Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19816 replies to this topic

#2539
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021

View Postav_myjob, on 10 februarie 2022 - 17:14, said:

Daca ai facut trecerea la HE de la NOVA, cu schimbare de titular de contract, atunci ai primit doar 3 si nu 4 documente in emailul de confirmare...nu se mai notifica Nova...


am inteles ca nu se mai notifica nova, daca ai citit ce am scris. intrebarea era de ce nu se mai notifica nova pentru a sti si nova ultima zi in care mai factureaza ei. si unde-mi scrie data de la care intra in vigoare contractul?

Edited by andrew_zx, 10 February 2022 - 17:19.


#2540
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View Postandrew_zx, on 10 februarie 2022 - 17:19, said:

am inteles ca nu se mai notifica nova, daca ai citit ce am scris. intrebarea era de ce nu se mai notifica nova pentru a sti si nova ultima zi in care mai factureaza ei. si unde-mi scrie data de la care intra in vigoare contractul?
Data de la care intra in vigoare contractul e stabilita de noul furnizor in comunicare cu distribuitorul...Nova este instiintata de distribuitor cu privire la data de incetare a vechiului contract de furnizare si a indexului de transfer...

Edited by av_myjob, 10 February 2022 - 17:30.


#2541
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021

View Postav_myjob, on 10 februarie 2022 - 17:30, said:

Data de la care intra in vigoare contractul e stabilita de noul furnizor in comunicare cu distribuitorul...

n-am pus eu la indoiala ca o fi stabilita de hidroelectrica ca nu m-am asteptat sa fie stabilita de o alta entitate in colaborare cu nu mai stiu cine, sau sa o stabileasca nu stiu cine in colaborare ca nu stiu cine, dar sa-mi scrie si mie pe contract undeva

eu am intrebat ''CAND'' intra in vigoare. ca eu pe contract nu am vazut scrisa o data, zicea ceva de 5 zile de la momentul semnarii atat.

la nova cand am facut imi scria pe contract exact data, de la data cutare pana la data cutare


Edited by andrew_zx, 10 February 2022 - 17:56.


#2542
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Scrie in mod clar in notificare, cauta pe email si tot in modificare scrie poate sa dureze mai mult daca intervine ceva.

#2543
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View Postccristyan, on 10 februarie 2022 - 18:01, said:

Scrie in mod clar in notificare, cauta pe email si tot in modificare scrie poate sa dureze mai mult daca intervine ceva.
El nu are notificarea aia ca e schimbare de titular...are dreptate sa se intrebe care e data de intrare in furnizare...

View Postandrew_zx, on 10 februarie 2022 - 17:55, said:

n-am pus eu la indoiala ca o fi stabilita de hidroelectrica ca nu m-am asteptat sa fie stabilita de o alta entitate in colaborare cu nu mai stiu cine, sau sa o stabileasca nu stiu cine in colaborare ca nu stiu cine, dar sa-mi scrie si mie pe contract undeva

eu am intrebat ''CAND'' intra in vigoare. ca eu pe contract nu am vazut scrisa o data, zicea ceva de 5 zile de la momentul semnarii atat.

la nova cand am facut imi scria pe contract exact data, de la data cutare pana la data cutare
Ai dreptate...niciun document nu precizeaza data de intrare in furnizare, cu exceptia notificarii care in cazul schimbarii de titular nu a mai fost generata de sistemul de contractare...

Edited by av_myjob, 10 February 2022 - 18:05.


#2544
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021
scrie undeva in contract intr-un tabel ''data intrarii in vigoare : 5 zile (daca legea nu prevede altfel) de la data semnarii contractului de catre ambele parti'' sa inteleg ca din 14 ar trebui sa fiu la hidroelectrica daca ieri am facut contractul? mi se pare de bun simt cand faci un contract sa ai o data clara de la care intra in vigoare si pana cand e valabil

#2545
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View Postandrew_zx, on 10 februarie 2022 - 18:20, said:

scrie undeva in contract intr-un tabel ''data intrarii in vigoare : 5 zile (daca legea nu prevede altfel) de la data semnarii contractului de catre ambele parti'' sa inteleg ca din 14 ar trebui sa fiu la hidroelectrica daca ieri am facut contractul? mi se pare de bun simt cand faci un contract sa ai o data clara de la care intra in vigoare si pana cand e valabil
La contractele care au notificare scrie 21 de zile...

In notificare scrie:

Data propusă pentru schimbarea efectivă a furnizorului este ........11/02/2022...............,
estimata in raport de data emiterii prezentei notificari, .........19/01/2022...................... Data
efectiva de schimbare a furnizorului poate suferi modificari in raport de data
semnarii prezentei.


In contract scrie:

CONTRACT DE FURNIZARE A ENERGIEI ELECTRICE
Nr. ......................... din data de ........19/01/2022......................

Edited by av_myjob, 10 February 2022 - 18:29.


#2546
andrew_zx

andrew_zx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.10.2021

View Postav_myjob, on 10 februarie 2022 - 18:26, said:

La contractele care au notificare scrie 21 de zile...

mie teoretic doar prin 2x imi expira contractul la NOVA luna asta, si nici nu le-am raspuns la mail unde m-au anuntat noul tarif sa-i refuz, ca m-am temut ca raman fara contor sau energie cateva zile

sper sa nu-mi bage penalizari ca am plecat putin mai repede

#2547
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 03.08.2010

View Posttinel231, on 10 februarie 2022 - 16:31, said:



In aceiasi situatie sunt si eu . Nu a mers cu nici un cod de furnizor dat de @av-myjob . Sunt client HE din 13 ian. lucru confirmat atat de citirea personala a contorului de care distribuitor cat si de fostul furnizor ,Nova , intr-un ticket.
Stai calm atunci, ai trecut la hidro, e clar. Nenea care mi-a citit contorul mi-a zis ca e citire finala de transfer.

#2548
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View Postandrew_zx, on 10 februarie 2022 - 18:27, said:

mie teoretic doar prin 2x imi expira contractul la NOVA luna asta, si nici nu le-am raspuns la mail unde m-au anuntat noul tarif sa-i refuz, ca m-am temut ca raman fara contor sau energie cateva zile

sper sa nu-mi bage penalizari ca am plecat putin mai repede
Chiar de erau penalitati prevazute (Nova nu are), nu se penalizeaza nimic la schimbarea de titular...contractul vechi e caduc (scrie ceva prin normele ANRE legat de pierderea dreptului de folosinta)...vom vedea spete pe tema asta...

Edited by av_myjob, 10 February 2022 - 18:46.


#2549
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVaronul, on 10 februarie 2022 - 12:06, said:

am platit prin aplicatia brd
Dar nu cere codul client ci numai nr facturi FX111111
Probabil banca are baza de date cu facturile emise de operator.

#2550
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

View Postandreic, on 10 februarie 2022 - 19:30, said:

Probabil banca are baza de date cu facturile emise de operator.

Nici pomeneală! Uite ce scrie în factură:”Pentru a vă procesa în timp util plata, vă rugăm să treceți la explicația plății Cod client xxxx  / FX- xxxx”

#2551
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
Hm... eu am luat de buna ce zicea Varonul. O sa vad si eu la prima factura ce si cum, daca merge din aplicatia George o sa fac direct debit. De obicei bancile care suporta plata prin robotel au aceste date si scanezi factura, o gaseste dupa aia in sistem.

View Postpatraulea100, on 10 februarie 2022 - 12:04, said:

Pana la 42 de zile de la incetarea contractului. I-am injurat eu destul si telefonic, o fatuca a zis 45 de zile (ceva,ceva stia ea) , insa sunt 42.
Enorm dar nu ma deranjeaza, daca e pe asa inseamna ca abia prin martie vine si probabil termenul de plata se mai lungeste si el, inseamna ca scap o luna fara factura la curent si platesc in loc impozitul Posted Image

Edited by andreic, 10 February 2022 - 19:57.


#2552
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

View PostVaronul, on 10 februarie 2022 - 07:06, said:

Am pe cineva cu apliocatia brd.
Daca apelez la ea si platesc prin aplicatia brd vine pe email chitanta ceva dovada plati?

Nu vine nimic prin mail. Uite cum trebuie să fie:

View Postandreic, on 10 februarie 2022 - 19:53, said:

Hm... eu am luat de buna ce zicea Varonul. O sa vad si eu la prima factura ce si cum, daca merge din aplicatia George o sa fac direct debit.


Enorm dar nu ma deranjeaza, daca e pe asa inseamna ca abia prin martie vine si probabil termenul de plata se mai lungeste si el, inseamna ca scap o luna fara factura la curent si platesc in loc impozitul Posted Image

Vezi mai sus...

View Postandreic, on 10 februarie 2022 - 19:53, said:

Hm... eu am luat de buna ce zicea Varonul. O sa vad si eu la prima factura ce si cum, daca merge din aplicatia George o sa fac direct debit. De obicei bancile care suporta plata prin robotel au aceste date si scanezi factura, o gaseste dupa aia in sistem.


Enorm dar nu ma deranjeaza, daca e pe asa inseamna ca abia prin martie vine si probabil termenul de plata se mai lungeste si el, inseamna ca scap o luna fara factura la curent si platesc in loc impozitul Posted Image

Uite factura:

Edited by _R_A_D_U, 10 February 2022 - 20:11.


#2553
shady_boy

shady_boy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.10.2020
Putem identifica cumva codul de client daca inca nu am factura? POD-ul mi-apare la e-distributie ....

#2554
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

View Postshady_boy, on 10 februarie 2022 - 20:55, said:

Putem identifica cumva codul de client daca inca nu am factura? POD-ul mi-apare la e-distributie ....
Nu

#2555
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View Postshady_boy, on 10 februarie 2022 - 20:55, said:

Putem identifica cumva codul de client daca inca nu am factura? POD-ul mi-apare la e-distributie ....
Spunea cineva ca a sunat si a aflat codul de client, dar era la EON contract de GN...nu stiu daca la Hidroelectrica se poate afla la telefon sau doar de pe factura...

Dar pentru ce ai nevoie la e-distributie de codul de client de la Hidroelectrica ? Nu mai e bun sa fie folosit cel de la fostul furnizor ?

Edited by av_myjob, 10 February 2022 - 22:05.


#2556
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postav_myjob, on 10 februarie 2022 - 21:58, said:

Dar pentru ce ai nevoie la e-distributie de codul de client de la Hidroelectrica ? Nu mai e bun sa fie folosit cel de la fostul furnizor ?

Cel putin in cazul Delgaz, se pare ca acel cod partener / cod client se schimba odata cu schimbarea furnizorului.

Poate si la e-distributie e la fel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

2 members, 1 guests, 0 anonymous users

ovizel, l_dan

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate