Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19814 replies to this topic

#2557
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View Postunu999, on 10 februarie 2022 - 22:19, said:

Cel putin in cazul Delgaz, se pare ca acel cod partener / cod client se schimba odata cu schimbarea furnizorului.

Poate si la e-distributie e la fel.
Cod client e util cel mult la asignarea POD-ului in contul online de la distribuitor...el daca vede POD-ul la distribuitor, asta inseamna ca a folosit deja codul client al unui furnizor si acum nu mai are nevoie de un altul de la Hidroelectrica...

La fel ar fi si daca ar fi Delgaz in loc de e-distributie...nu mai ai nevoie de un alt cod client de la Hidroelectrica daca vezi deja POD-ul in contul online de la distribuitor...astepti doar actualizarea datelor noi despre Hidroelectrica...

Edited by av_myjob, 10 February 2022 - 22:36.


#2558
Mugabe

Mugabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 12.07.2006
oare e offtopic?

de ce vad la pretul contractului ca TVA e 19%? Nu tipau toti ciolacii din pesedeu ca au redus TVA la 5%? Posted Image

Edited by Mugabe, 10 February 2022 - 23:05.


#2559
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
De tipat au tipat dar nu au redus 😂😂😂

#2560
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View PostMugabe, on 10 februarie 2022 - 23:05, said:

oare e offtopic?

de ce vad la pretul contractului ca TVA e 19%? Nu tipau toti ciolacii din pesedeu ca au redus TVA la 5%? Posted Image
Nu s-a aprobat nicio scadere la TVA la 5% pana la 31.03.2022...ce va fi dupa 1.04.2022 sunt doar intentii...

#2561
utilizatorobraznic

utilizatorobraznic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 06.12.2021

View Postccristyan, on 08 februarie 2022 - 22:19, said:

este viitorul daca ramane de stat, probabil ca o sa devina cel mai mare furnizor casnic in viitorul apropriat, ceilalti furnizori or sa fie obligati sa scada preturile sa isi mentina clientii.
dar daca "astia ai nostri" se baga si peste hidroelectrica? se tot vorbeste ca vor sa o listeze la bursa, crezi ca un investitor privat o sa mai fie de acord sa dea ieftin? Gasesc ei sa strice :))

Mie mi se pare bizar să văd astfel de comentarii.

Păi măi băieți, Electrica, Hidroelectrica, Nuclearelectrica nu numai că sunt firme ale statului, dar sunt și cei mai mari beneficiari ai acestor scumpiri. Dacă se fac profituri, firmele astea le fac și mai specific grosul profitului este al statul român.

Prețurile sunt mari, pentru că așa se vând pe bursă, din cauza cererii mari. Cine le vinde cu astfel de prețuri? Mă simt ca într-o demascare marca Scooby-Doo — ia uite aici cine vinde energie cu 600 lei / MWh pentru 2024:

https://www.economic...024_557972.html

Ca paranteză, dacă energia asta se vinde în avans cu livrare în 2024 (!) la 600 lei/MWh, mie îmi spune asta că în următorii 2 ani nu prea mai are cum să scadă prețul sub 1200/MWh, că toată capacitatea Hidroelectrica/Nuclearelectrica/etc e vândută deja la astfel de prețuri.

Iar banii ăștia îi încasează statul român, nu străinii, nu capitaliștii, nu. Statul român e profitorul principal, același stat ce a tocat tot profitul din energie, in loc să îl re-investească, ca să putem fi independenți de Rusia.

Același stat român care a făcut o liberalizare târzie, prost făcută și într-un moment prost, plafonează acum prețurile, ce de fapt le explodează și mai tare, că prost trebuie să fii ca și furnizor să nu beneficiezi de pomeni ale statului. După care se vorbește de taxarea zahărului, a mașinilor și caselor suplimentare, de impozit progresiv, etc, că populiștii de la putere trebuie să-și recupereze pomenile din plafonări și încă există fraieri din clasa de mijloc ce își plătesc taxele.

Placa asta cu vin străinii sau capitaliștii și ne fura boii de la bicicletă o tot auzim de la revoluție, iar zilele astea o aud în continuu.

Am făcut și eu contract la Hidroelectrica, dar este doar o pomană temporară. Prețurile lor pentru societăți comerciale sunt de zece ori mai mari, adică la 2500 lei / MWh (la ei pe website), aia e cea mai mare ofertă din piață și nici nu o găsesc pe comparatorul ANRE la "noncasnici".

Adică sunt eu bătut în cap și am vedenii? Dacă lumea e plătită de guvernul rus pentru texte din astea, vreau și eu.

#2562
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007

View Postdarkangel2, on 10 februarie 2022 - 15:25, said:

La ce adresa de email ai trimis?
Ceva cu [email protected]?

Nu am trimis la nicio adresa de mail. Am initiat reclamatia direct din contul de client E-distributie. E un modalitate mai directa decat emailul.

#2563
bogjjjjjj

bogjjjjjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 19.11.2009
Salut
Azi 10 feb 2022 am folosit aplicatia HIDRO pentru contractare pentru  locuri de consum (furnizori diferiti)
Primul loc de consum ( cel principal ) totul a decurs OK ...... am primit email cu cele 4 documente

Acum aplicatia permite adaugarea unui loc de consum nou  ( casa de vacanta cu consum zero)........click
Totul a decurs normal  ...... Am descarcat documentele din aplicatie semnate si datate dar nu pot finaliza  procesul!!!!!!!
Evident nu a venit al doilea email pentru acest loc de consum


Butonul "Finalizeaza " este verde dupa ce confirm ca nu sunt robot .Dau click pe el  degeaba. NU se intampla nimic

PS Pentru viitoare facturi estimate la un loc de consum de tip  "casa de vacanta"aplicatia HIDRO nu permite introducerea unui consum estimat de 0 kwh, deci daca nu trimit indexul se va emite o factura cu 1 kwh  care trebuie platita !!!

#2564
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 14.04.2009

View Postbogjjjjjj, on 10 februarie 2022 - 23:56, said:

Salut
Azi 10 feb 2022 am folosit aplicatia HIDRO pentru contractare pentru  locuri de consum (furnizori diferiti)
Primul loc de consum ( cel principal ) totul a decurs OK ...... am primit email cu cele 4 documente

Acum aplicatia permite adaugarea unui loc de consum nou  ( casa de vacanta cu consum zero)........click
Totul a decurs normal  ...... Am descarcat documentele din aplicatie semnate si datate dar nu pot finaliza  procesul!!!!!!!
Evident nu a venit al doilea email pentru acest loc de consum


Butonul "Finalizeaza " este verde dupa ce confirm ca nu sunt robot .Dau click pe el  degeaba. NU se intampla nimic

PS Pentru viitoare facturi estimate la un loc de consum de tip  "casa de vacanta"aplicatia HIDRO nu permite introducerea unui consum estimat de 0 kwh, deci daca nu trimit indexul se va emite o factura cu 1 kwh  care trebuie platita !!!
Dai refresh la pagina si vezi daca poti finaliza...

Poti relua procesul in alt tab din browser si daca nu ai eroare ca POD-ul exista deja in baza de date, continui procesul pana la finalizare, altfel procesul a fost deja finalizat cu succes...

#2565
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 17.05.2021

View Postshady_boy, on 10 februarie 2022 - 20:55, said:

Putem identifica cumva codul de client daca inca nu am factura? POD-ul mi-apare la e-distributie ....

codul de client o sa iti apara pe a doua factura

#2566
feri1979

feri1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 02.10.2012
Voi avea nevoie de un nou contract de EE (si de GN) in martie (acum sunt la Nova cu ambele).
Deocamdata la EE pare ca Hidroelectrica arata cel mai bine... fata de acum un an pare sa existe un site pt contractare macar, desi in rest e tot "stone age".
Banuiesc ca plata facturilor s-ar face prin ordin de plata (cu BT Neo poate)... adica introdus de mana suma, cod client, numar factura? Sau se poate mai simplu? (Pago?)...pana acum am folosit mereu siteul propriu pt orice furnizor.
In rest, la ce sa ma astept cu acest furnizor? emitere facturi cu intarziere? facturi gresite? alte probleme?
[Am citit cateva zeci de pagini, impresia e ca e cam haotica interactiunea cu ei...]

Edited by feri1979, 11 February 2022 - 00:44.


#2567
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View Post_R_A_D_U, on 10 februarie 2022 - 19:59, said:

Nu vine nimic prin mail. Uite cum trebuie să fie:
la mine arata altfel
Nu am putut completa nimic in afara de suma si nr facturi

Attached Files


Edited by Varonul, 11 February 2022 - 05:46.


#2568
drakke2010

drakke2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.10.2004
Cum se numesc ONG-urile care împiedică darea în folosință a hidrocentralelor de pe Jiu?! Merci

#2569
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Au puteri destul de mici acele hidrocentrale, dar poate ar fi utile.

#2570
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 03.08.2010

View PostNeaceasca85, on 11 februarie 2022 - 10:04, said:

Au puteri destul de mici acele hidrocentrale, dar poate ar fi utile.
Ong-urile solicita inchiderea lor si obligarea cosumatorului la instalarea de panouri fotovoltaice. Deja am semnat petitia.

#2571
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Idioti oricum cei care inchid capacitati serioase de producere energie si solicita mizerii precum FV-urile. Dupa ei, ne intoarcem la lumanare si opait, in pesteri.

#2572
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Postunderrated, on 11 februarie 2022 - 10:07, said:


Ong-urile solicita inchiderea lor si obligarea cosumatorului la instalarea de panouri fotovoltaice. Deja am semnat petitia.
Pe ăștia i-aș pune sa stea noaptea la lumânare, ca de unde curent dacă hidrocentralele le-au închis?
E rău să fii extremist.
Iar pentru cei ce vor mai multa energie din cărbune, i-aș pune sa scoată ei cărbunele ala din mina și sa trăiască într-un oraș, lângă termocentrala.

Trebuie sa existe un echilibru, iar fără hidroenergie nu ai cum sa ai un sistem energetic fiabil, care sa nu polueze. NU AI CUM!!!

#2573
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postav_myjob, on 10 februarie 2022 - 22:32, said:

La fel ar fi si daca ar fi Delgaz in loc de e-distributie...nu mai ai nevoie de un alt cod client de la Hidroelectrica daca vezi deja POD-ul in contul online de la distribuitor...astepti doar actualizarea datelor noi despre Hidroelectrica...

Tocmai ca la Delgaz a disparut din cont locul de consum pentru care am schimbat furnizorul si nu-l mai pot readauga.
Data estimata pentru schimbarea furnizorului: 10 februarie, PRE-ul a fost trecut la Hidroelectrica pe 2-3 februarie, locul de consum a disparut cu totul din cont pe 9 februarie Posted Image

View PostNeaceasca85, on 11 februarie 2022 - 10:04, said:

Au puteri destul de mici acele hidrocentrale, dar poate ar fi utile.
Utile pe naiba. Nu fac decat sa omoare micile rauri de munte. Bravo ONG-urilor care lupta pentru oprirea acestor imbecilitati.

Pe de alta parte, avem la Pascani o mini hidrocentrala de 11 MW inceputa prin anii '85 care nici astazi nu e gata. Mai e nevoie de super-mega-ultra-imensa suma de 70 milioane de euro pentru a termina intreaga amenajare hidrotehnica, ce va ajuta si la irigatii. Bicazul are o putere instalata de 210 MW, insa turbinele cred ca sunt de prin anii '60... alea originale. s.a.m.d.

#2574
drakke2010

drakke2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.10.2004
Mda, Declic...Eu le-aș da electricitate doar când e soare și bate vântul ca sa înțeleagă cum funcționează energia "verde". N-aș mai autoriza nici un proiect fotovoltaic sau eolian, mare sau individual, care nu este prevăzut cu sistem de stocare a energiei într-un anumit procent. La casa verde obligatoriu baterii pe litiu.

Edited by drakke2010, 11 February 2022 - 10:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate