Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Pâinea noastră cea de toate zilele

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#19
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postcodesmm, on 11 septembrie 2021 - 06:01, said:

Painea are inteles de hrana (materiala si spirituala/sufleteasca) iar cuvantul fiinta are inteles de existare/mentinere a vietii, fiindca fara hrana, omul nu poate exista. Aceasta rugaciune este a oamenilor intrupati in viata materiala
Eu sunt Painea vietii. (Ioan.6:48)
Si Cuvantul S-a facut trup si a locuit printre noi, plin de har si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava intocmai ca slava Singurului nascut din Tatal. - (Ioan.1:14)
Si voi, dupa ce ati auzit Cuvantul adevarului (Evanghelia mantuirii voastre), ati crezut in El si ati fost pecetluiti cu Duhul Sfant care fusese fagaduit (Efes.1:13)
Astfel, credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvantul lui Hristos. (Rom.10:17)

Tatal nostru e o rugaciune de mantuire, nu povestile bisericesti de mai sus pe care le-ai postat, stimabile. da-ne Cuvantul in urma caruia vine mantuirea, nu sfaturile de cum sa iesi dintr-o lume materiala.

Painea este o alegorie, cum scrie in Galateni 4:24 despre femei. Pun pariu ca nu ai studiat in koine sa vezi ca e tradus gresit. Femeie-biserica, paine-Cuvant.

Prin Scriptura scrie ca adevaratii crestini compara lucruri DUHOVNICESTI, nu pamantesti, cum postezi tu numai invataturi morale.

Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti. (1Cor.2:13)

Deci polologhia aia postata de tine e apa chioara, buna pe la biserica, unde nu se preocupa nici macar de existenta intelesului duhovnicesc, darmite sa mai si studiezee ce inseeamna.
Mai lipsea doar copilul ramas singur, speriat si fara aparare, din povestile de pe la biserici care incearca sa atinga coarda sentimentala. Ma rog, poate am intrerupt, ca urma si aia Posted Image Vorbesti de lumea materiala? pai numai in ea esti daca nu stii intelesul duhovnicesc. Nu mai sfatui lumea aiurea.

14. Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste.

Edited by zexelica, 11 September 2021 - 18:47.


#20
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
MĂ VĂD NEVOIT SĂ REPET: dacă prin "Pâine noastră ce-a de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi" s-ar cere hrană spirituală, cererile care îi urmează nu-și mai au rostul!!!

Când ești sătul spiritual nu mai ai nevoie de iertarea păcatelor pentrucă nu gresesti, nu poți fi dus în ispită, nu mai ai treabă cu cel rău!

Suntem ființe, nu suntem bolovani!

Este vorba despre hrana trupească!

Edited by barbu78, 12 September 2021 - 10:28.


#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbarbu78, on 12 septembrie 2021 - 10:26, said:

MĂ VĂD NEVOIT SĂ REPET: dacă prin "Pâine noastră ce-a de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi" s-ar cere hrană spirituală, cererile care îi urmează nu-și mai au rostul!!!

Când ești sătul spiritual nu mai ai nevoie de iertarea păcatelor pentrucă nu gresesti, nu poți fi dus în ispită, nu mai ai treabă cu cel rău!

Suntem ființe, nu suntem bolovani!

Este vorba despre hrana trupească!
Pentru hrana trupeasca alergi tu. Nu Dumnezeu se ingrijeste daca tu ai ce manca .
In rugaciunea Domneasca e despre hrana spirituala, adica mintea ta sa fie calauzita mereu spre painea cereasca si anume Hristos isus. El a spus ca este painea ce s-a coborat din cer.
E evident ca din cauza ingrijorarilor si ispitelor te vei lepada de painea cereasca , adica sa mananci trupul si sa bei sangele lui Hristos isus, zi de zi , exact ca si hrana trupeasca.
E crestin doar acela care spune rugaciunea zilnic, si spiritual "mananca si bea trupul si sangele " lui Hristos isus.

#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbarbu78, on 12 septembrie 2021 - 10:26, said:

MĂ VĂD NEVOIT SĂ REPET: dacă prin "Pâine noastră ce-a de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi" s-ar cere hrană spirituală, cererile care îi urmează nu-și mai au rostul!!!

Când ești sătul spiritual nu mai ai nevoie de iertarea păcatelor pentrucă nu gresesti, nu poți fi dus în ispită, nu mai ai treabă cu cel rău!

Suntem ființe, nu suntem bolovani!

Este vorba despre hrana trupească!
Uitati-va la pasarile cerului: ele nici nu seamana, nici nu secera si nici nu strang nimic in granare; si totusi Tatal vostru cel ceresc le hraneste. Oare nu sunteti voi cu mult mai de pret decat ele? (Mat.6:26)

#23
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Psalmul 126
1.De n-ar zidi Domnul casa, în zadar s-ar osteni cei ce o zidesc; de n-ar păzi Domnul cetatea, în zadar ar priveghea cel ce o păzește.
2.în zadar vă sculați dis-de-dimineață, în zadar vă culcați târziu, voi care mâncați pâinea durerii, dacă nu v-ar da Domnul somn, iubiți ai Săi.

#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Pe langa.....

#25
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Zaharia
Cap. 10
1.Cereți de la Domnul ploaie la vreme, ploaie timpurie și târzie! Domnul scoate fulgerele și trimite ploaie; El dă omului pâinea și dobitoacelor iarba.

#26
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Asta este pâinea vieții veșnice:
Sfânta Evanghelie după Ioan

Capitolul 6
1.După acestea, Iisus S-a dus dincolo de marea Galileii, în părțile Tiberiadei.
2.Și a mers după El mulțime multă, pentru că vedeau minunile pe care le făcea cu cei bolnavi.
3.Și S-a suit Iisus în munte și a șezut acolo cu ucenicii Săi.
4.Și era aproape Paștile, sărbătoarea iudeilor.
5.Deci ridicându-Și Iisus ochii și văzând că mulțime multă vine către El, a zis către Filip: De unde vom cumpăra pâine, ca să mănânce aceștia?
6.Iar aceasta o zicea ca să-l încerce, că El știa ce avea să facă.
7.Și Filip i-a răspuns: Pâini de două sute de dinari nu le vor ajunge, ca să ia fiecare câte puțin.
8.Și a zis Lui unul din ucenici, Andrei, fratele lui Simon Petru:
9.Este aici un băiat care are cinci pâini de orz și doi pești. Dar ce sunt acestea la atâția?
10.Și a zis Iisus: Faceți pe oameni să se așeze. Și era iarbă multă în acel loc. Deci au șezut bărbații în număr ca la cinci mii.
11.Și Iisus a luat pâinile și, mulțumind, a dat ucenicilor, iar ucenicii celor ce ședeau; asemenea și din pești, cât au voit.
12.Iar după ce s-au săturat, a zis ucenicilor Săi: adunați fărâmiturile ce au rămas, ca să nu se piardă ceva.
13.Deci au adunat și au umplut douăsprezece coșuri de fărâmituri, care au rămas de la cei ce au mâncat din cele cinci pâini de orz.
14.Iar oamenii văzând minunea pe care a făcut-o, ziceau: Acesta este într-adevăr Proorocul, Care va să vină în lume.
15.Cunoscând deci Iisus că au să vină și să-L ia cu sila, ca să-L facă rege, S-a dus iarăși în munte, El singur.
16.Și când s-a făcut seră, ucenicii Lui s-au coborât la mare.
17.Și intrând în corabie, mergeau spre Capernaum, dincolo de mare. Și s-a făcut întuneric și Iisus încă nu venise la ei,
18.Și suflând vânt mare, marea se întărâta.
19.După ce au vâslit deci ca la douăzeci și cinci sau treizeci de stadii, au văzut pe Iisus umblând pe apă și apropiindu-Se de corabie, ei s-au înfricoșat.
20.Iar El le-a zis: Eu sunt; nu vă temeți!
21.Deci voiau să-L ia în corabie, și îndată corabia a sosit la țărmul la care mergeau.
22.A doua zi, mulțimea, care sta de cealaltă parte a mării, a văzut că nu era acolo decât numai o corabie mai mică și că Iisus nu intrase în corabie împreună cu ucenicii Săi, ci plecaseră numai ucenicii Lui.
23.Și alte corăbii mai mic au venit din Tiberiada în apropiere de locul unde ei mâncaseră pâinea, după ce Domnul mulțumise.
24.Deci, când a văzut mulțimea că Iisus nu este acolo, nici ucenicii Lui, au intrat și ei în corăbiile cele mici și au venit în Capernaum, căutându-L pe Iisus.
25.Și găsindu-L dincolo de mare, I-au zis: Învățătorule, când ai venit aici?
26.Iisus le-a răspuns și a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Mă căutați nu pentru că ați văzut minuni, ci pentru că ați mâncat din pâini și v-ați săturat.
27.Lucrați nu pentru mâncarea cea pieritoare, ci pentru mâncarea ce rămâne spre viața veșnică și pe care o va da vouă Fiul Omului, căci pe El L-a pecetluit Dumnezeu-Tatăl.
28.Deci au zis către El: Ce să facem, ca să săvârșim lucrările lui Dumnezeu?
29.Iisus a răspuns și le-a zis: Aceasta este lucrarea lui Dumnezeu, ca să credeți în Acela pe Care El L-a trimis.
30.Deci I-au zis: Dar ce minune faci Tu, ca să vedem și să credem în Tine? Ce lucrezi?
31.Părinții noștri au mâncat mană în pustie, precum este scris: "Pâine din cer le-a dat lor să mănânce".
32.Deci Iisus le-a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Nu Moise v-a dat pâinea cea din cer; ci Tatăl Meu vă dă din cer pâinea cea adevărată.
33.Căci pâinea lui Dumnezeu este cea care se coboară din cer și care dă viață lumii.
34.Deci au zis către El: Doamne, dă-ne totdeauna pâinea aceasta.
35.Și Iisus le-a zis: Eu sunt pâinea vieții; cel ce vine la Mine nu va flămânzi și cel ce va crede în Mine nu va înseta niciodată.
36.Dar am spus vouă că M-ați și văzut și nu credeți.
37.Tot ce-Mi dă Tatăl, va veni la Mine; și pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară;
38.Pentru că M-am coborât din cer, nu ca să fac voia mea, ci voia Celui ce M-a trimis pe Mine.
39.Și aceasta este voia Celui ce M-a trimis, ca din toți pe care Mi i-a dat Mie să nu pierd nici unul, ci să-i înviez pe ei în ziua cea de apoi.
40.Că aceasta este voia Tatălui Meu, ca oricine vede pe Fiul și crede în El să aibă viață veșnică și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
41.Deci iudeii murmurau împotriva Lui, fiindcă zisese: Eu sunt pâinea ce s-a coborât din cer.
42.Și ziceau: Au nu este Acesta Iisus, fiul lui Iosif, și nu știm noi pe tatăl Său și pe mama Sa? Cum spune El acum: M-am coborât din cer?
43.Iisus a răspuns și le-a zis: Nu murmurați între voi.
44.Nimeni nu poate să vină la Mine, dacă nu-l va trage Tatăl, Care M-a trimis, și Eu îl voi învia în ziua de apoi.
45.Scris este în prooroci: "Și vor fi toți învățați de Dumnezeu". Deci oricine a auzit și a învățat de la Tatăl la Mine vine.
46.Nu doar că pe Tatăl l-a văzut cineva, decât numai Cel ce este la Dumnezeu; Acesta L-a văzut pe Tatăl.
47.Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce crede în Mine are viață veșnică.
48.Eu sunt pâinea vieții.
49.Părinții voștri au mâncat mană în pustie și au murit.
50.Pâinea care se coboară din cer este aceea din care, dacă mănâncă cineva, nu moare.
51.Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viața lumii este trupul Meu.
52.Deci iudeii se certau între ei, zicând: Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm?
53.Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
54.Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55.Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.
56.Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.
57.Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu și Eu viez pentru Tatăl, și cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.
58.Aceasta este pâinea care s-a pogorât din cer, nu precum au mâncat părinții voștri mana și au murit. Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac.
59.Acestea le-a zis pe când învăța în sinagoga din Capernaum.
60.Deci mulți din ucenicii Lui, auzind, au zis: Greu este cuvântul acesta! Cine poate să-l asculte?
61.Iar Iisus, știind în Sine că ucenicii Lui murmură împotriva Lui, le-a zis: Vă smintește aceasta?
62.Dacă veți vedea pe Fiul Omului, suindu-Se acolo unde era mai înainte?
63.Duhul este cel ce dă viață; trupul nu folosește la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt duh și sunt viață.
64.Dar sunt unii dintre voi care nu cred. Căci Iisus știa de la început cine sunt cei ce nu cred și cine este cel care Îl va vinde.
65.Și zicea: De aceea am spus vouă că nimeni nu poate să vină la Mine, dacă nu-i este dat de la Tatăl.
66.Și de atunci mulți dintre ucenicii Săi s-au dus înapoi și nu mai umblau cu El.
67.Deci a zis Iisus celor doisprezece: Nu vreți și voi să vă duceți?
68.Simon Petru I-a răspuns: Doamne, la cine ne vom duce? Tu ai cuvintele vieții celei veșnice.
69.Și noi am crezut și am cunoscut că Tu ești Hristosul, Fiul Dumnezeului Celui viu.
70.Le-a răspuns Iisus: Oare, nu v-am ales Eu pe voi, cei doisprezece? Și unul dintre voi este diavol!
71.Iar El zicea de Iuda al lui Simon Iscarioteanul, căci acesta, unul din cei doisprezece fiind, avea să-L vândă

La această pâine s-a referit Isus în rugăciunea "Tatăl nostru"?

Are sens logic?

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,517
  • Înscris: 30.10.2003
Doar daca si oamenii simpli si saraci stransi in jur aveau aceeasi logica. Cum putin probabil aveau logica, eu zic ca nu.

#28
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbarbu78, on 12 septembrie 2021 - 21:44, said:

Zaharia
Cap. 10
1.Cereţi de la Domnul ploaie la vreme, ploaie timpurie şi târzie! Domnul scoate fulgerele şi trimite ploaie; El dă omului pâinea şi dobitoacelor iarba.

Chiar daca exista si un inteles fizic, crestinii cauta intelesul duhovnicesc, stimabile.

2. Ca ploaia sa curga invataturile mele, ca roua sa cada cuvantul meu, ca ploaia repede pe verdeata, ca picaturile de ploaie pe iarba!

De trei ori pe an, toti barbatii sa se infatiseze inaintea Domnului Dumnezeului tau in locul pe care-l va alege El: la sarbatoarea Azimelor, la sarbatoarea Saptamanilor si la sarbatoarea Corturilor. Sa nu se infatiseze cu mainile goale inaintea Domnului. (Deut.16:16)

Are legatura cu Cuvantul, perioade de evanghelizare. Hristos este Cuvantul, este Painea. Ma rog, asta ar trebui sa preocupe crestinii, nu banii de paine sau halimos. Daca mori flmand sau satul nu e diferenta. Conteaza unde mergi DUPA.

#29
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Nu poți căuta înțelesuri duhovnicești precum neoprotestatarii!
Chiar trebuie să-I cerem Lui Dumnezeu toate de care aveam nevoie pentru a trăi în sens fizic. Trebuie să trăiești folosind toate pe care ni le-a dat Dumnezeu pentru a evolua spiritual.

View PostBursul, on 13 septembrie 2021 - 11:05, said:

Doar daca si oamenii simpli si saraci stransi in jur aveau aceeasi logica. Cum putin probabil aveau logica, eu zic ca nu.
Oamenii simpli nu căutau înțelesuri duhovnicești și logică.
Rugăciunea "Tatăl nostru" este făcută să fie înțeleasă de tot omul, nu are interpretări.

#30
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbarbu78, on 13 septembrie 2021 - 12:35, said:

Nu poți căuta înțelesuri duhovnicești precum neoprotestatarii!
Arata-mi si mie unu', macar, sa-i fac o statuie Posted Image

Quote

Chiar trebuie să-I cerem Lui Dumnezeu toate de care aveam nevoie pentru a trăi în sens fizic.
Go for it! Normal ca trebuie sa ceri.

Quote

Trebuie să trăiești folosind toate pe care ni le-a dat Dumnezeu pentru a evolua spiritual.
Trebuie, dar nu poti. Te face El sa vrei si sa faci. Asta e, ca sa nu poti sa te dai mare fata de altii ca ce bun si valabil esti.

#31
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postbarbu78, on 12 septembrie 2021 - 10:26, said:

MĂ VĂD NEVOIT SĂ REPET: dacă prin "Pâine noastră ce-a de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi" s-ar cere hrană spirituală, cererile care îi urmează nu-și mai au rostul!!!

Când ești sătul spiritual nu mai ai nevoie de iertarea păcatelor pentrucă nu gresesti, nu poți fi dus în ispită, nu mai ai treabă cu cel rău!


#32
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbarbu78, on 13 septembrie 2021 - 12:42, said:

Când ești sătul spiritual nu mai ai nevoie de iertarea păcatelor pentrucă nu gresesti, nu poți fi dus în ispită, nu mai ai treabă cu cel rău!
Pe bune???? Stimabile, macar o lectura a Scripturii, fie ea si superficiala, tot te-ar ajuta putin, ca sa nu mai bagi de la tine.

22. Fiindca, dupa omul dinauntru, imi place Legea lui Dumnezeu;
23. dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele.
24. O, nenorocitul de mine! Cine ma va izbavi de acest trup de moarte…?
25. Multumiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!… Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc Legii lui Dumnezeu; dar cu firea pamanteasca slujesc legii pacatului.

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,517
  • Înscris: 30.10.2003

View Postbarbu78, on 13 septembrie 2021 - 12:40, said:

Oamenii simpli nu căutau înțelesuri duhovnicești și logică.
Rugăciunea "Tatăl nostru" este făcută să fie înțeleasă de tot omul, nu are interpretări.
Tocmai. Painea e paine, aia din faina, nu altceva.

#34
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
:lol:

#35
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostBursul, on 13 septembrie 2021 - 12:46, said:

Tocmai. Painea e paine, aia din faina, nu altceva.
Rugăciunea confirmă că este așa prin restul cererilor.
Am zis mai sus dar, zexe zice că nu-i așa.
Isus zice simplu și în cuvinte puține, Pavel ne spune de luptele omului cu păcatul și obisnuinta păcatului.

#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbarbu78, on 13 septembrie 2021 - 12:52, said:

Rugăciunea confirmă că este așa prin restul cererilor.
Am zis mai sus dar, zexe zice că nu-i așa.
Isus zice simplu și în cuvinte puține, Pavel ne spune de luptele omului cu păcatul și obisnuinta păcatului.
21. Caci nicio prorocie n-a fost adusa prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant.

Nu e niciun Pavel care decide el, de bun si dastept ce este pe persoana fizica.

Si, ti-am mai sugerat, macar sa citesti si tu Scriptura, daca tot te bagi sa ai pareri. Zic si io, nah......

13. Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti.
14. Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste.

Edited by zexelica, 13 September 2021 - 12:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate