Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Scopul creației

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
374 replies to this topic

#91
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Vietățile sunt mult mai complicate decât un F-16. Cine a zis că viața a apărut din nimic?
ai la dispozitie toate elementele chimice si partile componente ale unei vietati cum ii spui tu... ce mare lucru s-o animi? sa-i dai viata?
"natura" n-a avut studii stiintifice, universitare sau academice... n-a avut mijloace nici inteligenta...
atunci cum a facut? cum a putut? si cum "oamenii de stiinta", incomparabil mai pregatiti si cu mijloace... nu pot?...

de ce o piatra odata sparta nu mai poate fi intreaga din nou? de ce un mar odata taiat, nu mai poate fi din nou intreg?

Edited by apocalipsul, 30 August 2021 - 14:26.


#92
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,577
  • Înscris: 15.10.2020

View Postapocalipsul, on 30 august 2021 - 14:21, said:

ai la dispozitie toate elementele chimice si partile componente ale unei vietati cum ii spui tu... ce mare lucru s-o animi? sa-i dai viata?
"natura" n-a avut studii stiintifice, universitare sau academice... n-a avut mijloace nici inteligenta...
atunci cum a facut? cum a putut? si cum "oamenii de stiinta", incomparabil mai pregatiti si cu mijloace... nu pot?...
Probabil că începuturile vieții au fost foarte simple, probabil că nici nu ai recunoaște-o ca fiind viață. Oamenii de știință au reușit să creeze niște lanțuri de ARN care se copiază singure, asta s-a întâmplat cu niște ani în urmă.
https://www.livescie...reated-lab.html

Probabil că ce au creat ei e mult mai avansat decât primele forme de viață.

View Postapocalipsul, on 30 august 2021 - 14:21, said:

de ce o piatra odata sparta nu mai poate fi intreaga din nou? de ce un mar odata taiat, nu mai poate fi din nou intreg?
Nu știu, contează? Ce rost au întrebările astea?

#93
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Posthorny_hornet, on 30 august 2021 - 11:18, said:

Mai bine demonstrezi că tu ești, chiar mi-e lene să fac demonstrații d-astea.

Aia e, ti-e "lene". Nu poti demonstra altcuiva ca tu esti. Dar tu stii ca tu esti, pt ca nah, daca tu nu ai fi, dupa ce ti-ai pus intrebarea daca esti sau nu, cine constata ca nu esti?
Un singur adevar poti cunoaste: Tu esti.
Eu sunt adevarul - Ion 14:6
Eu sunt, aceasta sunt eu - iesirea 3:14
Eu sunt Dumnezeu, si nu e altceva - Isaiah 45:5

Edited by criztu, 30 August 2021 - 14:50.


#94
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,577
  • Înscris: 15.10.2020

View Postcriztu, on 30 august 2021 - 14:48, said:

Aia e, ti-e "lene". Nu poti demonstra altcuiva ca tu esti. Dar tu stii ca tu esti, pt ca nah, daca tu nu ai fi, dupa ce ti-ai pus intrebarea daca esti sau nu, cine constata ca nu esti?
Eu zic că nu ești, zic că nu sunt. Poți să demonstrezi că ești și că sunt? :)

#95
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
ti-am explicat mai sus, poate nu ai citit cu atentie: Tu nu poti sa demonstrezi ca tu esti, decat tie insuti. Eu pot fi foarte bine o halucinatie a ta, n-ai cum sa demonstrezi ca eu sunt. Nu ai certitudine.

si ca fapt divers, electronul e teoretizat ca "entitate punct", adica nu are dimensiuni spatiale, nu are lungime, latime, inaltime, deci nu e masurabil. e nondimensional.

Edited by criztu, 30 August 2021 - 15:01.


#96
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 26.01.2014
n-am pretentia la vreo furnica sau dinozaur ceva... desi la nivelul cercetarii stiintifice e rusinos ca nu e
dar o protocelula care sa se hraneasca si sa se inmulteasca... asta sr fi trebuit sa fie in stare sa faca...

Quote

Ce rost au întrebările astea?
au rostul sa-ti arate ca sunt lucruri/fenomene extrem de banale la care nu exista raspunsuri...
daca la astea nu ai un raspuns, o solutie, o rezolvare... nu cred ca poti evalua obiectiv un fenomen un pic mai complex, cum ar fi de ce s-a creat universul...
ce parere ai?

si din nou... fasptul ca "natura" a creat chestii complexe fara nicio asistenta, pregatire, mijloace, logistica, ajutor, iar oamenii de stiinta cu tot acest suport, nu pot... ar trebui sa-ti dea de gandit...

#97
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,315
  • Înscris: 08.01.2021

View Postapocalipsul, on 30 august 2021 - 13:05, said:


ei "vezi"? ti-am dat un exemplu de "rationament"
daca analizezi, fix asa functioneaza credinta... un sobor de "oameni de stiinta" iti spun ce trebuie tu sa vezi cand te uiti la ceva...
si cand te uiti, sa nu uiti ca simturile (mai exact creierul) te inseala grav in perceptia realitatii...



Probabil ca un amarat de tub catodic sau televiziunea aia de la început n-au existat niciodată, doar ne-au spus niște oameni de știință ca exista, noi nu le-am văzut niciodată. Electronii nu exista deci nici ei, imaginile se formează atunci când te rogi suficient la ecran.

Edited by KiloW, 30 August 2021 - 15:12.


#98
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 26.01.2014
satana ia multe forme... inselatoare
n-am inteles ce legatura au oamenii de stiinta cu televizorul dar ma roig...
poate asa ti-au spus ei ca se formeaza imaginea pe ecran... prin linii cadre si chestii... dar tu practic n-ai de unde sa stii ce si cum... n-ai alta sursa decat niste povesti...
n-ai de unde sa stii ca ala e electron sau e magie...

aia nu e stiinta colegule... e empirism...

Edited by apocalipsul, 30 August 2021 - 15:21.


#99
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostKiloW, on 30 august 2021 - 15:09, said:

Probabil ca un amarat de tub catodic sau televiziunea aia de la început n-au existat niciodată, doar ne-au spus niște oameni de știință ca exista, noi nu le-am văzut niciodată. Electronii nu exista deci nici ei, imaginile se formează atunci când te rogi suficient la ecran.

Haha, eroarea pe care o comiti e ca tu crezi ca imaginea e creata de asa zisii electroni.
Daca "imaginile se formeaza" pt ca electroni, atunci, cand visez eu gagici dezbracate pe campii, unde sunt electronii aia din care sunt formate imaginile pe care le vad eu in vis?
ce face, ma baga in priza careva dupa ce adorm si asa mi se formeaza imagini pe ecran?
Tu efectiv nu ai studiat cestiunile astea, vorbesti din televizor..

Edited by criztu, 30 August 2021 - 15:19.


#100
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,315
  • Înscris: 08.01.2021

View Postapocalipsul, on 30 august 2021 - 15:16, said:

n-am inteles ce legatura au oamenii de stiinta cu televizorul dar ma roig...


Clar. Altul care nu înțelege chestii elementare însă are impresia ca înțelege "creația".

Critule, ți-am spus s-o lași asa. Nu toate imaginile sunt formate pe tuburi catodice


De fapt nici nu știu de ce-ți mai răspund, ca oricum nu exiști, ești doar o iluzie din capul meu. :D

Edited by KiloW, 30 August 2021 - 15:25.


#101
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,320
  • Înscris: 29.12.2006

View Postapocalipsul, on 30 august 2021 - 15:05, said:

fasptul ca "natura" a creat chestii complexe fara nicio asistenta, pregatire, mijloace, logistica, ajutor, iar oamenii de stiinta cu tot acest suport, nu pot...

Ba pot. Posted Image A se analiza evoluţia construirii de lucruri complexe în timp şi spaţiu. De la unealta de piatră cioplită s-a ajuns la Staţia Spaţială Internaţională. Şi construirea de noi astfel de lucruri...continuă.

În privinţa naturii care creează lucruri complexe, e posibil să ţină totul de Universurile multiple şi probabilistică. Cu cât sunt mai multe universuri, cu atâta...probabilitatea ca interacţiunile care să ducă la formarea unuia precum cel în care vieţuim, să fie mai mare.

E ca şi la Loto: cu cât sunt mai mulţi participanţi, cu atâta probabilitatea ca cineva să câştige, creşte...iar situaţia asta e percepută de religioşi că..."Dumnezeu le-a dat noroc". Posted Image

Edited by lupini, 30 August 2021 - 15:27.


#102
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostKiloW, on 30 august 2021 - 15:23, said:

Critule, ți-am spus s-o lași asa. Nu toate imaginile sunt formate pe tuburi catodice

Unde se "formeaza imaginile", cand tu stai cu ochii inchisi si visezi? Ai un ecran cu leduri in creier si e un omusor pe un fotoliu mananca popcorn si se uita la vise?
Tu nici nu incepi sa intelegi ca nu stie nimeni cum se "formeaza imaginile", haha, dar nah, nici sa te agasez cu adevarul nu e frumos, ca te enervezi, si omu cand se enerveaza nu mai aude nu mai asculta, nu mai ajunge adevaru la el oricat ai vrea

#103
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,320
  • Înscris: 29.12.2006

View Postapocalipsul, on 30 august 2021 - 15:16, said:

satana ia multe forme... inselatoare

Abordarea asta e specifică Evului Mediu când mentalul colectiv era îmbibat de misticism, lumea fiind atunci în faza teologică. În prezent, misticismul a fost înlocuit de sociologie, psihologie, psihanaliză, prin care situaţiile se investighează şi se emit ipoteze şi concluzii, deoarece în faza pozitivistă în care se află istoria omului, fenomenele se analizează, nemaifiind acceptate doar sloganuri.

Edited by lupini, 30 August 2021 - 15:43.


#104
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,577
  • Înscris: 15.10.2020

View Postcriztu, on 30 august 2021 - 15:00, said:

ti-am explicat mai sus, poate nu ai citit cu atentie: Tu nu poti sa demonstrezi ca tu esti, decat tie insuti. Eu pot fi foarte bine o halucinatie a ta, n-ai cum sa demonstrezi ca eu sunt. Nu ai certitudine.
Eu nu pot să-mi demonstrez nici mie că exist, că trupul mi se schimbă constant, la fel și mintea, deci cine sau ce anume e "eu"? Și râul își schimbă apa, dar e același râu, ce anume e constant?

View Postcriztu, on 30 august 2021 - 15:00, said:

si ca fapt divers, electronul e teoretizat ca "entitate punct", adica nu are dimensiuni spatiale, nu are lungime, latime, inaltime, deci nu e masurabil. e nondimensional.
Nu văd problema. De ce ar trebui să aibă dimensiuni spațiale? Fizica cuantică spune că orice particulă e o vibrație a unui câmp de forță.

View Postapocalipsul, on 30 august 2021 - 15:05, said:

n-am pretentia la vreo furnica sau dinozaur ceva... desi la nivelul cercetarii stiintifice e rusinos ca nu e
dar o protocelula care sa se hraneasca si sa se inmulteasca... asta sr fi trebuit sa fie in stare sa faca...
Uite o bacterie făcută în laborator:
https://www.newscien...tural-bacteria/

E mai bine așa?

View Postapocalipsul, on 30 august 2021 - 15:05, said:

si din nou... fasptul ca "natura" a creat chestii complexe fara nicio asistenta, pregatire, mijloace, logistica, ajutor, iar oamenii de stiinta cu tot acest suport, nu pot... ar trebui sa-ti dea de gandit...
Nu-mi dă deloc de gândit, că natura a avut la dispoziție o planetă și niște milioane de ani, cu condiții diverse, combinații practic infinite de molecule. Nu văd cum ar putea omul să reproducă așa ceva într-o perioadă relativ scurtă de timp (ani), într-un laborator de câțiva metri pătrați. Dacă oamenii de știință ar fi zei, poate că m-aș aștepta la mai mult din partea lor.

Dacă vrei să crezi că un zeu a creat niște vietăți extrem de simple la începuturile Pământului, ca apoi să creeze vietăți din ce în ce mai complexe de-a lungul timpului, e treaba ta. Părerea mea e că totul s-a dezvoltat natural, niciun zeu nu a intervenit în vreun punct al apariției universului, a vieții, a orice. Părerea mea e că există o forță creatoare, dar nu intervine în vreun moment, doar există și menține echilibrul, creează continuu, distruge continuu, nu fiindcă ar vrea, ci fiindcă asta e esența ei.

#105
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Posthorny_hornet, on 30 august 2021 - 15:54, said:

Eu nu pot să-mi demonstrez nici mie că exist, că trupul mi se schimbă constant, la fel și mintea, deci cine sau ce anume e "eu"? Și râul își schimbă apa, dar e același râu, ce anume e constant?

Intrebarea nu este "ce anume esti tu". Intrebarea este: tu, esti? sau nu esti?
Daca ajungi la concluzia "eu sunt" atunci tu esti.
Daca ajungi la concluzia "eu nu sunt", atunci tu esti, pt ca ca sa ajungi la concluzia ca nu esti, trei sa fii intai.
Astea sunt chestii hardcore, lasa ca mai cresti tu, o sa intelegi ca e inevitabila fiinta, eu sunt. sa vrei si nu poti evita sa fii.


View Posthorny_hornet, on 30 august 2021 - 15:54, said:

Nu văd problema. De ce ar trebui să aibă dimensiuni spațiale? Fizica cuantică spune că orice particulă e o vibrație a unui câmp de forță.

Binenteles ca nu vezi problema, altfel nu mai era nevoie de discutie. Punctul e non-dimensional. neavand lungime, inaltime latime, nu are volum. Tu binenteles ca nu stii, dar materia este volum. Volumul e proprietatea materiei. Nu e materie, daca nu are volum. Fizica cuantica iti zice ca materia-volum e facut din electroni-fara volum.
Nu ma astept sa intelegi, astea sunt lucruri grele. Tu gandeste-te gandeste-te la ce ti-am zis. Universul care e dimensional, spatial, e facut din ceva non-dimensional, non-spatial.

FYI Bigbangul abereaza ca universul era comprimat intr-un punct de volum zero. ca sa fie clar. tu nici nu intelegi ce presupune Bigbangu

Edited by criztu, 30 August 2021 - 16:15.


#106
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Uite o bacterie făcută în laborator:
https://www.newscien...tural-bacteria/

E mai bine așa?
e perfect...
daca tu crezi, fara sa ai nici cea mai mica dovada... e treaba ta...

Quote

din ceva non-dimensional, non-spatial.
la momentul t0 nu existau nici timpul nici spatiul... deci punctul non-diemnsional si non-spatial cum ii spui tu, are logica.

Quote

Abordarea asta e specifică Evului Mediu când mentalul colectiv era îmbibat de misticism,
calmeaza-te, a fost o gluma.
ce spui tu cu tubul catodic si stiinta e fix la fel.,.. o gluma
ti-am zis, nu a fost stiinta ci empirism... s-au observat niste fenomene si au fost folosite ca atare, fara sa se incerce o explicare a lor...3
apoi prim experimente succesive s-au perfectionat.

Edited by apocalipsul, 30 August 2021 - 16:22.


#107
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,577
  • Înscris: 15.10.2020

View Postcriztu, on 30 august 2021 - 16:09, said:

Bigbangul abereaza ca universul era comprimat intr-un punct de volum zero. ca sa fie clar. tu nici nu intelegi ce presupune Bigbangu
Nimeni nu a zis că teoria relativității e perfectă, teoria relativității prezice existența singularităților, densitate infinită într-un punct. Fizica cuantică lucrează cu lungimi Planck. Eu aș zice să mai așteptăm până se ajunge la o teorie unificatoare a fizicii înainte să ne dăm cu părerea despre singularități.

#108
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Mda, alt cuvant care nu-l intelegi: "infinit". Ca sa stii ca ceva e infinit, trei sa ajungi la capatul lui si sa constati ca n-are. Ori, un ceva infinit, cum.. constati...
Deci ma intrebai cine te-a pacalit si cu ce.

Edited by criztu, 30 August 2021 - 17:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate