Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Santaj din partea firmei in timpul preavizului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#1
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Salutari Posted Image

Ma aflu intr-o situatie foarte neplacuta pentru sanatatea mea mintala si anume..... joi in 24.05 mi-am dat demisia dupa ce mi-am gasit un alt loc de munca....la viitorul loc de munca stiau ca voi avea un preaviz de 45 zile insa m-au rugat daca pot rezolva mai repede. Am discutat la firma, am scris demisia conform contract 45 zile lucratoare si ultima zi in 25 August cu mentiunea ca a doua zi va semna si administratorul firmei ca este de acord cu ultima zi 30 Iulie, dupa ce mi-au zis ca am cuvantul lor ca ultima zi e 30 iulie, eu am anuntat celalta firma ca ultima zi e 30 Iulie.

Acum angajatorul actual, o firma ROMANEASCA cu aproximativ 100 de angajati mi-a specificat clar in fata cu aceste cuvinte : ,,Ma doare in cot de ce cuvant ti-am dat, daca vrei sa pleci mai repede trebuie sa indeplinesti urmatoarele conditii ( si nu iti semnez pana ce nu le faci ca sa ma asigur ca le rezolvi )

- Nu iti iei nicio zi de concediu
-Nu iti iei nicio zi libera
- Te prezinti la depozitul firmei pentru a face receptii de produse ( eu sunt incadrat pe functia de Manager client  si ma pune sa fac receptii munca fizica la un alt sediu al firmei aflat la 30 km distanta de punctul unde eu am contractul semnat si unde trebuie sa ma prezint )
- Iti vei preda ostul cuvant cu cuvant ca si o carte unde ai si cuprins cu tot ce faci pe postul respectiv, astfel incat indiferent cui ofer acel document sa poata face postul tau
- Daca indeplinesti aceste sarcini poate te las mai repede in 30 iulie.


Sincer ma simt hartuit si santajat si as vrea cat mai repede sa scap de acolo...eu mai am 19 zile de concediu de efectuat pana la data incetarii contractului in 25 August.

Ar trebui sa anunt urmatorul anjajator ca actualul nu se va tine de cuvant cu data de 30 iulie ?

Care ar trebui sa fie atitudinea mea fata de angajatorul actual? Sunt asa de scarbit ca nu ma mai intereseaza niciun ban doar sa plec....cat de repede Posted Image Posted Image Posted Image

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Nu inteleg cum dracu' 24.05 + 45 zile = 25.08; chiar și 30.07 e mai tarziu de 45 zile. De ce ai fost de acord cu termenul de 30.07? Ai scris gresit 24.05?

Edited by __Dan__, 29 June 2021 - 19:20.


#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
45 de zile lucratoare,
2 luni si o saptamana

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
asa si? daca de maine nu te mai duci ce se intampla?
trebuie vazut pe functie esti si cate zile de preaviz ai legal.
in rest te duci si nu te pot obliga sa faci 1001 chestii, doar prezenta.

p.s. ce pisci sa semneze? un cec de 1M$?
demisia o depui la secretara cu numar de ordine si pa.

#5
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Vrei sa fii sanatos si in putere in continuare?
Baga-i in muma-sa pe toti si pleaca sa uiti de toti scarbosii cu care te confrunti acum. Pleaca!
Cu orice risc!
Viata si sanatatea ta sunt infinit mai importante in comparatie cu jogidiile despre care spui.
Succes!

Cat timp este stapan pe munca ta si o faci bine, pa si-un praz verde.
Nu am auzit sa fie penurie de locuri de munca.
De angajati, in schimb, da.

Edited by addumi, 29 June 2021 - 19:25.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
Inteleg ca ai discuatat cu noul angajator despre perioada de preaviz, iar ei te-au rugat sa incerci sa rezolvi mai repede, se ridica o intreabare.
Sunt ei de acord sa incepi munca la fnial de August ?

#7
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 MarianG, on 29 iunie 2021 - 19:20, said:

45 de zile lucratoare,
2 luni si o saptamana

Eu stiam ca la demisie se calculeaza zile calendaristice nu zile lucratoare.

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
P.S. Lasa discutia, vezi in contractul actual ce scrie. Ca la nivel de discutie te-ai ars o data.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 Bucifon, on 29 iunie 2021 - 19:24, said:



Eu stiam ca la demisie se calculeaza zile calendaristice nu zile lucratoare.
numarul de zile de preaviz e variaza dupa functia ocupata.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 Bucifon, on 29 iunie 2021 - 19:24, said:


Eu stiam ca la demisie se calculeaza zile calendaristice nu zile lucratoare.

Si eu, dar omul a mentionat acest aspect.  Ramane de clarificat citind contractul actual.

#11
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 arg, on 29 iunie 2021 - 19:25, said:

numarul de zile de preaviz e variaza dupa functia ocupata.

Da, dar 45 de zile sunt zile calendaristice (1 luna jumate) nu lucratoare (adica 9 saptamani).

Edited by Bucifon, 29 June 2021 - 19:27.


#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005

 Bucifon, on 29 iunie 2021 - 19:24, said:

Eu stiam ca la demisie se calculeaza zile calendaristice nu zile lucratoare.
Doar perioada de probă e măsurată în zile calendaristice.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.codulmun...tiunea_8_1.html


45 zile lucratoare pt functie de conducere...

Edited by arg, 29 June 2021 - 19:32.


#14
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017

 Bucifon, on 29 iunie 2021 - 19:26, said:

Da, dar 45 de zile sunt zile calendaristice (1 luna jumate) nu lucratoare (adica 9 saptamani).
sunt lucratoare, asa scrie si la noi. 45 pentru functii de conducere si 20 pentru ceilalti.

@initiator depinde cati ani ai. a venit si la mine un tip de 52 ca vrea sa plece, care a plecat cu acordul partilor, deci se poate. si a intrebat ce se intampla daca doar pleaca asa si era faza ca ii treceau aia nu stiu ce pe cartea de munca, nu mare chestie, dar lui oricum nu-i pasa ca ala o sa cam fie ultimul job pana la pensie.

mai zic si asa de pe net:

(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părți în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile și nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariații cu funcții de execuție, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariații care ocupă funcții de conducere.
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.

Edited by bobitad, 29 June 2021 - 19:37.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
care carte de munca?
ca in programul de salarii nu poti vedea cum a plecat de la fostul loc de munca.

+ ca poate avea 10joburi de 8ore/zi, ziua lui de munca poate avea 80ore platite (de catre firme diferite).

Edited by arg, 29 June 2021 - 19:35.


#16
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Sunt ZILE Lucrătoare. Cei care mai ziceți de zile calendaristice, s-a modificat prevederea în Codul Muncii de ani de zile.

Art. 81. [definitia legala, procedura si efectele demisiei]
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
(2) Angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Ia gândește si la un CM. ;)

#18
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Dacă își ia Concediu Medical, PREAVIZUL SE SUSPENDĂ, adică va pleca și mai târziu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate