Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

V-ati alege o partenera cu copil?

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
1380 replies to this topic

Poll: V-ati alege o partenera care are deja copil? (254 member(s) have cast votes)

V-ati alege o partenera care are deja copil?

  1. Voted Da, chiar si daca nu am mai face alti copii (118 votes [46.46%] - View)

    Percentage of vote: 46.46%

  2. Voted Nu, sub nicio forma (107 votes [42.13%] - View)

    Percentage of vote: 42.13%

  3. Da, doar daca am mai face inca un copil impreuna (29 votes [11.42%] - View)

    Percentage of vote: 11.42%

Vote Guests cannot vote

#253
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postscrisit, on 11 ianuarie 2022 - 10:43, said:

Chiar doua.
Ce s-a intamplat cu prima ? Dar cu a doua ? Urmeaza o a treia ? A patra ?

View Postutopium, on 13 ianuarie 2022 - 09:56, said:

daca ar fi 30+ si nu ar avea copii, mi-as pune problema de ce nu are, adica implicit m-as astepta sa aiba ...
De ce te-ai astepta sa aiba ? Vezi ca treaba asta cum o vezi tu merge in ambele sensuri , si femeia s-ar putea intreba de ce barbatul inca nu are un copil , o fi un betiv , un pierde vara ambalat frumos , etc ?

E o prostie sa cataloghezi fara sa cunosti cat de cat o persoana. deci stai putin sa vezi ce-i poate mintea si apoi decizi daca e pt tine au ba.

Edited by BaXXXon, 13 January 2022 - 11:31.


#254
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Erau geloase si sufocante si mie nu imi place lipsa de neincredere.

#255
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,545
  • Înscris: 15.06.2007

View Postaaaa4567, on 06 ianuarie 2022 - 22:36, said:


Poti detalia putin? Cam ce soi era(u)? Multumesc. Zic asta ca de obicei copilul e dat mamei, in afara unor cazuri intemeiate, asa am auzit.
pai uneori mama e curva, si tatal este mai de omenie. Asta nu e o regula.  Sunt si povesti cu copii lasati balta de ambii parinti pe capul bunicilor, in timp ce ei umbla separat prin europa, si-au gasit alti parteneri, au facut alti copii.

View Postbeavis03, on 11 ianuarie 2022 - 08:38, said:

da, pt cei trecuti de 50 de ani e o salvare

la varsta aia daca nu au o familie, atunci au sansa sa o intemeieze, Irinel Columbeanu de ex :D
irinel columbeanu sufla in..  ca a ramas cu buza umflata si lefter.
Adevarul este ca la vremea cand a putut, s-a distrat de toti banii,  vorba aia, cu ce manci bei si f... cu aia ramai.

#256
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postscrisit, on 13 ianuarie 2022 - 11:30, said:

Erau geloase si sufocante si mie nu imi place lipsa de neincredere.
What ?

#257
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,545
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcosmin_235423, on 11 ianuarie 2022 - 06:02, said:

e cea mai proasta "afacere" pe care o poate face un barbat.
100% obligatii
0% beneficii

singurul scenariu viabil ar fi ala in care iti doresti copii, dar nu-ti functioneaza instalatia

Ei, unele femei sunt facute sa fie singure, desi pot avea si 3 copii cu tati diferiti.

Stiu un exemplar , abea facuse 18 ani, are copil de 5 luni. Bunica are 36 de ani.. asa-i traditia.

#258
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007

View PostBaXXXon, on 13 ianuarie 2022 - 11:30, said:

De ce te-ai astepta sa aiba ? Vezi ca treaba asta cum o vezi tu merge in ambele sensuri , si femeia s-ar putea intreba de ce barbatul inca nu are un copil , o fi un betiv , un pierde vara ambalat frumos , etc ?

E o prostie sa cataloghezi fara sa cunosti cat de cat o persoana. deci stai putin sa vezi ce-i poate mintea si apoi decizi daca e pt tine au ba.
Nu o cataloghez in nici un fel, doar zic ca mi se pare mai probabil ca o femeie (fie ea si singura in momentul de fata) de 30+ sa aiba copil decat sa nu aiba. Eu am copil, deci aici e lamurita treaba :D

Oricum, mi se pare greu de gasit o femeie care sa-mi placa cu adevarat si cu care sa vreau sa am o relatie de lunga durata, iar cele care ma plac si ele pe mine sunt un subgrup din primul, adica si mai rare. Asa ca daca are sau nu copil ar fi doar un detaliu putin relevant.

#259
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postutopium, on 13 ianuarie 2022 - 12:51, said:

Nu o cataloghez in nici un fel, doar zic ca mi se pare mai probabil ca o femeie (fie ea si singura in momentul de fata) de 30+ sa aiba copil decat sa nu aiba.
Ai o preconceptie gresita . Nu e vina ta ci mentalitatea in care ai crescut .
Prefer o femeie de 30+ fara copii decat o femeie de 30+ cu copii, pt ca in proportie de 99,9% cele cu copii sunt cu bagaj emotional praf si cu situatie dpdv profesional/material , plafonate la limita de jos. Binenteles , exista exceptii insa greu de crezut ca exceptiile te vor accepta tocmai pe tine ( in general nu pe tine ca ex ) .

#260
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postbeavis03, on 13 ianuarie 2022 - 11:20, said:

majoritatea cauta sponsor, si cam atat, din pacate

desi sa creasca singure un copil nu e chiar usor... dar isi dau seama cand ajung la 50+ cand e prea tarziu Posted Image
Uneori poti accepta sa fii sponsor, daca te coafeaza situatia.

Da, unele uita ca si ele ajung la 50, sau 70 de ani. Altele uita ca pot ajunge chiar la 40 :D

Tendinta e spre o independenta + radicalizare marita a multor femei = vor ramane singure, acre, uitate.

#261
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007

View PostBaXXXon, on 13 ianuarie 2022 - 13:36, said:

Ai o preconceptie gresita . Nu e vina ta ci mentalitatea in care ai crescut .
Nu e vorba de nici o preconceptie, ci de statistica: sunt mai dese femeile 30+ cu copil decat cele fara :D

Ce preferi tu e o cu totul alta discutie. Da, lumea prefera mai putina bataie de cap, nu e nici o mirare in asta. Dar daca sunt singur si apare o femeie care imi place si care ma place, faptul ca are copil e doar un amanunt mai putin relevant, cel putin pentru mine care am trecut de multa vreme de 20 de ani si am si copil. Pentru cineva de 20 de ani e normal sa stea diferit lucrurile, dar pentru mine care as veni sa zicem dupa un divort si cu un copil dupa mine, ar fi culmea sa ma astept ca ea sa fie "virgina"/fara copii :D Si ar fi mult mai probabil sa imi placa o femeie de 30+, cu care teoretic as avea mai multe in comun decat cu una sub 30.

#262
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Am inteles , tu te iei dupa statistica nu dupa viata reala .

View Postutopium, on 13 ianuarie 2022 - 14:06, said:

Pentru cineva de 20 de ani e normal sa stea diferit lucrurile,
Cred cu siguranta ca ti-as putea fi tata ! .

#263
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,545
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBaXXXon, on 13 ianuarie 2022 - 16:46, said:

Am inteles , tu te iei dupa statistica nu dupa viata reala .


Cred cu siguranta ca ti-as putea fi tata ! .

Inseamna ca ai vreo 60 de ani?

View PostBaXXXon, on 13 ianuarie 2022 - 16:46, said:

Am inteles , tu te iei dupa statistica nu dupa viata reala .


Cred cu siguranta ca ti-as putea fi tata ! .

Inseamna ca ai vreo 60 de ani?

Spoiler


#264
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Posttfmercedez, on 13 ianuarie 2022 - 21:04, said:

Inseamna ca ai vreo 60 de ani?

Ce e relevant e faptul ca la 14-16 ani poti lasa insarcinata o femeie , nu trebuie sa ai 30 ca sa faci asta ( poate acolo la voi la timisoara va dezvoltati mai greu , nu stiu ... )

#265
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007

View PostBaXXXon, on 13 ianuarie 2022 - 16:46, said:

Am inteles , tu te iei dupa statistica nu dupa viata reala .
In viata reala vrei sa zici ca majoritatea femeilor 30+ nu au copii? Chiar nu inteleg ce vrei sa zici de fapt ... eu cred ca am fost destul de clar: statistic vorbind, o femeie 30+ e mai probabil sa aiba copil decat sa nu aiba. Eu am 40+, deci e mai probabil ca mi-as cauta o partenera 30+ decat una sub 30 (n-am nimic impotriva celor mai tinere, dar cu siguranta ca si mentalitate ar fi mai usor sa ma potrivesc cu o persoana mai apropiata de generatia mea decat cu una mai apropiata de generatia fiicei mele, asta e valabil si la relatiile de prietenie pana la urma).

De asta zic ca ar fi mai degraba o exceptie daca nu ar avea copil decat daca ar avea. In plus daca eu as gandi ca si colegii, ca daca are un copil si e singura sigur e vreo problema cu ea, si ea ar trebui sa aplice aceeasi logica pentru mine, care am copil, nu? (daca as fi singur). N-am pretentia ca sunt vreun cunoscator al psihologiei femeilor divortate/despartite de tatal copilului/copiilor, dar la fiica-mea in clasa sunt deja mai multi copii cu parinti divortati si mamele acelor copii mi se par tipe absolut ok si as zice mai interesante ca femei decat cele nedivortate (nu sunt singure in momentul de fata, dar au fost la un moment dat dupa divort). Deci asa, empiric vorbind, nu vad vreun motiv pentru care o mama divortata ar fi mai putin interesanta ca femeie decat una nedivortata sau decat una fara copii.

Personal ce cunosc eu 30+ singure si fara copii sunt persoane dificile, carieriste, cu care ar fi greu sa ai o relatie. Pe de alta parte stiu femei 30+ cu copil, necasatorite, care mi se par chiar foarte interesante si capabile sa aiba relatii cu adevarat functionale.

Bine, astea pe care le cunosc eu sunt femei capabile sa se intretina singure impreuna cu copilul si a caror soarta nu depinde de prezenta unui barbat in viata lor pe post de salvator, asa ca nu cauta cu "disperare" pe cineva. Sigur, e mai usoara viata in 2 din multe puncte de vedere, dar decat sa fii intr-o relatie in care esti nefericita, probabil e mai bine sa iti cresti copilul singura.

#266
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postutopium, on 13 ianuarie 2022 - 23:41, said:

In viata reala vrei sa zici ca majoritatea femeilor 30+ nu au copii?
Unde am scris eu asta ? Ia te rog revizuieste-ti atitudinea si nu-mi pune cuvinte in gura daca nu esti capabil sa citesti si sa intelegi un text scris .

View Postutopium, on 13 ianuarie 2022 - 23:41, said:

Eu am 40+, deci e mai probabil ca mi-as cauta o partenera 30+ decat una sub 30 (n-am nimic impotriva celor mai tinere,
E treaba ta , eu mai ceva mai mult ca tine si am partenera in varsta de 23 de ani , nu e nici o problema , depinde de afinitati si fel de a fi, hobby-uri, interese etc. Eu cu una de varsta mea as fi un pachet de nervi la cate ifose au astea trecute de 40 , niste basini de femei in proportie de 99% , mai sunt si exceptii nu contest dar eu inca n-am intalnit niciuna.
Copiii mei is majori de ceva vreme deci exclus sa o iau de la capat cu alte progenituri. Asta e si intelegerea cu actuala , cand a vrea copii eu ies din ecuatie , pana una alta se pare ca nu vrea nici ea , sper sa fie mereu asa . Daca nu , alta la rand ca sunt cu carul.

View Postutopium, on 13 ianuarie 2022 - 23:41, said:


Personal ce cunosc eu 30+ singure si fara copii sunt persoane dificile, carieriste, cu care ar fi greu sa ai o relatie. Pe de alta parte stiu femei 30+ cu copil, necasatorite, care mi se par chiar foarte interesante si capabile sa aiba relatii cu adevarat functionale.


Asta inseamna ca ai un cerc foarte restrans in care te invarti.

#267
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,869
  • Înscris: 14.08.2007

View PostBaXXXon, on 13 ianuarie 2022 - 23:52, said:

Asta inseamna ca ai un cerc foarte restrans in care te invarti.
Cam da, recunosc, majoritatea cunoscutilor sunt upper middle class, studii superioare, cu pregatire profesionala bine peste medie. Si in universul asta restrans mi se par mai interesante tipele 30+ cu copil dar necasatorite/divortate decat cele 30+ singure, fara copii.

#268
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Eu ma invart prin toate paturile sociale , nu numai la aia intepati in fund ca au o scoala in plus ; de fapt ce am remarcat eu de-alungul timpului e ca astia care tin sa evidentieze , epateze ca au studii superioare sunt cei mai redusi mintali si meschini dintre toti. Sunt si exceptii nu contest dar is asa de rare ca le poti numara pe degetele de la un picior.

#269
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,545
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBaXXXon, on 13 ianuarie 2022 - 23:29, said:



Ce e relevant e faptul ca la 14-16 ani poti lasa insarcinata o femeie , nu trebuie sa ai 30 ca sa faci asta ( poate acolo la voi la timisoara va dezvoltati mai greu , nu stiu ... )

Mno, nici eu nu stiu daca parintii tai aveau 14-16 ani cand te-au avut.

#270
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
,,ifose au astea trecute de 40 , niste basini de femei in proportie de 99% , ""
E posibil ca da având în vedere ce vorbe scoate din taste 🤣🤣
Iară se da mare colegu pe aici cum mor după ele cele cu 20 si  când îi vad talonul de proaspat pensionar?🤣🤣🤣

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate