Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Santaj din partea firmei in timpul preavizului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#73
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Am fost intr-o situatia asemanatoare ! A incercat sa ma santajeze si am spus clar : Luni incep in cealalta parte ! Sa te speli cu preavizul meu ! A urlat in spatele meu....

#74
Sm1th

Sm1th

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 17.05.2021
sunt 2 chestii, plecarea prin demisie (act unilateral...) si plecarea prin preaviz (cf contractului 30--45 zile), el a ales sa plece prin preaviz

#75
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
Serios? arata-ne si noua unde este prevazuta ''plecarea prin preaviz'', fara demisie!
Vad ca sinteti nou aici, sa stiti ca nu sinteti obligat sa raspundeti daca nu cunoasteti subiectul!

#76
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 04.01.2006
In preaviz drepturile și obligațiile rămân la fel de ambele părți. Nici angajatorul nu te poate obliga să muncești 14 ore pe zi punând faianță când tu ești contabil, nici angajatul să își bată joc.

Când există bunăvoință, se poate acorda un preaviz mai mic dacă angajatul are nevoie. Nu e cazul aici din ce am citit.
Când există zile de concediu neluate, se pot integra în preaviz. Aici sincer nu cunosc legea - mie nu mi-au dat și am rămas cu 24 de zile. Plătite după, pentru că nu au riscat. Am avut de gând să fac scandal pentru a scăpa de preaviz dar pur și simplu îmi era scârbă și aveam alte preocupări.
Erau așa bine organizați încât nici măcar câte zile de concediu aveam nu au aflat decât după mari eforturi.

Inițiator, încă o dată, grijă ce semnezi și să fie demisia înregistrată. Grijă și la lichidare, să primești exact drepturile cuvenite și concediul restant, dacă e cazul și să nu te trezești că ai de returnat cine știe ce fonduri de gestiune, vreo mașină de serviciu, din astea, să se strice cumva ceva și să ți se impute. Orice comunicare se face în scris iar dacă e pe mailul de serviciu fă-ți forward pe mailul personal.

P.S. Habar nu am ce se întâmplă dacă îți iei jucăriile și pleci sincer. Nu știu ce măsuri se pot lua. Dacă sunt zgârie brânză probabil vor lătra, dar dacă te trezești cu un proces prin care te acuză că au pierdut bani din cauza ta nu e ok. Dar repet, chiar nu am auzit cazuri din astea și nu cunosc oameni care să fi plecat în timpul preavizului.

Edited by ambr0zie, 30 June 2021 - 20:13.


#77
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
Asa cum s-a mai spus, va uiytati prea mult la filme americane, dar si acolo, daca este cazul,  procese se deschid impotriva unor angajati din conducerea superioara a unei firme. Asa cum am mai spus, zecile de ''manageri'' dintr-o firma, nu sint ''cadre de conducere''!
Poti pleca si fara nici o formalitate, absente nemotivate si contractul de munca este desfacut disciplinar! eventual il ''dau'' si la gazeta de perete!

#78
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 04.01.2006
Asta înseamnă că oricine e angajat și nu mai vrea în societatea respectivă poate să dea foaia și să plece?
Interesant.

#79
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
Desigur! credeti ca-l tine cineva cu forta? nici inainte de 1989 nu era altfel, indiferent de folclorul care circula sau exceptii datorate unor mici satrapi locali!

p.S. ce anume e interesant?

#80
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 04.01.2006
E interesant ca aflu si eu lucruri noi, pana acum eu si toti pe care ii cunosc ne-am respectat preavizul, iar cine a avut parte de o firma fara sefulet cioban a putut aranja un preaviz mai scurt sau deloc, amiabil.

#81
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 21.09.2020
Am revenit.
Toți îi dau înainte cu plecatul fără preaviz, dar eu n-am spus asta...
Omul a declarat dorința de a NU MAI MUNCI! Și a declarat-o printr-un document ce nu poate fi ignorat (prin lege nu poate fi ignorat). În CM are o prevedere care-l acoperă, în sensul că nu poate fi forțat să muncească.
Și voi îi dați înainte că una-i una și preavizu' maică-sii e sfânt! Este sfânt, atunci când există acordul părților. Nu-i acord... salut preaviz!
Dar REPET. Asta nu înseamnă că poate pleca! CIM-ul rămâne valabil, deci preavizul trebuie făcut. Stat degeaba, dar făcut. Și patronii renunță ei benevol la preaviz, că doar n-o fi nebun să te plătească degeaba...

#82
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
E, aici te afunzi in partea cealalta cu normarea muncii si realizarea sarcinilor de serviciu. Daca are norme cantitative sau calitative si nu le indeplineste si angajatorul are dreptul sa ii reduca proportional remuneratia.
Iar daca nu are nu e mare deranj sa il treaca prin niste sanctiuni consecutive. Momentan nu conteaza asa tare cele nemateriale, dar nu se stie.

#83
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Posttytysor, on 30 iunie 2021 - 18:28, said:

Bati cimpii! ii vor lua fix boii de la bicicleta! nu ma prind de ce il sfatuiti sa mai stea macar o zi in stabiliment
Te rog nu repeta ca un papagal.

Malu21 a scris clar de ce in pag IV + textul legii si doua spete judecate -ambele dand castig angajatorilor.
E normal sa fie asa, nu poti reduce sau bloca activitatea unei firme sau institutii ca pleaca fiecare angajat cand ii vine lui pe chelie... Ce faci daca iti pleaca maine un director de vanzari, un medic neurolog, un contabil care face salariile si taxele ?  Tie ti se rupe, este?

Ai dreptate ca se procedeaza diferit cu cei din conducere, dar si acestia abordeaza problema diferit, nu ca toti mi-se-rupistii sau bagatorii de pl in orice. Eu am fost rugat, verbal, sa pregatesc 3 luni un inlocuitor, am acceptat,  avem clauza de 6 luni cand legea nu prevedea preaviz. A durat 2 luni, mi-au multumit si mi-au umflat contul cu o suma de mi-e jena sa o spun, sa nu se intample vreun accident sau sa-i cada vreun organ cuiva care citeste. Am ramas in relatii foarte bune, de colaboare, recomandari date catre altii etc. Deci se poate si asa.

#84
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcristian_puscasu, on 30 iunie 2021 - 21:32, said:

Și voi îi dați înainte că una-i una și preavizu' maică-sii e sfânt! Este sfânt, atunci când există acordul părților. Nu-i acord... salut preaviz!
ai inteles fix pe dos :)


atunci cand CIM inceteaza prin acordul partilor, nu exista nici un preaviz. cele 2 parti (angajatorul si angajatul) se inteleg asupra datei cand va inceta CIP si gata, asta e tot.
preavizul are sens doar in cazul demisiei
chestiile astea le poti gasi foarte usor specificate in codul muncii

#85
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 21.09.2020
În fine... mă dau bătut.

#86
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Cristian, pe prima pagină am pus articolul din Codul Muncii referitor la demisie, citește-l și te lămurești. Doar angajatorul poate decide să reducă durata preavizului, nu angajatul care trebuie să respecte durata convenită în Contractul Individual de Muncă și care nu poate depăși durata din CM. Dar chiar dacă demisionezi, în perioada preavizului trebuie să-ți îndeplinești condițiile contractuale.

Referitor la zilele de CO, acesta trebuie efectuat cu EXCEPȚIA ÎNCETĂRII CONTRACTULUI DE MUNCĂ CÂND ZILELE POT FI PLĂTITE FĂRĂ A FI EFECTUATE.

#87
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View Postarg, on 29 iunie 2021 - 22:32, said:

poti explica, te rog, ce inseamna "manager"?

Primul rezultat de pe ####: https://ro.wikipedia.org/wiki/Manager

Edited by cristiandrei, 01 July 2021 - 08:03.


#88
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016
TL;DR

Demisia la zi ai rezolvat problema. Demisia este un act de mână prin care îl pui în temă pe angajator, îl notifici că îți dai demisia, că pleci din firmă. Nu este o solicitare, ci o notificare.

#89
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Un fost coleg si-a dat demisia prin email, era plecat in concediu. Apoi a trimis-o pe nevasta-sa sa ridice documentele.

Edited by cristiandrei, 01 July 2021 - 08:13.


#90
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
cu email-ul e un pic mai problematic; in caz de scandal, trebuie sa dovedesti ca email-ul e unealta standard de comunicare in firma si ca ce ai trimis tu a fost primit/citit. nu-i imposibil, dar poti avea surprize in instanta (nu toti judecatorii sunt "la zi" cu minuni tehnologice precum pc-urile si mailul).
daca vrei ceva sigur si de la distanta, recomandata cu confirmare de primire e cea mai buna varianta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate