Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Samsung S20 vs Apple Iphone 12(Pro)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

 MELODY, on 06 septembrie 2021 - 10:32, said:

In realitate, nu stiu daca are cineva vreun dubiu ca iphone mai este numit si telefon de snobi, desi evident ca nu poti pune eticheta asta tuturor utilizatorilor de iphone. Si da, MENTIN, cand tii in mana un iphone din aceeasi generatie cu orice android, "simti" diferenta constructiva. My 2 centi :D

Ok, știu că aici e vorba de tablete, dar acum o săptămână am pus mâna pe un Huawei Matepad și un iPad, ambele din 2020. Huawei-ul mi se părea mult mai bine construit.

Apple este numită companie de snobi deoarece în opinia mea produsele lor nu sunt așa de bune cum cred tech reviewerii care îi ridică în slăvi.

#20
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 21.03.2005
De curiozitate, m-am uitat pe gsmarena, la designul retro al iPhone 12 si la Samsung S21 Ultra 5G.
Pozele spun totul pentru mine, simetria de la Samsung, liniile fine, integrate, versus lipsa oricarei simetrii la iPhone, inclusiv jos la mufa, unde mediana trece defazat fata de gaurile de la difuzor... sau invers. Poate am inversat...

Desi mi s-a parut un drawback sa vad design-ul de 4/4s/5/5s/SE - recunosc ca atunci cand l-am vazut in showroom la emag prima data, deja eram convins ca mai devreme sau mai tarziu mi-l voi lua.

#21
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 MELODY, on 06 septembrie 2021 - 10:32, said:

Noroc ca e rubrica de versus la telefoane, da?
Nu la persoana. Ai cateva referinte mai sus directionate catre mine.
Nu e bai, dar stii da nu e ok sa ne "atacam" pe versus.

Eu mentin tot ce am zis mai sus, iti dai seama ca nu stau sa scriu inca o poveste cu mai multe detalii, nu ar fi relevant.

Eu nu pot fi convins de nici un producator cu android in prezent, am butonat S21 si oneplus... ceva. Nu mai stiu modelul, oricum e diferenta.

Si tocmai acel feeling cu "wow" ii face pe unii sa tina de un producator sau altul.

Nu este vin mea ca ai decis sa prezinti o parerere ultra subiectiva. Daca te deranjeaza adevarul nu este problema mea.
Dar stii ce este amuzat, tot vorbesti de acel "feeling" cand tu ai recunoscut ca ai tinut telefonul in husa si cu folie deci si cineva cu un Android de aprox 1000 lei in practica se bucura de acelasi feeling.Si normal ca iti mentii parerea, nici nu ma asteptam la altceva, comentariul meu a fost mai mult pentru alte persoane care citesc acest topic, pentru a intelege realitatea.

Quote

Mai e un detaliu pe care probabil cei mai multi utilizatori de iphone il stiu. Garantia internationala. Cand chiar ai nevoie de garantie, pe bune, poti merge cu iphone la orice centru autorizat, in orice tara, eu pot da ca exemplu de acum multi ani, de la un iphone 5 sau 5s luat de la "baieti", nu mergea mufa de casca (trebuia miscata sa faca contact stereo), l-am dus in Uk, au zis "nu putem sa il facem acum", dar daca sunteti de acord, il schimbam. Ma dusesem asa, de curiozitate, iar ei au inlocuit gratis un telefon lovit, parca batusera cuie cei de la care l-am luat... il tineam sa testez ceva. Si mi-au dat unul impecabil, tipla. Nou sau refurbished, nu stiu, cert e ca era nou in mana.

Si chestia asta cu garantia de 1 an e importanta uneori, cand chiar te frige.

Chiar nu mi se pare relevant, nu tin minte sa fi avut probleme hardware(in special in timp ce sunt in alta tara) in mai putin de un an cu nici un telefon. In practica unde locuiesc eu ma duc cu iphone-ul la garantie ca si cu orice alt telefon, nu primesc nici un tratament special.


Quote

Acum ca unii au bani si isi permit sa isi ia un telefon nou cand a aparut, indiferent ca e iphone sau alt producator, ca altii au masini de peste 100k euro, este fix alegerea si optiunea lor.
Altii se mai imprumuta, iau in rate, iarasi alegerea lor.
Daca nu toata lumea sta pe ofertele operatorilor, pe milogeala si intins mana, nu inseamna ca sunt nici prosti, nici fraieri.
Ci ca au resurse si isi permit un iphone de 4-5000ron, daca vor.
Si cine a luat un iphone x impecabil cu 2000ron nu e fraier, e un om care a facut o alegere optima pentru el.

Cam mult text si scuze pentru a scoate in evidenta ceva ce nici nu am scris. L-am facut eu undeva fraier?

Quote

Asa cum eu nu (prea) judec Logan-istii sau Duster-istii, pentru ca stiu ce jalnice sunt masinile si ce rabat la calitate se face (de la un inginer care lucreaza in cercetare la Dacia-Renault), ci pot sa afirm ca nu imi plac masinile respective. Le gasesc multe minusuri masinilor.
Dar soferii respectivi fie nu isi permit ceva mai rasarit, fie cred ca e mai ieftin sa cumperi si sa intretii o masina de la Dacia (ceea ce nu e chiar corect), fie nu ii intereseaza prea mult siguranta unor marci mai scumpe ("mie nu mi se intampla"), fie au alte motive pe care ei le-au luat in calcul la achizitia respectiva.

Aceeasi analogie e si aici, unii inteleg anumite apecte ale unui telefon, fie dpdv constructiv, fie ca aspect, fie ii intereseaza "marca", etc.

Hai ca Daciile nu pot fi numite jalnice. Normal ca fac rabat de calitate sunt masini foarte ieftine dar ele puncteaza la cele mai importante capitole de departe la o masina: fiabilitate si costuri mici de intretinere.
Inteleg foarte bine aspectele telefoanelor la fel cum vad foarte clar ca modul in care sunt aranjate componetele pe interior este important doar cand iphone-urile sunt in avantaj. Pana la urma cele mai importante aspecte sunt fiabilitatea si functionalitatea. De exemplu LG intotdeauna a excelat la modul in care erau asamblate telefoanele totul fiind foarte bine proiectat si telefoanele lor putand sa se dezasambleze usor dar acest aspect nu am vazut sa intereseze foarte multe persoane la fel de mult cum ii intereseaza pe fanii apple cum arata iphone-urile la interior.

Quote

In realitate, nu stiu daca are cineva vreun dubiu ca iphone mai este numit si telefon de snobi, desi evident ca nu poti pune eticheta asta tuturor utilizatorilor de iphone. Si da, MENTIN, cand tii in mana un iphone din aceeasi generatie cu orice android, "simti" diferenta constructiva. My 2 centi Posted Image

Chiar orice android? Ai pus mana pe un Mi 11 Ultra cu spate de ceramica si cadrul de metal? Pe un Essential Phone cu spate din ceramica si cadru din titanium? sau un LG-Signature-Edition-v35 cu constructie din zirconium ceramic? ori un Mi Mix 2 cu spatele si marginile complet din ceramica?

Si daca tot suntem la capitolul "orice android" ce zici de bijuteriile(la propriu) de mai jos? Poti sa le echivalezi la ce genratie de iphone vrei, ideea este ca generalizari de tipul "orice android" nu isi au rostul.
https://selloff.ng/b...nd-their-prices

#22
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 21.03.2005
De curiozitate, m-am uitat pe gsmarena, la designul retro al iPhone 12 si la Samsung S21 Ultra 5G.
Pozele spun totul pentru mine, simetria de la Samsung, liniile fine, integrate, versus lipsa oricarei simetrii la iPhone, inclusiv jos la mufa, unde mediana trece defazat fata de gaurile de la difuzor... sau invers. Poate am inversat...

Desi mi s-a parut un drawback sa vad design-ul de 4/4s/5/5s/SE - recunosc ca atunci cand l-am vazut in showroom la emag prima data, deja eram convins ca mai devreme sau mai tarziu mi-l voi lua.

Pana si simetria culorilor e interesanta la unul sau ciudata la altul...

Attached Files



#23
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Aici personal imi place la maxim noul iphone fiindca seamana cu 5s-ul, spre deosebire de plasticaraia de la Samsung cu protectia aia de la camere aruncata la misto acolo. Singurul mai cat de cat e pe negru fiindca se confunda cu carcasa insa restul arata ca niste terminale nefinalizate.
Acum ca sunt ca sapunul ud nu mai discut...insa iphonul l-as tine fara husa garantat spre deosebire de Samsung.

#24
Troyaa

Troyaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.09.2021
Iphone, pentru fluiditatea iOS-ului!

#25
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 21.03.2005

 OriOn20, on 06 septembrie 2021 - 20:40, said:


Nu este vin mea ca ai decis sa prezinti o parerere ultra subiectiva.

.......

Si daca tot suntem la capitolul "orice android" ce zici de bijuteriile(la propriu) de mai jos? Poti sa le echivalezi la ce genratie de iphone vrei, ideea este ca generalizari de tipul "orice android" nu isi au rostul.

----pai nu sunt toate opiniile subiective?---

.....

Orice android inseamna de fapt ORICE android.
Atata timp cat sistemul de operare este android, ghici ce, orice android, ramane android.

Si fara fantezii cu nu stiu ce telefon cu ceramica sau alte balarii, no-name-uri sau nu-stiu-ce-telefon-cu-diamante... irelevant total.

Hai sa vorbim despre ceea ce poti si tu si eu sa cumparam, ok?

Deci intrebare, totusi, ca nu mi-e clar... ai detinut vreun iphone? Sincer...
daca NU - incheiem "versus", ok? 😁

Daca DA, ce nu ti-a placut la el?

Sincer, da?


#26
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 MELODY, on 13 septembrie 2021 - 22:26, said:

----pai nu sunt toate opiniile subiective?---

.....

Da sunt toate sunt subiective dar nu inseamna ca toate sunt neaparat duse la extrem. Exista si opinii echilibrate.

Quote

Orice android inseamna de fapt ORICE android.
Atata timp cat sistemul de operare este android, ghici ce, orice android, ramane android.

Bine eu am aratat doar cum generalizarea "orice android" nu funtioneaza in cazul tau.


Quote

Si fara fantezii cu nu stiu ce telefon cu ceramica sau alte balarii, no-name-uri sau nu-stiu-ce-telefon-cu-diamante... irelevant total.

Hai sa vorbim despre ceea ce poti si tu si eu sa cumparam, ok?


Asa, deci cum ramane cu "orice android, ramane android"? Te contrazici singur. Si nu am dat doar exemple de no name.



Quote

Deci intrebare, totusi, ca nu mi-e clar... ai detinut vreun iphone? Sincer...
daca NU - incheiem "versus", ok? ��
Daca DA, ce nu ti-a placut la el?
Sincer, da?

Sigur ca am detiunut.
Softul nu-mi placut(cum arata setarile, icoanele), faptul ca pentru unele setari trebuia se ies din aplicatie(ce idiotenie), animatiile foarte lente si in general limitarile specifice iOS. La hardware nu mi-a placut niciodata designul, in special cum arata din fata.

Edited by OriOn20, 14 September 2021 - 10:44.


#27
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 21.03.2005

 OriOn20, on 14 septembrie 2021 - 10:33, said:




Sigur ca am detiunut.
Softul nu-mi placut(cum arata setarile, icoanele), faptul ca pentru unele setari trebuia se ies din aplicatie(ce idiotenie), animatiile foarte lente si in general limitarile specifice iOS. La hardware nu mi-a placut niciodata designul, in special cum arata din fata.

L O L

N-ai avut niciodata iPhone-ul tau. Mai inventeaza. :D :D :D

#28
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 MELODY, on 14 septembrie 2021 - 23:34, said:

L O L

N-ai avut niciodata iPhone-ul tau. Mai inventeaza. Posted Image Posted Image Posted Image

Aha, deci ai capitulat, prezivibil.

#29
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 21.03.2005
Pentru unul care se crede detinatorul adevarului suprem in materie de telefoane, dar n-a avut un iPhone al lui pana acum, se aplica aia cu "daca taceai, filosof ramaneai".

Altfel ramai doar cu o insiruire de contre pe care le dai "ca vulpea la struguri".

Case closed.

#30
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Hai ca esti amuzant, cica "ca vulpea la struguri". LoL
Inteleg ca nu ai argumente la ce am scris si tot ce poti sa faci este sa incerci sa ma combati pe mine personal.
Poti sa ai ce convingeri vrei despre mine, nimic din ce am scris nu este gresit sau fals.

Edited by OriOn20, 15 September 2021 - 19:16.


#31
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Ca sa devina mai utila discutia.. detin si un ipad 8 - in ce consta practic sincronizarea sau ecosistemul? setarile si cloud-ul?
Acum ca s-a lansat si 13'le.. poate se ieftineste simtitor 12'le.

#32
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 21.03.2005
@orion, poti sa imi spui de ce nu-ti place mercedesul?
Da, pentru ca tu le stii pe toate.
Nu, pentru ca nu ai avut niciodata mercedes.
Te faci de ras cu fiecare postare, recomand sa te opresti din versus pentru ca in realitate nu stii ce compari.

#33
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 MELODY, on 15 septembrie 2021 - 19:53, said:

@orion, poti sa imi spui de ce nu-ti place mercedesul?
Da, pentru ca tu le stii pe toate.
Nu, pentru ca nu ai avut niciodata mercedes.
Te faci de ras cu fiecare postare, recomand sa te opresti din versus pentru ca in realitate nu stii ce compari.
Vad ca tot la mine ai ramas, chiar nu ai absolut nici un argument. Amuzant.
Asa cum te-ai facut tu de ras scriind ce nu iti place la Android(aratand o totala lipsa de cunostinte si intelegere in legatura cu sistemul de operare in sine si telefoanele care il ruleaza) nu am eu cum sa ma fac.

#34
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Aceste opțiuni sunt pe android ?
Sunt persoane care caută simplitatea și nu tot de felul de meniuri și submeniuiri și alte prostii pt ca nu au nevoi din simplul motiv ca au alt stil de viața care nu include butonatul pe telefon .

Attached Files



#35
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Nemaipomenit, au integrat un vpn inbos, oau, demential, alte inovatii mai are iosu ?
Uite eu vreau ringtonuri diferite per persoane, per aplicatii, a reusit in sfarsi cuc sa faca asta ?
Vreau cand intra o notificare sa dea ocol lumina la ecran si sa se aprinda AOD...cum aveam acum 4 ani pe Android, vreau sa folosesc platilr fara sa imi dau masca jos sau sa cumpar un device suplimentar, vreau sa imi pun widgeturi unde vreau eu pe ecran si cum vreau eu, nu cum vrea producatorul telefonului si lista poate continua....
Fiecare are nevoi diferite si apreciaza obiectele diferit.
Uite eu nu dau bani pe telefoane de exemplu, de de vreo 21 de ani de la ConnexCent incoace , iphone nu am luat si din prisma pretului dar nu numai avand in vedere ca mereu am luat flagship-uri sau terminale de minim 600 euro.
Ma tot ooiesc sa iau unul de cateva sute de lei sa vad ce-i poate capu la osu ala, astfel ca daca hotarasc sa trec la el sa stiu ce ma asteapta, insa tot aman.
Noua linie imi place maxim la design si sunt 90% acolo, mai ramane sa se alinieze planetele si cu apple nu numai cu samsung...impotriva caruoa chiar am un dinte, dar uite, karma...



#36
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,647
  • Înscris: 21.03.2005

 OriOn20, on 15 septembrie 2021 - 21:33, said:


Amuzant.

Esti haios, sincer. N-ai avut in viata ta iPhone, dar esti ca vulpea pe topicul de versus.
Hai sa ne auzim cand o sa ai si o sa dai banii pe un iphone, de preferinta nou, dar merge si SH.
Pana atunci nu stiu de ce ai vrea sa scrii ce nasol este iPhone... ipocrizie poate? Invidie?

De fapt uite, ca esti ca broasca raioasa... urata si nu mai scapa omul de tine.
Iphone este cel mai naspa telefon ever, scump, greu, neperformant, ios este cel mai jalnic sistem de operare.
Iar Android este aur curat, o comoara, pestera lui AliBaba si cei 40 de hoti. Si orice telefon cu android este mai bun decat orice iphone.
Gata. Android rules. E adevarul. E miezul. Este Mesia al telefoanelor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate