Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Teologie - întrebări

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
248 replies to this topic

#181
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postodastramosilor, on 06 iulie 2021 - 18:11, said:

inca odata gandesti limitat
ai vazut o imagine de ansamblu a pamantului?
reala??
pamantul e plat, firmamentul e semirotund (dome)
asa-i ca n-ai vazut filmuletul de pe bitchute cu sinteza?
si nici what on earth happened (2020)


le-a gasit byrd, e si el prins in filmulet

Cum explici fazele lunii, gravitatia, pilotii de avioane, astia cum fac ? Daca stai in SUA, coasta de vest si vrei sa ajungi in Japonia cu avionul...ce fac pilotii ?

#182
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

inca odata gandesti limitat
ai vazut o imagine de ansamblu a pamantului?
reala??
pamantul e plat, firmamentul e semirotund (dome)
asa-i ca n-ai vazut filmuletul de pe bitchute cu sinteza?
si nici what on earth happened (2020)

Eu zic sa te duci la Nasa si sa-i faci limitati si pe aia... ca-s niste mincinosi care vor sa ne tina in "intuneric"... de ce .. habar nu am...

Te-a intrebat jimi de ce nu vedem New York-ul (statiua libertatii de ex) din Romania cu un telescop puternic... dar nu mai conteaza.

Pt mine e pierdere de vreme subiectu asta cu flat..

#183
Ciups

Ciups

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 16.07.2016

View Postodastramosilor, on 06 iulie 2021 - 18:01, said:


cine sa-si mai bata capul cu tot ce inseamna cenzura cand lumea e deja spalata pe creier si numeste adevarul fake news?

Deci google are sisteme speciale de cenzura asupra a nenumarate subiecte si tocmai asta a scapat? Si pana la urma care e interesul sa ascunda adevarul?

#184
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostFluk3, on 06 iulie 2021 - 18:10, said:

Pai in biblie mai spune si de marginile pamantului... chiar daca figurativ... cineva trebuia sa mearga sa le gaseasca ? Posted Image
Nu stiu daca ai citit, la inceput uscatul era un tot unitar, numit Pangeea , si pe vremea lui Peleg s-a "impartit" pamantul, adica pana la acea vreme marginea pamantului era delimitata de ape .

#185
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Bun... deci nu vorbim de un pamant plat ci de un continent delimitat de ape... e cu totul altceva.

#186
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postjimi91, on 06 iulie 2021 - 17:53, said:

In orice caz si eu cred ca suntem un experiment al extraterestrilor.

A, ok, am crezut ca te intereseaza ce zice in biblie. N-am nimic impotriva sa te crezi experimentu extraterestrilor. Chiar iti urez sa ti se implineasca dorinta si sa te ia pe nava lor

#187
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostFluk3, on 06 iulie 2021 - 18:20, said:

Bun... deci nu vorbim de un pamant plat ci de un continent delimitat de ape... e cu totul altceva.
Pentru cei care au dubii in privinta sfericitatii planetei noastre  , un link chiar aici pe softpedia.
https://forum.softpe...ura-pamantului/

#188
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostCiups, on 06 iulie 2021 - 18:14, said:


Deci google are sisteme speciale de cenzura asupra a nenumarate subiecte si tocmai asta a scapat? Si pana la urma care e interesul sa ascunda adevarul?

E mai periculos sa fii dezinformat decat neinformat.

Cam asa se face. Nici nu stii ce sa crezi (nu ma refer la pamantul plat). Ma refer la stiri din Orientul Mijlociu  Israel/Palestina, la organizatii teroriste gen Isis, Hamas.

View Postcriztu, on 06 iulie 2021 - 18:26, said:

A, ok, am crezut ca te intereseaza ce zice in biblie. N-am nimic impotriva sa te crezi experimentu extraterestrilor. Chiar iti urez sa ti se implineasca dorinta si sa te ia pe nava lor

Dar ma intereseaza ce spune Biblia...am vorbit de extraterestrii, in sensul ca toti avem o teorie a conspiratiei.

Nasa recent a vorbit despre acest subiect. OZN-uri...au spus ca nu stiu ce sunt.

https://www.digi24.r...-as-sti-1554307

#189
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postjimi91, on 06 iulie 2021 - 18:14, said:


Cum explici fazele lunii, gravitatia, pilotii de avioane, astia cum fac ? Daca stai in SUA, coasta de vest si vrei sa ajungi in Japonia cu avionul...ce fac pilotii ?

Daca pamantul s-ar invart cu viteza colosala cu care zice Nasa, atunci e de-ajuns sa te urci in ceva elicopter/avion si sa plutesti in aer, vezi ajunge la destinatie doar prin rotirea planetei.
Gasesti raspunsul in documentarul din 2020 enuntat anterior, au un episod in care trateaza special problema asta cu avioanele, caile ferate, podurile, etc. care te intereseaza pe tine.

@ Fluk3 cine a zis ca NASA e prosti? E mincinosi.

View Postjimi91, on 06 iulie 2021 - 18:33, said:

Cam asa se face. Nici nu stii ce sa crezi
pai vad ca nu stii ce sa crezi pt ca nu te informezi calumea, tu citesti superficial de pe net si consideri ca ai acumulat o encilopedie, iar cand iti spune cineva ceva, respingi pt ca la digi a zis altfel :)

#190
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

@ Fluk3 cine a zis ca NASA e prosti? E mincinosi.
Normal ca sunt mincinosi... demonstreaza-le contrariul si ia si un Nobel pe langa... e doar 1 mil $...

Edited by Fluk3, 06 July 2021 - 18:37.


#191
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postodastramosilor, on 06 iulie 2021 - 18:35, said:


Daca pamantul s-ar invart cu viteza colosala cu care zice Nasa, atunci e de-ajuns sa te urci in ceva elicopter/avion si sa plutesti in aer, vezi ajunge la destinatie doar prin rotirea planetei.
Gasesti raspunsul in documentarul din 2020 enuntat anterior, au un episod in care trateaza special problema asta cu avioanele, caile ferate, podurile, etc. care te intereseaza pe tine.

@ Fluk3 cine a zis ca NASA e prosti? E mincinosi.


pai vad ca nu stii ce sa crezi pt ca nu te informezi calumea, tu citesti superficial de pe net si consideri ca ai acumulat o encilopedie, iar cand iti spune cineva ceva, respingi pt ca la digi a zis altfel Posted Image

Si care ar fi scopul ? De ce sa ne minta si sa spuna ca Pamantul e plat.

#192
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostFluk3, on 06 iulie 2021 - 18:36, said:

Normal ca sunt mincinosi... demonstreaza-le contrariul si ia si un Nobel pe langa... e doar 1 mil $...
serios? nu m-am gandit.

View Postjimi91, on 06 iulie 2021 - 18:37, said:


Si care ar fi scopul ? De ce sa ne minta si sa spuna ca Pamantul e plat.
nu ti-e clar de ce?!
big bang/darwin vs Dumnezeu (creator inteligent, persoana)

#193
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q7yvvq-9ytE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#194
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postodastramosilor, on 06 iulie 2021 - 18:35, said:


Daca pamantul s-ar invart cu viteza colosala cu care zice Nasa, atunci e de-ajuns sa te urci in ceva elicopter/avion si sa plutesti in aer, vezi ajunge la destinatie doar prin rotirea planetei.
Ca sa te ridici de la sol , planeta ar trebui sa se invarta 8 km/s, iar viteza actuala e putin peste 2 km/s.

View Postodastramosilor, on 06 iulie 2021 - 18:52, said:

big bang/darwin vs Dumnezeu (creator inteligent, persoana)
Da, lucrul asta e real. A fost vreme indelungata cat si eu am pus botul la aiurelile astea.

#195
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008
Dacă pământul ar fi plat, am vedea un singur pol, nordul sau sudul, și stelele rotindu-se în jurul axei acelui pol.
Aici este o imagine cu steaua polară în centru.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e5/All_In_A_Spin_Star_trail.jpg/300px-All_In_A_Spin_Star_trail.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar există și un punct austral în jurul căruia se rotesc stelele din emisfera sudică.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/ff/Star_trail_and_aurora_over_Mount_Wellington%2C_Tasmania.jpg/220px-Star_trail_and_aurora_over_Mount_Wellington%2C_Tasmania.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#196
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 06 iulie 2021 - 20:10, said:

Dacă pământul ar fi plat, am vedea un singur pol, nordul sau sudul, și stelele rotindu-se în jurul axei acelui pol.
Aici este o imagine cu steaua polară în centru.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e5/All_In_A_Spin_Star_trail.jpg/300px-All_In_A_Spin_Star_trail.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar există și un punct austral în jurul căruia se rotesc stelele din emisfera sudică.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/ff/Star_trail_and_aurora_over_Mount_Wellington%2C_Tasmania.jpg/220px-Star_trail_and_aurora_over_Mount_Wellington%2C_Tasmania.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Colegu . . . .  o sa spuna ca sunt fotoshop-uri .
Ne trebuie argumente care sa poata  fi probate in realitate, de genul : un avion ce pleaca spre vest spre japonia face mai putine ore  in cazul planetei sferice decat in cazul planetei plate.

Si nu doar sferistii ar trebui sa aduca argumente valide ci si platistii.
E foarte dificil sa-i convingi cu argumente logice. Eu aveam unul cu ceva ani in urma , argument imbatabil, insa am uitat de el . Trebuie sa ma strofoc sa-mi readuc aminte.
Pentru platisti termenul forta gravitationala e ceva imposibil de acceptat. Ei nu inteleg ce anume tine pe pamant lucrurile. Ei spun ca greutatea.  Insa daca le arati un balon urias tip zepelin, vor da din umeri.
Mai avem satelitii geostationari, la o altitudine de peste 37 mii kilometri sunt sincroni cu rotatia pamantului , insa ei spun ca soarele s-ar afla la 5 mii kilometri . Insa le va fi imposibil sa spuna la ce distanta se afla ceilalti astri observabili chiar si cu ochiul liber si sunt luminati tot de soare.

#197
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,129
  • Înscris: 10.09.2008
Este experimentul ce-l mai accesibil la nivel personal, datorită celularelor.
De la ecuator se văd ambele emisfere ale cerului.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8CyG2zc8HkU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#198
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Apropos... la Ecuator in ce parte se invarte apa cand curge ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate