Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Bicicleta noua scapata pe foaia medie

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 22.05.2011

View Posttil, on 13 iunie 2021 - 14:12, said:

He he... am stricat prea multe ca sa nu fi si invatat cate ceva. Dar mai am multe de stricat in viata asta.

Jakota, stiu patternul din desenul tau, se vede la lanturi foarte uzate, ...

Eu asta am vazut din poza ta :

#56
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Mi-am dat seama si ti-am si raspuns:

View Posttil, on 13 iunie 2021 - 13:28, said:

Nu exclud, dar nici dovezi nu avem. Acolo doar pare ca nu calca bine, pentru ca se vad niste tesituri date din fabrica in dintii angrenajului. Nu e vorba ca lantul nu intra complet pe dinte.


#57
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 22.05.2011
Chiar daca par  piese noi, si n-ar trebui sa apara probleme de astea -  pare ca te-ai pacalit cu transmisie  pt.  biciclete de Carrefour  ( sorry  )

#58
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Acele tesituri sunt vizibile in cealalta poza din postare, in care lantul e pe foaia medie si se vad dintii foii mari.

#59
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Oricum ar fi, lantul nu trebuie sa calce asa. Nu sare deocamdata pe foia mare pt ca lantul este pe mai multi dinti datorita diametrului mai mare al foii.

#60
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsirgoofy, on 13 iunie 2021 - 13:50, said:

@ til: uneori mai au sens si magazinele fizice, cand iei online ai "service" online Posted Image
totusi nu inteleg unde faci 60km/ sens, si sa fii exact intre Buc - Pl - Urziceni si tot nu faci atat.
Nu stiu ce magazin din Bucuresti ar fi avut bicla asta, e drept ca nici nu prea am cautat. M-am spurcat la online de cand cu pandemia asta, eu care nu cumparam nimic inainte sa pun mana pe el si sa-i fac o proba. Bike XCS nu aduce Sprint iar de cativa ani nici Can(n)ondale. Ceilalti nu-mi sunt la indemana, dar nici nu stiu sa aduca Sprint, vreunul.
Stau in zona km 43 pe A3. Am 60km pana in centrul Bucurestiului, vreo 40 la Ploiesti si 35 la Urziceni.

Edited by til, 13 June 2021 - 22:02.


#61
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Daca te hotarasti sa mergi la service sau o sa ai nevoie pe viitor, poti merge in Ploiesti la baietii de la Carbon Bike.

#62
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Dintii "cariati" si inegali (alaturi de  asezarea pinioanelor a.i. dintilor sa fie distribuiti radial pe caseta) stiu ca erau un feature al "hyperglide"ului. Nu stiu daca si foile au caracteristica asta.
Cand a aparut "hyperglide" multi credeau ca pinioanele au defect de fabricatie din cauza felului in care aratau dintii.
Aia mai mici faciliteaza schimbarea mai lina si mai fluida.

#63
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Da da, si foile sunt pe tehnologie hyperglide.

#64
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postjakota, on 13 iunie 2021 - 14:30, said:



Eu asta am vazut din poza ta :
Ce se vede acolo nu cred ca e un gol intre lant si foaie ci doar o prelucrare mai adanca in foaie care sa faciliteze schimbarea mai usoara cum spuneam. Practic lantul se va aseza pe acea degajare in momentul in care incepe sa iasa de pe foaie in loc sa se aseze cu "linkul" pe dinte.
Ar trebui ca degajarile alea sa fie facute alternativ si pe o parte si pe cealalta a foii din mijloc iar pe foaia mica si pe cea mare doar pe partea dintre ele si foaiea din mijloc.

Probabil ca e necesar un reglaj mai precis.

Edited by underb, 14 June 2021 - 08:08.


#65
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Eu nu am asa,si am acelasi angrenaj. Lantul sta perfect pe foi.

#66
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
A, ok atunci.

Sa nu fie doar o umbra ce se vede la el.

Sau poate un lant nepotrivit ca parca zicea ca l-a schimbat.

#67
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 22.05.2011
Hyperglide,  buna  asta   Posted Image alea-s doar pe XTR, XT..  si  pe caseta  spate 12 viteze

Si eu m-am gandit initial la lanturi asimetrice & shit ,  cand colo e vorba de o transmisie nashpeta rau (Carrefour style)  probabil rebut...

Edited by jakota, 14 June 2021 - 10:07.


#68
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
nu, Hyperglide e si pe transmisii mai ieftine, Hyperglide Plus e pe Shimano 12v, anume casetele SLX/ XT/ XTR.

Ce are acolo e 3x9, e transmisie ok, nu wow dar nici de supermarket.

... caseta 7 viteze hyperglide

[ https://s13emagst.akamaized.net/products/16253/16252025/images/res_dadcf5b2adae8607171b4bc61d676ccf.jpg?width=450&height=450&hash=D63895C58099C12A2007A1C9B5603F61 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 14 June 2021 - 13:21.


#69
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 22.05.2011
Nai si o poza de producator cu o foaie care sa arate ca in pozele initiatorului?
Adica cu un dinte drept, doi tesiti 1/2 din inaltime, iar unul inalt, lantul sa calce sui etc…

#70
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
[ https://s.cdnmpro.com/241261759/p/m/7/shimano-alivio-3x9vit-fc-m4050-170mm~5797.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe foaia mijlocie se vad dintii de transfer lant/ tesiti la ora 11 si 17, daca ar fi un cadran.

In privinta lantului care sta deasupra dintilor/ nu intra complet pe foaie ma gandesc ca poate a indoit niste linkuri ale lantului, altfel nu-mi explic.
Oricum acele foto nu-s prea clare.

Edited by sirgoofy, 14 June 2021 - 13:47.


#71
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Exact, pozele nu sunt clare. Inca nu inteleg de unde concluzia ca lantul nu calca bine pe foaie.

Am urmarit aseara cele trei tutoriale pentru reglarea celor doua schimbatoare si pentru dimensionarea lantului, incerc sa-mi fac timp pentru ele. Trebuie sa-mi cumpar stand de servisat biciclete.

#72
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 22.05.2011
Daca nu stai la bloc :)  si ai spatiu, te ajuti de stalp / copac - improvizezi ceva- iti trebuie doar un brat, cleste , menghina sa tina bine bicicleta sus , si sa ai loc imprejur

Banii ii utilizezi cu folos luand chestii de calitate (componente)

Edited by jakota, 14 June 2021 - 14:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate