Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 

Scopul creației

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
374 replies to this topic

#127
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,702
  • Înscris: 24.10.2015
Esti comic rau. Cica n-a inteles nimeni nimic. Zic sa te rezumi la a vorbi despre tine. Asa-i ca pamantul e plat?

#128
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,385
  • Înscris: 08.01.2021
Pamantul nici nu gandeste, deci nu exista! E doar o constructie mentala in capul meu.
... insa daca ar exista ar fi plat :D

Edited by KiloW, 31 August 2021 - 09:37.


#129
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostKiloW, on 30 august 2021 - 23:10, said:

"Trollez deci exist".

Pe bune, eu credeam cã sistemul cartezian e inventat de Cartier, iar bazele filozofiei occidentale au fost puse de Kent, sa moara veta...

Însã eu cred ca de fapt nici Descartes, nici Cartier și nici Versace nu au existat, ci crezi ce-ți spun alții despre ei fãrã sa verifici nimic. Asta în cazul fericit în care nu-s niște simple halucinații ale mintii tale care nici nu exista :D
😄😅😂🤣😂🤣😅
Câtã ceațã ai fãcut...

#130
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,641
  • Înscris: 12.06.2010

View PostKiloW, on 31 august 2021 - 09:37, said:

Pamantul nici nu gandeste, deci nu exista! E doar o constructie mentala in capul meu.
... insa daca ar exista ar fi plat Posted Image
Nu fi, cand treci Ecuatorul da-mi te rog un mesaj pe wapp, sa nu cad naibii daca sunt pe partea nepotrivita!

#131
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,385
  • Înscris: 08.01.2021
Stai linistit, ca pana acum n-a cazut nimeni de pe constructiile mentale din capul meu! :D

#132
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,185
  • Înscris: 09.01.2007

View PostKiloW, on 31 august 2021 - 09:37, said:

Pamantul nici nu gandeste, deci nu exista! E doar o constructie mentala in capul meu.
... insa daca ar exista ar fi plat Posted Image

Normal, asa cap => asa Pamant.
Este o gluma facuta in spiritul conversatiei Posted Image

Scopul creatiei, conform Bibliei, stiintei, filozofiei... ?

#133
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postoverseas, on 31 august 2021 - 14:30, said:

Scopul creatiei, conform Bibliei, stiintei, filozofiei... ?

Auzi da voi care va credeti evoluati din maimute, broajte, meduze din ce va credeti voi evoluati ciorba primordiala, n-ar trebui sa va preocupe supravietuirea si reproducerea?
Mi se pare aiurea sa va preocupe astea cu biblia, stiinta, filozofia, pe seriuoase acuma.. parca va vad, burlaci toti nu va arde de facut copii, noaptea in club, ziua pe forumuri ne necajiti pe astia care ne credem eterni, spirit, din astea cu religia..

Edited by criztu, 31 August 2021 - 14:41.


#134
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,385
  • Înscris: 08.01.2021
Duamna Firea? Posted Image

#135
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
du-te colegule si te reproduce, nu mai arde gazu aiurea pe forumuri, pui in pericol viitoru speciei..

#136
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,674
  • Înscris: 15.10.2020
Avem printre noi un maimuțoi spiritual, ceva de genul:
Attached File  chimp.jpeg   546.83K   2 downloads

Noi, ceilalți, suntem maimuțoi pragmatici. Posted Image
E amuzant când un maimuțoi se crede altceva.

Edited by horny_hornet, 31 August 2021 - 17:36.


#137
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 26.01.2014
amuzant pentru cine?
filozofia vine imediat ce ai mațu plin... atunci pier toate grijile existentiale... si piere si pofta de reproducere...
cu stomacul gol parca nu-ti vine sa filozofezi...

Quote

Scopul creatiei, conform Bibliei, stiintei, filozofiei... ?
scopul e one and only
conform stiintei nu exista creatie... deci scopul creatie conform stiintei e un non-sens

#138
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Posthorny_hornet, on 31 august 2021 - 17:35, said:

Noi, ceilalți, suntem maimuțoi pragmatici. Posted Image

Daca erai pragmatic nu o ardeai pe forumuri de discutii in tramvai, faceai bani sa-ti iei yaht, erau gramada gagicile pe tine te reproduceai in fiecare seara..

#139
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,674
  • Înscris: 15.10.2020

View Postapocalipsul, on 31 august 2021 - 17:50, said:

cu stomacul gol parca nu-ti vine sa filozofezi...
Ai dreptate, suntem niște maimuțoi cu burta plină și cu chef de filosofare.

View Postapocalipsul, on 31 august 2021 - 17:50, said:

scopul e one and only
conform stiintei nu exista creatie... deci scopul creatie conform stiintei e un non-sens
Eu am înțeles că din punct de vedere teist, scopul e să slăvim zeul care ne-a creat (sau zeii care ne-au creat). Mișto scop, n-am ce zice, mai ales că zeii nu se fac văzuți, voia lor ne parvine prin niște reprezentanți, care ne explică ce trebuie să facem ca să intrăm în grațiile zeului sau zeilor. E minunat.

Știința nu ne zice nimic de scop, deși teoria evoluției vorbește de supraviețuire și reproducere, dar nu ca scop al vieții, ci ca proces. Până la urmă, fără supraviețuire și reproducere, nu ar exista viață. Cineva a trebuit să supraviețuiască și să se reproducă pentru ca tu să poți să filosofezi pe forum softpedia, decât dacă ai avut parte de o naștere miraculoasă. :)

#140
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Posthorny_hornet, on 31 august 2021 - 18:02, said:

Știința nu ne zice nimic de scop, deși teoria evoluției vorbește de supraviețuire și reproducere, dar nu ca scop al vieții, ci ca proces. Până la urmă, fără supraviețuire și reproducere, nu ar exista viață. Cineva a trebuit să supraviețuiască și să se reproducă pentru ca tu să poți să filosofezi pe forum softpedia, decât dacă ai avut parte de o naștere miraculoasă. Posted Image

Ca sa vezi ce logica pusa pe bigudiuri, care insa tie iti scapa:
Deci "viata" e o alcatuire intamplatoare a elementelor chimice din supa primordiala.
Apoi, aceste elemente chimice asamblate intr-o structura "vie", daca nu mananca si nu se reproduc, mor si li se stinge specia.
Dupa ce mor, se descompun inapoi in elementele chimice constituente.
Elemente chimice constituente care dureaza tzijpe mii de ani.

Elemente chimice care dureaza tzijpe mii de ani - atomi de carbon, hidrogen, magneziu, calciu etc, se asambleaza intr-o chestie care dureaza cativa ani, timp in care e stresat sa gaseasca ceva de mancare si sa dea la buci altfel nu supravietuieste si nu se reproduce, dupa care se intoarce inapoi in starea de elemente chimice care dureaza tzijpe mii de ani.
Ah, daca ati putea vedea ce desene animate trageti voi pe nas, cei din aiureala evolutionista...

Edited by criztu, 31 August 2021 - 18:29.


#141
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,641
  • Înscris: 12.06.2010

View Postcriztu, on 31 august 2021 - 18:21, said:

Elemente chimice care dureaza tzijpe mii de ani - atomi de carbon, hidrogen, magneziu, calciu etc, se asambleaza intr-o chestie care dureaza cativa ani, timp in care e stresat sa gaseasca ceva de mancare si sa dea la buci altfel nu supravietuieste si nu se reproduce, dupa care se intoarce inapoi in starea de elemente chimice care dureaza tzijpe mii de ani.
Ah, daca ati putea vedea ce desene animate trageti voi pe nas, cei din aiureala evolutionista...
Abordarea asta nihilist distructiva se intinde pe tot topicul, dar fara a pune ceva in loc. Dovlecei negativi, spe mii de ani, un atom are durata de viata infinita, a facut lumea, universul, aia nu e buna, nici aia... Auireala evolutionista e un basm.

Zi maestre care e adevarul! Nu ne mai fierbe. Zi-ne cum e cu viata, de unde a aparut si unde se duce... Nu ne mai fierbe si nu ne raspunde superior. Ca vorbesti de parca le cunosti pe toate dinaintea vremurilor. Lasa imbarligaturile si spune-ne pe sleau cum e cu doamne doamne, cu universul, cu infinitul, cu nisipul de la Mamaia, cu implanturile lui Loredana Groza, cu transhumanta, cu dacii, cu Zalmoxe, cu cubul Rubik, cu salariul lui Esca, cu bitcoinu'...

Edited by lucianburjuiul, 31 August 2021 - 19:21.


#142
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Tu esti, si a fi e eternitate.
Intrebarea "viata, de unde a aparut?" duce inevitabil in eternitate. Ideea ca "viata apare" ca si cum n-ar fi suficient sa fie, trebuie sa "apara", e problema "originii".
Problema "originii" duce la un proces infinit, fara inceput si fara sfarsit.
Daca "viata apare" adica "incepe, origineaza", atunci cum "apare"? din sine, din ceva, din nimic, din altceva?
Daca "viata apare din ceva", e efectul unei cauze, atunci intrebarea se muta la "ceva": Din ce apare ceva-ul din care apare viata?
Dar ceva-ul din care apare ceva-ul din care apare viata, din ce apare, din ce origineaza? Si tot asa la nesfarsit. Ai ajuns la propozitia de inceput: tu esti, eternitate.

Daca imi povestesti ca "ceva apare din nimic", ok, sa fii sanatos, ata ete, nu toti suntem rationali, nu poti sa ai pretentii sa fim toti fiinte rationale.

Edited by criztu, 31 August 2021 - 19:47.


#143
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,641
  • Înscris: 12.06.2010
Rand pe rand le-ai spus tuturor ca nu e bine, apoi fenta si lansare pe alta pista.

Bro, mie raspunde-mi ceva concret! Nu filozofie. Si nu-i frumos sa raspunzi cu intrebari la intrebari. Lasa fentele! Lasa eclectismul! Zi cum e: laie sau balaie! Eu nu ti-am povestit nimic.
Avand astea in vedere eu sunt capabil sa accept orice teoria de-a ta, adevarul absolut sau o cuanta de adevar, dar sustinuta de cateva argumente.

#144
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Ti-am zis deja: Tu esti, si esti etern. problema "cum apare viata" e falsa.
Defineste intai ce intelegi tu prin "viata".
ca daca tu prin "viata" intelegi "durata de functionare" - de ex. durata de viata a unei baterii, vorbim tu vorbesti pe limba ta, eu pe limba mea.

Edited by criztu, 31 August 2021 - 20:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate