Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...
 Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.
 Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 

Ce este foarte important sa stii inainte sa cumperi o locuinta?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Asta cu locurile de parcare am uitat.
Te duci intr-o Sambata sau Duminca seara si te plimbi si tu linistit prin cartier. In felul asta si afli daca este genul de cartier prin care sa te poti plimba seara fara sa te uiti in spatele tau la vreo 10 metri.

In rest sunt cele de care zic si colegi, conteaza enorm sa fie pe partea cu soare, sa fie o zona ok, decenta, a se intelege linistita.

#20
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Te muti in bloc de pensionari si garantat ai liniste.

Buna ideea cu ultimul etaj!

#21
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,413
  • Înscris: 11.08.2003
Cauti presedintele si ii pui intrebari: cum sunt vecinii, ce probleme sunt, cum sunt vecinii de langa, cum o duc cu datoriile, ce planuri mai au prin bloc referitor la schimbat / imbunatatit. Apoi poti repeta faza si la altii.

#22
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 12.09.2011

View Postreventon, on 15 august 2021 - 20:44, said:

Te muti in bloc de pensionari si garantat ai liniste.

Problema este ca pensionarii tind sa dispara. :(( Nu te poti baza pe ei.


View Postreventon, on 15 august 2021 - 20:44, said:

Buna ideea cu ultimul etaj!

Extrem.

#23
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 27.10.2007
Urme de inundatie pe tavan, igrasie pe la colturi, exclus ultimul etaj, subsol uscat, loc de parcare accesibil.
Aia cu prizele e un detaliu nesemnificativ, centrala la fel, esti constient ca nu mai e noua.

#24
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
3/4 vechi n ai lift. Zic sa urci 3 etaje cu 2 baxuri de apa asa de control vezi cum te simti. Vecini te orientezi probabil sunt 2 apartamente pe etaj risc mai mic de neplaceri

#25
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Da, am o cunostinta de sta la etajul 3 si cand ajungem in fata blocului deja ma gandesc la atata urcat pe scari.
Mai are rost sa zic cum este sa urci 3 etaje o trotineta electrica?

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,522
  • Înscris: 01.12.2001

View Postsorin147, on 15 august 2021 - 21:01, said:

Cauti presedintele si ii pui intrebari: .
Președintele cui? Al asociației?
Ăla are 1.000 apartamente.
Habar nu are

Cel mult întreabă o baba din bloc.
Aia știe mai multe.

#27
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,413
  • Înscris: 11.08.2003
Si daca are 1000, tot e bun pentru aspectul general, dar,  in practica, stie bine ce-i pe acolo si n-are 1000.
Ca intrebi si vecini, asta ajuta, evident.

Din 2007 stau la 3/4. 1-2 biciclete, cumparaturi, fara cumparaturi... nu-i dracul atat de negru. O poti considera sport. Inca nu m-am ologit sa ma ingrijoreze acest aspect. Apa la bax nu mai cumpar de vreo 4 ani, de cand am descoperit ca un filtru e la fel de eficient.
Inainte de 2007 am stat la 1 asadar, toata viata pe scari.

#28
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,600
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Inca nu m-am ologit sa ma ingrijoreze acest aspect.
inca nu dar urmeaza inevitabil...
sunt inconveniente majore... uiti sa cumperi ceva sau uiti ceva in masina... nu mai cobori...
daca ar fi nevoie sa urci ce 20 de ori pe zi cred ca ti-ai schimba rafical parerea.
nu-mi spune ca n-ai fi aprecia avantajul unui lift. nu-mi spune ca n-ai fi optat pentru optiunea lift.
fara lifr 1 e ok, 2 e aproape suportabil, 3 e deja prea mult
vrei sa te convingi? intreaba persoane care stau la 3 cu lift daca nu si-ar fi dorit sa stea mai jos atunci cand nu merge liftul... si sunt nevoite s-o ia pe scari
mai ales cand e surpriza... se trezesc in fata liftului si cu bagaj.
una e sa faci "sport" voit, alta nevoit.

Edited by apocalipsul, 16 August 2021 - 06:17.


#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 25.01.2007
Io stau la 4, ales intenționat, pentru liniște. Și am liniște, de zici ca e cavou. În doi ani, o singura data am auzit o bormașina, de am rămas și io uimit ca se aude ceva. Chiar mi-a părut rău că a terminat repede. Încă n-a trebuit sa urc de 20 de ori pe zi, niciodată.

#30
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,600
  • Înscris: 26.01.2014
sa zicem ca vii de la supermarket cu 2 caruciare cu varf de cumparaturi... dar sunt multe alte exemple...
nu-mi spune ca nu ti s-a intamplat sa-ti dai seama dupa ce ai urcat ca trebuie sa cobori din nou... iar gandul asta ti-a provocat orgasm.
odata cu inaintarea in varsta (cumva inevitabila) va deveni tot mai greu...
nu-mi spune ca n-ajungi sus transpirat de multe ori... sau ca e o reala placere sa urci 4 etaje cand ai o urgenta fiziologica...
pe scurt, et 4 nu e pentru toata lumea.
oare de ce crezi ca ultimul etaj e intodeauna mai iaftin (exceptie facand penthouse)

Edited by apocalipsul, 16 August 2021 - 07:10.


#31
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,413
  • Înscris: 11.08.2003
Si cand ai lift ultimul etaj e mai ieftin. Si parterul e un pic mai ieftin, desi n-ai nevoie de lift.

Revenind, afla si daca sunt caini in bloc.

Edited by sorin147, 16 August 2021 - 07:22.


#32
Graphixes

Graphixes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 22.03.2014
Am fost recent in pozitia ta si ce pot recomanda cel mai si cel mai mult, este sa mergi in bloc, suna la un numar aleatoriu sa poti intra in scara blocului si ia la rand cativa vecini. Bate la usa si stai de vorba, cu mult tupeu si fara rusine. Este cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci. Conteaza si istoria blocului, cum a fost administrat, e plin de chiriasi sau nu, sunt proprietari care se implica sau nu, se fac adunari de asociatie. Au fost furturi? Tot de la vecini afli cum e zona.

Mergi fara rusine la vecini si intreaba. Mergi la vecini si suna la usa, iti ceri scuze, au doua minute sau nu, n-ai pierdut nimic. Poti da de unii foarte de treaba care iti toarna tot si iti faci o idee linistit.

Eu am fost deasupra apartamentului, era chirias de 6 luni, baiat de treaba, mi-a zis tot ce aveam nevoie, atat cat stia el din 6 luni.
Dupa ce am luat apartamentul m-am zgariat pe ochi ca n-am fost si sub mine. O femeie de nota 10 care statea acolo de cand s-a construit, mi-a povestit tot despre bloc, inundatii, furati de administratie, gandaci si sobolani pe casa scarii, cum e administratorul, tot. Daca mergeam si la ea, nu mai cumparam. Scara blocului arata ok-ish, dar se putea si mult mai bine sau acceptam dar negociam la pret proprietarul.

Mergi si intreaba vecinii, fara rusine, fara frica. Sunt mai putini nebuni decat oameni normali care te inteleg.

Edited by Graphixes, 16 August 2021 - 07:57.


#33
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 26.02.2010
Din câte apartamente, am vizionat, majoritatea au urme de inundații pe tavan. Cu liniștea este discutabil, acu este liniște, peste ceva timp vine un vecin și îți strica feng-shuiul,dar îl poți pune la punct cu câteva reclamații. Unde stam în prezent, vecinul avea obiceiul să dea mai mereu muzica tare, în totul nopții. La început l-am luat cu frumos, a mai înțeles, m-am făcut ca nu îl aud. Anul trecut, începuse să dea din ce în ce mai tare. Sunat la poliție, venit politia, a oprit muzica, nu a deschis polițistului și a plecat. Apoi iar a dat muzica, sunat la poliție, el era încă jos. A venit din nou, bătut la ușă, vecinul l-a ignorat. Presupun că a primit fie o atenționare sau amendă, cert este ca de la acel moment nu a mai dat muzica. Cu inundațiile mai greu, face ce face și mai uită apa deschisă în baie și mai apar pete pe tavan și pereți.

Edited by aris86, 16 August 2021 - 08:27.


#34
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
Am stat la etajul 2 in bloc cu lift dar mergeam mai mult pe scari. Depinde de fiecare ce are de carat, cum se simte, nu ma deranja sa urc/cobor bicicleta ca asta era cea mai voluminoasa. Pt o femeie cu copil mic, carucior etc poate fi un cosmar zilnic, nu e vb doar de baxuri de apa sau cumparaturi.

Intotdeauna e o idee buna sa discuti cu vecinii. Multi fug de oameni in varsta dar afli multe chestii utile de la ei ma ales daca e bloc vechi si au stat acolo zeci de ani. Despre asta e vb - cum sa afli detalii si sa nu platesti mai mult decat face. Chiar daca acum e o perioada nebuna in care putini negociaza ca primesc 10 oferte pe credit, va trece dementa asta colectiva si oamenii se vor uita pe ce dau banii.


#35
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Are orientare pe Vest, dar am câțiva copaci in fața geamului, s-a montat aer condiționat la sfârșitul lunii iulie.

Azi dimineață l-am sunat și i-am zis că vreau sa o mai vad o dată și că aș fi de acord sa batem palma, dar am avut o mare surpriză când mi-a zis că nu a anunțat chiriașii că vinde (proprietarul spune că are doua studente in chirie) și când mă gândesc mi se pare ciudat și faptul că eu l-am sunat la 17:25 vineri și în 20 de minute eram acolo sa vad garsoniera, iar la fața locului un cuplu deja terminase vizionarea. Nu înțeleg cum a reușit să prindă liberă garsoniera să o poată arată, iar eu am stat ceva timp la discuții cu el.

Clar trebuie să mă duc la bloc să întreb, să aflu mai multe informații cum m-au sfătuit unii dintre voi.

#36
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Am citit majoriatea mesajelor scrise si cred ca majoritatea pot sa fie citate pentru a scrie cateva cuvinte.
Ca om care am vandut cateva proprietati imobiliare, sa o zic pe a dreapta nu prea vrei sa afle vecini ca te muti si nici tu nu esti 100% sincer cu persoanele carora le vinzi.
Nu ma refer la ascuns treburi ilegale, doar la raspuns comod/evaziv la diferite treburi.

1 - Doar nu o sa zici cuiva ca te-ai mutat din bloc ca aveai un vecin tampit.
2 - Vanzarea unui imobil nu este treaba usoara, nu este asa de simplu astazi m-am hotarat sa vand si am pus anunt pe OLX si gata.
Sunt atatea sarbatori legale in Romania de nu deranjezi cand este sarbatoare. Asta o sa zic ca si cumparator. Ma uitam sa cumpar si cum era cate o sarbatoare cum dispareau majoritatea anunturilor de pe olx, ma gandeam ca am pierdut "oferta", ete ce s-a subtiat piata.
3 - Perioadele de vizitare sunt S.F., cred ca nimic nu poate sa te pregateasca pentru cand iti vin persoane care sunt interesate de imobil, or sa isi faca planuri ca darmam asta, or sa ciocane pereti, or sa negocieze jegos, scarbos, or sa propuna schimburi cu case pe langa oras, or sa fie persoane dubioase care or sa zica ca vor sa achite o parte inainte si restul sumei dupa ceva timp.
Deci ca si tanar vanzator/cumparator ai multe de invatat si din pacate nu prea te pregateste nimenea pentru treaba asta ca 2 motive:
1 - Majoritatea nu prea mai tinem legatura cu vecini de unde am locuit inainte, poate din cauza la punctul 1.
2 - Subiectele sunt idioate.
M-am mutat din bloc si imi zicea un vecin ca persoana care s-a mutat in locul meu face galagie, ca au avut sedinte pe scara si ca au cheltuit bani aiurea pe tot felul de treburi. Si ma gandeam... astea sunt treburile pe care le zice, pe langa astea sunt mai multe treburi care ma fac sa zic BINE ca am vandut naiba si m-am mutat de acolo ca au ramas numai tampiti.
Deci nu prea ai cu cine sa te duci sau la cine sa apelezi cu experienta in asa ceva.
4 - Trebuie sa ai grija la persoanele dubioase si persoanele care or sa profite de orice asta sa negocieze.
Aici pot trece ca eram gata sa batem palma cu un tip care vroia sa cumpere imobilul cu nevasta, l-am cautat pe google si am gasit numarul fostei patroane care zicea treburi nasoale despre ei, dubioase.
Si dupa ceva timp a venit tot fara sotie dar zicea ca sunt incantati si ca vor sa cumpere.
M-a sunat ca s-au razgandit, ascultam ce zice la telefon si parea ca vrea sa negocieze ca aflase ca familia avea ceva dificultati financiare.

Asa ca nu stiu cat de mult ajuta variantele sa intrebi vecini, majoritatea or sa raspunda superficial, ca sunt perosane ok. Si pana la urma conteaza compatibilitatea. Aveam la tara niste vecini calumea, am vandut la tara si m-am pomenit cu vecini care imi ziceau ca cei care s-au mutat in locul meu se cam cearta cu ei, ca nu se inteleg prea bine cu diferite treburi pe acolo.
Cei care s-au mutat in locul meu la bloc s-au dus pana la vecini de pe palier sau coloana, sa vada cum au procedat cu tevile de caldura, doreau(si au si reusit) sa se debranseze si sa puna centrala, erau curiosi cum au procedat vecini cu tevile ramase, sa le izoleze, sa le mascheze sub rigips. Si la modul amuzat vecini din bloc nu au dorit sa le arate. Deci cam asa sta treaba cu compatibilitatea asta.

Sa nu mai zic ca vecinul de langa se vaieta de cei care s-au mutat in locul meu si s-au dus pana la el sa ceara cine stie ce cheie, scula, ceva de constructii.

Sunt treburi superficiale care se pot verifica si pe care nu le-am verificat si imi doream sa fac treaba asta ca macar negociam ceva bani sau luam alta decizie.
1 - Instalatia electrica, te uiti atent la prize si intrerupatoare, nu asa de mult la ele cat sub cea ce este sub ele.
2 - Instalatia sanitara, ce finisaje sunt in baie, conductele de care sunt? Pexal? PPR? Par schimbat?
Este vorba despre a te prinde daca este carpaci sau tip care iubea sa le faca singur. Eu am ignorat semnele astea, nu am observat ca majoritatea lucrarilor au fost in regim propriu.
Sa zic de faianta pusa pe mamaligi in camera tehnica de am calcat pe un colt si am spart o placa? Asa este pusa si in bucatarie si hol, mamaligi.
Foarte multe carpeli pe care le-au rezolvat mesteri mei.
Nu am observat ca faianta la baie era pusa ca din resturi, la nimereala, culori diferite.

Si pana la urma nu ar strica ca dupa 1-2 luni, dupa ce ai cumparat, sa ne spui cum sta treaba.
Pentru ca una este sa stai 1-2 zile sau sa treci ca si vizitator si alta este sa locuiesti acolo.
Mie la inceput imi parea minunat, asta pana lsa ma prind ca am si eu cateva vecini cretini pe strada.
La inceput salutam pe toata lumea de pe strada, hai nu pe toata lumea dar salutam ca bou pe toti de pe strada. Vedeam pe cineva la magazin? Ne salutam, vorbeam. Treburi de nu prea se fac daca vrei liniste. Si mi-a fost greu sa ma prind care sunt vecini tampiti care trebuie evitati.

Asa si la bloc. Fii distant si o sa ai viata mai usoara.

Edited by -ARA-, 17 August 2021 - 15:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate