Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Teologie - întrebări

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
248 replies to this topic

#199
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postcriztu, on 05 iulie 2021 - 22:30, said:

...

Multumesc pentru raspunsul detaliat, e o perspectiva interesanta! Posted Image

#200
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcriztu, on 06 iulie 2021 - 16:36, said:

gen 1:1 - inceput nastere 'shamayim' si 'aretz'.
"shamayim" e sham+mayim - apele lui Sham
Sham e Ha-Shem - numele, Domnul. planeta Saturn e Shamash. imparatul.
"apele lui Sham" e deci numele pt consoarta lui Saturn, nevasta'sa, regina cerurilor.

apoi Aretz - Ares, planeta Marte. Isus Cristos. cel uns. "uns" e termen alchimic, anume fierul e uns, cand e calit e bagat in "apa si foc".
Aretz e "nascut" de regina cerului - numele lu Maria in ereziile occidentale, de ex. in Spania - Nuestra Senora Reina del Cielo
Acest Aretz e un disc rosu, sangeriu, de culoarea pamantului.
rosu - adom
sange - dam
pamant - adamah
numele planetei Marte in ebraica e Ma'adim

deci Adam ia forma din Adamah - anume planeta Marte e suprapusa pe cer cu planeta Venus - regina cerului, insotitoarea lui Saturn
Venus - luceafarul "batran" e practic "mama" luceafarului "tanar" - Marte.
azi aceste planete sunt departe de planeta noastra, nu mai fac spectacol pe cer. Dar acum 1000, 2000, 3000 de ani, erau pe orbite care le apropiau foarte mult de planeta noastra, si atunci se intamplau o grama de chestii.
Deci nu e vorba de nici o iarba care a fost creata, e vorba de fenomene electromagnetice, "traduse" de bestiile care nu vor ca tu sa stii chestii, ca "iarba".
E o intreaga istorie a astronomiei, vezi pe youtube documentarul Symbols of an Alien Sky pe canalul Thunderbolts
Poti de ex. sa iei sa citesti despre calendarul de 360 de zile. Din China pana in Babilon si in Europa, un an avea 360 de zile. Dupa care s-a intamplat ceva, si acest calendar a fost abandonat, s-au facut noi calendare.
Gandeste-te ca un calendar de 360 zile pe an rezulta intr-o eroare de 5.25 zile pe an, deci in numai 10 ani o eroare de 52 de zile. Ideea ca aia erau prosti acum 3000 de ani cand tineau calendar cu anu la 360 de zile, pur si simplu e absurda. deci ceva s-a intamplat, de a modificat orbita planetei noastre in asa hal ca ii ia cu 5.25 zile mai mult sa faca o rotatie in jurul soarelui


Attachment maxresdefault (22).jpgAttachment b5f4293d99177d1fad7678ed692aa1ac.png

M-am interesat de ce ai spus

Caledarele - in trecut se foloseau cele lunare (ciclu lunar), iar o rotatie a lunii, dura in jur de 29,5 zile. 29.5 inmultit cu 12 ne da aproape 360.

https://www.quora.co...ser-to-365-days

Raspunsurile de pe Quora sunt foarte bune.

Aretz am inteles ca nu vine de la Ares (greaca, zeul razboiului)....vine din greaca αρη care inseamna ruina, nenorocire, sau, din greaca αρος, care inseamna profit, ajutor

Si se poate vedea planeta rosie de pe Pamant, cu ochiul liber.


Cand vine vorba de Venus, se aplica la fel ca la Adam si Ma'adim (e i sau i din i ? si cum se citeste ?)

View Postodastramosilor, on 06 iulie 2021 - 17:36, said:


Am urmarit clipul tau. Eu am mai urmarit clipuri de genul, eram curios de argumentele lor. Mie mi se pare slabut. Ei tot vorbesc de calcule, ca poti sa vezi orasul de la o distanta de 50 de km. Ar trebui sa vezi orasul de la distanta de 10.000 de km, daca planeta ar fi plata.
Poti sa te interesezi si sa vezi ca, absolut toate argumentele pentru o planeta plata, nu au o baza solida. Ti-am lasat clipul cu "middle ground". Adica ambele grupuri ajung la un consens ( nu prea, dar, sunt foarte respectosi unii cu altii, si se explica foarte frumos)

Edited by jimi91, 07 July 2021 - 13:44.


#201
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postjimi91, on 07 iulie 2021 - 13:39, said:





As adauga ca, marimea Soarelui este de 400 de ori mai mare ca Luna si totodata, Luna este de 400 de ori mai apropiata de Soara decat de Pamant. E o coincidenta si cifrele nu sunt exacte (precise).

Edited by jimi91, 07 July 2021 - 13:56.


#202
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmaistoru, on 05 iulie 2021 - 18:10, said:

explica necesitatea potopului


Explica necesitatea de a face baie.

View PostPhobos, on 05 iulie 2021 - 18:17, said:

No hai sa-ti explic atunci pe scurt: Big bangul a fost ca un balon care s-a umflat. In el e toata materia care a fost creata, asa a fost de la inceput.

Materia n-a calatorit "in spatiu" cu viteze super-luminice, ci spatiul insusi s-a dilatat.

E exact ca un balon care se umfla, pe suprafata caruia sunt desenate niste puncte (sa zicem galaxiile).

Deci materia n-a depasit niciodata viteza luminii, caci viteza este (matematic) spatiu supra timp.

Materia din acest spatiu n-a avut niciodata viteza luminii, ci mai mica.

Serios vorbesti? In primul rand, sa precizam ca niciunul dintre noi nu este fizician. Apoi sa o luam pe puncte, ca prostii, si sa analizam. Astfel, daca avem un balon cu doua puncte pe el, asezate de-a lungul unei linii de diametru. Iar cercul acesta creste, in raza, intr-o secunda, de la dimensiunea zero, la dimensiunea de un kilometru. Din punctul tau de vedere, in acest caz, cu ce viteza au calatorit cele doua puncte, diametral opuse?  Ca ele s-au indepartat, unele de altele, cu doi kilometri pe secunda, adevarat, dar fiecare s-a departat de centru cu o viteza de un kilometru pe secunda.
Asa si in cazul universului, nu ne intereseaza cu ce viteza s-au indepartat punctele, unele de altele, ci cu ce viteza s-a indepartat, orice punct, de centru exploziei. Si din ce am inteles eu, aceasta viteza de 3,5 ori viteza luminii se refera la viteza cu care s-a dilatat spatiul, adica viteza cu care s-au indepartat punctele de centru.
Adica, pentru calcularea vitezei, ne intereseaza punctul de plecare si punctul de sosire si timpul in care s-a facut aceasta deplasare.
Acum eu stiu ca preotii religiei dumitale incearca sa dreaga busuiocul, dar pana acum nu l-au dres. Cu atat mai putin dumneata.

View Postmaistoru, on 05 iulie 2021 - 18:25, said:

a fost atat de drept pana la potop ca dupa a simtit nevioia sa le babardeasca pe fete

L-ai confundat pe Noe cu Lot.

View PostPhobos, on 05 iulie 2021 - 18:59, said:

Dorel, ai inteles cum e cu Big Bangul? Posted Image

Vrei sa spui ca d-ta ai inteles?

View PostARPA, on 05 iulie 2021 - 19:16, said:

Topicul asta e unul din cele mai tari de pe forumul asta .



Dorele ideea ta cu timpul și spațiul ai mai postat-o odată când ai răspuns la o postare de-a mea .
Te întreb pe tine și poate oricine altcineva să răspundă ,materia nu poate să fie adăugată ulterior creării spațiului-timp ? Nu mi se pare obligatoriu ca hidrogenul,oxigenul,carbonul si restul elementelor din care sunt formate stelele și planetele sa existe în același timp cu spatiul-timp .Poate că greșesc eu dar nu există și posibilitatea asta ?

Nu sunt de specialitate dar, din cate imi dau seama, daca ai rostit cuvantul ”spatiu”, atunci ai rostit si cuvantul ”materie”. Nu poate exista materie fara spatiu. De aceea zice Scriptura ca, ”la inceput, a creat Dumnezeu cerurile si pamantul”. Adica ”cerurile”, din punctul meu de vedere, reprezinta spatiul, iar ”pamantul” reprezinta materia. Adica Dumnezeu le-a creat pe amandoua, in acelasi timp si nu exista alta posibilitate. Mai degraba ar putea exista spatiul fara timp, dar oamenii de stiinta actuali zic ca nu. Dar eu stiu doar ca nu stiu si trebuie sa mai studiez.

Iar de ideea cu spatiul si timpul, nu mai stiu de unde mi-a venit, dar stiu ca ar trebui sa verific inca o data in ce conditii se poate face calatoria in timp si daca intr-adevar, o viteza superluminica ar duce la calatoria in trecut. Desi, explicatia ar fi ca, daca te apropii de viteza luminii, procesul de imbatranire incetineste pana la oprire. Deci, la depasirea vitezei luminii, timpul ar trebui sa o ia in sens invers.

View Postodastramosilor, on 05 iulie 2021 - 19:20, said:



Acuma daca vrei sa privesti problema stiintific, atunci e posibil sa nu ajungi la adevar
Daca vrei adevarul, e posibil sa nu sune prea stiintific

Deci ce ramane?

Adevarata stiinta ramane. Cea in care Adevarul si stiinta nu se contrazic.

View PostPhobos, on 05 iulie 2021 - 19:27, said:

Nu-i chiar asa.

Comparatia mai exacta este cu cazul in care tu conduci trenul.

In cazul asta, da, te ajuta mult sa stii cum functioneaza, principiile, etc.

Stiu ca esti tentat sa zici ca D-zeu conduce trenul, totusi, daca trenul e viata noastra, D-zeu e cel care a facut trenul si linia, noi suntem cel care decidem cum sa-l conducem, viteza, liberul arbitru, etc.

Ortodoxia ne cere credinta in ceva ce nu putem explica.

Mai puternica decat credinta, ar fi convingerea. Omul a fost dotat cu logica si ratiune, in momentul in care i se explica ceva logic si rational, ceva ce se potriveste cu propriile lui ratiuni, capata convingere, asta nu mai poate fi distrusa de nimic, nu trebuie sa se chinuie sa o pastreze caci ea se pastreaza de la sine, intacta, spre deosebire de credinta.

"Gandesc, deci exist".

Cu totii suntem convinsi ca existam. Nu trebuie sa "credem", nimeni nu mai pune asta la indoiala caci suntem convinsi de acest lucru.

Si niciodata pe parcursul vietii, convingerea asta nu o sa dispara, nu o sa fluctueze, nu o sa scada.

Asta ca un exemplu.

Tocmai de asta zic, o explicatie mai apropiata de rational a Creatiei ar fi mult mai puterrnica, ar da oamenilor convingere.

Credinta in schimb, e mai slaba. Ea fluctueaza, trebuie pastrata, intretinuta, cultivata.

Pe cati nu-i auzi "pai inainte credeam, acum parca nu mai cred". Sau invers.

D-ta nu vorbesti de credinta in Dumnezeu, ci de credinta in ceea ce visezi. Doar aceasta poate fluctua. Credinta in Dumnezeu, cand apare, este ca o stanca de pe care nimeni si nimic nu te poate da jos. Vorbesti asa pentru ca inca n-ai ajuns la credinta. Esti ca frunza batuta de vant, inca, ceea ce inseamna ca inca esti un necredincios.

View Postjimi91, on 05 iulie 2021 - 19:37, said:


Parca zici ca e o rusine Posted Image).

Cartile de specialitate dogmatica, se adreseaza unui anumit public (studentilor si absolventilor de teologie)...nu se adreseaza celor care nu au o baza in teologie si eu am spus ca nu am.

La fel cum nu ii dai o carte de geometrie descriptiva, cuiva care nu are baza din scoala generala...nu o sa inteleaga nimic.

Normal ca o sa incep (cand o sa am chef) cu ceva lejer.

Daca ai sti cati studenti si absolventi de teologie tot nu au o baza teologica, nici la zece ani dupa facultate!

View PostPhobos, on 05 iulie 2021 - 19:42, said:

Ma indoiesc... Nu ne nastem atei, dar nici credinciosi, asta-i sigur.



Asa zice Scriptura. Ca sarpele este intelept si ca inceputul intelepciunii este frica de Dumnezeu. Doar ca sarpele este un animal, ceea ce inseamna ca intelepciunea tine de  instinct, de vreme ce toti stim ca  serpii nu gandesc, reactioneaza instinctiv si doar instinctiv. Adica frica de Dumnezeu, adica intelepciunea, este un instinct innascut. Care se aflat in paleocortexul uman, numit si creierul reptilian. Cu care toti ne nastem, inclusiv idiotii. Ceea ce inseamna ca toti oamenii, atei sau credinciosi, genii sau idioti, il simt pe Dumnezeu, simt frica de El.

View Postodastramosilor, on 05 iulie 2021 - 19:47, said:


in iad esti pedepsit si pt ce-ai facut in tren
basca ca ai fost gasit vinovat la acuza
prin urmare nu ajunge in iad decat cine vrea cu adevarat

Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni. In iad ajungi doar pentru ca sari ca prostul din tren.

View PostFluk3, on 05 iulie 2021 - 19:57, said:

Spune-mi totusi... daca toti avem gena asta de ce unii cred intr-un dzeu cu barba care uneori e foarte suparat iar altii in unul omniprezent din care faci si tu parte si e doar dragoste... ups.. ca sa nu zic de VT vs NT Posted Image

Pentru ca frica de Dumnezeu si simtirea Lui tine de instinct, nu de ratiune. Si instinctul iti da, la inceput, doar informatii vagi.

Edited by Dorel666, 09 July 2021 - 18:29.


#203
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015
E  creator fiindca poate crea, chiar daca nu a creat inca nimic. Daca ai toate calitatile necesare plus echipamentul necesar poti fi vanator chiar daca inca nu ai vanat nimic.

#204
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postvinciun, on 11 iulie 2021 - 10:50, said:

E  creator fiindca poate crea, chiar daca nu a creat inca nimic. Daca ai toate calitatile necesare plus echipamentul necesar poti fi vanator chiar daca inca nu ai vanat nimic.

La fel cum un chirurg trebuie sa devina chirurg inainte de prima operatie.

#205
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postjimi91, on 05 iulie 2021 - 15:20, said:

Care este teologie cand vine vorba de Dumnezeu (Sfanta Treime)? Stim ca e iubitor, de ce ? Din cauza naturii sale, sunt 3 persoane in Sfanta Treime si exista o iubire intre ele, asta implica si ca fiecare hipostas are propria vointa. Se pot contrazice, Tatal cu Fiul ?

Cand vine vorba de Creatie. A fost Dumnezeu mereu Creatorul ? Creatia are un inceput, timpul are un inceput. Deci inseamna ca inainte de Creatie, nu a fost nimic, doar Dumnezeu, deci nu putea fi numit Creator, pentru ca nu a Creat nimic. Asta nu inseamna ca natura sa este schimbatoare ?

Musulmanii spun ca Allah, are atribute eterne, ca exista potentialul sa creeze, sa fie milos, sa fie just (inainte de Creatie).
Plata pacatului fiind o eternitate sub mania lui Dumnezeu, numai Dumnezeu este Acela care poate suporta aceasta pedeapsa.
Dumnezeu care a platit pacatele este Fiul, Dumnezeu care pedepseste pacatele este Tatal. Nu sunt doi. Iar Duhul Sfant e simplu:
Dumnezeu este Duh:

Dumnezeu este Duh; si cine se inchina Lui trebuie sa I se inchine in duh si in adevar." (Ioan.4:24)

Dumnezeu este Sfant:

Fiecare din aceste patru fapturi vii avea cate sase aripi si erau pline cu ochi de jur imprejur si pe dinauntru. Zi si noapte ziceau fara incetare: "Sfant, sfant, sfant este Domnul Dumnezeu, Cel Atotputernic, care era, care este, care vine!" (Apoc.4:8)

Daca mai scria si Atotputernic imi zicea ca este Sfanta Patrime? Posted Image

Tata, Fiu, Sfant, Drept, Atotputernic sunt ATRIBUTE ale Sale.

deoarece Dumnezeu este Unul singur, si El va socoti neprihaniti, prin credinta, pe cei taiati imprejur, si tot prin credinta si pe cei netaiati imprejur. (Rom.3:30)

Deci, cat despre mancarea lucrurilor jertfite idolilor, stim ca in lume un idol este totuna cu nimic si ca nu este decat un singur Dumnezeu. (1Cor.8:4)

View PostAWE, on 05 iulie 2021 - 21:50, said:

LE: Ca sa fiu mai concis, cine l-a creat pe creator? NU este trolling, chiar as vrea niste raspunsuri argumentate la asta Posted Image
13. Moise a zis lui Dumnezeu: "Iata, cand ma voi duce la copiii lui Israel si le voi spune: "Dumnezeul parintilor vostri m-a trimis la voi"; si ma vor intreba: "Care este Numele Lui?" Ce le voi raspunde?"
14. Dumnezeu a zis lui Moise: "Eu sunt Cel ce sunt." Si a adaugat: "Vei raspunde copiilor lui Israel astfel: "Cel ce Se numeste "Eu sunt", m-a trimis la voi."

#206
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 01 august 2021 - 20:28, said:

Plata pacatului fiind o eternitate sub mania lui Dumnezeu, numai Dumnezeu este Acela care poate suporta aceasta pedeapsa.
Dumnezeu care a platit pacatele este Fiul, Dumnezeu care pedepseste pacatele este Tatal. Nu sunt doi. Iar Duhul Sfant e simplu:
Dumnezeu este Duh:

Dumnezeu este Duh; si cine se inchina Lui trebuie sa I se inchine in duh si in adevar." (Ioan.4:24)
Daca e DUH, vrei sa ne spui si noua cum a platit pacatele si cui anume ?
Cred ca tu ai un dumnezeu al maniei, nu unul al iubirii. Se observa asta chiar in duhul tau , de la o posta. Posted Image

#207
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 19 august 2021 - 07:53, said:

Daca e DUH, vrei sa ne spui si noua cum a platit pacatele si cui anume ?
Aici devine important adevarul despre intruparea Domnului Isus. Ca sa plateasca pacatele El a trebuit sa devina om, iar din Scriptura putem intelege asa-numita "unire ipostatica" a naturii dumnezeiesti cu cea umana, in Domnul Isus. El a fost om si Dumnezeu in acelasi timp, in viata Lui pe acest Pamant.

View Postpacopaco1967, on 19 august 2021 - 07:53, said:

Cred ca tu ai un dumnezeu al maniei, nu unul al iubirii. Se observa asta chiar in duhul tau , de la o posta.
Faptul ca Dumnezeu se manie pe pacat (citeste Romani 1) nu exclude faptul ca El este iubire. Din cate ai tot scris tu pe aici inteleg ca pentru tine "iubirea" inseamna ca Dumnezeu te lasa sa faci ce vrei si nu se supara deloc, te iubeste neconditionat si o sa duca pe toti in Rai la cat de iubitor e. Nici macar intre oameni chestia asta nu ar fi numita "iubire".

#208
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 23 august 2021 - 10:26, said:

Aici devine important adevarul despre intruparea Domnului Isus. Ca sa plateasca pacatele El a trebuit sa devina om, iar din Scriptura putem intelege asa-numita "unire ipostatica" a naturii dumnezeiesti cu cea umana, in Domnul Isus. El a fost om si Dumnezeu in acelasi timp, in viata Lui pe acest Pamant.
Pentru ca OMUL este sub lege si trebuie sa IMPLINEASCA legea, care are in vedere si pedeapsa pentru pacat. Acel om trebuie sa fie fara pacat, capabil in esenta lui duhovniceasc sa plateasca moartea cea de-a doua.

Quote

Faptul ca Dumnezeu se manie pe pacat (citeste Romani 1) nu exclude faptul ca El este iubire. Din cate ai tot scris tu pe aici inteleg ca pentru tine "iubirea" inseamna ca Dumnezeu te lasa sa faci ce vrei si nu se supara deloc, te iubeste neconditionat si o sa duca pe toti in Rai la cat de iubitor e. Nici macar intre oameni chestia asta nu ar fi numita "iubire".
Nah.....esti satanist :lol: Cum sa pedepseasca Dumnezeu ceva vreodata? Numai pe plus. N-ai intalnit si tu oameni de afaceri cu aceeasi mentalitate? Nu rade nimeni de Paco, stai linistit Posted Image

Lumea e numai pe luate, stimabile.

#209
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 23 august 2021 - 10:26, said:

Aici devine important adevarul despre intruparea Domnului Isus. Ca sa plateasca pacatele El a trebuit sa devina om, iar din Scriptura putem intelege asa-numita "unire ipostatica" a naturii dumnezeiesti cu cea umana, in Domnul Isus. El a fost om si Dumnezeu in acelasi timp, in viata Lui pe acest Pamant.
"Ca sa plateasca pacatele El a trebuit sa devina om " . . . .  cui trebuie sa plateasca ?
E o ineptie uriasa o astfel de idee . . .  si dumnezeu si om  . . . .  
In primul rand trebuie sa intelegi ca Dumnezeu nu se intrupeaza, si nici nu moare. Daca te intreb cine a murit, dumnezeu sau  omul ? Cred ca o sa vii cu un raspuns halucinant.

View Postkruger, on 23 august 2021 - 10:26, said:

Faptul ca Dumnezeu se manie pe pacat (citeste Romani 1) nu exclude faptul ca El este iubire. Din cate ai tot scris tu pe aici inteleg ca pentru tine "iubirea" inseamna ca Dumnezeu te lasa sa faci ce vrei si nu se supara deloc, te iubeste neconditionat si o sa duca pe toti in Rai la cat de iubitor e. Nici macar intre oameni chestia asta nu ar fi numita "iubire".
Astea's idei omenesti si nu au tangenta cu realitatea divina. Vezi momentul uciderii lui Abel daca Dumnezeu s-a maniat pe pacatul lui Cain . . . ca nu inteleg cum sa te manii pe pacat.

Pentru mine Dumnezeu iubitor inseamna diferit de ce intelegeti  din ce credeti voi. Iubirea e incompatibila cu uciderea, cu chinuirea vesnica in iad, acestea sunt inventiile sarlatanilor iar voi le-ati ingurgitat fara sa va puneti intrebari cum e posibil ca un Dumnezeu iubitor sa chinuie o vesnicie ?

Dumnezeu a lasat libertate tuturor, si vrea sa vada in fiecare ce duh are , si ofera sansa schimbarii , iar daca nici asa nu se produce schimbarea atunci ii va lepada pe cei "indaratnici" . Nu chinuirea vesnica , nu iad. Findca nu ii sta in caracter asa ceva.
In ioan 3.16 spune ca a iubit lumea , asa pacatoasa cum e , si nu e nevoie sa-i spuna isus "Tata iarta-i caci nu stiu ce fac" findca de la inceput Dumnezeu le-a oferit si sansa sa hotarasca singuri sa se "infrupte" din "pomul" cunostintei BINELUI si RAULUI. Deci omul a avut liberul arbitru iar acest dar Dumnezeu nu il poate pedepsi  in aceasta viata decat prin "lepadare", nu prin chin vesnic in iad.
Insa pentru a te convinge ar trebui sa privesti catre Cain, catre David care chiar si in ciuda unor fapte extrem de grave au fost protejati si iubiti.

Problema e la voi, findca voi va doriti chinuirea "pacatosilor" pe vesnicie. De aceea inca persista doctrina iadului in mintea si nazuinta voastra. Dumnezeu nu va face niciodata asa ceva, ci pur si simplu cei care au refuzat oferta divina vor inceta sa mai existe dupa a doua moarte.

#210
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 23 august 2021 - 20:08, said:

"Ca sa plateasca pacatele El a trebuit sa devina om " . . . .  cui trebuie sa plateasca ?
E o ineptie uriasa o astfel de idee . . .  si dumnezeu si om  . . . .  
In primul rand trebuie sa intelegi ca Dumnezeu nu se intrupeaza, si nici nu moare. Daca te intreb cine a murit, dumnezeu sau  omul ? Cred ca o sa vii cu un raspuns halucinant.
Cand eu iti spun ca tu nu esti crestin, zici ca sunt rau. Ia citeste 2 Ioan 1:7 ca sa vezi de unde vine duhul ala care neaga pe Hristosul venit in trup.

View Postpacopaco1967, on 23 august 2021 - 20:08, said:

Astea's idei omenesti si nu au tangenta cu realitatea divina. Vezi momentul uciderii lui Abel daca Dumnezeu s-a maniat pe pacatul lui Cain . . . ca nu inteleg cum sa te manii pe pacat.
Tu iti alegi de unde ai vrea sa gasesti in Biblie daca Dumnezeu se manie sau nu pe pacat, iar daca nu scrie in locul ala atunci nu e adevarat?

Uite: "Mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuiri a oamenilor, care înăbuşă adevărul în nelegiuirea lor."
sau: "Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!"

Pun pariu ca dumnezeul in care crezi tu nu prea se potriveste cu ce scrie in textele astea doua, asa-i? De asta zic ca tu ar trebui sa postezi pe Alte Religii.

Edited by kruger, 24 August 2021 - 10:13.


#211
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Pffff....vine acuma logic si-ti spune ca "se refera" "contextul e altul", cum ar veni nu exista nici diavoli nici ingeri, iar daca pacatuiesti, cel mai rau lucru care ti se poate intampla este sa nu mai fi inviat la viata vesnica.

#212
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 24 august 2021 - 09:31, said:

Cand eu iti spun ca tu nu esti crestin, zici ca sunt rau. Ia citeste 2 Ioan 1:7 ca sa vezi de unde vine duhul ala care neaga pe Hristosul venit in trup.
Recunosc ca nu sunt crestin , dar asta nu are legatura cu ce te-am intrebat.
Deci, cui i-a platit pacatele ?

"Pe acest isus, Dumnezeu l-a uns Hristos"  zice biblia.
isus nu e vreun dumnezeu intrupat. In versetul pe care l-ai amintit pentru mine e clar ca isus era in trup si nu vreun duh sau naluca. Deci isus in trup e fiul lui iosif si Maria, iar in DUH e fiul lui Dumnezeu, la fel cum tu esti trupeste din parintii tai insa in duh esti fiul lui Dumnezeu.

View Postkruger, on 24 august 2021 - 09:31, said:


Tu iti alegi de unde ai vrea sa gasesti in Biblie daca Dumnezeu se manie sau nu pe pacat, iar daca nu scrie in locul ala atunci nu e adevarat?
Uite: "Mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuiri a oamenilor, care înăbuşă adevărul în nelegiuirea lor."
sau: "Apoi va zice celor de la stânga Lui: ‘Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!"
Pun pariu ca dumnezeul in care crezi tu nu prea se potriveste cu ce scrie in textele astea doua, asa-i? De asta zic ca tu ar trebui sa postezi pe Alte Religii.
Retine ca aceste scrieri sunt doar inventii omenesti iar ele nu au legatura cu adevarul. Tota asa unii au inventat iadul sau purgatoriul, si chinul  vesnic in iad.
Insa ce pot spune despre Dumnezeu e ce scrie in ioan 3.16, si anume ca pe cand noi eram pacatosi, el ne-a iubit mai intai, nu s-a maniat. Doar ca indivizi ca Petru sau cine or mai fi fost, care se credeau deja sfinti, au scris si spus multe minciuni incat astazi oamenii ii ia in seama pe acestia. Moartea sotilor Anania si Safira inaintea lui Petru e nemernicia lui Petru, ca a bagat groaza in acestia si au murit de groaza, nu ca i-ar fi omorat Dumnezeu.
"Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui" . . . . adica  nu vor fi acceptati la viata vesnica, nu ca ar fi transferati intr-o zona cu foc vesnic si parliti/chinuiti pe vecie.
Bag seama ca nu intelegi deosebirea intre viata vesnica si moarte vesnica. Viata vesnica va fi raiul, iar moartea vesnica e inexistenta.
Observ totusi ca asa zisi crestini isi doresc un dumnezeu care sa chinuie vesnic pe cei care nu le sunt pe plac.

#213
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 25 august 2021 - 12:42, said:

Recunosc ca nu sunt crestin
Pe bune?????? N-as fi zis Posted Image

#214
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 25 august 2021 - 16:37, said:

Pe bune?????? N-as fi zis Posted Image
Pai sunt "lenes" in ce priveste porunca lui isus,  frangerea painii, paharul cu vin si spalarea picioarelor unii altora.  
Ma mir ca te-ai legat doar de acest aspect , alte aspecte din raspunsul meu nu te-a sesizat, ai tinut sa te legi de o afirmatie in ce priveste persoana mea.
Stiu ca si eu te agasam cu replici acide cand scriai despre Ellen White, insa prin ele ai demonstrat ca nu ai tangenta cu spiritul crestin.

#215
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 26 august 2021 - 09:29, said:

Pai sunt "lenes" in ce priveste porunca lui isus,  frangerea painii, paharul cu vin si spalarea picioarelor unii altora.
Si ti se pare ca din punctul meu de vedere asta ar fi un lucru rau? Adica sa nu mergi la biserica. Zic si eu, asa din 2007 incoace poate ai mai citit ce am scris.

Quote

Ma mir ca te-ai legat doar de acest aspect , alte aspecte din raspunsul meu nu te-a sesizat, ai tinut sa te legi de o afirmatie in ce priveste persoana mea.
M-am legat de persoana ta....... Am zis eu vreodata ceva cuiva de viata lui personala? Sau suferi de mania persecutiei? Ca mi-a mai dat unu' raport ca i-am zis ca habar n-are. Tu sustii ca Scriptura este inspirata de satan. Asta e crestinesc? Personal?

Quote

Stiu ca si eu te agasam cu replici acide cand scriai despre Ellen White, insa prin ele ai demonstrat ca nu ai tangenta cu spiritul crestin.
Daca zic ca Hitler a fost un monstru, nu e in spirit crestin? Ca a murit. Eu cred ca tu cauti s-o pui stramb si ti se pare ca si gasesti lucruri pertinente.

Edited by zexelica, 26 August 2021 - 09:41.


#216
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 26 august 2021 - 09:40, said:

Si ti se pare ca din punctul meu de vedere asta ar fi un lucru rau? Adica sa nu mergi la biserica. Zic si eu, asa din 2007 incoace poate ai mai citit ce am scris.
Biserica sunt oamenii, nu cladirile semete cu turnuri si cruci.
Singurii care respecta porunca lui isus sunt adventistii, si acestia doar pentru membri cotizanti de zeciuiala, iar in localitatea unde ma aflu nu exista biserica adventista. Din pacate nu voi adera la o biserica ce are doctrine inventate. Cum eu nu sunt de acord cu multe din biblie cu siguranta orice doctrina  predicata  rejectata de mine ar fi un prejudiciu moral adus constintei mele. De aceea si exista zeci de biserici care isi zic biserici crestine, doar isi zic, nu ca ar fi si cu adevarat.

View Postzexelica, on 26 august 2021 - 09:40, said:

M-am legat de persoana ta....... Am zis eu vreodata ceva cuiva de viata lui personala? Sau suferi de mania persecutiei? Ca mi-a mai dat unu' raport ca i-am zis ca habar n-are. Tu sustii ca Scriptura este inspirata de satan. Asta e crestinesc? Personal?
Tie nu ti-am dat niciodata raport. Totusi, uneori cred ca  aluneci pe panta atacului la persoana fara sa realizezi.
Eu am afirmat ca biblia are si inspiratii satanice (66,6%) , si imi mentin afirmatia. doar o treime sunt inspiratii divine si am reusit in mare masura sa-mi formez o imagine corecta despre divinitate. S-a produs  contaminarea findca omul pacatos isi imagineaza ca pedepsele vin de la Dumnezeu. Ei bine eu aveam convingerea ca e gresita o astfel de idee, si pe parcurs am auzit pe Nicu Butoi predicator adventis spunand voalat aceste lucruri. Spre exemplu cu sala plina a fost intrebat cine  a declansat potopul ce a dus la extinctia omenirii , si a raspuns ca , cauza a fost pacatul omenirii. Deci a evitat cu desavarsire sa spuna ca Dumnezeu a fost cel care a declansat potopul. Eu am spus ca potopul a fost un eveniment  natural exact ca si in cazul coliziunii meteoritilor de pamant, numai ca divinitatea a avertizat prin Noe de acest eveniment insa nu a fost luat in seama.
isus spune ca cei care au murit la potop vor avea inca o sansa de scapare la momentul invierii. La fel si pentru cei din Sodoma si Gomora, findca actul invierii ii va convinge ca ei erau in eroare si ca faptele lor sunt urmare a necredintei lor.

View Postzexelica, on 26 august 2021 - 09:40, said:

Daca zic ca Hitler a fost un monstru, nu e in spirit crestin? Ca a murit. Eu cred ca tu cauti s-o pui stramb si ti se pare ca si gasesti lucruri pertinente.
In spirit crestin e sa spui ca a facut monstruozitati, insa cum eu nu sunt crestin pot spune ca a fost un monstru chiar si despre regele David .Mai ales ca se credea ca e  protejat de Dumnezeu.
Inerent ca pot gresi si eu, nu sunt sfant si nici nu detin adevarul absolut, mai ales ca parte din biblie e de inspiratie satanica, si ma poate influenta eronat.

Edited by pacopaco1967, 26 August 2021 - 10:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate