Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Retete pentru ciorba

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Sunt un mare mâncător de ciorbe. Îmi place, în general, să mănânc o zeamă caldă sau rece, indiferent că e cu carne, cu legume, de fasole, cremă, etc. Problema este că... Nu-mi ies nicicum ca alea care-mi plac. Mă duc la o cârciumă, bag o ciorbă de fasole, e super. Ajung acasă, o fac eu, iese fadă și fără gust, iar boabele rămân tari după ce le fierb 3 ore. Și tot felul de experiențe similare.
Mai ales ciorbele de legume, nu reușesc să le dau gust nicicum. Dacă pun prea multe legume iese un gust aiurea, dacă pun prea puține, iese zeamă chioară.
Singura care-mi iese bunuță și cu care nu am prea dat greș până acum, e ciorba de burtă.



Așadar. Haideți să vorbim despre ciorbe. Secrete, rețete, ce vă place, ce nu vă place, etc.

#2
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Mi se pare imposibil sa iti iasa ciorba de burta la care se munceste daca o faci pe reteta corecta minim 10 ore, si sa nu iti iasa ciorba de legume, de exemplu la asta de legume ai incercat sa  calesti legumele in putin ulei inainte sa pui apa ? legumele sunt fade, toata lumea stie ca grasimea da gustul mancarii, acum sa se dea cu curul de pamant nutritionistii dar cam asa se face, eu maruntesc legumele pe razatoarea mica, le calesc in putin ulei, cat sa se inmoaie apoi mai pui dupa gust o rosie tocata marunt, la sfarsit fidea, si de exemplu eu orice ciorba as prepara pun leustean ca la ghiauri, daca nu e mult nu ma simt bine

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da. Prajeala e foarte importanta, fie ca e vorba de carne, sau doar de legume.

#4
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
In loc de apă, ai incercat o zeamă de pasăre? Eu obisnuiesc să iau gheare si aripi de pui, le fierb până aproape nu mai rămân decât oasele, apoi zeama o bag la congelator. De câte ori am nevoie, scot si bag la paella, tocane, ciorbe, etc.

#5
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostVOC, on 08 septembrie 2021 - 19:14, said:

In loc de apă, ai incercat o zeamă de pasăre? Eu obisnuiesc să iau gheare si aripi de pui, le fierb până aproape nu mai rămân decât oasele, apoi zeama o bag la congelator. De câte ori am nevoie, scot si bag la paella, tocane, ciorbe, etc.


nu este o idee rea, dar gustul ciorbei de pasare poate sa il obtina din carnea de pasare pe care o fierbe, imi amintesc pe vremea de aur, mama fierbea puiul in oala mare, il scotea, bucatile de piept si pulpe le dadea deoparte si facea ostropel cu ele, iar restul se intorcea in oala de ciorba, putea sa faca si alte feluri, dar acum e mai simplu, au la magazin spinari intregi de pui, le fierbi si iese o ciorba de vis

#6
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 25.08.2010
Pentru mine legumele tebuiesc taiate mare si nu maruntite cu razatoarea mica

#7
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postcipinet, on 08 septembrie 2021 - 19:19, said:

Pentru mine legumele tebuiesc taiate mare si nu maruntite cu razatoarea mica

De acord cu tine, dar este o chestie doar de detaliu, te asigur ca le-am taiat si la cutit si la razatoare si la robot, au acelasi gust

#8
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010
Ciorba mea care a iesit numa' buna de dat la catei desi planul era sa o mananc eu.
Am pus 2 rasoale de porc afumate, aproape un kil de carne de porc ne afumata , 3 cepe , morcovi albi ( nush daca era pastarnac sau altceva ) , morcovi normali , un ardei gras verde , vreo 4 cartofi .....am fiert carnea cateva ore ( am uitat de ea ) , am dezosat-o , am adaugat legumele si in principiu trebuia sa mai pun ceva verdeata la final.Delikat am pus , sare am pus si nimic , nu avea niciun gust de ciorba.In speranta ca poate se schimba ceva , am pus si vreo 3 oua batute cu smantanta . Nope , am mancat un bol cand a fost calda , am realizat ca am stricat si ''ciorba'' asta si am comandat mancare pentru a doua zi.
Se dorea a fi ciorba de porc afumata :sadwalk:

#9
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Gustul la ciorba se da cu fiertura de carne, sare, piper, bors, smantana, ou/galbenus de ou. Jonglezi din astea si nu se poate sa nu iasa. Mai adaugi una sau alta, pana iese buna.
La mine exista aproape tot timpul ciorba, fac si combinatii gen ciorba cu galuste, sau cu sfecla. O ciorba fara carne care iese super buna e cea de salata in care la sfarsit se pune omleta taiata bucatele.
Nu mai zic de aia de perisoare...
Toate cu mult zarzavat plus putina telina rasa. Nu multa, ca iese amara. Dar folosesc numai suc de rosii de gradina, care este cu totul alta specie fata de cel din comert. Delikat sau similar - niciodata.

Edited by cumparator, 08 September 2021 - 19:25.


#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postcipinet, on 08 septembrie 2021 - 19:19, said:

Pentru mine legumele tebuiesc taiate mare si nu maruntite cu razatoarea mica

Să știi că e și asta e o chestie. Când am făcut ultima oară ciorbă de legume, am tăiat cartofii ca pe câmp, în 4 bucăți fiecare, cât să te chinui să bagi o bucată de-aia în gură. Au avut gust mai bun decât când îi tăiam mai mici.

View Postsammydo, on 08 septembrie 2021 - 19:06, said:

de exemplu la asta de legume ai incercat sa  calesti legumele in putin ulei inainte sa pui apa ?

Am încercat și, și. Nu imi iese ca aia de la cârciumă. La un moment dat mă gândeam că ăia or pune ceva Vegeta. Eu nu pun de-astea.


Acum am ciorbă de pui. Am pus doar aripi, le-am fiert, am adăugat ceapă, o țelină mică, un păstârnac, morcov, mazăre și tăiței, după care am băgat borș mult, că am vrut-o mai acră și leuștean cât cuprinde. N-are gust de mai nimic decât de borș. Papielele mele gustative sunt ok. Mănânc la cârciumă, e super. Chiar de-asta am zis să fac de pui, acră, că am mâncat la cârciumă acum vreo săptămână și a fost foarte bună.

Edited by SmurfK, 08 September 2021 - 19:27.


#11
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006

View PostNoua_pe_site, on 08 septembrie 2021 - 19:22, said:

Ciorba mea care a iesit numa' buna de dat la catei desi planul era sa o mananc eu.
Am pus 2 rasoale de porc afumate, aproape un kil de carne de porc ne afumata , 3 cepe , morcovi albi ( nush daca era pastarnac sau altceva ) , morcovi normali , un ardei gras verde , vreo 4 cartofi .....am fiert carnea cateva ore ( am uitat de ea ) , am dezosat-o , am adaugat legumele si in principiu trebuia sa mai pun ceva verdeata la final.Delikat am pus , sare am pus si nimic , nu avea niciun gust de ciorba.In speranta ca poate se schimba ceva , am pus si vreo 3 oua batute cu smantanta . Nope , am mancat un bol cand a fost calda , am realizat ca am stricat si ''ciorba'' asta si am comandat mancare pentru a doua zi.
Se dorea a fi ciorba de porc afumata Posted Image

Bors sau altceva acru ai pus? Totul pare dulce, posibil sa iasa cumva gretoasa si grasa, fara acreala.

View PostSmurfK, on 08 septembrie 2021 - 19:25, said:

Să știi că e și asta e o chestie. Când am făcut ultima oară ciorbă de legume, am tăiat cartofii ca pe câmp, în 4 bucăți fiecare, cât să te chinui să bagi o bucată de-aia în gură. Au avut gust mai bun decât când îi tăiam mai mici.



Am încercat și, și. Nu imi iese ca aia de la cârciumă. La un moment dat mă gândeam că ăia or pune ceva Vegeta. Eu nu pun de-astea.


Acum am ciorbă de pui. Am pus doar aripi, le-am fiert, am adăugat ceapă, o țelină mică, un păstârnac, morcov, mazăre și tăiței, după care am băgat borș mult, că am vrut-o mai acră și leuștean cât cuprinde. N-are gust de mai nimic decât de borș.

Prea mult bors. Poti sa scoti putina zeama si pui apa, dar sa stii ca sarea contrabalanseaza acreala. Proportia acru/sarat da gust.

#12
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostSmurfK, on 08 septembrie 2021 - 19:25, said:

Să știi că e și asta e o chestie. Când am făcut ultima oară ciorbă de legume, am tăiat cartofii ca pe câmp, în 4 bucăți fiecare, cât să te chinui să bagi o bucată de-aia în gură. Au avut gust mai bun decât când îi tăiam mai mici.



Am încercat și, și. Nu imi iese ca aia de la cârciumă. La un moment dat mă gândeam că ăia or pune ceva Vegeta. Eu nu pun de-astea.


Acum am ciorbă de pui. Am pus doar aripi, le-am fiert, am adăugat ceapă, o țelină mică, un păstârnac, morcov, mazăre și tăiței, după care am băgat borș mult, că am vrut-o mai acră și leuștean cât cuprinde. N-are gust de mai nimic decât de borș. Papielele mele gustative sunt ok. Mănânc la cârciumă, e super. Chiar de-asta am zis să fac de pui, acră, că am mâncat la cârciumă acum vreo săptămână și a fost foarte bună.


Unul din secretele mancarii de carciuma, mai ales sa zicem la impinge tava, este faptul ca acolo se face o cantitate mare, mult mai mare decat facem noi acasa, cine a facut armata isi aduce aminte ca ciorba sau iahnia de fasole de cazan era intr-un mare fel, mancai pana pocneai, gustul ala nu poate fi atins acasa

#13
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Daca iti plac alea de la cârciumă,fa-o ca la cârciumă.Fasole de la conserva,amestec legume ciorba congelate,vegeta sau alte e-uri,sare de lamaie.Daca nu merge nici asa,nu-i obligatoriu ca da horeca faliment.Bafta !

#14
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

View Postsammydo, on 08 septembrie 2021 - 19:17, said:



nu este o idee rea, dar gustul ciorbei de pasare poate sa il obtina din carnea de pasare pe care o fierbe, imi amintesc pe vremea de aur, mama fierbea puiul in oala mare, il scotea, bucatile de piept si pulpe le dadea deoparte si facea ostropel cu ele, iar restul se intorcea in oala de ciorba, putea sa faca si alte feluri, dar acum e mai simplu, au la magazin spinari intregi de pui, le fierbi si iese o ciorba de vis

Da, măi, dar gustul de carne e una, ăla de grăsime e altul. Stiu, e mai nesănătos, dar...

#15
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Fără leuștean în ciorbă, viața e pustiu. Totul în zeamă de carne de pui + legume (necălite, nu este cazul).

Edited by addumi, 08 September 2021 - 19:36.


#16
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,871
  • Înscris: 26.01.2010

View Postcumparator, on 08 septembrie 2021 - 19:28, said:


Bors sau altceva acru ai pus? Totul pare dulce, posibil sa iasa cumva gretoasa si grasa, fara acreala.

Am zeama de lamaie dar nu-s obisnuita cu ciorbe acre, Aici nu se gaseste bors asa ca m-am adaptat.
Nu era gretoasa sau grasa , pur si simplu era fada , nu avea niciun d-zeu. Avea gust de carne dar nu gust de ciorba :)

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Urasc ciorbele astea acre. Cat de obsedat de corcoduse poti fii sa bagi juma de oala de bors intr-o ciorba?!!!

#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postvictord36, on 08 septembrie 2021 - 19:34, said:

amestec legume ciorba congelate

Dacă ar merge folosite toate legumele congelate, crede-mă că le-aș folosi. Nu prea cred că merg astea rădăcinoase, țelină, păstârnac, au și un miros cam puternic. Dar mazăre, fasole, doar congelate folosesc, pentru că sunt mai bune decât alea proaspete din toate punctele de vedere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate