Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Accidente / Incidente / Securitate auto - partea 2

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
11691 replies to this topic

#11251
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,915
  • Înscris: 12.03.2009
Cred ca ne-am uitat impreuna azi-noapte la ultimul samurai! Posted Image

#11252
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,884
  • Înscris: 15.08.2014
Tu cu mine? I a uita te pe harta unde A8 și A50,ia caută voiture banalisé police France,ia caută ce e ăla Baraki,ia caută pedeapsa în F pt condus agresiv. Și vino apoi cu argumente că osayama sau eu vorbim prost.
Dar e ușor să nu știi nimic și să arunci cu vb


Unii dintre noi au și fost pe acolo,unii nu știu să o arate nici pe harta
https://fr.m.wikiped...oute_A8_(France)

#11253
Oyama-the-Younger

Oyama-the-Younger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2024

View Postpetit_christian, on 21 aprilie 2024 - 13:07, said:

@osayama scrie dracului balcanic

cel mai des nu stiu si dureaza timp a ajunge la “echivalenta” buna, via www ☹



eu abordez autostrada rulind pe banda I, intre 2 camioane. in acel mod nu sint agasat de australopitheci cerebral instabili, cu flashes si tailgating idiot.
observatie personala: mai multe benzi are autostrada, mai mare densitatea de psihopati.

Edited by Oyama-the-Younger, 21 April 2024 - 18:58.


#11254
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009

View PostOyama-the-Younger, on 21 aprilie 2024 - 18:58, said:

(...) intre 2 camioane (...)
Cea mai proastă soluție...

#11255
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,884
  • Înscris: 15.08.2014
Absolut deloc,majoritatea camioanelor azi au ACC și majoritatea șoferilor îl folosesc. Deja se popularizeaza camioanele complet automate,Mercedes fiind unul din pionierii acestor camioane. Șoferul are rol de decor și pt a fi tras legal la răspundere în caz de ceva.
Firma noastră are deja 7 și a mai comandat o grămadă. Sunt firme care au așa ceva din 2020 cind au aparut. Cererea e atît de mare că trebuie să aștepte să fie fabricate.
Iarăși confundați realitatea voastră cu cea a lui osayama (și a mea). Aici nu se mai circula nici măcar cu camioane Euro5 ( nu la nivel semnificativ statistic). Între alea 2 camioane poate traversa Europa fara probleme. Eu am camion cu ACC din 2015,deși de atunci pina azi firma a avut 3 mărci diferite,toate au avut ACC-Mercedes MAN și acum DAF. Pe viitor Mercedes automat.

La aceste Mercedes că măsura de siguranta trebuie doar să atingi volanul la fiecare 30 de secunde. Daca nu, aprinde avariile ,încetinește, trage pe dreapta și suna la 112.
Asa se lucrează în lumea civilizată,aia cu autostrăzi,parcări,radare fixe, samd.

Ce e bine și nu e bn la belgienii e că nu au sistemul de permis cu puncte,in F amenzile sunt ridicol de mici dar te ard rău punctele.
Telefon in mina,la ureche 90€ nu e o sumă,dar 4 puncte direct. Din 12.  Cînd ajungi la 6 deja cauți să fa i curs de recuperare de puncte,maxim 4,durează 2 zile și e 200€.

#11256
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,884
  • Înscris: 15.08.2014

View Postcosmindaniel12, on 21 aprilie 2024 - 11:02, said:

Acum câțiva ani m-a mâncat undeva să plec spre Pitești vineri seara. Primii ~10km de autostradă s-a circulat bară la bară cu 30-40km/h pe ambele benzi. În spatele meu un dobitoc a început cu flash-uri încă de pe Iuliu Maniu. M-am mutat pe banda 1 (mă dureau ochii, n-aveam chef de nervi). A continuat cu flash-uri vreo 10km, până a început să se circule în regim de autostradă (pe la Bolintin)... Vreo 10-15 mașini s-au dat la o parte din fața prostului, deși clar nu avea unde să se ducă (se vedea un râu kilometric de lumini de stop). Pur și simplu a înnebunit pe toată lumea cu mii de flash-uri și cu semnalizare stânga o jumătate de oră! Deși se circula bară la bară, să se dea sute de mașini la o parte, că vrea să treacă Măria Sa! Evident, pe la Corbii Mari am trecut pe lângă el, mergea cu 100...
Voi, toți cei care comentați că Ford-ul trebuia să se mute pe banda 1, îmi aduceți aminte de ăla!
Ai sunat la poliție sa l reclami? Atenție,poliție,nu nr de urgență 112.  Suni la cea mai apropiată secție și îl popesc aia. De ce nu ai sunat sa reclami?

#11257
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Nu stiu daca a mai fost postat, pe la 13:50
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lAhnxU1dI-g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 22 April 2024 - 09:22.


#11258
Oyama-the-Younger

Oyama-the-Younger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2024

Vizualizare mesajcrislacor, pe 21 aprilie 2024 - 21:41, a scris:

Cea mai proastă soluție...

de ce?… liber de stress generat de soferi de automobile psihic labili, maniacii grandorii, showoff al ierarhiei sociale prin origine si atitudine la volan -> mentiune principala pentru soferul de Mercedes, placa Lux. aw!



Vizualizare mesajpetit_christian, pe 21 aprilie 2024 - 22:39, a scris:

Între alea 2 camioane poate traversa Europa fara probleme.

exact

#11259
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,773
  • Înscris: 30.10.2003
A fost link pe FB si eu am intrebat cum de

Vizualizare mesajMizu, pe 22 aprilie 2024 - 09:21, a scris:

Nu stiu daca a mai fost postat, pe la 13:50
A fost postat un link si eu am intrebat cum de celelalte masini nu au oprit la timp, avand in vedere ca tirurile aveau averiile puse.

#11260
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,143
  • Înscris: 10.04.2006
Probabil stăteau pe telefon?
Mi se pare înfricoșător când mă uit prin București la câți oameni sunt în mers cu ochii în telefon.

#11261
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,750
  • Înscris: 26.07.2023
Pai cum sa opresti pe ciorofleaca aia daca mergi ca Luke Skywalker ghidat de "forta"? Forta prostiei...
Probabil aveau si gume de vara, poate au chiulit la fizica...

#11262
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.07.2013

 petit_christian, pe 22 aprilie 2024 - 04:22, a scris:


Ai sunat la poliție sa l reclami? Atenție,poliție,nu nr de urgență 112.  Suni la cea mai apropiată secție și îl popesc aia. De ce nu ai sunat sa reclami?
Tu în ce țară te crezi? În primul rând, nu știam că e vreo secție de Poliție pe autostradă. În al doilea rând, uiți că în România dacă un agent de Poliție nu este martor ocular direct, atunci nu s-a întâmplat nimic.
În al treilea rând, când am sunat la Secția 15 fiindcă niște vecini s-au luat la bătaie la 2:30 dimineața, ascultând manele la maxim, au apărut după jumătate de oră doi polițiști și le-au dat doar avertisment și le-au spus: "x-ulescu a făcut reclamație"... La un minut după ce au plecat polițiștii erau ăia cu scandal la mine la ușă!
Sau când am avut filmare cu oameni care au furat (în care li se vedea fața) îmi explicau polițiștii cum dacă hoții nu recunosc că ei sunt în filmare nu au ce să le facă...

#11263
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,884
  • Înscris: 15.08.2014
Pai și cine vrei să ți spună că există Poliția Autostrăzii de cel puțin 20 de ani? Veneau băieții și il'prindeau în fapt,aveau cu ce se lauda 3 luni,erau și avansați în grad. Așa că de ce nu ar fi venit?
Secția 15 e una, iar la faza cu hoții te au prostit politistii. Zeci de mii de români îs in pușcărie pe baza camerelor,că au recunoscut sau nu.
Nu mai fi așa botanist

#11264
Oyama-the-Younger

Oyama-the-Younger

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2024

View PostMizu, on 22 aprilie 2024 - 09:21, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lAhnxU1dI-g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


fenomene meteo extreme -> rulat in spatele unui trailer, distanta sigura -> asfalt negru
si sint trailere care au instalate 2-3 extra proiectoare/frina pe marginea superioara. lumina produsa de acelea poate ghida si un airliner la aterizare…

#11265
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 14.09.2007

View Postpetit_christian, on 21 aprilie 2024 - 22:39, said:

Absolut deloc,majoritatea camioanelor azi au ACC și majoritatea șoferilor îl folosesc. Deja se popularizeaza camioanele complet automate,Mercedes fiind unul din pionierii acestor camioane. Șoferul are rol de decor și pt a fi tras legal la răspundere în caz de ceva.

Nici un sistem nu poate compensa eroarea(sa nu zic prostia) umana. Vezi cazul muncitorilor prinsi intre 2 camioane pe A1 anul trecut, parca au murit vreo 5-6 insi atunci, ca asteptau sa iasa de pe A1 spre centura )
Nu mai zic de zecile de accidente de pe autostrazile din EU unde intra unii in altii din cauza distantei insuficiente, la camioane ma refer aici.

Am asa ceva pe camion si eu (Man 2019) si a fost foarte interesant de vreo 2 ori din cauza condensului(sau a ghetii, habar n-am) s-a activat automat franarea de urgenta in timp ce eram intr-un tunel cu o banda/sens, mergand cu ~80, nu poate fi descrisa senzatia in cuvinte, m-a intepat inima la propriu, m-am uitat peste tot nestiind ce m-a/am lovit, dupa care am realizat ce s-a intamplat.
A2a oara am patit tot ceva de genul pe ninsoare  puternica si sosea acoperita  cu zapada(pe Norvegia lucrez), a apucat doar sa piuie si am ciupit eu frana( eram pe o coborare, tineam piciorul deasupra pedalei), iar de atunci de cate ori ies din oras il dezactivez.

Edited by Nicu90, 22 April 2024 - 17:41.


#11266
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 02.06.2021

View PostNicu90, on 22 aprilie 2024 - 17:39, said:

Nici un sistem nu poate compensa eroarea(sa nu zic prostia) umana.

Iar un exemplu clar de cretinatate extrema...cum sa te opresti pe banda 2 si sa te dai jos din masina? Banda 2 ar fi fost singura cale de ocolire /trecere a urmatorilor batmani. Ii era frica sa nu.si distruga masina in bara ramasa pe asfalt? No comment pana la urma

#11267
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,884
  • Înscris: 15.08.2014

View PostNicu90, on 22 aprilie 2024 - 17:39, said:


Nici un sistem nu poate compensa eroarea(sa nu zic prostia) umana. Vezi cazul muncitorilor prinsi intre 2 camioane pe A1 anul trecut, parca au murit vreo 5-6 insi atunci, ca asteptau sa iasa de pe A1 spre centura )
Nu mai zic de zecile de accidente de pe autostrazile din EU unde intra unii in altii din cauza distantei insuficiente, la camioane ma refer aici.

Am asa ceva pe camion si eu (Man 2019) si a fost foarte interesant de vreo 2 ori din cauza condensului(sau a ghetii, habar n-am) s-a activat automat franarea de urgenta in timp ce eram intr-un tunel cu o banda/sens, mergand cu ~80, nu poate fi descrisa senzatia in cuvinte, m-a intepat inima la propriu, m-am uitat peste tot nestiind ce m-a/am lovit, dupa care am realizat ce s-a intamplat.
A2a oara am patit tot ceva de genul pe ninsoare  puternica si sosea acoperita  cu zapada(pe Norvegia lucrez), a apucat doar sa piuie si am ciupit eu frana( eram pe o coborare, tineam piciorul deasupra pedalei), iar de atunci de cate ori ies din oras il dezactivez.
Nu toată lumea muncește în Norvegia,eu am zăpadă 4 zile pe an.
Aia care se pocnesc din spate ori nu au ACC ori îl au dezactivat.
Daca se umple de zăpadă te anunță și dezactivează tempomatul,nu frineaza brusc.
Nu știu speta de pe A1,dar iarăși,avea ăla ACC ul activat pe camion?

#11268
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,750
  • Înscris: 26.07.2023
O sa va suparati pe mine, da' mie nu trebuie sa-mi scrie cineva in instructiuni ca zapada aluneca. M-as simti jignit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate