Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nu disting cuvintele in franceza

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019
De formulat propozitii si fraze imi este usor, insa nu reusesc sa inteleg, sau imi ia mult timp pana imi traduc in minte. Cu textele scrise nu am aceasta problema. Ce exercitii ar trebui sa fac ca sa pot "auzi" cuvintele din franceza?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Coversatie multa cu vorbitori fluenti de franceza (ideal vorbitori nativi) si filme cu sunet in franceza si subtitrare in romana sau alta limba pe care o cunosti bine.

#3
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Sa intelegi ce spun francezii autentici trebuie sa ii asculti mult timp, sa-ti "modelezi" creierul sa  inteleaga cuvintele in franceza. Te sfatuiesc sa asculti mult radio francez si sa incerci sa traduci in timp real ce spuna aia.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 AlexEn, on 25 august 2021 - 08:16, said:

filme cu sunet in franceza
Eventual clipuri youtube pt incepatori, cum e asta (dar si multe altele):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z-TPeI6M8lA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
elevpopa

elevpopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 03.10.2019
Asadar problema se trage din lipsa de dialog? :)

#6
Help2021

Help2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.08.2021
Cred ca poti incerce cu duolingo sau cu acest site https://www.lawlessf....com/listening/

Ambele cred ca sunt destul de ok pe partea de audio :)

#7
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Franceza de la televizor/radio si aia de pe strada sunt mult diferite. Eu nu mi-as bate capul sa o stiu perfect, ei singuri si-o faulteaza.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
TV5... mult TV5. Eventual comentezi cu televizorul stirea.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 elevpopa, on 25 august 2021 - 08:31, said:

Asadar problema se trage din lipsa de dialog? Posted Image

Din lipsa de 'sunet', sa zicem asa.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Una se invata la scoala si alta e realitatea.
Noi am invatat franceza literara de pe la 1900.
Franceza a mai evoluat de-atunci, mai au si migranti si au preluat unele cuvinte, multe prescurtari...

Eu eram obisnuit cat de cat cu jargonul folosit - citeam reviste franceze mai ptr tineret. Cand am auzit prima data vorbint la un post TV de-al lor prins pe satelit n-am intels nimic. Mi-a luat vreo 2 saptamani sa ma obisnuiesc. Si inca vreo 3 zile cand am ajuns priam data in franta ca pe strada vorbeau si mai si. Daca prinzi si regionalisme ala esti.

Daca mai te duci si prin sud si iti vorbeste ala in dialect provensal sau mai rau, in basca...

#11
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
La scoala nu te invata sunetele din franceza, nu te invata alfabetul fonetic. Si din cauza asta elevii aproximeaza pronuntia, nu pronunta fiecare sunet pentru ca in manual nu scire cuvantul si pronuntia in paranteza ca in dictionarul de engleza.

#12
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 18.12.2019
da, dialog
adica antrenament ca la sport
cel mai bine, sa stai un timp la ei

#13
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
Francezii vorbesc repede, si eu am aceeasi problema.
La stiri si filme inteleg in mare parte, dar cand ii aud conversand atat de rapid, e greu sa-i inteleg.

#14
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Eu unul ascult rfi in masina, dupa 8 sau 9 seara au jurnale de stiri (in Bucuresti e pe 93.5 FM parca). Pe langa ca aud niste stiri din zone mai altfel, prezentate altfel, care chiar sunt interesante (cel putin pentru mine) te ajuta si sa te obisnuiesti cu procesarea cuvintelor. Plus ca muzica e altfel, daca te-ai saturat de aceleasi chestii de pe radiourile romanesti. Pe TV5 si RFI au cea mai "corecta" franceza cu o pronuntie clara si articulata. Desi am facut toata scoala in franceza, inclusiv facultatea si masterul cu predare in franceza, daca n-am exercitiu de "auditie" pierd din cuvinte.

#15
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
La munca sau la puscarie intr-o tara francofona.Bonus dialecte,regionalisme.Intr-o luna vorbesti de zici ca te-ai nascut in Zair sau Algeria.

#16
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Si cand incep sa turuie cu en-uri si y-uri, care-s loctiitoare pentru subiectele subintelese, te-ai pierdut instant.

#17
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Incerca sa inveti expresii/propozitii utilizate uzual adica insiruiri de mai multe cuvinte, apoi iti va fi mai usor sa intelegi restul. Conteaza mult si de talent unii inteleg mai usor, altii mai greu

#18
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Franceza este cea mai nenorocită limbă latină ca pronunție și ortografie. Am învățat-o în școală dar mi-e foarte greu să o vorbesc și să o înțeleg.
Soluția e aia care s-a spus, cât mai mult conținut, de preferință „oameni de pe stradă” nu comentatori de televiziune și actori cu dicție bună.

 leusteanul, on 25 august 2021 - 09:26, said:

Francezii vorbesc repede, si eu am aceeasi problema.
La stiri si filme inteleg in mare parte, dar cand ii aud conversand atat de rapid, e greu sa-i inteleg.
Asta cred că e valabil cam pentru orice limbă străină, mai mult sau mai puțin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate