Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

colina lac - Corbeanca / Saftica

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
neoq

neoq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 13.08.2020
Poate nu ar fi rău să faceți o reconversie profesională și să fiți marinari. Plecați 6 luni pe mare și 6 luni stați acasă.
Astfel, nu trebuie sa mai faceți naveta la job cu toți proletarii.
In București lângă troleu nu se mai găsesc apartamente sau case?

#38
Ne0master

Ne0master

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 09.08.2021
Zilele trecute am avut drum prin zona si am facut un ocol pe la Colina... lucrarile au avansat dar cumva cred ca sunt in urma fata de calendarul pe care il promovau. Pe facebook bate vantul, n-au mai postat nimic in ultima perioada... are cineva ceva noutati ?

#39
n0iz3

n0iz3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 06.01.2005
Eu am platit avansul acolo printre primii, in special pentru ca stiam proiectul dinainte de lansare si cunosc destul de bine dezvoltatorul.
Da, mi-e frica putin de trafic, dar sunt oarecum obisnuit mergand pe Magheru in fiecare seara.

Au intarziat cu casele din prima linie din diverse motive, dar se apropie de finalizare cu ele.

#40
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Au gasit clienti pt locatia aia uitata de lume?

#41
Ne0master

Ne0master

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 09.08.2021

View Postn0iz3, on 27 noiembrie 2021 - 19:08, said:

Eu am platit avansul acolo printre primii, in special pentru ca stiam proiectul dinainte de lansare si cunosc destul de bine dezvoltatorul.
Da, mi-e frica putin de trafic, dar sunt oarecum obisnuit mergand pe Magheru in fiecare seara.

Au intarziat cu casele din prima linie din diverse motive, dar se apropie de finalizare cu ele.

Poti oferi ceva mai multe detalii, dar mai putin criptice aici sau in privat? ... Daca ai luat printre primii, ai luat in prima linie, ai luat mai prin spate? Ai luat cu scop de investitie sau uz personal? Faptul ca s-a intarzaiat cu livrarea caselor din prima linie, implicit si restul nu te afecteaza sau deranjeaza catusi de putin? Eu personal am asteptat sa vad cum avanseaza lucrarile in decursul anului si am fost dezamagit sa constat ca nu s-au respectat termenele promovate. Te astepti la asa ceva de la contructori mici ...

View Postedi10000, on 27 noiembrie 2021 - 21:26, said:

Au gasit clienti pt locatia aia uitata de lume?

Ce anume te face sa spui asta ? Sigur nu confunzi?

#42
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Pai este la mama naibii, langa o veche ferma daca nu ma insel. La limita dintre Petresti si Saftica, intr-o zona cu panza freatica f sus.

Edited by edi10000, 29 November 2021 - 23:01.


#43
Ne0master

Ne0master

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 09.08.2021
Din curiozitate te intreb: ai fost la fata locului sau vorbesti din google maps? Cu tot respectul, mi se pare ca te bagi in discutie aiurea, nu ai habar si comentezi doar de dragul de a o face. Si e plin forumul de astia ca tine.

#44
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Tu cine esti, dezvoltatorul sau agentul de vanzari? Stiu ca deranjeaza intrebarile, dar totusi poti raspunde de ce casele nu corespund cerintelor din normativ legate de suprafetele utile? Cum poti sa ai 2 dormitoare din 3 de 11 mp cand normativul prevede MINIM 12 mp? Asta ca sa fiu elegant, puteam sa zic mai multe dar ma abtin.

#45
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Si sper ca nu le spui potentialilor clienti veniti la vizionari ca pot iesti ff  usor spre Bucuresti pe strada Institutului din Corbeanca. Acolo sunt cel putin 20 de ansambluri rezidentiale care afluiesc pe strada aceea si care au un maaaare cedeaza trecerea. Poti sta si 20 de minute lejer pana sa intri pe Soseaua Unirii. Basca ca esti in curba si se vine cu viteza de pe drumul principal. Stiu pentru ca am fost si eu interesat de o casa in acea zona si am aflat din timp de neajunsuri, fapt pt care m-am reorientat. Sanatate si spor la vanzari!

#46
Ne0master

Ne0master

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 09.08.2021
Pe oricare topic de ansamblu, cand apare cate unu si va da peste nas ca sunteti postaci (ca mine) habarnisti, aveti mereu aceiasi marota, asta cu dezvoltatorul sau agentul. Edi tata, nu sunt nici agent si nici dezvoltator, dar doamne ce mi-ar fi placut sa fiu! Sunt decat un individ interesat de o achizitie imobiliara pentru uz propriu in zona de nord. Atat si nimic mai mult. M-am uitat si la unii si la altii, m-am interesat si de unii si de altii si cand vad critica constructiva o aclamez dar pe cazuri unde stiu clar ca situatia e alta iar pe net e cum vreti voi a fi... ma cam atac ca vorbiti aiurea si unii oameni chiar va cred...si nu sunt putini, eram printre ei pana sa incep sa le iau efectiv la pas si sa vad discrepantele intre ce se scrie si ce-i defapt. Valabil si in directia inversa, am citit despre niste ansambluri laude si lauri si cand am ajuns acolo am verificat de 2x sa nu fi gresit adresa, nu-mi venea a crede care era "pomul laudat"...

Si ca sa iti demonstrez ca nu sunt Dez/Agent, DA! Iti dau dreptate, au camere sub 12mp si nu le promoveaza ca birou cum o fac altii, ca deh daca-i birou e voie sa fie debara, daca-i dormitor trebuie sa aiba peste 12mp. Ma deranjeaza si pe mine sincer acest aspect si as fi vrut sa comentam pe marginea subiectului DAR uitandu-ma si in gradina altora vad ca si aia la fel au. Deci ori ma apuc sa-i carai si pe aia si pe astia ori scad din start acest aspect si ma focusez pe restul ramase.

Iar asta cu cotinetele, e vina statului si a limitei de 120mp unde se diferentiaza TVA-ul. la final de zi clar vrei sa ai sub 120mp sa nu sari la 19% si odata ce ai stabilit asta intrebarea este: faci 3 camere de 15mp sau 4 camere de 11. Unii prefera camere mai mici dar mai multe, altii prefera camere mai putine dar mai mari. Eu personal, cu 2 copii prefer 2 camere mai mici decat ambii copii intr-o camera mai mare. Consider ca e mai bine fiecare cu propriul spatiu, propria camera, fie ea si mai mica decat "la comun". Dar asta e parerea mea.

Iar legat de ultima postare, din nou, te intreb sincer: ai fost la fata locului pe viu?

#47
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ok, succes cu achizitia! Ti-am inteles punctul de vedere, dar nu pot fi de acord cu el.

#48
gogu190

gogu190

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.02.2007

 Ne0master, on 30 noiembrie 2021 - 15:07, said:


Iar asta cu cotinetele, e vina statului si a limitei de 120mp unde se diferentiaza TVA-ul. la final de zi clar vrei sa ai sub 120mp sa nu sari la 19% si odata ce ai stabilit asta intrebarea este: faci 3 camere de 15mp sau 4 camere de 11. Unii prefera camere mai mici dar mai multe, altii prefera camere mai putine dar mai mari. Eu personal, cu 2 copii prefer 2 camere mai mici decat ambii copii intr-o camera mai mare. Consider ca e mai bine fiecare cu propriul spatiu, propria camera, fie ea si mai mica decat "la comun". Dar asta e parerea mea.


Adica se incadreaza la TVA 5% datorita suprafetelor?
Parca preturile erau peste 100k, ceea ce inseamna direct TVA 19%.

#49
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 gogu190, on 07 decembrie 2021 - 22:15, said:


Adica se incadreaza la TVA 5% datorita suprafetelor?
Parca preturile erau peste 100k, ceea ce inseamna direct TVA 19%.
Mare miza a 2021 a fost vinderea de antecontracte cu speranta cresterii plafonului de TVA 5% amanata anul trecut de Craciun de guvernul Catzu si promisa ca se va intampla la finalul anului asta.

#50
Ne0master

Ne0master

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 09.08.2021
Legea, atat in forma actuala cat si in forma eventual modificata are stipulata aceasta referinta a suprafetei utile. Trebuie sa fie sub 120mp ca ca intre la cota redusa sau diferentiata si niciodata nu s-a adus in discutie eventuala marire a acestei suprafete. Deci tot ce-i peste 120mp statul nostru roman considera ca e "bogatie, lux si opulenta" deci implicit cota de TVA pentru "produse de lux" adica 19%. Cu totii arunca cu rosii stricate in dezvoltatori dar pestele de la stat se-mpute. Toata lumea vrea mai multe camere dar nici sa dea TVA 19% si de acolo camere multe si mici dar asta e alta discutie...

Ca sa revenim la subiect, mai mult de atat, TIER 1 de locuinte pe care le au costa 139K+TVA (si au sub 120MP) adica TEORETIC s-ar incadra la TVA 5% de la 1 Ianuarie... teoretic, plafonul fiind la 140K.

Mai sunt si cele TIER 2 care s-ar incadra la un TVA diferentiat, acea propunere de 5% pana la 95 si diferenta 19% ...

Dar degeaba au facut ei socoteala in asa fel daca Statul Roman mai amana inca odata sau nu promulga...

#51
Thoring

Thoring

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.01.2014
Cum se achizitioneaza avand in vedere ca legea cu TVA 5% s-a publicat doar pentru noua casa?

#52
Thoring

Thoring

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.01.2014
a cumparat cineva aici?

#53
Ne0master

Ne0master

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 09.08.2021
Un review de pe google, destul de obiectiv:

Cartierul este dragut si este construit intr-un mod profesionist.
Casele sunt frumos compartimentate insa suprafețele sunt foarte mici.
Ce m-a deranjat pe mine insa a fost atitudinea agentului care inainte de vizionarea caselor mi-a transmis pe email cateva oferte si detaliile caselor pe care urma sa le vedem, insa a omis sa-mi spuna ca avansul pe care il dorește dezvoltatorul este de 30% din valoarea imobilului si ca mai exista si o taxa de intretinere cartier de 80€.
N-am auzit niciun dezvoltator sa ceara un astfel de avans, dar pot sa inteleg politica unei companii dar nu si modul în care a fost comunicată.
Daca va uitati in zona si la alte case o sa constatați ca prețul acestor imobile este unul foarte mare si nejustificat.
+ cartier frumos amenajat si bine gândit;
+ intr-adevar este foarte aproape de DN;
+ se lucrează intr-un mod profesionist;
+ centrul comercial foarte aproape;
- casele sunt lipite, înșiruite si nu exista intimitate;
- camerele sunt foarte mici;
- scările interioare sunt înguste si abrupte;
- cartierul nu este racordat la canalizare si apa curenta din comuna;
- prețul este foarte mare raportat in raport atat cu ce-ti oferă cat si in raport cu alte case din zona.
Lacul n-am stiut unde sa-l incadrez, este foarte aproape de cartier dar nu este deloc îngrijit iar trecerea peste el se face pe un drum foarte îngust si nesemnalizat.

---

Eu unul intentionam dar am renuntat la achizitie din motive personale... in continuare consider ca in ciuda minusurilor are si plusuri care compenseaza.

#54
Madalina_

Madalina_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.04.2021
Am fost eu la vizionare.

Nu sunt de meserie, nu ma pricep dar finisajele mi s-au parut de toata jena: toate plintele sunt in valuri..pe alocuri poti baga un deget intre plinta si parchet (si nu doar intr-un apartament, ci la toate in care am intrat - deci nu este o scapare sau un defect. Este starea de fapt). Ba mai mult...in unul din ele parchetul avea grave probleme. Aici nu m-am mai abtinut si l-am intrebat pe agent daca respectivul apartament este gata de predare. Mi-a raspuns ca DA. Spun "ASA? Si-i arat catre parchet...Spune ca acolo o sa inlocuiasca parchetul....de plinte nu i-am mai spus nimic, ca deja parerea mi-o facusem.

Camerele sunt fantastic de mici. La fel si scarile: foarte inguste si abrupte.

Locurile de parcare vor fi insuficiente. La ap de 3 camere, se ofera 1 loc de parcare. La cele de 2 camere zice agentul ca nu e nevoie de mai mult de 1 loc de parcare ca si-asa clientii care cumpara 2 camere sunt de regula persoane singure...Zic "Bun da' n-or sa ramana singuri toata viata, nu? ". Ma rog...nu avea sens sa continui discutia. Probabil ca pe partea de apartamente se doreste de fapt a se merge pe premisa de nefamilisti. Ok, not my problem Posted Image

Agentul nu-ti spune absolut nimic. Tace ca un melc. Merge ca un temnicer cu cheile in mana, iti deschide usi ..totul intr-o liniste mormantala.
L-am rugat sa-mi povesteasca, sa-mi explice, sa-mi vanda ;-). Mi-a spus "Intrebati-ma...Eu nu caut sa va vand nimic, eu doar va arat".   OK...

Eu eram interesata de apartamentele cu gradina. Gradinile sunt frumusele...in schimb altceva mi-a atras atentia: apartamentul de la etajul 1 are balconul putin mai in interior - astfel incat vecinul de la et 1 va sta si se va uita ca la un spectacol la ce face cel de la parter, pt ca vede absolut tot. Interesant...

Proiectul lor este destul de mare, cu multe faze de constructie. Il intreb cum e cu accesul?
A venit clasicul raspuns "Ce probleme cu accesul? Nu exista probleme..."
Ii pun degetul pe macheta..."Aveti aici Enshpe faze de proiect.. Nu intreb cum va fi cand vor fi gata toate fazele...intreb cum naiba intri/iesi de aici cand se vor muta toti cei care vor ocupa Faza 1??

Raspunsul a fost ca probabil locuitorii complexului se vor uni si vor pune presiune pe primarie sa faca drumuri....

Pt mine a fost suficient. Am plecat, nu ma voi intoarce niciodata.

Ca idee casele arata frumos ..dar DOAR pe dinafara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate