Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 

U.E. planuieste interzicerea portofelelor digitale anonime.

  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Obivankenobi, on 10 iulie 2021 - 11:29, said:

Cand am facut afirmatia cu ruperea sistemului bancar de cripto-monede, am inclus tot inclusiv firmele care au legaturi, fie si tangentiale cu domeniu. Firmele de fintech, daca li se interzice accesul la sistemul de plati interbancar sunt ca si decedate!
Dupa cum am scris, UE nu are granita electronica cum are China de exemplu.
Ar trebui?
Momentan are probleme in a-si impune controlul asupra propriei granite fizice.

 eaox, on 10 iulie 2021 - 11:55, said:

Când văd știrile amenințătoare despre Biden, Putin, ransomware știu că este inevitabil o reglementare a pieții.

Poate daca atacatorii ar cere 70.000.000 în dolari la bancă ar fi mai ușor pentru piata crypto, dar și cu Bitcoin au fost prinși fiind puțin ciudați.

Biden spune acum că o să atace Rusia pentru ransomware, cat de bou poți să fii să distrugi aceasta frumoasa invenție?

https://www.nytimes....are-russia.html

Care e legatura dintre ransomware care ajunge in afara UE si faptul ca in UE ai portofele nominale?
Astia vor sti cine plateste nu cine incaseaza.

#38
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@Obivankenobi
Inainte de a fi folositi intermediari (ex. banci, fintech, exchange-uri, e.t.c.) Bitcoin se schimba direct pentru numerar, servicii, produse... sa nu uitam ca prima pizza cumparata cu Bitcoin a costat 10000 de Bitcoin Posted Image
Marea majoritate foloseste intermediarii mentionati datorita simplitatii, comoditatii sau ca nu stiu (inca) ca se poate si altfel.
Asta nu inteamna ca intre timp nu s-au mai facut si schimburi directe (fara intermediari) doar ca volumul lor fiind anonim nu avem idee cat este procentual raportat la cel monitorizat (bancar).
Exista de mult timp site-uri care pun in legatura cumparatori de vanzari cu intalnire in lumea reala fata in fata pentru a efectua schimburi directe, cu avantajele si dezavantajele cunoscute deja.
Sa nu uitam de ineficienta statelor in lupta lor cu Hawala un sistem inventat in secolul 8 de transfer a numerarului fara mutarea efectiva a numerarului care este un precursor al criptomonedelor.
https://en.wikipedia.org/wiki/Hawala
Chiar daca este folosit si pentru activitati ilegale asta nu inseamna ca a disparut... doar s-a transformat, nu mai este asa vizibil.

Chiar daca China are "granita electronica" oricine poate trece de ea cu TOR, I2P, VPN si alte asemenea... iar cine este motivat chiar trece.
USA si EU nu este in stare sa-si securizeze nici macar gratitele fizice de emigrantii ilegali...

Edited by dagobar, 11 July 2021 - 08:15.


#39
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 mykero, on 09 iulie 2021 - 13:58, said:

Face parte de fapt dintr-o strategie mai complexa a EU contra spalarii de bani.
Se va creea AMLA (Anti-Money Laundering Authority), agentie europeana contra spalarii banilor si finantarii terorismului, care va avea juristictie trans-nationala (va semana spre exemplu cu Parchetul European). Obiectivul principal va fi armonizarea legislatiilor europene in aceasta privinta, inclusiv in ceea ce priveste bancile.
S-ar parea ca crypto reprezinta doar o parte a intregului proces, dar inclin sa cred se vor produce ceva schimbari majore in piata de criptomonede. Urmeaza sa vedem care vor fi acestea.
https://euobserver.c...emocracy/152386

P.S.: Ca info suplimentar, draft-ul apare pe 20 iulie, iar agentia ar trebui sa fie functionala in 2026.
"The draft document is to be published on 20 July after final tweaks and the AMLA is due to be up and running by 2026, if member states agree."
Ca de obicei, legislatia nu tine pasul cu tehnologia Posted Image Pana in 2026 piata crypto o sa evolueze enorm si nu m-ar mira ca smart contracturile cu privacy/mixer incorporat sa fie la ordinea zilei... Sa-i vedem atunci ce mai controleaza ei cand nici macar n-o sa poata urmari un simplu transfer intre doua adrese.

#40
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Link cu draftul (propunerea):
https://www.politico...ypto-Assets.pdf

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate