Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 

Ce este foarte important sa stii inainte sa cumperi o locuinta?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 26.01.2014
problema este ca daca e o oferta buna si la o oferta buna sunt multi amator... daca stai puitin pe ganduri (nu prea mult, doar putin) ti-o sufla altul...
daca strangi cu cat repede elelente sa te poti hotara... cu atat mai bine
prostii de genul: lasa... poate nu era pentru mine, ce-i al meu e pus de-o parte, nu tin... ai pierdut o oportunitete, pa, pierduta ramane
ceva bun de luat poate nici nu ajunge pe piata... iar in caz ca ajunge, nu sta mult... nu asteapta pe nimeni.

Edited by apocalipsul, 17 August 2021 - 16:50.


#38
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Eu la vremea respectiva am avut "norocul", am trecut norocul in ghilimele ca au fost destule astea ascunse de au necesitat o renovare scumpa, tot felul de lucruri lasate neterminate. Era ca un sac fara fund, asa ingropa bani.
Dar cea ce pot zice ca cei care au vandut nu doreau credit, cred ca nici nu erau interesati de agentie imobiliara.
Dar dupa cum ziceam, m-am grabit, am facut pasul cel mare cum zici si tu, grabit.

Si ca fapt divers, scriam mesajul asta si nu stiu cum o agenda imobiliara m-a vrajit sa accept credit la apartament. Eu eram clar ca nu vreau credit. Acum daca ma gandesc mai bine? Trebuia sa cer cu cateva mii de euro mai mult si sa accept credit imobiliar doar ca tot asa pareau proceduriile complicate.
Si nu stiu cum am acceptat credit, scriu mesajul asta si ma amuz nitel. Stiu doar ca ne-am pomenit la BCR sa semnam cateva acte, a venit evaluatorul de a facut ceva poze.
Am fost la notar si am facut precontractul.
Tineam legatura cu agenta imobiliara si cu persoana de la banca sa se aprobe creditul respectiv.
Cred ca dimineata urmatoare ne-a sunat agenta ca este ok, bani au intrat sau or sa intre in cont si ne ducem la notart. Ca se mai face o declaratie ca ai primit de la curatarita suma respectiva in contul respectiv.

Dar dupa cum ziceam... nu stiu cum ne-a vrajit agenta respectiva. Avea gargara de i-am dat 1 sau 1.5% procent cu placere. Ea s-a ocupat de tot, tinea legatura la banca, tot.
Si ca o ironie agenta respectiva a venit cu 2 persoane, o familie de parea ok, chiar pareau interesati. O a doua familie cu un nene de m-am contrat putin, nu mai stiu cu ce, mi-a parut dasta tare de gura. Si nu ma asteptam sa cumpere.
Cand ne-a sunat agenta sa ne zica ca sunt interesati sa cumpere, ca vor sa ne intalnim, noi credeam ca este familia de venise inainte sau dupa ca nu mai stiu ordinea.
Si cand apare el, ba, o lasam si eu mai moale, a lasat si el mai moale ca cred ca i-a zis agenta ca noi nu dorim sa auzim de credit imobiliar.

Si cred ca intr-un fel nici nu a fost prima casa, cred a fost ceva credit imobiliar pentru ce suma aveau ei nevoie. Ca si ei vandusera apartamentul si cred ca doreau ceva mai mare intr-o zona mai buna.
Sau cel putin asta am inteles dupa ce mi-au zis in ce cartier locuiau inainte.

Edited by -ARA-, 17 August 2021 - 17:17.


#39
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
99% sunt sigur că o cumpăr, am mai fost azi și am stat vreo ora pe acolo, am aflat și care e treaba cu chiriașii. Proprietarul spune că blocul e din 1975-1977, pe casa scării se văd niște crăpături, cel puțin la etajul 3 spre 4 se observă parcă sunt puțin scările aplecate, dar mai poate fi și din construcție.
Blocul este in Brașov în cartierul Tractorul. Cred că trebuie să aflu dacă e cu risc seismic, deși cred că e foarte mică probabilitatea pentru că oricum vreau sa fac asigurare, nu doar PAD-ul.

#40
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
deci ai un bloc crapat, cu scarile darapanate, aplecate, vai de steaua lui, dar tu 99% cumperi. ori faci bani din nimic si nu inseamna nimic pentru tine, ori ti-l da proprietarul aproape gratis ori (aici sa mai completeze si altii).


atat timp cat pana si gunoaiele gasesc cumparatori, piata imobiliara nu prea are cum sa scada.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate