Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Santaj din partea firmei in timpul preavizului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcristiandrei, on 01 iulie 2021 - 08:02, said:



Primul rezultat de pe ####: https://ro.wikipedia.org/wiki/Manager
eu ma refer la cazul initiatorului...

"manager la oi m-as duce" tralalala

#92
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Preavizul a fost introdus in legislatie exact pentru a reglementa legal incheierea CIM cand nu exista comun acord privind data incetarii contractului.
Prin demisie, iti anunti intentia ca tu personal doresti incetarea contractului. Pt ca ai un angajament antesemnat, pt a-i da timp angajatorului sa se adapteze la noua situatie, ai obligatia de a respecta angajamèntele contractuale inca o perioada de timp, cea prevazuta in preaviz.
Acelasi lucru se intampla si cand CIM inceteaza din dorinta angajatorului (de cele mai multe ori prin "desfiintare post"), are obligatia de a-ti permite sa lucrezi si de a te plati si pe perioada exacta de preaviz.
Apoi gata. S-a incheiat contractul si devine istorie.

#93
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Mai am totusi 18 zile de concediu, din lege nu inteleg corect,, trebuie efectuat cu EXCEPȚIA ÎNCETĂRII CONTRACTULUI DE MUNCĂ CÂND ZILELE POT FI PLĂTITE FĂRĂ A FI EFECTUATE"

Daca zilele de concediiu sunt mai mari decat perioada de preaviz acestea se platesc, iar daca pot fi efectuate in perioada de preaviz ai dreptul la acele zile?

#94
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
poti cere concediu in preaviz, dar angajatorul nu e obligat sa ti-l acorde.
daca la incetarea contractului de munca mai zile de concediu, acestea ti se vor plati.

#95
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Exact asa stiam si eu. Si in continuare raman la parerea ca preavizul trebuie efectuat altfel pot avea loc diverse incurcaturi.
Dar nici sa tragi ca la jug in preaviz. Pentru ce? Eu am facut training colegului nou pentru ca nu voiam sa ma port urat cu un om care nu-mi gresise cu nimic.
De asta am zis ca banuiesc 99,99% ca e o vrajeala ce au spus ei, poti sa le faci tu 10 "manuale" ale fisei postului, nu 1, tot nu te vor lasa sa pleci mai devreme.
Cine a plecat intr-adevar cu un simplu adio si-un praz verde, fara a face preavizul - nu contest, dar eu nu cunosc pe nimeni.
Cand mi-am dat demisia in februarie mai aveam 23 sau 24 de zile de concediu restante. Initial am crezut ca ma pot intelege omeneste si sa plec direct. Nu. Apoi am zis ca macar o saptamana, la sfarsitul preavizului de 20 de zile lucratoare, s-ar putea. Nu.
Cand am citit atunci legea, la fel gasisem si eu - angajatorul POATE aproba concediul in preaviz. Dar doar daca vrea. Colegi care au plecat asa am avut.

Am fost si eu tentat sa ii fac sa-si doreasca sa plec cat mai repede. Si as fi putut, nu cu golanii si cu alte alea, ci facand greseli care sa duca proiectul in cap de tot. Aveam accesul si stiam si ce "trebuie". Am ales sa nu. Din simplul motiv ca firmele de profil similar nu-s foarte multe in orasul meu. Oamenii se cunosc. Riscam sa-mi fac o imagine foarte rea si nu-s atat de smecher in domeniu incat sa nu imi pese. Gasisem un serviciu bun, cel actual, si nu am chef sa-mi pun bete in roate singur.
Dar asta nu inseamna ca nu le-am ras in nas de cateva ori, eu eram in ultima saptamana si ei atunci voiau totul rezolvat, ce conteaza ca era stramb de un an, hai sa rezolvam. Pai, stai sa ma gandesc, nu.

Si mai e o legenda care mai apare in cazuri din astea, mie mi-au zis 2 persoane si erau amandoi vehementi - nu dom'le, in preaviz muncesti 4 ore pe zi. Nu se aplica asa ceva.

#96
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View Postambr0zie, on 01 iulie 2021 - 21:47, said:

Si mai e o legenda care mai apare in cazuri din astea, mie mi-au zis 2 persoane si erau amandoi vehementi - nu dom'le, in preaviz muncesti 4 ore pe zi. Nu se aplica asa ceva.
nu-i deloc o legenda, doar ca nu se mai aplica.
prin 200x in contractul colectiv de munca unic la nivel national exista exista articolul asta:

Quote

ART. 74.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
http://www.dreptonli...l_2007_2010.php

dar din ce stiu eu, dupa 2010 nu s-a mai aplicat prevederea asta.

Edited by _Smiley_, 02 July 2021 - 07:14.


#97
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Este/era vorba despre preavizul acordat de angajator în cazul restructurării postului.

#98
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Corect. Iar eu eram sfatuit sa stau 4 ore, ca "asa e legea, stiu io"

#99
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcorinadaniela, on 02 iulie 2021 - 07:47, said:

Este/era vorba despre preavizul acordat de angajator în cazul restructurării postului.
ne poti indica unde e trecuta limita asta? eu stiam ca se refera la praviz in general, indiferent de cauza lui.

#100
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
https://www.portal-r...-cim-16180.html

#101
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
ai postat un link catre un model de preaviz (care, ca si idee, prevede ca angajatului i se acorda "dreptul sa absenteze 8 ore pe zi de la programul unitatii", nu doar 4 ore). asta n-are nici o legatura cu limitarea de care vorbim noi.

#102
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Cred ca ai dreptate, _Smiley_
https://legislatiamu...ajatorilor.html

Spune acolo ca situatia cu 4 ore era pana in 2010. Eu m-am angajat in 2009 prima data, nu am prins asa ceva, oricum ideea e ca cine imi spunea ca am voie sa stau 4 ore in preaviz stia foarte rau.

#103
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Initiator, care e situatia?
Cum ai rezolvat-o?

#104
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
si eu sunt curios: ori a plecat de acolo, ori inca mai lucreaza la depozit+inca mai scrie la catea cu instructiuni ptr inlocuitorul lui ca  sa fie sigur ca seful o sa ii semneze ?

Edited by rex, 05 August 2021 - 12:28.


#105
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Am auzit o porcarie - faptul ca firma angajatoare "NU accepta demisia cu stiu eu ce articol"

Ce e aia NU accepta ?!
Demisia e notificarea angajatorului. NU trebuie sa ti-o accepte el.

Cu specificatia ca in contractul de munca nu e specificat sporul de noapte. Atentie s-a lucrat noaptea !
Nici vorba sa scrie de acel minim 25%

Demisia s-a dat specificand acest lucru

HR-ul: Nu se accepta. Au fost atat de tampiti sa dea in scris chestia asta - pe mail !

In cazul asta - ce rost ma are sa stai in preaviz ?

PS: NU e ptr mine asta.

Deci in principiu poate sa-i bage in ma-sa ?!

Edited by M4V3RiCk_, 05 November 2021 - 21:16.


#106
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
faptul ca aia nu cunosc legea nu-l scuteste pe amicul tau de respectarea ei.


in speranta ca nua inceput demisia cu "Subsemnatul ....solicit ... ", cel mai bine ar fi sa stea in preaviz conform legii si apoi poate pleca linistit.

#107
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostM4V3RiCk_, on 05 noiembrie 2021 - 21:12, said:

Am auzit o porcarie - faptul ca firma angajatoare "NU accepta demisia cu stiu eu ce articol"

Ce e aia NU accepta ?!

Păi se poate. Dacă omul a cerut închiderea contractului de muncă mai devreme de cele 20 de zile lucrătoare de preaviz, firma poate să nu fie de acord cu asta.
Nu cu demisia, că pe aia nu o poate refuza.
Că atare, respectivul trebuie să respecte cele 20 de zile de preaviz, pentru o încetare în relații de bun simț.

#108
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Salutari,

Revin cu feedback cum am procedat :

In cazul in care vrei sa pleci dintr-o companie, in cazul in care esti un om valoros pentru ea nu te va lasa sa pleci rapid. Indiferent cate ai facut pentru acea firma. Initial vei primi o contraoferta, iar daca nu o accepti vei avea in general parte de o viata mai grea pana la plecare:

Ce am facut:

1. Am refuzat contraoferta si am dat de inteles ca am valori si principii mai importante ca banii.
2. Am muncit mai mult si am incercat sa las totul in ordine.
3. Am apleat la un avocat si am avut un contract de reprezentare si am dat clar de inteles ca daca se joaca cu mine ma joc si eu cu ei.
4. Am primit promisiunea ca o sa fie totul ok sa plec mai repede in cazul in care las toata documentatia postului in scris. Am lasat doar niste principii (doar 30 pagini :)) ) despre cum ar trebui sa functioneze departamentul in continuare.
5. Am discutat cu noul angajator si am mentionat ca trebuie sa imi respect promisiunea si preavizul.


In cele din urma am plecat la final de preaviz, dar cu concediu platit 3 saptamani inainte + si o prima de realizari deosebite si ceva cadouri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate