Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Samsung S20 vs Apple Iphone 12(Pro)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Poate ma puteti ajuta cu un lucru : pot folosi work profile pt ios nu ? sau o alternativa a lui sub emblema apple.. asta e crucial.
daca imi puteti oferi un link de unde pot citi mai..multe as fi recunoscator.

#38
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 21.03.2005
Si pentru altii care nu au detinut macar ambele device-uri, cu iOS si cu Android, cum ar putea, logic, sa emita o parere pertinenta, daca nu au folosit?

Eu am condus Tesla Model X, din prima serie, am condus Cadillac Escalade ala mare, am condus Ford xpedition (alt tank), am condus Nissan nu stiu care, tot un truck, am condus si Jeep, si Tiguan, si Touareg, si GLS 650 (V8 AMG), si altele... Si nu de la coltul blocului pana la scara, ci suficient de mult timp incat sa pot sa spun da, imi place, sau nu, nu-mi place ceva la el.

Am condus si masini mici o gramada, iarasi, pot sa am niste pareri pertinente.

Dar nu am condus Honda CRV, de exemplu, nici Toyota Rav4. Despre care nu pot spune nimic... poate doar despre aspectul exterior.

Asa ca hai sa nu mai comparam ceva, sau sa denigram, doar pentru ca nu ne permitem unul... indiferent ca-i android sau apple.

View PostPieptoasa, on 17 septembrie 2021 - 20:58, said:

Poate ma puteti ajuta cu un lucru : pot folosi work profile pt ios nu ? sau o alternativa a lui sub emblema apple.. asta e crucial.
daca imi puteti oferi un link de unde pot citi mai..multe as fi recunoscator.

https://www.miradore...on-ios-devices/

#39
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostMELODY, on 17 septembrie 2021 - 20:57, said:

Esti haios, sincer. N-ai avut in viata ta iPhone, dar esti ca vulpea pe topicul de versus.

Ce n-am avut? vad ca tot repeti chestia asta ca si cum ar fi un fapt absolut. Sa fii sanatos sa crezi ce vrei ca nu este o dovada pentru nimic.

Quote

Hai sa ne auzim cand o sa ai si o sa dai banii pe un iphone, de preferinta nou, dar merge si SH.
Pana atunci nu stiu de ce ai vrea sa scrii ce nasol este iPhone... ipocrizie poate? Invidie?

Sa auzi ce mai exact? nici nu ai nici o logica, te legi doar de mine pentru ca nu ai nici un argument impotriva a ce am scris.
Prietenes, tu esti cel care a scris nasoale despre Android fara sa detii un astfel de telefon, deci inainte sa imi tii lectii de morala uita-te la tine ca esti mai rau.
Si ce am scris nasol despre iphone?

Quote

De fapt uite, ca esti ca broasca raioasa... urata si nu mai scapa omul de tine.
Iphone este cel mai naspa telefon ever, scump, greu, neperformant, ios este cel mai jalnic sistem de operare.
Iar Android este aur curat, o comoara, pestera lui AliBaba si cei 40 de hoti. Si orice telefon cu android este mai bun decat orice iphone.
Gata. Android rules. E adevarul. E miezul. Este Mesia al telefoanelor.

Ironii ieftine care nu dovedesc altceva in afara de lipsa de argumente.
Vrei sa ai ultimul cuvant desi ai pierdut argumentul.

View PostMELODY, on 17 septembrie 2021 - 21:06, said:

Si pentru altii care nu au detinut macar ambele device-uri, cu iOS si cu Android, cum ar putea, logic, sa emita o parere pertinenta, daca nu au folosit?
Cica parari pertinente. Despre iOS ai scris o poezie de dragoste si despre Android niste generalizari care nu sunt adevarate. Esti amuzant.

#40
Goly05

Goly05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.05.2021
Atâta agitație pt o mizerie de telefon. Decât sa arunc o grămadă de bani pe un iphone mai bine îmi iau familia și mergem în vacanta câteva zile undeva. Eu personal nu as da mai mult de 1000 lei pt ca efectiv nu vad rostul. Doar nu îmi face cartofi prăjiți acel telefon. Majoritatea celor care își cumpere iphone îl cumpăra strict pt a se da mari și cunosc multe astfel de persoane care se cred importante doar ca au iphone. Dar cel mai tare ma amuza cei care au iphone și folosec sim prepay 5 euro lunar  :))) dacă îți permiți telefon premium îți faci și un abonament premium 40,50 euro pe luna și atunci ești adevărat bombardier,  smecher

#41
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
De ce ti-ai face abo de 40 de euro cand la 20 ai totul nelimitat inclusiv 5G ?!?
Nici eu nu platesc telefonul si il iau gratis valorand in medie 600 euro.
Da, nu se justifica pretul unui astfel de terminal insa sunt si oameni care nu se uita la bani , marea lor parte fiindca sunt bani negri , o parte isi fac fel si fel de credite sa se dea cu el iar altii si le permit pe bune, dar astia sunt putini.
Deci da poti spune ca iphone este pentru cei cu bani mai multi.
Funny e ca aia cu bani multi multi, au niste parnai de telefoane fiindca de la un anumit nivel in sus ai alta perceptie asupra lucrurilor marunte....

#42
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 21.03.2005
Detin o gioarsa de android cumparat acum 2 ani din state, l-am folosit pe post de hotspot cu un prepaid de 50$, cu 10GB inclusi, ca dadeam la un grup mai mare, mai ales cand eram in masina... Si in State cam mergi, cand faci o excursie. Acum sta pe un raft, protejat de praf. Dupa parerea mea nu mai valoreaza nimic... e un LG K...
Nu pretul lui reflecta valoarea, ci faptul ca sistemul de operare este acelasi si mi se pare prost gandit.

Noroc de rubrica asta "versus" ca mai vad ca sunt altii care erau ca mine in 2013... asa ziceam si eu, iPhone e naspa, scump, marketing BS si tot asa. Pana cand am butonat unul, vreo ora si ceva, si am vazut diferenta.
Asa ca da, asa e cu strugurii, iPhone e naspa, scump, bani negri, DNA, fite,
Cred ca e o minciuna ca il cumpara atatia oameni pe planeta, cred ca de fapt ei vand maxim 500-1000 bucati pe an. Gata, sa doarma gusterii linistiti ca toate androidele sunt the big shit.

#43
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 21.03.2005
Si tot la capitolul fake, cred ca eram la camera ascunsa cand mergeam dimineata la Apple store in state, am fost chiar anul trecut in ajunul Craciunului, la ora 9:45 era o coada de vreo 50'de oameni, pe mesele din spate erau pregatite cateva sute de pungi cu comenzile facute pe site, cu ridicare din magazim, (pentru ca nu se mai mergea decat pana la o masa cu pexiglas), deci cred ca toate pungile erau goale si oamenii aia la coada erau actori platiti.

Doar nu avea cum sa vanda Apple atatea chestii... fake news, clar.

#44
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostMELODY, on 22 septembrie 2021 - 06:06, said:

Nu pretul lui reflecta valoarea, ci faptul ca sistemul de operare este acelasi si mi se pare prost gandit.

LoL deci parerea ta despre Android sta pe umerii unei petarde cu cel mai slab hardware posibil si o versiune de OS cu 4 generatii mai veche? Da, cum nu ar putea sa fie pertinenta, chiar foarte avizata.


Quote

Noroc de rubrica asta "versus" ca mai vad ca sunt altii care erau ca mine in 2013... asa ziceam si eu, iPhone e naspa, scump, marketing BS si tot asa. Pana cand am butonat unul, vreo ora si ceva, si am vazut diferenta.
Asa ca da, asa e cu strugurii, iPhone e naspa, scump, bani negri, DNA, fite,
Cred ca e o minciuna ca il cumpara atatia oameni pe planeta, cred ca de fapt ei vand maxim 500-1000 bucati pe an. Gata, sa doarma gusterii linistiti ca toate androidele sunt the big shit.

Nu inteleg de ce tot incerci sa sugerezi ca nu ar putea sau ca este imposibil sa nu-i placa cuiva iOS si iphonurile sau nu ar putea sa aiba o parere proasta despre ele. Modul in care tot incerci sa te dai ca exemplu este irelevant.

Edited by OriOn20, 22 September 2021 - 12:31.


#45
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 21.03.2005
Tu nu ai ce cauta in discutia versus, neavand niciodata un iphone.

Sistemul de operare Android e acelasi, indiferent de gioarsa hardware folosita.

Eu am recunoscut ca eram pafarnist, ca nu stiam mai nimic despre iphone in 2012, parca atunci am luat, nu 2013. Irelevant insa cand, ci faptul ca eram atunci la fel ca TOTI cei care nu au detinut si nu detin azi un Iphone, dar sunt experti in cat de naspa e Iphone si ce rege intre SO-uri este android.

Am si zis, ai(aveti) dreptate. iPhone e naspa, cu siguranta NU ESTE PENTRU VOI.

Detin o masinuta de 30.000eur (sic!), chiar doua, de fapt, asta insa nu ma face expert in orice masina mai ieftina sau mai scumpa.
Dar pe langa ce am, pot face comparatie cu ce am avut sau am condus mai mult timp, cum ar fi, de exemplu, Tesla Model X de 90.000eur. Masina care mi-a placut pe de o parte, pe de alta, nu. Si am multe minusuri pe care le pot descrie in mod argumentat.

Asa ca oricat at vrea unii sa se dea cunoscatori in alte masini pe care nu le-au avut, sunt, de fapt, pafarnisti. In afara subiectului, la modul real.

Ca iti faci treaba cu orice hardughie inclusiv de 300-400ron, de la Digi, de exemplu, asa e. Dar eu cand folosesc orice android, imi dau seama de ce nu imi place, meniul alambicat, ne-inteligent.

Ai condus vreodata intr-o tara ca Elvetia, Finlands, Spania sau State? Sa vezi ce inseamna infrastructura inteligenta? Ce inseamna trafic management inteligent?

Prin analogie, asa e si cu sistemele de operare de la telefoane. Consider ca cel de la Apple este inteligent, gandit. Ca are sau nu are nush ce optiuni... aici e vorba de utilitatea lor pentru fiecare utilizator in parte. Insa per ansamblu, eu fac comparatia dpdv cat de smart e unul sau altul. Si de asta zic, pana cand nu va exista un Android inteligent, smart, gandit efectiv cu cap, nu renunt la Apple.

Cum nu pot sa vorbesc despre sistemul de operare de la Huawei... ne vazand-ul in realitate, ci doar pe net.

Edited by MELODY, 22 September 2021 - 13:14.


#46
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostMELODY, on 22 septembrie 2021 - 13:23, said:

Tu nu ai ce cauta in discutia versus, neavand niciodata un iphone.
Vai, ce m-ai prins. Extraordinar detectiv, un fel de Sherlock Holmes.

Quote

Sistemul de operare Android e acelasi, indiferent de gioarsa hardware folosita.

Nu este acelasi, experienta de utilizare difera destul de mult in functie de hardware.
Plus majoritatea producatorilor nu folosesc Android stoc sau verisunea AOSP(nici macar Google) deci clar nu este "acelasi" pe orice telefon Android.

Quote

ci faptul ca eram atunci la fel ca TOTI cei care nu au detinut si nu detin azi un Iphone, dar sunt experti in cat de naspa e Iphone si ce rege intre SO-uri este android.

Asta este doar o frustare a ta care vine de la faptul ca esti asa mare fan apple incat vezi realitatea in mod distorsionat. Nici nu am facut pledoarii ca iOS ar fi naspa asa cum ai facut tu despre Android si tot te comporti ca si cum toata lumea persecuta iphonurile. Ireal.

Quote

Detin o masinuta de 30.000eur...

Iar incepi cu povesti irelevante. Clar ai o problema.

Quote

Insa per ansamblu, eu fac comparatia dpdv cat de smart e unul sau altul.

Android ca sistem de operare este foarte smart si clar peste iOS la nivel de AI. Sunt niste lucruri elementare pe care oricine care intelege cum functioneaza un sistem de operare poate sa le observe.
De exemplu in iOS 15 Apple a copiat practic aplicatia Google Lense doar da pe Android Google Lense functioneaza mult mai bine recunoaste obiecte mai repede si mai bine, recunoaste scrisul de mana mult mai bine, functia de traducere functioeaza mai bine(cu peste 100 limbi disbonibile la traducere vs 12), poate sa recunoasca orice animal nu doar pisici si caini, poatea sa recunoasca mancare sau preparate, poate sa rezolve probleme de matematica sau sa faca calcule etc.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ATvGT219L3M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by OriOn20, 22 September 2021 - 14:08.


#47
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 21.03.2005

View PostOriOn20, on 22 septembrie 2021 - 14:00, said:

Android ca sistem de operare este foarte smart si clar peste iOS la nivel de AI.

Nu te roade saracia cand te uiti la altii care chiar detin un iphone?

Oricum ai dreptate, androidul e cel mai destept sistem de operare.

E inteligent, aproape cat unii utilizatori de telefoane ieftine cu android de orice fel.

E ca un windows cu screensaver modificat si cu un ecran cu nu stiu ce tiles... astea sunt "marile" custom Android.

Din atata saracie, era normal sa zica multi "ca iOS e nasol". Ca nu au. Saracii...

#48
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Ati putea oare sa va masurati potenta in alta parte ?

#49
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostMELODY, on 24 septembrie 2021 - 23:07, said:

Nu te roade saracia cand te uiti la altii care chiar detin un iphone?

Oricum ai dreptate, androidul e cel mai destept sistem de operare.

E inteligent, aproape cat unii utilizatori de telefoane ieftine cu android de orice fel.

E ca un windows cu screensaver modificat si cu un ecran cu nu stiu ce tiles... astea sunt "marile" custom Android.

Din atata saracie, era normal sa zica multi "ca iOS e nasol". Ca nu au. Saracii...

Da, ma roade de nu mai pot(chiar am nopti nedormite din cauza asta) dar totusi nu la fel de tare cum te roade pe tine frustrarea.

#50
Goly05

Goly05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.05.2021
Sunt oameni care au salarii imense și totuși folosesc un telefon cu butoane. Nu trebuie sa placa la toată lumea iphone. Dacă folosești android nu înseamnă că gata ești amărât.

#51
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,669
  • Înscris: 21.03.2005

View PostGoly05, on 25 septembrie 2021 - 12:04, said:

Sunt oameni care au salarii imense și totuși folosesc un telefon cu butoane. Nu trebuie sa placa la toată lumea iphone. Dacă folosești android nu înseamnă că gata ești amărât.
100% de acord cu tine.

Ideea e ca unii, mai saracuti si care chiar NU-SI PERMIT UN IPHONE NOU, doar zic ca e naspa, ca iOS e nasol, cand ei in realitate doar saliveaza sa aiba unul. Si propovaduiesc cumpararea de telefoane ieftine cu android ca fiind the flower power, nene, nu cumva sa recunoasca vreodata ca-s niste ipocriti.

Nici faptul ca nu-si permit un Samsung nou, varf de gama, nu-i linisteste. Mereu au un cate un coi impotriva celor care folosesc telefoane top de la indiferent ce producator,

Niste ipocriti care, ghici ce, tot asa vor ramane. Orice le/ar zice lumea.

Iata ca tocmai am avut un S21 ultra 5G, pentru aproximativ 1,5 ore. M-am  jucat pe el, aceleasi jocuri pe care le joc pe iOS. A mers, evident, absolut identic. Mi-a dat cu minus doar cand am intrat in meniul setari. Acolo se rupe filmul pentru mine, consider lipsit de inteligenta felul in care este structurat, organizat. Si nu, nu-mi place feeling-ul si butonul ala de volum pe care nu-l nimeream, inchideam telefonul cand cautam volumul "mai jos".
Not for me.

#52
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Eu pe un samsungul unei vecine m-am chinuit 10 minute sa fac contract cu electrica și sa atașez documentele și sa trimit mail și să-mi trimit mie mail după aceea sa tipăresc contractul .
  Nu are un meniu deloc intuitiv sau poate pur și simplu am îmbătrînit și nu n-ai îmi plac meniurile acestea mai copilăroase cu multe setări și chichițe .
  Pt mine personal iPhone este precum un mall iar android precum tarabele dintr-un bazar .

     Sunt doua conceptii diferite între iOS și android .
    Android este pt a butona cat mai mult sa spunem pt gameri iar iOS este pt cei care își doresc o experiența simpla .

    Eu așa percep lucrurile sau vârsta începe sa isi spună cuvântul .

   Calitatea componentelor este diferită între Apple și Samsung , la Apple sunt mai calitative fata de Apple .

  iPhone 12 e primul smartphone  care are reclama ca rezista la căzături , cei drept era pe o zona nisipoase și nu pe beton dar pana acum nu am văzut la alții acest gen de reclame

Edited by Bvdan2016, 25 September 2021 - 17:34.


#53
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Si zici ca faci mai repede pe ios printare ,  poza/scan la documente, si trimitere email .
Pai na , parerea mea este ca ESTE NORMAL sa faci treaba care ai facut-o de zeci de ori mai repede decat treaba care NU AI FACUT-O NICIODATA.
Dau totusi de gandit cele 10 minute necesare folosirii unei aplicatii de email si a uneia de camera, dar na...o fi navete spatiale androidele astea...caci cu carute s-ar presupune ca stie toata lumea sa mearga, nu ?

Edited by Mosu007, 25 September 2021 - 18:20.


#54
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Obișnuința își are rolul iei dar meniul la acel samsung m-a depașit.
Sun obișnuit cu meniul la s7 care îl mai folosesc pt cellmapper și la S10 care îl are frate-meu și îl mai butonez uneori .
  Sa nu uit la iPhone se face update la toate telefoanele sa samsung contează csc pt ce țara este și de aici distracția.
  Pt pensionari sau oameni care nu au nevoie sa învețe toate brizbrizulrile din android iOS e excelent pt alții e plictisitor ca nu au ce butona la iOS.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate