Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19870 replies to this topic

#9397
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,574
  • Înscris: 27.04.2014

View Postoaspetele, on 17 decembrie 2022 - 09:56, said:

Ce plafonare la Hidroelectrica?
Pt. cine are un tarif de peste 0,68/kwh datorită distribuitorului zonal și vrea tarif de 0,68 și corespunde criteriilor din cel mai proaspăt OUG. Bineinteles diferența de tarif e chiar nesemnificativa

Edited by jeff48, 17 December 2022 - 10:03.


#9398
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Stați să vedeți și cu cererile de eșalonare, probabil încă o greutate pe capul lor 😄. Or să primească mii sau zeci de mii de cereri care vor trebui operate manual 😄.
Pui prima dată de eșalonare peste 5 zile și ei o să o opereze în 15 zile 😄.
In loc să fi făcut ceva formular electronic, să strângă ușor datele, ei tot la hârtie și scanări.
Poate nu o fi așa, poate au angajat sute de oameni între timp.

Eu o să pun cerere deși nu cred că o să am mai mult de 500-600 lei pe nici nu mai știu câte luni. Dar dacă ei nu s-au grăbit cu facturile, nici eu nu mă grăbesc cu plata.

Edited by bai3tzash, 17 December 2022 - 11:47.


#9399
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007

View Postbai3tzash, on 17 decembrie 2022 - 11:44, said:


Si dupa parerea ta, daca vor trebui sa angajeze oameni sa proceseze acele cereri, din ce bani se vor plati salariilor acelor oameni? Hai sa facem toti cereri, sesizari si sa ii tinem ocupati. Apoi sa venim aici sa ne plangem ca sunt preturile mari.

Edited by Argv, 17 December 2022 - 12:59.


#9400
Zamainmenu

Zamainmenu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 18.04.2011

View PostArgv, on 17 decembrie 2022 - 12:59, said:

Si dupa parerea ta, daca vor trebui sa angajeze oameni sa proceseze acele cereri, din ce bani se vor plati salariilor acelor oameni? Hai sa facem toti cereri, sesizari si sa ii tinem ocupati. Apoi sa venim aici sa ne plangem ca sunt preturile mari.

Of, of, cata grija ptr amarastenii astia de furnizori de energie, sa-i salvam caci sunt "too big to fail", n-asa? Cam ca in 2008 cu bancile, sarmanele! E plin de nepastuiti in lumea asta, doar clientii finali o duc nemaipomenit si mai trebuie jupuiti! D-aia si sunt considerati "stimati contribuabili", deviza lor, telul lor este sa contribuie! Oricat, oricand, oricum, oricui cere! Si niciodata nu este suficient, intotdeauna mai apare o taxa, o acciza, o justificare suplimentara care sa umfle tarifele/preturile!

#9401
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007
De acord cu tine, dar atunci hai sa iesim in strada, poate asa schimbam ceva. Faptul ca le trimitem mai multe cereri de tratat eu nu cred ca va rezolva ceva.

#9402
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Zici că nu au bani să angajeze oameni? Sau să externalizeze servicii? 😄😄😄😄.
Păi nu ii obligă nimeni la nimic, ei s-au băgat în afacerea asta. Când dai un ban ai și drepturi și obligații. Cum ar fi să vină factura și să o plătești sau să depui sesizări și să răspundă în timp util.

#9403
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007
Habar nu am daca au sau nu bani. Chiar daca ii au, in final aceste costuri vor fi suportate de clientul final, nu vor pierde ei din profit.. ca asta e realitatea. S-au trezit peste noapte cu mii de clienti si nu erau pregatiti. Fie personal insuficient, fie incompetent. Eu as prefera sa ramana pretul actual chiar daca imi trimit factura o data la 5 ani, nu ma supara.

#9404
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 01.09.2021
Au schimbat textul doar, ne mai duc cu zăhărelul o luna. Facturile tot nu le pot vedea și alții au experimentat adresa inexistenta de eșalonare. Incredibil. Vad ca e mare propaganda cu " ne vrem petromul inapoi". De ce, sa ofere servicii dezastruoase, gen he? S ar înfige adânc căpușele...

#9405
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 23.09.2010
Cum se poate face transcrierea de pe sot pe sotie daca esti la HidroElectrica si vrei sa ramai tot la ei ?

#9406
Zamainmenu

Zamainmenu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 18.04.2011

View Poststefan0011, on 17 decembrie 2022 - 14:26, said:

Au schimbat textul doar, ne mai duc cu zăhărelul o luna. Facturile tot nu le pot vedea și alții au experimentat adresa inexistenta de eșalonare. Incredibil. Vad ca e mare propaganda cu " ne vrem petromul inapoi". De ce, sa ofere servicii dezastruoase, gen he? S ar înfige adânc căpușele...

Ehe, dragilor. Voi, cei mai tineri, veti avea timp suficient sa experimentati incompetenta, puturosenia, lichelismul, coruptia, criminalitatea unei economii private. Ce in final se va metamorfoza in monopol globalisto-digitalo-ca-capitalist, cel mai al naibii dintre toate! Zorii mijesc deja, un exemplu este PE-ul si tot ce se emana din acea zona saturata de lichele, arivisti, diletanti, lacomi, ticalosi. Un alt exemplu: liberalizarea energiei si toata mizeria si ticalosia ce decurge de aici - preturi pana la cer, cu un singur vinovat - aratat a fi VP. Un alt exemplu: cei 2 ani de lockdown aberant. Si incepi sa te intrebi...Nu cumva nebunii conspirationisti aveau dreptate si exista un core demonic, ce orchestreaza totul din umbra? Voi, insa, sa aveti ca prima grija, sa reduceti amprentele de carbon, n-asa? Ati fost educati ca asta e prioritar. Ce mai conteaza proportia reala a gazelor, ce compun aerul din jurul Terrei? Mai conteaza concentratia insignifianta a CO2-ului? Ce mai conteaza adevarul? Ce importanta mai are ca veti tremura de frig, de foame si de lipsuri, controlati pana si in locurile unde nu patrunde soarele? Continuati cu sarg si naivitate sa va autosabotati, pe voi si viitorul copiilor vostri, cantand in cor planul dement al celor care va vor pierduti. Viitorul suna bine, spre globalism-digital-transumanist, incolonarea!

Edited by Zamainmenu, 17 December 2022 - 15:03.


#9407
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Ce vezi tu Argv drept cost, eu îl văd oportunitate. Și așa ar trebui și ei. Pun pariu că sunt mii dacă nu mai mulți clienți care nu au trecut la Hidroelectrica pentru că au problemele ce le știm cu toții.
Ai platformă, ai angajați competenți și destui, crește numărul de clienți. Și poate și scade prețul la curent.

#9408
Panzaru

Panzaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.04.2010
Am trecut și eu azi de la ENEL la Hidroelectrica. A mers incredibil de repede. Am primit email în mai puțin de o oră de la finalizarea contractării (făcută pe site-ul Hidroelectrica), cu următoarele documente de contractare:

- CERERE PENTRU ÎNCHEIEREA CONTRACTULUI DE FURNIZARE A ENERGIEI ELECTRICE
- DECLARAȚIE PE PROPRIE RĂSPUNDERE
- CONTRACT DE FURNIZARE A ENERGIEI ELECTRICE (cu începere din 20.12.2022)
- NOTIFICARE SCHIMBARE FURNIZOR

Totodată, în email sunt informat că: ”urmeaza transmiterea notificarii de reziliere a contractului catre actualul dumneavoastra furnizor si informarea operatorului de distributie privind preluarea locului de consum de catre Hidroelectrica.”

Mai trebuie să primesc vreun mesaj de la Hidroelectrica în zilele următoare? Spre exemplu, prin care confirmă că cei de la ENEL mi-au dat drumul și acum sunt al Hidroelectricii? Sau asta a fost tot?

Mai are rost să-i anunț și eu pe cei de la ENEL și pe cei de la ENEL-distribuție?

#9409
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 26.02.2010
Nu mai trebuie să anunți pe nimeni. HE face treaba mai departe.

#9410
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.02.2014
In acea cerere trebuie completat numarul facturii. De unde il luam?

#9411
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,574
  • Înscris: 27.04.2014

View PostEpidaurus, on 17 decembrie 2022 - 16:17, said:

In acea cerere trebuie completat numarul facturii. De unde il luam?
După ce primesti factura sau facturile! De unde sa știi dinainte seria, numarul facturii, facturilor?

#9412
chance1

chance1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 26.06.2010
Știe cineva dacă există posibilitatea de a face cont la Distribuție Oltenia?

#9413
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

View Postchance1, on 17 decembrie 2022 - 16:44, said:

Știe cineva dacă există posibilitatea de a face cont la Distribuție Oltenia?
Incearca aici
https://www.distribu...tie-consum.html
Nu au decat autentificare, dar creeaza cont nu exista.Posted Image Ce nebunie, in energie!Posted Image

View PostPanzaru, on 17 decembrie 2022 - 14:58, said:

Mai are rost să-i anunț și eu pe cei de la ENEL și pe cei de la ENEL-distribuție?
Asta ai semnat chiar tu. Gaseti acest pasaj in "notificare schimbare furnizor", pe care l-ai primit prin email odata cu contractul semnat de HE.

prin prezenta împuternicesc pe:
Societatea de Producere a Energiei Electrice din Hidrocentrale HIDROELECTRICA SA
a) să inițieze, în numele și pe seama noastră, procesul de schimbare efectivă a furnizorului, pentru
următoarele locuri de consum:

adica "stai linistit, noi lucram pentr tine".

Edited by johnnickelby, 17 December 2022 - 17:06.


#9414
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 21.02.2022
Astia esaloneaza...ce?! Ca facturi ...pas... Au de gand sa le lase sa se tranga pe un an intreg? Ultima zi luata in calcul la plata la mine e 30.06.2022 pe ultima facura din Octombrie! Sase luni!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate