Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Accidente pe banda rulanta - masuri

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Avem morti pe banda rulanta. Ia cineva masuri? Sau ce anume trebuie sa se intample ca autoritatile sa ia cu adevarat masuri?
Solutiile pe care le vad eu: prezenta mai ridicata a politiei pe sosea. Sa intervina atunci cand se impune, nu de putine ori trec nepasatori pe langa tot felul de contraventii, amenzi mai mari, dupa caz pedepse mai drastice (se confisca masina, suspendarea dreptului de a conduce pe perioade mai mari, 6luni-1-2-3 ani etc), investitii in infrastructura.

Ieri 7 morti si 5 raniti doar intr-un singur accident (microbuz si autoturism - E85 Bacau), azi alti 3 morti intr-un singur accident (E574 Olt, autoturism si tir/camion) Este indmisibil sa avem atatia morti in accidentele de pe sosele.


ieri - 7 morti
https://www.digi24.r...ul-rosu-1610295



azi - 3 morti
https://adevarul.ro/...9833/index.html

Edited by MembruAnonim, 26 July 2021 - 08:02.


#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
asta se intampla tot timpul doar ca nu ajung la stiri mereu.
nu, nu se iau masuri, altfel nu se ajungea aici.

#3
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Nu se poate face nimic.
De fiecare data cand sunt cu masina fie intr-un sat sau intre localitati, il vad pe cate unul cum se baga in depasire la mustata, nu ai ce sa le faci.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
nu intereseazăî absolut pe nimeni morții de pe șosele sau locurile cu accidente frecvente.

așa greu erau de montat acei parapeți de beton între benzi?

#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Sa nu uitam de ziua de vineri, 23 iulie - vinerea neagra a deceselor in judetul Sibiu (localizate, de fapt, in proximitatea municipiului Sibiu): 6 decese din 3 accidente in decurs de cateva ore.

https://www.turnulsf...talmaciu-183645

Edited by cris2d2, 26 July 2021 - 08:05.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Autoritatile au facut destule:
  • au emis legi
  • au construit drumuri
  • au pus indicatoare si marcaje
  • etc
Soferii ce anume fac (cei care provoaca accidentele astea)?
  • dau talpa
  • se baga cu japca
Revenind: am fost weekendul asta la Nisipurile de Aur. In ambele cazuri am avut de asteptat la Ruse (la dus cred ca se facea schimbul si am stat pe Pod, dar tot se mai gaseau 2-3 care sa treaca de coloana pe contrasens, iar la intors in Ruse se blocasera niste strazi si ne-au deviat. Evident, romanasii se bagau cu japca si unul chiar mi-a batut obrazul ca de ce nu-l las, desi, inaintea lui se bagasera vreo 7 si nu putea astepta, chiar daca in spatele meu abia se inaintesera 10 m in 30 min).

Pana nu se schimba mentalitatea (sa ajungem repede, ca nu mai prindem destinatia la final), nu avem nicio sansa.

#7
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
mergeti si cu trenul, si cu autostrazi problemele vor fi oarecum la fel, probabil mai putine. pur si simplu nu este sustenabil sa mergem toti cu masinile!

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Principalii vinovati sunt cetatenii. Daca nimeni nu face nimic, urmatoarele victime putem fi noi.

E incredibil cum stam si jucam loto cu vietile noastre.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
asta nu-i șoseaua celebră?

#10
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Asa arata bilantul dintr-o tara fara infrastructura corespunzatoare, dar cu oameni stresati, frustrati, needucati, impetuosi, si extrem de orgoliosi. Sosele de la noi sunt "Vestul Salbatic" in care fiecare e pentru el, dorind sa le demonstreze celorlalti ca "el poate" sau "are cu ce". Lipsa totala de constiinta si empatie.
Majoritatea accidentelor de orice fel, si-n special cele mortale, nu au loc in orase ci pe DN-uri si autostrazi, adica acolo unde-si permit sa fie kamikaze in timp ce fac depasiri complet psihopate.

Edited by glassofwine, 26 July 2021 - 08:12.


#11
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
nu va inteleg pe cei care invinuiti autoritatile. e vreun politist de la circulatie care (de exemplu) depaseste in curba in locul astora de-i vedem la stiri? da, infrastructura e la pamant, dar nu asta este principalul factor pentru care se intampla atatea accidente.
nu, accidentele se intampla pentru ca soferii din RO nu au educatie, predominant se pun doar pe ei pe primul loc, ei trebuie sa se bage in fata, ei trebuie sa goneasca etc.
lipsa predominanta de educatie a acestui popor se resimte si in trafic. mai bine zis, mai ales in trafic.

#12
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
de data asta nu am ce vina sa dau pe autoritati. chiar daca critic de obicei faze de genul ”la noi” , de data asta da zic, ”la noi” oamenii merg aiurea. am fost pe afara de cateva ori si nu am vazut ”haiducie” ca aici. aia parca-s mai chill, ”la noi” parca au de incheiat toti afaceri de miliarde de euro si trebuie sa ajunga la ora fixa.

sunt oameni care merg tare dar stiu ce fac si oameni care-s total random, isi asuma riscuri tampite, nu calculeaza bine timpul, depasesc 2 masini desi e o coloana de 50. nu ai ce sa le faci la astia, poti sa faci autostrazi cu sapte benzi, nu poti avea autostrazi peste tot si parapeti de beton.

Edited by bobitad, 26 July 2021 - 08:23.


#13
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016
Problema este omul. Nu statul, nu politicianul. Omul strica tot. Nu doar in cazul accidentelor. Peste tot. Acolo unde nu exista respect, rabdare, ratiune rezulta haos.

#14
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
E85 e celebru pentru cele "o banda si jumatate pe sens", daca se intalnesc doua tiruri/camioane si doua masini mici in acelasi timp e nasol.

Am din ce in ce mai mult impresia ca la noi pe sosele mai nou "scapa cine poate". In localitati eu merg cu cel mult 60 si aproape toata lumea ma depaseste, unii mergand chiar spre suta km/ora... doamne fereste de o caruta, un biciclist sau alt pericol in ultimul moment.

Cel mai mult ma deranjeaza mentalitatea de "meltean" care nu mai are rabdare sa stea in spatele meu in localitate (eu mergand cu 60) si ma depaseste, dupa care sa-l intalnesc la iesirea din localitate mergand cu 80 km/h.

#15
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
Corect. Dar in aceasta situatie ce facem? Asteptam sa moara toti babuinii ca sa putem merge in siguranta? Nu cred ca e solutia buna. In cazul asta trebuie ca autoritatile sa aiba ca prioritate chestiunea asta si sa ia masuri, nu doar prin inasprirea cadrului legislativ ci, mai ales, prin punerea lui in aplicare. Chestie la care suntem codasi.

Cetatenii din alte tari nu s-au "cumintit" de buna voie ci in urma masurilor luate de autoritati, autoritati impinse si de societatea civila de la spate.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
90% din cazurile în care depășesc cu loganul o mașină străină care de altfel merge încet brusc șoferul își aduce aminte unde este pedala de accelerație

#17
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View PostPololica, on 26 iulie 2021 - 08:05, said:

Autoritatile au facut destule:
  • au emis legi
  • au construit drumuri
  • au pus indicatoare si marcaje
  • etc
Soferii ce anume fac (cei care provoaca accidentele astea)?
  • dau talpa
  • se baga cu japca
Revenind: am fost weekendul asta la Nisipurile de Aur. In ambele cazuri am avut de asteptat la Ruse (la dus cred ca se facea schimbul si am stat pe Pod, dar tot se mai gaseau 2-3 care sa treaca de coloana pe contrasens, iar la intors in Ruse se blocasera niste strazi si ne-au deviat. Evident, romanasii se bagau cu japca si unul chiar mi-a batut obrazul ca de ce nu-l las, desi, inaintea lui se bagasera vreo 7 si nu putea astepta, chiar daca in spatele meu abia se inaintesera 10 m in 30 min).

Pana nu se schimba mentalitatea (sa ajungem repede, ca nu mai prindem destinatia la final), nu avem nicio sansa.


    Au emis legi dar care le aplica rar si discretionar. Sunt inc aprea mult care considera ca legea nu se aplica si pentru ei, iar asta este si vina statului, politistul evita anumite masini, anumite persoane, inclusiv anumite locuri, etc. Pe strada legea trebuie sa fie omiprezenta si sansa sa scapi minima.
   De exemplu, daca de fiecare data cand tirmiti o filmare din care se vede clar cine si ce contravetie/infractiune s-a produs politia sa fie obligata sa-ti raspunda clar daca a amendat, iar daca nu, de ce nu. Sa conteze ca ala din filmare este un boschetar sau un senator/mafiot.


   Au construit drumuri - easta eu spun ca nu ai reflectat, drumurile sunt putine, proaste, de capacitate mult sub necesitate, prost semnalizate, prost executate, cu elemente de siguranta lipsa, incepand din proiectare.

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
acu ceva vreme, 2 saptamani, eram cu o dubita la o iesire din oras cu ceva serpentine. eram in dreapta si spun soferului ce accidente vazusem in saptaman respectiva si la ce coloana avem, ma astept sa vedem ceva haiduci.

nu am terminat prea bine sa zic si imi zice ca vine unul lansat, tot o dubita. zic: unde depaseste ca nu e loc de repliere si din contrasens vine masina. ete na, unde credeti ca s-a bagat? a fortat spatiul de siguranta intre noi si cel din fata.

trece cel de pe contrasens si se baga iar, insa la vreo 3 masini in fata, cu o alta de pe contrasens aparuta de dupa curba la dreapta. haiducul nostru cu japca se repliaza si cat pe ce sa se suie pe unul din coloana, ala trage dreapta maxim cat permitea drumul ca era un sant de vreo 2m in lateral sa lase idiotul satului sa se bage. evident ca restul din spate si ei franeaza ca sa evite.

scapa idiotul, lasa sa treaca masina de pe contrasens si dupa cum poate ati ghicit, fix la intrarea in curba la dreapta, fara vizibilitate, haiducul nostru viteaz depaseste voios cu durere la pedala de restul traficului. evident ca din departare s-au si auzit ceva claxoane, vazand apoi si pe altii de pe contrasens nervosi.

asadar, eroul nostru inca era activ si inca depasea ca un cretin cum apuca, suindu-se si pe altii daca e nevoie la limita accidentului pe contrasens in plina curba.

cu asemenea oameni nu vei face treaba, astia trebuie inchisi, cu permisul anulat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate