:17)

Tatal nostru e o rugaciune de mantuire, nu povestile bisericesti de mai sus pe care le-ai postat, stimabile. da-ne Cuvantul in urma caruia vine mantuirea, nu sfaturile de cum sa iesi dintr-o lume materiala.

Painea este o alegorie, cum scrie in Galateni 4:24 despre femei. Pun pariu ca nu ai studiat in koine sa vezi ca e tradus gresit. Femeie-biserica, paine-Cuvant.

Prin Scriptura scrie ca adevaratii crestini compara lucruri DUHOVNICESTI, nu pamantesti, cum postezi tu numai invataturi morale.

Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti. (1Cor.2:13)

Deci polologhia aia postata de tine e apa chioara, buna pe la biserica, unde nu se preocupa nici macar de existenta intelesului duhovnicesc, darmite sa mai si studiezee ce inseeamna.
Mai lipsea doar copilul ramas singur, speriat si fara aparare, din povestile de pe la biserici care incearca sa atinga coarda sentimentala. Ma rog, poate am intrerupt, ca urma si aia Posted Image Vorbesti de lumea materiala? pai numai in ea esti daca nu stii intelesul duhovnicesc. Nu mai sfatui lumea aiurea.

14. Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste.
Ia incearca sa traiesti tu cateva zile doar cu cuvinte, vezi daca esti in stare. Si nu te da cocos fiindca toata lumea are dreptul la  o opinie, sau poate esti tu secretarul lui Dumnezeu de le stii tu pe toate (in versiunea ta bineinteles). De altfel, cred ca esti un mucar din ala fara cruce cum va spunea voua Sf, Pr. Arsenie Boca.

#43
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postcodesmm, on 14 septembrie 2021 - 11:33, said:

Ia incearca sa traiesti tu cateva zile doar cu cuvinte, vezi daca esti in stare. Si nu te da cocos fiindca toata lumea are dreptul la  o opinie, sau poate esti tu secretarul lui Dumnezeu de le stii tu pe toate (in versiunea ta bineinteles). De altfel, cred ca esti un mucar din ala fara cruce cum va spunea voua Sf, Pr. Arsenie Boca.
Bravo, stimabile, asta ai inteles tu, ca nu ai voie la o alta opinie. Cu Scriptura trebuie sa probezi astfel incat sa nu existe proba biblica contrara. Si poate-mi traduci si mie ce inseamna mucar, ca nu sunt din provincie

#44
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 14 septembrie 2021 - 23:06, said:

Bravo, stimabile, asta ai inteles tu, ca nu ai voie la o alta opinie. Cu Scriptura trebuie sa probezi astfel incat sa nu existe proba biblica contrara. Si poate-mi traduci si mie ce inseamna mucar, ca nu sunt din provincie
mucar insemnand oamenii cartii, adica "solla scriptura". Martin Luther a venit cu principiul asta.

#45
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 15 septembrie 2021 - 07:00, said:

mucar insemnand oamenii cartii, adica "solla scriptura". Martin Luther a venit cu principiul asta.
Merci, Paco. Promit sa mai ies din Bucuresti, mea culpa.

#46
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

View Postzexelica, on 14 septembrie 2021 - 23:06, said:

Bravo, stimabile, asta ai inteles tu, ca nu ai voie la o alta opinie. Cu Scriptura trebuie sa probezi astfel incat sa nu existe proba biblica contrara. Si poate-mi traduci si mie ce inseamna mucar, ca nu sunt din provincie
Exista si DEX - ul limbii romane: mucăr sm [At: COMAN, Gl. / V: ~cher, pu~ / Pl: ~i / E: ger Muker] (Trs; Mol)  Credincios din secta pocăiților.
múcări s. m. pl. (Reg.) Nume dat în sudul Transilvaniei și în Moldova adepților unei secte protestante.

Edited by codesmm, 15 September 2021 - 11:52.


#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postcodesmm, on 15 septembrie 2021 - 11:48, said:

Exista si DEX - ul limbii romane: mucăr sm [At: COMAN, Gl. / V: ~cher, pu~ / Pl: ~i / E: ger Muker] (Trs; Mol)  Credincios din secta pocăiților.
múcări s. m. pl. (Reg.) Nume dat în sudul Transilvaniei și în Moldova adepților unei secte protestante.
Nu sunt gugalist, stimabile. Si nici cu vreo biserica sau adunare, forma de organizare nu am treaba.

#48
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postcodesmm, on 14 septembrie 2021 - 11:33, said:

cred ca esti un mucar din ala fara cruce cum va spunea voua Sf, Pr. Arsenie Boca.
Arsenie Boca a fost ocultist la început. I se spunea popa vrăjitorul.

#49
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbarbu78, on 16 septembrie 2021 - 14:57, said:

Arsenie Boca a fost ocultist la început. I se spunea popa vrăjitorul.
Pffffff.....ma, Barbule, vrei sa-i sara sigurantele? :lol: :lol:

#50
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
https://books.google...ie Boca&f=false
Ia de vă documentați.
Probabil, o să ajungem și noi sfinți.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate