Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Bicicleta noua scapata pe foaia medie

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Din ce se vede in poze foile nu au nimic sunt bune.
Una din posibile cauze ar fi clicheti din butuc.
Prea multa vaselina si raman lipiti de aici si cand apesi mai tare scapa ca nu prind bine.
Fiind mai mult ca sigur cu clincheti in interiorul casetei cam dificil de verificat.
E nevoie de cheie speciala ( ca sa demontezi bucati freehub-ul) care nu se gaseste si trebuie construita manual.
Sau daca are pe lateral garnitura sau un gol bagi freehub-ul  in motorina, benzina, sau ce degresant ai prin casa.
Apoi se baga niste ulei mai gros un pic si vezi daca se rezolva ceva
Evident trebuie sa stii ce sa faci.

Adica asa de ma minutul 4
Daca nu are spatiu ca acolo trebuie desfacut complet si e cam bataie de cap pt cine nu stie
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f19BGYc5ysA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#74
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
E o idee, dar cand scapa, sigur scapa de pe foaie. Am vazut si urmele impactului dat de revenirea lantului pe foaie - unii dinti ai foii s-au turtit putin.

Am chei de desfacut atat caseta de pinioane cat si pe cele pe filet, dar sigur nu e de la ele. Clichetii lucreaza bine, se aud. Am uns si eu hub-uri de pinioane cu multa vaselina, de nu se mai auzea deloc, eram in stealth-mode, nu ma auzea nimeni prin parc cand vin din spate. Cu toate astea, isi faceau treaba, nu scapa deloc si a mers asa ani buni, pana am tocit pinioanele. Dar da, nu exclud ca in anumite conditii sa faca probleme. Chiar saptamana trecuta am montat un hub de 6 unui vecin, l-am uns bine cu vaselina inauntru, dar merge.

#75
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Spre rusinea mea, aseara am constatat ca schimbatoarele nu erau tocmai perfect reglate.

Le-am reglat mai atent, desi nu am urmat cap-coada procedurile excelente postate de GUP:
https://forum.softpe...8#entry27936683

Prima data am vazut ca schimbatorul spate nu pica perfect pe pinioane. Pentru ca prima data il reglasem doar in mers. Altfel il observi cand pedalezi cu roata-n sus.

Am repozitionat pe inaltime schimbatorul de foi, sa intre fix in range-ul 1-3 mm distanta de foaia mare.
Apoi reglat L/H si indexarea. Am lungit capatul liber al cablului, acum atinge in bratul pedalei, sa vad cu ce soricel il strang sa stea locului.

Ramane sa mai verific o data reglajul schimbatorului spate, mai ales ca nu am repus la pozitie surubul de pozitionare pentru abordarea pinioanelor mari, care acum e strans la maxim.

Deja merge destul de bine, doar o data a mai scapatat. E o diferenta majora, pot sa fac niste manevre pe care pana acum nu aveam cum sa le fac. De exemplu, daca intram incet intr-un viraj strans, o culcam si apasam bine pedala in viraj ca sa ma repuna la verticala, trosnea -> nu mai accelerezi, esti deja aplecat, pici (sau virezi mai mult decat era cazul). Asta se intampla pe asfalt bun, nu pe drum denivelat.

Deci da, nu era reglata bine Posted Image

#76
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Deci șuruburile L și H, fix cum m-agândit de prima dată.
A mea are aproape 17 ani și nu a scăpat deloc după ce am reglat macaralele.
Scapa după ce am schimbat cablurile.

#77
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Mai degraba era de la reglarea indexarii pe spate. Chiar daca schimba bine, nu era reglat "ceas". Deci probabil scapa de pe pinioane, dar numai in conditiile date de lant asezat pe foaia medie.

Ieri i-am facut botezul. Inainte de iesire am verificat/reglat din nou indexarea spate, parea ok, dar la prima urcare pe macadam a scapat. Am mai reglat putin schimbatorul spate, de data asta in mers, dar uitandu-ma la el, sa-l vad ca se aseaza fix in dreptul pinionului. N-a mai scapat apoi, dar nici nu am mai avut urcari semnificative. In schimb au urmat niste noroaie...

A, si o chestie observata recent, cand invartesc roata spate, pinioanele nu stau in acelasi plan, deci axul casetei de pinioane nu e fix acelasi cu axa pe care se invarteste roata.
O pun pe asta pe seama calitatii mai slabe a rotilor de pe Sprint si merg mai departe.

De geometria cadrului nu sutn foarte incantat, nu dau randament la pedale cum dau pe bicla veche, dar despre asta voi posta pe topicul celalalt : https://forum.softpe.../#entry27937398

Una peste alta, ieri am dat o tura de 90km la campie (aproape toti pe asfalt), a mers ok.

Attached Files


Edited by til, 21 June 2021 - 12:36.


#78
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
prin ce zona ai mers?

#79
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Drumul cu balti si noroi e intre Moara Vlasiei si A3/Snagov.

Attached Files



#80
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Parca prin zona se mai organiza un concurs.
Nu vorbesc de prima evadare.

Edited by Varonul, 11 July 2021 - 18:49.


#81
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu de alte concursuri in zona... Am mers doar pe sosea, am intersectat traseul primei evadari de doua ori.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate