Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

V-ati alege o partenera cu copil?

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
1380 replies to this topic

Poll: V-ati alege o partenera care are deja copil? (254 member(s) have cast votes)

V-ati alege o partenera care are deja copil?

  1. Voted Da, chiar si daca nu am mai face alti copii (118 votes [46.46%] - View)

    Percentage of vote: 46.46%

  2. Voted Nu, sub nicio forma (107 votes [42.13%] - View)

    Percentage of vote: 42.13%

  3. Da, doar daca am mai face inca un copil impreuna (29 votes [11.42%] - View)

    Percentage of vote: 11.42%

Vote Guests cannot vote

#271
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

 utopium, on 13 ianuarie 2022 - 23:41, said:

In viata reala vrei sa zici ca majoritatea femeilor 30+ nu au copii? Chiar nu inteleg ce vrei sa zici de fapt ... eu cred ca am fost destul de clar: statistic vorbind, o femeie 30+ e mai probabil sa aiba copil decat sa nu aiba. Eu am 40+, deci e mai probabil ca mi-as cauta o partenera 30+ decat una sub 30 (n-am nimic impotriva celor mai tinere, dar cu siguranta ca si mentalitate ar fi mai usor sa ma potrivesc cu o persoana mai apropiata de generatia mea decat cu una mai apropiata de generatia fiicei mele, asta e valabil si la relatiile de prietenie pana la urma).

De asta zic ca ar fi mai degraba o exceptie daca nu ar avea copil decat daca ar avea. In plus daca eu as gandi ca si colegii, ca daca are un copil si e singura sigur e vreo problema cu ea, si ea ar trebui sa aplice aceeasi logica pentru mine, care am copil, nu? (daca as fi singur). N-am pretentia ca sunt vreun cunoscator al psihologiei femeilor divortate/despartite de tatal copilului/copiilor, dar la fiica-mea in clasa sunt deja mai multi copii cu parinti divortati si mamele acelor copii mi se par tipe absolut ok si as zice mai interesante ca femei decat cele nedivortate (nu sunt singure in momentul de fata, dar au fost la un moment dat dupa divort). Deci asa, empiric vorbind, nu vad vreun motiv pentru care o mama divortata ar fi mai putin interesanta ca femeie decat una nedivortata sau decat una fara copii.

Personal ce cunosc eu 30+ singure si fara copii sunt persoane dificile, carieriste, cu care ar fi greu sa ai o relatie. Pe de alta parte stiu femei 30+ cu copil, necasatorite, care mi se par chiar foarte interesante si capabile sa aiba relatii cu adevarat functionale.

Bine, astea pe care le cunosc eu sunt femei capabile sa se intretina singure impreuna cu copilul si a caror soarta nu depinde de prezenta unui barbat in viata lor pe post de salvator, asa ca nu cauta cu "disperare" pe cineva. Sigur, e mai usoara viata in 2 din multe puncte de vedere, dar decat sa fii intr-o relatie in care esti nefericita, probabil e mai bine sa iti cresti copilul singura.


daca nu-ti doresti copii si esti ok sa ocupi locul trei in relatie, go for it

altfel ai sa intri intr-o lume plina de probleme

#272
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

 BaXXXon, on 13 ianuarie 2022 - 23:52, said:

am partenera in varsta de 23 de ani , nu e nici o problema , depinde de afinitati si fel de a fi, hobby-uri, interese etc.

Eu cu una de varsta mea as fi un pachet de nervi la cate ifose au astea trecute de 40 , niste basini de femei in proportie de 99% ,
mai sunt si exceptii nu contest dar eu inca n-am intalnit niciuna.
Tu ti-ai gasit partenera potrivita si ti-e bine, bravo.

Ce fac femeile de 40+ daca in proportie de 99% sunt cum le-ai descris ?  Cu cine se cupleaza ?
Dar barbatii de 20+ 30+ daca femeile similare se combina cu cei peste varsta lor ?  Raman doar in virtual pe pc ?

#273
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Se cupleaza sau sunt intr-o relatie ( casatorite ) cu unii cu care se aseamana , genul lor, sedentar fara personalitate , care accepta orice compromis .

 motofrezeanu, on 14 ianuarie 2022 - 06:01, said:

,,ifose au astea trecute de 40 , niste basini de femei in proportie de 99% , ""
E posibil ca da având în vedere ce vorbe scoate din taste ����
Iară se da mare colegu pe aici cum mor după ele cele cu 20 si  când îi vad talonul de proaspat pensionar?������
Nu ma laud cu nimic ci doar rad de cei care isi compromit viata pt o pasarica.

#274
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 cosmin_235423, on 14 ianuarie 2022 - 07:04, said:

daca nu-ti doresti copii si esti ok sa ocupi locul trei in relatie, go for it
Si daca esti barbat casatorit si ai propriul copil crezi ca nu esti tot locul 3 in relatie? Copilul/copiii si sotia vor avea intotdeauna prioritate in majoritatea familiilor.

#275
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,578
  • Înscris: 10.04.2009
una e cand e al tau... alta e cand e copilul altuia cu care respectiva si-a trait "viata" dar apoi a realizat ca nu e ce trebuie :)

despre asta vorbim aici :D

#276
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
E un copil al unei femei pe care o iubesti, nu vad de ce ar fi greu sa tii si la el. Cei care adopta copii nu pot sa tina la ei?

#277
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,578
  • Înscris: 10.04.2009
o iubesti daca si reciproca e valabila, mi se pare normal sa fie asa intr-o relatie/ eventuala casatorie

altfel nu vad cine s-ar lega la cap (singur fiind) cu o femeie care e in cautarea unui sponsor sa o ajute la cresterea copilului :)

am experimentat asta, si e no-no deal... run Forest run :lol:

adica bun, am acceptat copilul... dar tu sa nu faci nici un efort pentru relatie... mi se pare materialism si nimic altceva :)

o chemam la mine, stai ca vin cu fata (si era numai cu ea, lipita), ii ziceam sa iesim in oras sa mancam ceva... stai ca iau si fata... sau cand venea fara ea, era cu ochii pe ceas sa plece acasa

* in conditiile in care mama ei o ajuta enorm in cresterea copilului (locuia cu parintii, mama ei casnica) si ii mai zicea "du-te singura, lasa fata ca am eu grija de ea"

picatura care a umplut paharul a fost cand i-am zis sa mergem la munte - eram mai multi (NIMENI cu copii, desi unii prieteni aveau 2) - iar ea hop sa ia copilul dupa ea :|

si cand i-am zis sa o lase acasa cu mama ei (2 zile, ca nu stateam 3 luni) a facut o criza de isterie... ca ce, cum sa lase ea copilul acasa... ok, hai pa

am mai povestit in pag anterioare cazul :D

#278
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

 utopium, on 14 ianuarie 2022 - 09:47, said:

Si daca esti barbat casatorit si ai propriul copil crezi ca nu esti tot locul 3 in relatie? Copilul/copiii si sotia vor avea intotdeauna prioritate in majoritatea familiilor.

nu contest ca sunt si familii in care femeia e capul familiei (daca la asta te referi).
doar ca vorbim la modul general, nu despre cazurile extreme.


apoi cand spui ca femeia si copilul au prioritate, asta se intampla pentru ca asa ai ales tu.
in cazul unei femei cu copil NU ai alegerea asta. poti sa alegi daca esti pe locul 3 sau 4

comparatia cu un copil adoptat iar nu e potrivita.
in cazul unei femei cu copil esti doar un portofel ambulant.
n-ai niciun cuvant de spus in educarea lui.
iar in caz ca e genul de copil crescut pe tiktok, caz in care vrea sa-ti faca o farsa gen "m-a atins la ..."
in secunda doi dai cu subsemnatul la politie iar viata ta o poate lua la vale de nici nu vei intelege ce se intampla.

sa mai vorbesc de problemele ce pot sa apara din relatia cu "adevaratul tata"?

#279
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 utopium, on 14 ianuarie 2022 - 10:31, said:

E un copil al unei femei pe care o iubesti, nu vad de ce ar fi greu sa tii si la el. Cei care adopta copii nu pot sa tina la ei?
Se vede ca vorbesti din avion si experienta ta cu ce se discuta aici e zero . Probabil esti casatorit cu copii , nu esti divortat sau solo .
Cand vei trece prin experiente fizice nu prin statistici, sa vii sa ne povestesti cat de frumoasa e relatia cu una cu copii care nu-s ai tai ( biologic ).

#280
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 cosmin_235423, on 14 ianuarie 2022 - 13:17, said:

apoi cand spui ca femeia si copilul au prioritate, asta se intampla pentru ca asa ai ales tu.
Nope, asta se intampla in majoritatea familiilor moderne din culturile vestice. Pe la arabi si alte culturi de genul da, barbatii au prioritate. Sau si in tarile dezvoltate dar prin ruralul sarac si traditionalist. In lumea moderna, lucrurile stau majoritar cum zic eu.

 BaXXXon, on 14 ianuarie 2022 - 13:25, said:

Se vede ca vorbesti din avion si experienta ta cu ce se discuta aici e zero . Probabil esti casatorit cu copii , nu esti divortat sau solo .
Cand vei trece prin experiente fizice nu prin statistici, sa vii sa ne povestesti cat de frumoasa e relatia cu una cu copii care nu-s ai tai ( biologic ).
Sau poate diferenta e ca avem mentalitati diferite legate de subiect :D

 cosmin_235423, on 14 ianuarie 2022 - 13:17, said:

in cazul unei femei cu copil esti doar un portofel ambulant.
Probabil nu te atrag genul care trebuie de femei de ai ajuns la concluzia asta :D

#281
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 BaXXXon, on 14 ianuarie 2022 - 13:25, said:

Cand vei trece prin experiente fizice nu prin statistici, sa vii sa ne povestesti cat de frumoasa e relatia cu una cu copii care nu-s ai tai ( biologic ).
Am prieteni care au trecut prin asta. S-au casatorit cu femei care aveau deja un copil, au mai facut inca unul dupa, relatia lor are deja 10 ani si merge mult mai bine decat a multor altora care nu au decat proprii copii. Asta ca sa vorbim de realitate, nu de povesti. Si, din punctul meu de vedere, nu vad de ce nu as putea face si eu la fel daca ar fi cazul.

#282
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 utopium, on 14 ianuarie 2022 - 15:03, said:

. Si, din punctul meu de vedere, nu vad de ce nu as putea face si eu la fel daca ar fi cazul.
Mai bine sa n-ajungi in situatia aia , c-o sa fi dezamagit cate nebune exista pe lume .
Prietenii tai ori sunt exceptii ori mint cu nerusinare - se complac in situatii naspa ca sa nu fie singuri si sa-si taie venele de depresie- cunosc si eu indivizi de genul asta care la exterior epateaza cu " fericirea " lor , dar dupa un paharel doua , undeva intre barbati se lasa cu povestile horor despre realitatea din viata lor.

#283
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 BaXXXon, on 14 ianuarie 2022 - 15:29, said:

Mai bine sa n-ajungi in situatia aia , c-o sa fi dezamagit cate nebune exista pe lume
Nu contest asta, dar de aici pana la "nu se poate" e o cale lunga.

#284
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 utopium, on 14 ianuarie 2022 - 15:38, said:

Nu contest asta, dar de aici pana la "nu se poate" e o cale lunga.
Nimeni n-a zis ca nu se poate . Dar toti au zis ca probabilitatea sa gasesti una sanatoasa la cap este extrem de mica.

#285
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 BaXXXon, on 14 ianuarie 2022 - 15:29, said:

Prietenii tai ori sunt exceptii ori mint cu nerusinare - se complac in situatii naspa ca sa nu fie singuri si sa-si taie venele de depresie- cunosc si eu indivizi de genul asta care la exterior epateaza cu " fericirea " lor , dar dupa un paharel doua , undeva intre barbati se lasa cu povestile horor despre realitatea din viata lor.
Asta n-are legatura cu faptul ca s-au casatorit cu partenere care aveau deja un copil, adica nu e ceva particular situatiei astea, oameni nefericiti de relatiile lor sunt gramezi, indiferent ca sunt intr-o relatie in care au propriul copil sau intr-o relatie in care copilul a venit "la pachet".

#286
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 utopium, on 14 ianuarie 2022 - 15:40, said:

Asta n-are legatura cu faptul ca s-au casatorit cu partenere care aveau deja un copil, adica nu e ceva particular situatiei astea, oameni nefericiti de relatiile lor sunt gramezi, indiferent ca sunt intr-o relatie in care au propriul copil sau intr-o relatie in care copilul a venit "la pachet".
Ei , ai vazut ca incet incet ajungi la concluzia generala ?
Cei care sunt implicati in relatii nefericite , dpmdv sunt oameni slabi de caracter si de multe ori limitati ca inteligenta . Personal consider dobitocie crasa sa stai intr-o relatie doar ca sa nu fi singur ( si/sau sa-ti fie frica sa incerci cu altcineva ).

#287
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 BaXXXon, on 14 ianuarie 2022 - 15:43, said:

Ei , ai vazut ca incet incet ajungi la concluzia generala ?
Ce am zis eu nu are nimic de a face cu cazul de fata, e vorba de relatii in general cu oricine, nu in particular cu femei care vin cu proprii copii in relatie ... in rest chestia cu statul in relatii in care nu esti fericit e mai mult un contra-argument pentru a nu alege o partenera cu copil: e mai usor sa pleci dintr-o relatie cu o femeie care are un copil care nu e al tau decat dintr-o relatie cu o femeie care are un copil care e al tau, nu?

Edited by utopium, 14 January 2022 - 15:52.


#288
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 utopium, on 14 ianuarie 2022 - 15:52, said:

: e mai usor sa pleci dintr-o relatie cu o femeie care are un copil care nu e al tau decat dintr-o relatie cu o femeie care are un copil care e al tau, nu?
Nu ! E la fel . Copiii sunt foarte rezistenti in privinta unui divort , mai tare sufera unul din parinti -de regula cel parasit/alungat din relatie.

Cat timp nu ai experienta eu zic sa te abti la a posta , ca scrii ce ti se pare ca ar fi, dar cand treci prin asta efectiv, ti se schimba optica si 100% nu reactionezi cum crezi acuma .
Daca esti totusi ferm sa incerci , da-i viteza actualei si incepe sa experimentezi , apoi dupa 1-2 relatii te asteptam cu impresii la cald.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate