Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Spatii comerciale vs apartamente.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019
merita a se achizitiona spatii comerciale in detrimentul apartamentelor?Cam la ce raport de randament m-as putea astepta?
De asemenea,achizitionarea a 3-4 spatii comerciale si inchirierea lor pare a fi o idee buna?
Ma gandesc la a face asa ceva dupa ce trecem de bula deja existenta pentru ca eu o consider o bula.

Edited by CptPix, 08 July 2021 - 11:00.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă ai bani și vrei să investești pe termen lung merită, clar.

Nu știu să îți spun eu de randamente.
Să fie zonă cu vad, să nu stai cu ele goale.

#3
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View PostCptPix, on 08 iulie 2021 - 10:59, said:

Ma gandesc la a face asa ceva dupa ce trecem de bula deja existenta pentru ca eu o consider o bula.

Daca consideri ca este o bula nu inseamna ca este o bula, pe softpedia sunt oameni care din 2015 spun ca e o bula imobiliara, intre timp preturile la imobile aproape s-au dublat


View PostCptPix, on 08 iulie 2021 - 10:59, said:

merita a se achizitiona spatii comerciale in detrimentul apartamentelor?Cam la ce raport de randament m-as putea astepta?

Depinde de mai multe lucruri, nu ai mentionat in ce oras esti, una e sa detii spatii comerciale in Bucuresti pe Calea Victoriei si alta e sa detii spatii comerciale pe la periferia Botosaniului.

Ce fel de firme inchiriaza spatiu in acea zona? Banci, magazine, restaurante, pe ce durata contractele? La ce chirie te poti astepta dintr-un astfel de spatiu ca sa calculezi un randament, cat costa mentenanta, cine se ocupa de mentenanta? Cladirea nu se intretine singura, nu e o investitie pasiva, trebuie sa fii owner pe treburile astea.

Sa stii ca 3-4 spatii comerciale nu sunt chiar asa usor de administrat, adica nu stai pe plaja si doar intra banii in cont in timp ce bei un mojito.

Ce experienta ai in aceasta zona? De ce ai de ales doar intre spatii comercial si apartamente, de ce nu 1 spatiu comercial si 2 apartamente sau 2 apartamente si 1 spatiu comercial?

Daca consideri ca este o "bula", cat de diversificat esti in alte zone, cat la suta din portofoliu ii investesti in actiuni/obligatiuni? Daca ai o suma considerabila de bani si doresti sa te protejezi de o eventuala "bula" locala ai fi inspirat sa detii si alte tipuri de active, mai ales daca consideri ca e o bula

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Inchirierea e cu dus si cu intors. Poti avea clienti buni si clienti mai putini buni. Cunosc firme care platesc o data pe an si atunci cam jumatate din factura de chirie si restul cu pomelnice.

Daca renteaza spatiul comercial, iarasi depinde, intrucat spatiul fiind comercial va avea o uzura mai mare, in functie de activitatea desfasurata (poate fi birou de vanzari sau poate fi aprozar sau depozit). Depinde si de zona unde gasesti.

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Eu zic ca nu merita spatiile comerciale, pentru ca impozitul pe spatiu comercial e muuuuult mai mare ca pe un imobil de locuit.

La spatiile nerezidentiale impozitul se ia pe valoarea spatiului, la un imobil de 100.000 euro impozitul e vreo 500 euro in loc de 25 euro daca ar fi fost spatiu de locuit.
Deci pe spatiile comerciale platesti impozit de vreo 20 ori mai mare ca pe un imobil de locuit.

Edited by mirel3003, 08 July 2021 - 11:23.


#6
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019

View PostXtremePWN, on 08 iulie 2021 - 11:13, said:

Daca consideri ca este o bula nu inseamna ca este o bula, pe softpedia sunt oameni care din 2015 spun ca e o bula imobiliara, intre timp preturile la imobile aproape s-au dublat




Depinde de mai multe lucruri, nu ai mentionat in ce oras esti, una e sa detii spatii comerciale in Bucuresti pe Calea Victoriei si alta e sa detii spatii comerciale pe la periferia Botosaniului.

Ce fel de firme inchiriaza spatiu in acea zona? Banci, magazine, restaurante, pe ce durata contractele? La ce chirie te poti astepta dintr-un astfel de spatiu ca sa calculezi un randament, cat costa mentenanta, cine se ocupa de mentenanta? Cladirea nu se intretine singura, nu e o investitie pasiva, trebuie sa fii owner pe treburile astea.

Sa stii ca 3-4 spatii comerciale nu sunt chiar asa usor de administrat, adica nu stai pe plaja si doar intra banii in cont in timp ce bei un mojito.

Ce experienta ai in aceasta zona? De ce ai de ales doar intre spatii comercial si apartamente, de ce nu 1 spatiu comercial si 2 apartamente sau 2 apartamente si 1 spatiu comercial?

Daca consideri ca este o "bula", cat de diversificat esti in alte zone, cat la suta din portofoliu ii investesti in actiuni/obligatiuni? Daca ai o suma considerabila de bani si doresti sa te protejezi de o eventuala "bula" locala ai fi inspirat sa detii si alte tipuri de active, mai ales daca consideri ca e o bula

Ma gandesc sa achizitionez 3-4 spatii comerciale in iasi avand in vedere ca de aici sunt.As dori sa le achizitionez cat mai aproape de centru.So presupun ca 1 milion si ceva de euro mi-ar ajunge.

#7
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

din 2015 spun ca e o bula imobiliara, intre timp preturile la imobile aproape s-au dublat
Si asta ce-ti spune... ?

#8
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,060
  • Înscris: 10.04.2006

View PostXtremePWN, on 08 iulie 2021 - 11:13, said:

Depinde de mai multe lucruri, nu ai mentionat in ce oras esti, una e sa detii spatii comerciale in Bucuresti pe Calea Victoriei si alta e sa detii spatii comerciale pe la periferia Botosaniului.
Ai fi surprins :D
Pe Calea Victoriei si in zona sunt multe spatii comerciale goale.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Nu prea merita
Eu sunt din Constanta si toate blocurile noi cu spatii comerciale la parter sunt ... goale.
Toti cei dornici sa inchirieze intreaba de locuri de parcare care ... nu prea sunt.
De altfel, singurul spatiu comercial inchiriat pe care il stiu este unul luat de o firma de tremopane doar pentru ca are 3 locuri de parcare aferente si pentru ca este vizibil - la bulevard.
Locul (sau locurile) de parcare reprezinta principalul atu dar pretul unui loc de parcare ajunge la niste sume incredibile - mai ales alea de la bulevard

Pe scurt - daca spatiul comercial respectiv este la mama dracu' si fara loc (sau locuri de parcare) = bani aruncati
Daca spatiul comercial respectiv este la vedere si are locuri de parcare = costa mult iar investitia va fi recuperata de nepoti

#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

View PostCptPix, on 08 iulie 2021 - 11:34, said:

Ma gandesc sa achizitionez 3-4 spatii comerciale in iasi avand in vedere ca de aici sunt.As dori sa le achizitionez cat mai aproape de centru.So presupun ca 1 milion si ceva de euro mi-ar ajunge.

5000 euro/an e numai impozitul...
In schimb daca cumperi 10 apartamente de 100k bucata vei plati 250 Euro/an impozit pentru toate 10.

Ca sa iti amortizezi in 20 ani cele 4 spatii comerciale trebuie sa le inchiriezi cu aprox 2000 Euro/luna.
Crezi ca gasesti sa inchiriezi un spatiu comercial pe care tu ai dat 250k Euro cu 2000 euro/luna? eu zic ca nu.

#11
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Banii se scot din afaceri în care se investeşte timp şi muncă.
Închirierea românească nu este o afacere pentru că unii pleacă de la premisa că pot câştiga stând.
O parte a bulei româneşti şi internaţionale este bazată pe dorinţa de a profita(stând) de eforturile altora.


Impozitele spaţiilor comerciale sunt de obicei situate în jurul valorii de 1.5%.

Edited by terratec, 11 July 2021 - 19:06.


#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Depinde de oras, de locatie, de dotari, de marime. Eu pot spune ca in Cluj-Napoca, odata cu pandemia, piata e cam saturata de spatii comerciale, de toate felurile, marimile si peste tot. Multi au renuntat la chirii cand a inceput pandemia.
Acum poate e momentul sa cumperi un spatiu comercial, poate ai noroc sa-l cumperi mai ieftin decat acum 2-3 ani. Dar poate nu o sa-l inchiriezi imediat.

Edited by bai3tzash, 08 July 2021 - 12:19.


#13
AngelOfPain

AngelOfPain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 11.12.2005
Nu mai dezinformati, pentru spatiu comercial nu platesti de 20 de ori mai mult impozit, acest lucru se intampla doar daca nu faci evaluarea imobilului odata la 5 ani. Evaluarea respectiva costa cam 100 eu la un spatiu de 50-70mp iar dupa evaluare pretul impozitului e de obicei mai mic decat la un imobil rezidential.

Locuinta mea este trecuta ca si spatiu comercial dar nu merita sa ii schimb destinatia.

Revenind la intrebare, merita dar trebuie sa stii ce sa alegi. Nu conteaza dimensiunea prea mult, poti lua chirie pe un spatiu comercial de 20mp si 2000 eu daca e amplasat foarte bine.

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
De cele mai multe ori dezvoltatorii nu vand spatiile comerciale, tocmai pt ca au mare cuatare si rar raman fara chiriasi.

#15
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019
Ma refer la imobilele din centru,nu la blocurile mai spre periferie unde au gasit si dezvoltatorii un petec de pamant sa faca un bloc.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostCptPix, on 08 iulie 2021 - 10:59, said:

merita a se achizitiona spatii comerciale in detrimentul apartamentelor?Cam la ce raport de randament m-as putea astepta?
De asemenea,achizitionarea a 3-4 spatii comerciale si inchirierea lor pare a fi o idee buna?


Stai in Bucuresti ? Daca da, fa o plimbare pe Calea Mosilor intr-o zi. O sa ai o surpriza cat casa. Jumatate din toata artera e goala. Si daca nici acolo nu e vad comercial.... ce sa mai zic ...  Nemaivorbind ca spatiile comerciale sunt muult mai scump de achizitionat.

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Da' lasati-l dom'le sa cumpere de toti banii
Va dati seama cat de mult se pricepe la "afaceri" daca cere sfaturi pe forumuri Posted Image

#18
CptPix

CptPix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 12.06.2019
N-am zis ca ma pricep la afaceri :)).Pe de alta parte apreciez postarile voastre,imi voi face singur o parere.Se poate inchide topicul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate