Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

colina lac - Corbeanca / Saftica

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Ne0master

Ne0master

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 09.08.2021
Salutare,

Frecventez forumul pentru oferta de case noi din zona de nord dar nu am gasit informatii despre Colina Lac, altele decat cele primite de la dezvoltator.

https://colinalac.ro/

Daca sunt persoane aici care au mai multe informatii sau au si cumparat, ce parere aveti despre acest proiect? Cum a decurs procesul?

Locatia e interesanta, randarile arata bine, cel putin la exterior, santierul evolueaza frumos si totul e destul de frumos prezentat - nota 10 pana aici!

M-ar tenta un Cobh dar cumva la 139K + TVA, consider ca sunt putin supraevaluate (insiruite la Saftica totusi) si imi fac griji ca evaluatorul mi-ar putea da creditul peste cap…

De cealalta parte, mai este si aspectul avansului, umpic prohibitiv - 30% …

Idei?

Merci in avans!

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Un dezvoltator care include suprafata teraselor in suprafata utila e de privit cu suspiciune intotdeauna.

#3
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
La etaj, 2/3 camere si o baie din doua sunt sub limita legala.. la casa. Da, stiu, nu conteaza, traiesc oameni in garsoniere fericiti, ce va trebuie camere asa mari?

Edited by mnezo, 10 August 2021 - 16:13.


#4
Maus55

Maus55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.03.2011
Pare sa fie facut de o firma serioasa, Concelex care a facut si Orhideea Residence. Ce m-ar deranja aici ar fi proximitatea de aeroport, 7,2 km distanta...

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMaus55, on 10 august 2021 - 17:01, said:

Pare sa fie facut de o firma serioasa, Concelex care a facut si Orhideea Residence. Ce m-ar deranja aici ar fi proximitatea de aeroport, 7,2 km distanta...
păi la 7,2 km de aeroport stau și eu în centru clujului.ce proximitate să mă deranjeze

#6
Ne0master

Ne0master

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 09.08.2021

View PostAlexEn, on 10 august 2021 - 07:18, said:

Un dezvoltator care include suprafata teraselor in suprafata utila e de privit cu suspiciune intotdeauna.

Fara a cauta sa fiu partinitor, eu le vad mentionate separat pentru fiecare nivel. Am mers un pas mai departe si am zis ca poate m-au pacalit inglobandu-le in total, asa ca am adunat toate suprafetele mai putin terasa si mi-a iesit exact spatiul util inscris de ei.

Deci terasele nu sunt inscrise in suprafata utila.



View PostMaus55, on 10 august 2021 - 17:01, said:

Ce m-ar deranja aici ar fi proximitatea de aeroport, 7,2 km distanta...

Zici ca e mare sau mica? Daca zici ca ar fi sub culoarele de aterizare / decolare, am impresia ca nu dar chiar si daca ar fi nu o vad ca pe o problema reala (sa fie asta ultima)

#7
Maus55

Maus55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.03.2011
Spun ca distanta mi se pare mica fata de aeroport si pe mine personal m-ar deranja zgomotul. Poate cineva care sta in zona respectiva, poate confirma nivelul de zgomot.

#8
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006

View PostMaus55, on 11 august 2021 - 22:52, said:

Spun ca distanta mi se pare mica fata de aeroport si pe mine personal m-ar deranja zgomotul. Poate cineva care sta in zona respectiva, poate confirma nivelul de zgomot.


Nu-i pe directia de decolare/aterizare, dar e al naibii de aproape de Henri Coanda, totuși. Daca ești sensibil la zgomot, o sa îți urăști viața. E la nici 5km in linie dreapta față de centrul aeroportului.

Edited by mnezo, 12 August 2021 - 01:57.


#9
Ne0master

Ne0master

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 09.08.2021
Intr-o seara linistita de August, cand auzi tantarul cum te bazaie si nu stii unde e, cred ca sunt mai mari sansele sa auzi ceva “zgomot de rulare” de la traficul de pe DN1 decat de la aeroport. Ah, ca auzi un avion, doua, trei ce trec pe deasupra, n-are nicio legatura cu zgomotul dezvoltat la decolare sau aterizare de ex. dar ala clar nu bate 5km, dar ca tot vorbim de poluare fonica… puteti tine geamul deschis pe orice Bv. din Bucuresti?

Nu vreau sa fiu inteles gresit, ca “le iau partea” dar speram si ma asteptam la niste opinii “avizate” si in schimb dau doar de despicat firul in 4 si carcoteala…

#10
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Avand in vedere ca ai trei postari pe forum, cum zici tu acolo. Posted Image Zeci de mii de prosti care si-au facut case gard in gard cu aeroportul Baneasa n-au cum sa se insele.

Io vorbesc in calitate de om care locuieste relativ aproape de cel mai mare aeroport din Europa. Se aude, n-ai griji.

Edited by mnezo, 12 August 2021 - 16:56.


#11
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postmnezo, on 12 august 2021 - 16:54, said:

Avand in vedere ca ai trei postari pe forum, cum zici tu acolo. Posted Image Zeci de mii de prosti care si-au facut case gard in gard cu aeroportul Baneasa n-au cum sa se insele.

Io vorbesc in calitate de om care locuieste relativ aproape de cel mai mare aeroport din Europa. Se aude, n-ai griji.
Stai la Istanbul?

#12
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Mai rau, Frankfurt.

Un A380 îl simți și îl auzi limpede de la 5 kilometri, și nu e că tramvaiul. La aterizare mai merge, dar la decolare baga cu motoarele turate până la 3000m oricum. Știu, nu sunt pe Otopeni așa multe.. dacă îți scazi standardele destul, orice e ok

In fine, discuția degenerează în avioane. Io îi răspundeam lui maus555, zicea omul că e mai sensibil la zgomot.

Edited by mnezo, 12 August 2021 - 20:07.


#13
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Cel mai mare aeroport european este Istanbul, Frankfurt incepe sa decada (cum este si normal dpmdv). In alta ordine de idei, nu inteleg conceptul asta modern de a te muta intr-o zona cu zeci/sute de alte case daca tot te muti la tara. Care ar fi avantajele? De exemplu, mie imi place izolarea, linistea. Daca tot am sute de vecini, atunci mai bine stau in oras.

#14
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Izolarea și liniștea vin la pachet cu tone de dezavantaje. Școala copiilor, ambulanța in caz de urgență medicală, buda din fundul curții etc.

Edited by leusteanul, 13 August 2021 - 08:21.


#15
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postleusteanul, on 13 august 2021 - 08:21, said:

Izolarea și liniștea vin la pachet cu tone de dezavantaje. Școala copiilor, ambulanța in caz de urgență medicală, buda din fundul curții etc.
Ai uitat de ciripitul pasarelelor, insectele, cerul mai albastruPosted Image , ambrozia, ca nu iti mai pleaca musafiri de rau ce este, etc.Posted Image

#16
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Ambrozia, cea mai nenorocită plantă.

#17
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

 cata, on 13 august 2021 - 10:14, said:


Ai uitat de ciripitul pasarelelor, insectele, cerul mai albastruPosted Image , ambrozia, ca nu iti mai pleaca musafiri de rau ce este, etc.Posted Image

Avantajele unui oras mare sunt avantajele date de serviciile de nisa, care au nevoie de un bazin mare de oameni pentru a exista. Si ma refer aici inclusiv la o farmacie non stop, desi nu suna a ceva de nisa in orasele mici nu exista. La tara nici nu mai vorbim.

O scoala mai buna gasesti si in orase mici, dar de la liceu se strica treaba. Stiu placa cu cine are de invatat invata, dar cred ca toti am fost adolescenti si putem recunoaste ca anturajul are o influenta puternica.

Ia vezi, in cazul in care o furtuna rupe ceva cabluri, unde crezi ca se rezolva prima data? In marea adunare urbana sau la sat? Cum mai lucrezi de acasa?

E o chestie de moment, pe multi ii ia valul.

Și eu prospectez piata, caut casă, dar cat mai aproape de Bucuresti.

Buftea, Mogoșoaia, Corbeanca, chiar și hulitul Popesti.

Edited by leusteanul, 14 August 2021 - 05:48.


#18
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Tu nu cauți casa, tu cauți nod in papura unei case in afara capitalei.
Alegerea ta este clară, din punctul meu de vedere vei rămâne în București.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate