Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Situatie dubioasa

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Pus la dispozitia pagubitului. Il vinde in 2 zile si gata, isi recapata paguba.

#20
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postyo9hrb, on 17 iunie 2021 - 17:15, said:

Reparatia este de vreo 3600 lei, conform facturii.
Tiganul a declarat ca el n-are bani si n-o sa plateasca. Politia a spus ca trebuie sa-l dam in judecata, caruta- din pacate - n-are RCA.
Dar lasand pe nenea cu calul, de ce nu ai tu asigurare ? In locul celui cu calul putea fi orice altceva.

#21
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
are RCA, nu casco
tu stii cum functioneaza rca ul?

#22
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 31.12.2008
Asa am patit si eu la mine nici nu a venit politia
M-a trimis la accidente usoare
Noroc ca masina de firma si CASCO

#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postioppo, on 17 iunie 2021 - 18:29, said:

Eu sunt curios de ce politia nu a confiscat calul si caruta.
Ca precis tz1ganul nu are acte pe ele si nu poate demonstra ca sunt ale lui.
Cand politia romana e degeaba... patesti chestii din astea.
Nu mai stau de mult lucrurile asa :)

Posesia este suficienta pentru a dovedi proprietatea in lipsa altor dovezi care sa o contrazica.

Animalele au prostul obicei de a se inmulti pe cai naturale. Nu toate se cumpara de la magazin.

#24
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postyo9hrb, on 17 iunie 2021 - 17:41, said:

Nu e prima patanie de genul. S-au mai intamplat (nu la aceeasi masina, dar tot cu natiunea conlocuitoare, ca asa am eu bafta). Rupt oglinda, 300 lei, neplatit ca " sunt saraca, mai am si alti 3 copii acasa). Crapat parbriz (ati ghicit, tot acea natiune), 700 lei, neplatit ca " mai am 4 frati acasa, mama si tata sunt in puscarie). M-am saturat.
CASCO nu am, masina are deja vreo 13 ani, nu-i cine stie ce, dar... eu am platit-o. De noua.
Evita-i in general. Nu zic de ultimul caz. Nu mai sta pe langa ei, ca iti fac probleme.

View Postioppo, on 17 iunie 2021 - 19:09, said:

Pus la dispozitia pagubitului. Il vinde in 2 zile si gata, isi recapata paguba.
Tu in cat timp ai vinde un cal? Si ce-i dai sa manance pana atunci? Morcovi, varza, fasole pastai? Unde il tii, il lasi pe balcon, eventual il lasi si la televizor, sa nu se plictiseasca?

#25
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Move along,  sau treci peste, pe romaneste, inghtiti paguba si aia e.
Ceva similar am patit acum nishte ani pe linga Ploiesti, drum de pamint ingust, vad caruta venind trag cat mai pe dreapta, opresc, cand se apropie vad vizitiul in sleep mode; bag claxon dar too late, calul a mers cum ia venit lui, si mia barbierit ambele portiere cu roata. Politie, dosar degeaba…

#26
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 02.03.2003

View Postioppo, on 17 iunie 2021 - 18:29, said:

Eu sunt curios de ce politia nu a confiscat calul si caruta.
Ca precis tz1ganul nu are acte pe ele si nu poate demonstra ca sunt ale lui.
Cand politia romana e degeaba... patesti chestii din astea.

Probabil ţi-ai dori o Poliţie care să acuze, să dea verdicte, să aplice pedepse şi să se ocupe cu măsurile reparatorii.
Un astfel de sistem ar fi putut ghilotina proprietarul şi trimite la abator calul.

Poate că într-o astfel de lume nu ai dori să trăieşti.

#27
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View Postterratec, on 17 iunie 2021 - 22:26, said:

Un astfel de sistem ar fi putut ghilotina proprietarul şi trimite la abator calul.

Sau invers. :D

#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
La un moment dat, prin 2016, dintr-o așa zisă "eroare" se introdusese RCA și pentru căruțe. Între timp s-a abrogat respectiva prevedere. Dacă ar fi rămas în vigoare te-ai fi putut adresa FPVS (Fondul de Protecție a Victimelor Străzii) și ți-ai fi recuperat paguba. Păcat că s-a scos obligativitatea respectivă, mi s-ar fi părut normală atât timp cât căruțele circulă la noi pe drumurile publice.
Cred că vei rămâne cu pabuba, ghinionul dracului.

Edited by caiuscorneliu, 17 June 2021 - 23:20.


#29
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
de casco nu ai auzit, asa e??? Vreti toti sa fiti despagubiti dar fara a plati premium pentru aceasta cerere....

#30
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
Tu n-ai treabă? Orice păgubit trebuie să-și recupereze prejudiciul suferit de la cel vinovat. În orice domeniu, nu doar cel auto. Așa spune și bunul simț și legea. Că la el e un caz nefericit fiind vorba de un cioroi rupt în cur e doar ghinion. Da, orice om vrea să fie despăgubit când i se aduce un prejudiciu din vina altuia.

#31
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

Vreti toti sa fiti despagubiti dar fara a plati premium pentru aceasta cerere....

Nu mai umblaț la damigeană.

Este vorba de RCA pentru un vehicul (căruță), care se poate încheia, dar legislația este în vid, sau asigurare de răspundere civilă care acoperă daunele animalelor deținute. Ceva ce proprietarul calului ar avea într-o lume ideală, dar ei găsesc bani doar pentru țuică. Mai cunoaștem cazuri.

#32
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postunderb, on 17 iunie 2021 - 21:34, said:

Nu mai stau de mult lucrurile asa Posted Image

Posesia este suficienta pentru a dovedi proprietatea in lipsa altor dovezi care sa o contrazica.

Animalele au prostul obicei de a se inmulti pe cai naturale. Nu toate se cumpara de la magazin.

Da, dar trebuie inregistrate chiar daca sunt fatate in gospodarie. stii, vine un individ numit veterinar, ii baga o chestie galbena in ureche cu un cod pe el si iti face un act.
Ca altfel iti fura vaca si zice tig@anu ca e a lui.

Stii ca si cainii trebuie inregistrati. Au si cate un cip (nu cred ca de la bill gheits).

View Postflp014, on 17 iunie 2021 - 23:25, said:

de casco nu ai auzit, asa e??? Vreti toti sa fiti despagubiti dar fara a plati premium pentru aceasta cerere....

De masini peste 10 ani cum spune autorul nu ai auzit, asa e??? Vreti toti sa va dati cu parerea dar fara sa cuplati creierul.

#33
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 01.02.2009
Incearca la AVAC. Poate poti recupera ceva sau te indruma.

#34
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postterratec, on 17 iunie 2021 - 22:26, said:


Probabil ţi-ai dori o Poliţie care să acuze, să dea verdicte, să aplice pedepse şi să se ocupe cu măsurile reparatorii.
Un astfel de sistem ar fi putut ghilotina proprietarul şi trimite la abator calul.

Poate că într-o astfel de lume nu ai dori să trăieşti.

Nop, o politie care sa isi faca treaba: sa constate ca nu exista acte pe animal+atelaj. Deci se confisca/ se ia in custodie pana le revendica cineva cu acte. Daca nu le revendica, ghinion, calul a murit de foame iar caruta a putrezit.
Cazurile de genul, de la sate, se rezolva altfel decat pe forum.

#35
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 21.09.2020

View Postcaiuscorneliu, on 17 iunie 2021 - 23:17, said:

La un moment dat, prin 2016, dintr-o așa zisă "eroare" se introdusese RCA și pentru căruțe. Între timp s-a abrogat respectiva prevedere. Dacă ar fi rămas în vigoare te-ai fi putut adresa FPVS (Fondul de Protecție a Victimelor Străzii) și ți-ai fi recuperat paguba. Păcat că s-a scos obligativitatea respectivă, mi s-ar fi părut normală atât timp cât căruțele circulă la noi pe drumurile publice.
Cred că vei rămâne cu pabuba, ghinionul dracului.

F.P.V.S. despăgubește daunele materiale DOAR în situația în care există ȘI victime (deces sau răniri cu minim 60 de zile de îngrijiri). Și valoarea despăgubirilor pentru daunele materiale e cu franșiză, vreo 500 de euro, dacă rețin bine. Și nu sunt sigur că se aplică în situația de față, chiar dacă se lăsa cu răniri, pentru că din câte înțeleg eu, F.P.V.S.-ul te despăgubește atunci când cel care te-a lovit nu are asigurare, DAR AR FI TREBUIT S-O AIBĂ!!! Sau când cel care te-a lovit dispare.

#36
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postioppo, on 18 iunie 2021 - 07:38, said:



Da, dar trebuie inregistrate chiar daca sunt fatate in gospodarie. stii, vine un individ numit veterinar, ii baga o chestie galbena in ureche cu un cod pe el si iti face un act.
Ca altfel iti fura vaca si zice tig@anu ca e a lui.

Stii ca si cainii trebuie inregistrati. Au si cate un cip (nu cred ca de la bill gheits).


Dreptul de proprietate nu e conditionat de inregistrarea animalului sau a vreunui bun.

Tu zici ca ar trebui sa ti se confiste un bun pt ca in caz ca ti se fura nu vei putea dovedi ca e al tau? N-are niciun sens.

Dupa cum am spus, simpla posesie e suficienta pt a dovedi proprietatea.
Daca te deposedeaza tinganul de bun, ghinion. E al lui daca nu poti dovedi ca e al tau. Asta nu inseamna ca ti-l va confisca politia ca sa nu ti-l fure tinganul. Asteptarile tale suna a anii 50.


Ca sa nu mai sustii in mod usor condescendent niste fantezii bolsevice, asta e legea:

Art 919
(1) Până la proba contrară, acela care stăpânește bunul este prezumat posesor.

(2) Detenția precară, odată dovedită, este prezumată că se menține până la proba intervertirii sale.

(3) Până la proba contrară, posesorul este considerat proprietar, cu excepția imobilelor înscrise în cartea funciară.


https://lege5.ro/Gra...p=gqytsnzxha3da

View Postioppo, on 18 iunie 2021 - 07:42, said:



Nop, o politie care sa isi faca treaba: sa constate ca nu exista acte pe animal+atelaj. Deci se confisca/ se ia in custodie pana le revendica cineva cu acte. Daca nu le revendica, ghinion, calul a murit de foame iar caruta a putrezit.
Cazurile de genul, de la sate, se rezolva altfel decat pe forum.

Poate o militie care face treaba de militie.

Politia nu are cum sa confiste ceva fara drept. Iar daca o face, sigur nu o face pe drept, ca mai au si ei uscaturi. Asta nu inseamna ca trebuie sa-i incurajam in directia aia.

Circulatia unei carute neinregistrate este penalizata. Circulatia in locuri unde nu e voie este si ea penalizata.

Sper totusi ca era vorba doar de ignoranta si ca ai bagat la cap ce scrie in lege, nu de prostie si de rea vointa ca pe astea nu prea le poate schimba nimeni cu argumente. In cel mai fericit caz pot fi aratate cu degetul si trimise unde le e locul.
Probabil ca voi afla... ;)

PS. Mi-a scapat asta:
" se confisca/ se ia in custodie pana le revendica cineva cu acte. Daca nu le revendica, ghinion, calul a murit de foame"
Nu mai pare doar ignoranta. E si prostie si rea vointa. Ca altceva nu are ce sa fie.
Dar poate reusesti sa explici de ce ai dori sa fie lasat animalul sa moara de foame in caz ca ar fi totusi confiscat. De ce nu vandut? Ai placeri din astea?

Edited by underb, 18 June 2021 - 09:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate