Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Situatie dubioasa

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
La mentalitatea asta, nu pot decat sa-i urez sa se intalneasca cu un militian cu ganduri similare. Si sa spere ca are acte pentru tot, de la telefon la chiloti.

#38
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019
Ai mai putea incerca: link

#39
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008

View Post_bcristian_, on 18 iunie 2021 - 09:42, said:

La mentalitatea asta, nu pot decat sa-i urez sa se intalneasca cu un militian cu ganduri similare. Si sa spere ca are acte pentru tot, de la telefon la chiloti.

Voi vorbiti vorbe.
Aici e vorba de un atelaj/utilaj neinregistrat si fara acte care a pricinuit o paguba. Nu despre chiloti.
Analogia corecta e cu un automobil pe care nu ai acte/numere/nu e inregistrat si lovesti cu el un alt vehicul/pieton. Ce credeti voi ca se intampla cu acel automobil?

View Postunderb, on 18 iunie 2021 - 09:29, said:


Dar poate reusesti sa explici de ce ai dori sa fie lasat animalul sa moara de foame in caz ca ar fi totusi confiscat. De ce nu vandut? Ai placeri din astea?

Nu ai inteles ce am vrut sa spun. Aia era justificarea ca animalul nu se mai regaseste in custodia politiei ci a ajuns la pagubit.
La sat rezolvarea e mai simpla decat cred unii ca voi care stau cu articolele in mana.
Intr-0 tara ca asta unde institutiile statului o freaca 3 ani pe o speta ca asta, la sate se cauta rezolvari simple.

#40
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Am inteles exact ce ai scris.
Scrie si tu exact ce vrei sa spui ca sa se inteleaga ce vrei sa spui.

Cu legea te-ai lamurit? Aia cu posesia...

Daca o masina fara acte o ia la vale si loveste alta masina, se confisca?
Asta ai vrut sa scrii nu?

Ca nici caruta aia nu era condusa de nimeni.

Nu se intampla nimic cu masina aia. Ce sa se intample? E dat proprietarul in judecata si aia e...

Asta era una.


A doua, cine ti-a zis tie asta de jos?
"Aici e vorba de un atelaj/utilaj neinregistrat"
Poate mi-a scapat...

Dar e bine ca ne iei cu chestii din astea - "Voi vorbiti vorbe"

Edited by underb, 18 June 2021 - 10:39.


#41
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View Postcristian_puscasu, on 18 iunie 2021 - 07:43, said:



F.P.V.S. despăgubește daunele materiale DOAR în situația în care există ȘI victime (deces sau răniri cu minim 60 de zile de îngrijiri). Și valoarea despăgubirilor pentru daunele materiale e cu franșiză, vreo 500 de euro, dacă rețin bine. Și nu sunt sigur că se aplică în situația de față, chiar dacă se lăsa cu răniri, pentru că din câte înțeleg eu, F.P.V.S.-ul te despăgubește atunci când cel care te-a lovit nu are asigurare, DAR AR FI TREBUIT S-O AIBĂ!!! Sau când cel care te-a lovit dispare.

Nu ești bine informat. FPVS despăgubește și DOAR daune, în cazul în care vinovatul este identificat și nu are poliță RCA. Știu ce vorbesc, am avut dosar la ei când m-a izbit un rrom neasigurat. Nu există franșiză la FPVS, nici limită a despăgubirii.

https://www.baar.ro/...despagubirilor/

Edited by caiuscorneliu, 18 June 2021 - 10:42.


#42
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Vezi ca aveai link cu conditiile. Pe scurt, era bine sa te informezi tu inainte de a-i atrage altuia atentia. E mai corect asa.

Vad ca ai pus si tu linkul dar ori n-ai citit ori nu intelegi ce citesti.

"daca vehiculul sau tramvaiul ramane neidentificat (...) se acorda despagubiri si pentru daune materiale cu aplicarea unei fransize de 500 de euro"

"Art 6
35. vehicul - sistemul mecanic care se deplaseaza pe drum, cu sau fara mijloace de autopropulsare, utilizat in mod curent pentru transportul de persoane si/sau bunuri ori pentru efectuarea de servicii sau lucrari;"

http://fisaauto.ro/f...d-rutier-1.html

Edited by underb, 18 June 2021 - 10:45.


#43
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Eu am avut dosar la BAAR pe FPVS. Nu știi ce vorbești. Ți-am dat link direct. Nu mă crezi, sună. Bine, nu-l ajută pe inițiator, pentru că căruța nu trebuie asigurată RCA și deci nu se
poate adresa FPVS. Era doar o paranteză. Nu te băga dacă nu cunoști.

PS. Am avut daună de 6000 lei pe FPVS.

Edited by caiuscorneliu, 18 June 2021 - 11:00.


#44
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Aparent egoul prea mare ti-a intunecat vederea (si nu numai).

Faptul ca ai avut dauna cu autor cunoscut este irelevant pt ce ai sustinut tu.
Fiind pe aria pe care suntem, hai sa ramanem la ce scrie pe hartie, nu sa incercam sa ne facem din vorbe.

Postez din nou extrasul din linkul tau:

"daca vehiculul sau tramvaiul ramane neidentificat (...) se acorda despagubiri si pentru daune materiale cu aplicarea unei fransize de 500 de euro"

In caz ca nu esti vreun ipocrit ar fi corect sa iti urmezi propriul sfat - Nu te băga dacă nu cunoști.
Sau daca nu intelegi un text, as adauga. Dar probabil ca esti.
Ramane de vazut...

Poti considera inchisa paranteza ca oricum nu se aplica aici.

Edited by underb, 18 June 2021 - 11:08.


#45
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View Postunderb, on 18 iunie 2021 - 10:51, said:


Vad ca ai pus si tu linkul dar ori n-ai citit ori nu intelegi ce citesti.

"daca vehiculul sau tramvaiul ramane neidentificat (...) se acorda despagubiri si pentru daune materiale cu aplicarea unei fransize de 500 de euro"

Franșiza aia e doar dacă vehiculul vinovat rămâne neidentificat. Tu citești și nu înțelegi. Când vinovatul este identificat nu se aplică franșiza pe FPVS. Fondul se îndreaptă ulterior spre recuperarea pagubei de la vinovat, în instanță.

#46
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eu pe asta

"FPVS despăgubește și DOAR daune, în cazul în care vinovatul este identificat și nu are poliță RCA"

"Nu există franșiză la FPVS, nici limită a despăgubirii."

am comentat.

Edited by underb, 18 June 2021 - 11:12.


#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Sună și întreabă la ei. Apoi cere-ți scuze. Eu am apelat la FPVS, știu ce vorbesc, tu vorbești.. vorbe.

#48
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu e nevoie.
Conditiile sunt foarte clare. Doar ca nu si pentru tine.

Fransiza exista doar ca nu e in orice situatie. Intamplarea a facut ca in cazul tau sa nu existe. Nu e suficient pt a putea generaliza in felul asta: "Nu există franșiză la FPVS, nici limită a despăgubirii."

#49
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View Postunderb, on 18 iunie 2021 - 11:09, said:

Eu pe asta

"FPVS despăgubește și DOAR daune, în cazul în care vinovatul este identificat și nu are poliță RCA"

"Nu există franșiză la FPVS, nici limită a despăgubirii."

am comentat.

Eu m-am referit la cazurile cu vehicul vinovat identificat când nu se aplică franșiză. Ar fi fost și cazul lui, căruța fiind identificată. Problema este că nu poate fi despăgubit de FPVS pentru că acea căruța nu are obligativitatea încheierii de poliță RCA. Eu vorbeam strict pe speța lui.


#50
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postioppo, on 18 iunie 2021 - 07:38, said:

De masini peste 10 ani cum spune autorul nu ai auzit, asa e??? Vreti toti sa va dati cu parerea dar fara sa cuplati creierul.
Mașina mea are 13 ani și are CASCO. Nu de alta dar ale naibii piese se încăpățînează să aibă același preț indiferent de vechimea mașinii. Manopera la fel - nu o ieftinește nimeni fiindcă mașina e veche.

#51
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Eu aș adresa totuși o întrebare la FPVS. Dacă daunele au fost provocate de căruță și nu de cal pare că s-ar încadra la despăgubiri. Vehiculul nu e necunoscut ci identificat, nu posedă RCA. Deci n-ar avea nici acea franșiză pentru vehicul vinovat neidentificat.

Edited by caiuscorneliu, 18 June 2021 - 11:59.


#52
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Aia e singura sansa reala sa vada niste bani la un moment dat.

#53
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Sa recapitulam.
Faptul ca am platit 3600 lei nu e un capat de tara. Chiar nu fac foamea fara banii aia. In schimb doresc ca ... rromul... ca sa nu-i zic altfel, sa-si asume vina. Faptele. Sa plateasca sau sa faca puscarie. Ca prea s-au invatat cu vorba  - sunt sarac, n-ai ce sa-mi iei. Ba am, libertatea. Si, daca tot esti sarac, considera ca te-am ajutat. Din taxele si impozitele mele iti asigur locuinta si hrana, atat cat va zice instanta.
Cat despre satra care imi va veni la poarta sa ma ciomageasca... tot satul stie ca am pusca. Habar n-am de un de este zvonul asta, chiar n-am arme de foc prin casa. Dar nici eu n-am infirmat.
@caiuscorneliu, voi studia si treaba cu FPVS. Taietura din usa soferului a fost facuta de caruta, calul neavand  briceag.

Edited by yo9hrb, 18 June 2021 - 21:21.


#54
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Iti inteleg supararea dar la cum e sistemul penitenciar de la noi, nu cred ca ar face cuiva vreun bine daca ala ar face puscarie.
Acolo cu siguranta nu va deveni un om mai bun ci dimpotriva, lucru care nu te-ar avantaja nici pe tine nici pe restul societatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate