Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Retete pentru ciorba

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005

 canarel, on 08 septembrie 2021 - 20:40, said:

iar ciorbele sunt acrite preponderent cu sare de lamaie.
in felul asta, nu dilueaza fiertura de carne si legume cu o cantitate destul de mare de lichid care doar acreste, asa cum ai facut tu cu borsul.
nu stiu proportia ideala de bors in ciorba, dar eu folosesc 1l de bors la 3 ciorbe facute intr-o oala de 4l.

De aia iese mancarea nasoala.
Nu se acreste doar ca sa fie acra si atat. Ca in cazul asta poti s-o faci si cu lamaie, lime sau alte din astea.

Traditional si pentru un gust adevarat de ciorba se foloseste bors. Ca acu` 200 ani nu aveau strabunicii sare de lamaie prin camara - da` o putina cu bors era in fiecare gospodarie.
Borsul proaspat mai contine si niste micronutrienti care nu-s in sarea de lamaie.

Nu stiu cum o fi in sud (trebe sa recunosc ca nu prea am mancat mancare buna pe acolo), dar prin nordul Romaniei, Moldova, Bucovina....n-ai sa vezi ciorba facuta cu sare de lamaie.

Edited by florinel, 08 September 2021 - 20:47.


#38
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Kean, on 08 septembrie 2021 - 20:37, said:

Fasolea se pune la inmuiat cel putin 12 ore inainte de fierbere si se clateste in 3 ape.Eu il fierb in oala sub presiune pentru ca are foarte multe lectine si asa scapi in mare parte de ele.Plus ca nu mai dai asa multe "gaze" fata de fiertura clasica.

Am făcut toate astea, că am și eu internet. N-am fiert în sub presiune, că n-am. Dar nu știu, ori am avut eu parte de fasole proastă, dar în ultimul timp n-am avut una care să fiarbă cât de cât ok. De la Lidl am luat una cu viermi în ea, dar nu se pune, că nu știu dacă fierbea bine sau nu Posted Image . Dar în rest, am impresia că producătorii amestecă fasole din loturi diferite. Că fenomenul pe care l-am întâlnit a fost să fiarbă unele boabe, iar altele să rămână tari. Cât am fiert la ea, alea moi s-au făcut varză, praf în oală, iar alea nefierte tot tari au rămas.

 florinel, on 08 septembrie 2021 - 20:30, said:

Mancarurile de la restaurante sunt pline de delikat, knorr, vegeta si alte porcarii sinistre - de aia ti se pare ca au gust mai bun. O ciorba facuta in casa e mult mai "fresh" , se simt aromele mai natural.

Mă bate gândul să încerc și ceva Vegeta. N-am mai gătit cu așa ceva din studenție, dar dacă mă oprește din a arunca litri de ciorbă, s-ar putea să merite.

Sau aplic ce am aplicat și la tocănițe și alte mâncăruri, am aruncat cartea de bucate pe geam și am început să experimentez. Acum pun tot felul de tâmpenii în tocănițe, scorțișoară, chimen, pe care nu prea le vezi puse în bucătăria românească.
Tind să cred că e nevoie de ceva condimente pentru a substitui acea vegeta, dacă în acel ingredient stă gustul...

 cumparator, on 08 septembrie 2021 - 20:38, said:

Daca vorbim de ciorbe, vorbim de alea cu ceva acreala. Cele fara acreala sunt supe.

Am observat că fiecare zonă are definiții diferite. Eu tind să numesc "supe" zemurile mai clare, cu mai puține bucăți de legume, cum sunt de găluște, cu tăiței, sau cele cremă. De exemplu, ciorba de fasole, la mine în familie s-a făcut mereu fără acreală, la fel și cea de legume, le-am numit mereu "ciorbă".

Edited by SmurfK, 08 September 2021 - 20:47.


#39
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 pasilla, on 08 septembrie 2021 - 19:57, said:

Borsul este medicament pentru sistemul digestiv.

Fasolea:

Eu inmoi fasolea cu cel putin 12 ore inainte. Schimb apa de cat mai multe ori. in ultima (inainte de culcare) pun si o lingurita de bicarbonat.
Cand ma apuc de treba, o mai spal ica o data. Apoi o pun la fiert in oala de presiune pt. cca. o ora, o ora si jumatate in functie de marimea bobului.
Daca folosesc ciolan, coaste afumate, le pun la fiert impreuna cu fasolea.
Nu cumpar fasole din piata. Din experienta mea unii negustori amesteca fasole veche cu noua si la fiert apar probleme.


Depinde de fasole, de exemplu fasolea egipteana, ( suna ca dracu, dar asta se vinde ) fierbe in maxim 20 de minute, are bobul mic, si nu o pui la inmuiat absolut deloc, am intalnit si fasole care dupa o noapte de lasat la inmuiat am fiert la ea ca talpa de pantof, si in final nu era ce trebuie

#40
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005

 SmurfK, on 08 septembrie 2021 - 20:46, said:

Am făcut toate astea, că am și eu internet. N-am fiert în sub presiune, că n-am. Dar nu știu, ori am avut eu parte de fasole proastă, dar în ultimul timp n-am avut una care să fiarbă cât de cât ok. De la Lidl am luat una cu viermi în ea, dar nu se pune, că nu știu dacă fierbea bine sau nu Posted Image . Dar în rest, am impresia că producătorii amestecă fasole din loturi diferite. Că fenomenul pe care l-am întâlnit a fost să fiarbă unele boabe, iar altele să rămână tari. Cât am fiert la ea, alea moi s-au făcut varză, praf în oală, iar alea nefierte tot tari au rămas.



Mă bate gândul să încerc și ceva Vegeta. N-am mai gătit cu așa ceva din studenție, dar dacă mă oprește din a arunca litri de ciorbă, s-ar putea să merite.

Sau aplic ce am aplicat și la tocănițe și alte mâncăruri, am aruncat cartea de bucate pe geam și am început să experimentez. Acum pun tot felul de tâmpenii în tocănițe, scorțișoară, chimen, pe care nu prea le vezi puse în bucătăria românească.
Tind să cred că e nevoie de ceva condimente pentru a substitui acea vegeta, dacă în acel ingredient stă gustul...



Am observat că fiecare zonă are definiții diferite. Eu tind să numesc "supe" zemurile mai clare, cu mai puține bucăți de legume, cum sunt de găluște, cu tăiței, sau cele cremă. De exemplu, ciorba de fasole, la mine în familie s-a făcut mereu fără acreală, la fel și cea de legume, le-am numit mereu "ciorbă".

Dap, asta trebuie sa faci.
Dar tine minte, valabil la orice mancare. Gusta , gusta si iar gusta. Iti vei da seama din timp daca si ce lipseste.
Fierbe la foc mic, chiar daca dureaza mai mult. Sa va pastra mai bine gustul.
Pune sare la momentul in care calesti, inainte de a pune apa. Astfel trag ceva sare si legumele/radacinoasele si carnea. Mai completezi cu sare ulterior daca e cazul.
Ca in reteta aia am vazut ca zicea sa pui sare dupa ce ai pus apa.....ceea ce nu avantajeaza.

Retetele din carti...ia-le doar ca informative. Nu e obligatoriu sa respecti cantitatile, poti creste unele, poti scadea altele....dupa gustul tau.

Supele sunt cele fara acreala, fara bors. Ciorba sau bors cum ii spunem in Moldova e acrita.
Practic aproape orice supa se poate transforma in ciorba daca adaugi bors proaspat si leustean.

Chimen-ul (chimion cum i se spune) se potriveste bine la friptura de porc la cuptor. Daca lasi carnea la "bait" cu ceva usturoi, chimen si putin vin rosu...o sa iasa o nebunie la cuptor.
Fara sare insa - la fripturile de porc, sarea se pune cand e gata, nu inainte.

Edited by florinel, 08 September 2021 - 21:02.


#41
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
CIORBA DE FASOLE CU AFUMATURA.

Iei un kil de fasole, io iau din ala alba de la Carrefour. Cativa morcovi din piata, patrunjel, o gulie si o telina mai mica. A, si piesa de rezistenta: o scarita afumata. Mai sunt si doua cepe mai mici sau una mare, da' cu alea iti spun imediat.
No bun, pui fasolea la fiert, si cand fierbe doua minute arunci apa.
No bun, pui fasolea la fiert, si cand fierbe doua minute arunci apa.
Nu, nu m-am incurcat, faci asta de doua ori. Dupa aia bagi fasolea in oala cu presiune (de are mustiuc din ala ce fluiera) impreuna cu scarita taiata bucati si o lasi o ora. O ora sub presiune, adica. Dupa ce se raceste dai jos capacu' (nu inainte ca-ti trece prin hota!) si pui ceapa calita cu boia din aia ungureasca. Aia poti s-o pui si cu fasolea + scarita, da' faci cum vrei. Pui morcovii taiati in bucati decente. Albiturile intr-o sita, sa fiarba in oala. Morcovii raman asa (in supa o sa ai numa' fasole, carne si morcovi) iar albiturile le faci cu mixeru' ala de mana si le treci pasta prin sita. Mai pui un concentrat din ala de rosii, si dupa ce fierbe treaba iei o smantana din aia grasa, o mesteci intr-un bol cu o lingura de mustar si dupa ce opresti focu' pui un polonic de zeama si amesteci. Mai pui un polononic si tot asa, o amesteci in supa ca sa nu "se taie".
No, daca asta nu-i supa de fasole cu afumatura pe gustu' tau, io ma las de bucatarie!

Edited by edy_wheazel, 08 September 2021 - 21:06.


#42
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Cauta pe youtube "Bucataria lui Robert" si o sa vezi cum se fac ciorbele in cel mai pur stil romanesc, o sa inveti si niste chestii interesante, cum ar fi foc de extractie, si multe alte lucruri de la un maestru in ale bucatariei,

Edited by sammydo, 08 September 2021 - 21:00.


#43
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,870
  • Înscris: 26.01.2010

 SmurfK, on 08 septembrie 2021 - 20:46, said:


Am observat că fiecare zonă are definiții diferite. Eu tind să numesc "supe" zemurile mai clare, cu mai puține bucăți de legume, cum sunt de găluște, cu tăiței, sau cele cremă. De exemplu, ciorba de fasole, la mine în familie s-a făcut mereu fără acreală, la fel și cea de legume, le-am numit mereu "ciorbă".
Probabil suntem de pe aceleasi meleaguri ca si eu tot ca tine numesc supa zemurile clare. Ciorba de fasole sau de cartofi in care se pune bulion sau rosii , is ciorbe chiar daca nu sunt acre.

#44
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 edy_wheazel, on 08 septembrie 2021 - 20:58, said:

iei o smantana din aia grasa, o mesteci intr-un bol cu o lingura de mustar si dupa ce opresti focu' pui un polonic de zeama si amesteci.
Pana aici e ok, dar asta mi-a dat BSOD.
Cum sunt curios din fire, am sa incerc......sper sa nu raman nemancat Posted Image

Gulie, sau gulioara (din aia mov, sau verde ?) ca si asta pare ciudata la fasole.

 Noua_pe_site, on 08 septembrie 2021 - 21:03, said:

Ciorba de fasole sau de cartofi in care se pune bulion sau rosii , is ciorbe chiar daca nu sunt acre.
Rosiile alea bune, de gradina din vremuri de mult apuse se foloseau pentru acreau mancarea.

Mmm, ce buna era mancarea de varza dulce acrita cu rosii de gradina ! Acum nu mai iese, dacat daca adaugi bors.

Edited by pasilla, 08 September 2021 - 21:10.


#45
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Cred ca gulie normala, verde. Are un gust asemanator cu varza, dar mai putin intens.
Pentru gust mai placut incercati sa adaugati si zucchini la mancaruri.

#46
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 pasilla, on 08 septembrie 2021 - 21:08, said:

Pana aici e ok, dar asta mi-a dat BSOD.
Cum sunt curios din fire, am sa incerc......sper sa nu raman nemancat Posted Image

Nu te teme, n-o sa simti mustaru' ca pe mici. O sa-i dea o aroma doar, poti sa incerci cu o lingurita la inceput.

Quote

Gulie, sau gulioara (din aia mov, sau verde ?) ca si asta pare ciudata la fasole.

Gulie. Din aia verde, cat pumnu'. Si am uitat de pastarnac. Gulie + pastarnac + patrunjel + telina. Astea merg asa, tot timpu'.

#47
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006

 florinel, on 08 septembrie 2021 - 20:46, said:

De aia iese mancarea nasoala.
Nu se acreste doar ca sa fie acra si atat. Ca in cazul asta poti s-o faci si cu lamaie, lime sau alte din astea.

Traditional si pentru un gust adevarat de ciorba se foloseste bors. Ca acu` 200 ani nu aveau strabunicii sare de lamaie prin camara - da` o putina cu bors era in fiecare gospodarie.
Borsul proaspat mai contine si niste micronutrienti care nu-s in sarea de lamaie.

Nu stiu cum o fi in sud (trebe sa recunosc ca nu prea am mancat mancare buna pe acolo), dar prin nordul Romaniei, Moldova, Bucovina....n-ai sa vezi ciorba facuta cu sare de lamaie.

Canarel zicea de restaurante, ca folosesc sare de lamaie. Si asta se simte la gust,

#48
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Ciorba o acresc in farfurie, daca vreau (adica daca sunt mahmur) ca altfel n-o mananca nimeni. In Ardeal nu se acresc chestii. In general storc ceva lamaie, otet mai rar pentru ca nu-l suport.

#49
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006

 SmurfK, on 08 septembrie 2021 - 20:46, said:

Am făcut toate astea, că am și eu internet. N-am fiert în sub presiune, că n-am. Dar nu știu, ori am avut eu parte de fasole proastă, dar în ultimul timp n-am avut una care să fiarbă cât de cât ok. De la Lidl am luat una cu viermi în ea, dar nu se pune, că nu știu dacă fierbea bine sau nu Posted Image . Dar în rest, am impresia că producătorii amestecă fasole din loturi diferite. Că fenomenul pe care l-am întâlnit a fost să fiarbă unele boabe, iar altele să rămână tari. Cât am fiert la ea, alea moi s-au făcut varză, praf în oală, iar alea nefierte tot tari au rămas.



Mă bate gândul să încerc și ceva Vegeta. N-am mai gătit cu așa ceva din studenție, dar dacă mă oprește din a arunca litri de ciorbă, s-ar putea să merite.

Sau aplic ce am aplicat și la tocănițe și alte mâncăruri, am aruncat cartea de bucate pe geam și am început să experimentez. Acum pun tot felul de tâmpenii în tocănițe, scorțișoară, chimen, pe care nu prea le vezi puse în bucătăria românească.
Tind să cred că e nevoie de ceva condimente pentru a substitui acea vegeta, dacă în acel ingredient stă gustul...

Nu in Vegeta sta gustul. Poti sa pui mai multe legume. Daca vrei sa le lasi acolo le toci (ca mine), daca nu, le pui intregi si le scoti la sfarsit. Daca pui rosii, pune rosii adevarate tocate, nu suc sau bulion de la magazin. Alea au conservanti si se simte la gust. Pune mai multa sare si piper. Vegeta are multa sare.
Incearca intr-o oala mai mica, ii dai gust mai usor.
Eu dreg ciorbele (alea cu bors) cu un galbenus. Si asta e important, modifica mult gustul.

Edited by cumparator, 08 September 2021 - 21:26.


#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 edy_wheazel, on 08 septembrie 2021 - 21:13, said:

Gulie. Din aia verde, cat pumnu'. Si am uitat de pastarnac. Gulie + pastarnac + patrunjel + telina. Astea merg asa, tot timpu'.
Am alergie gustativa la pastarnac.
Nici cu gulia nu sunt prieten, dar cine stie....gusturile se mai schimba.
Fasole cu smantana nu am combinat decat pe la mexicane. Ar putea sa mearga si la fasolea cu afumatura.

#51
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Am acasa un borcan de Vegeta din aia, cred ca am primit-o cadou deoarece io nu folosesc asa ceva, ii tot plin.

 pasilla, on 08 septembrie 2021 - 21:25, said:

Am alergie gustativa la pastarnac.
Nici cu gulia nu sunt prieten, dar cine stie....gusturile se mai schimba.
Fasole cu smantana nu am combinat decat pe la mexicane. Ar putea sa mearga si la fasolea cu afumatura.

Toate albiturile vin pasate cu mixeru' de mana si strecurate in ciorba, astfel ai o pasta ce da gust si nu bugati de diverse. A trebuit sa fac asta deoarece kinderii nu mananca chestii albe in supe/ciorbe.

#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Arunca-l.

#53
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De ce nu cereti reteta la cantina ? Posted Image

#54
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
O supa ca sa aiba gust trebuie sa fie concentrata. Sanda Marin recomanda 3l de apa la 1kg de carne.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate