Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Bicicleta noua scapata pe foaia medie

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
^Nu-s toti dintii la fel, unii sunt facuti sa usureze miscarea lantului pe celelalte foi, vorbiti si habar n-aveti.

@ OP
Mah baiatule, mergi la ORICE service sa-ti regleze transmisia !!
Nu trebuie super mega service, oricare stie sa regleze un 3x9.

Fraieri cei de la magazin, cum sa-ti trimita alt angrenaj, te trimiteam urgent la plimbare... dupa o vizita la service pt reglare Posted Image

Edited by sirgoofy, 13 June 2021 - 10:54.


#20
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
'traiti, taticu'!

Chiar sunt curios ce mare inginerie or face la service.

#21
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Iti regleaza deraiorul de foi astfel incat sa schimbe corect intre foi.

Acum probabil iti schimba partial, lantul ramane cumva 'intre' foi si cand prinde pe una cand pe alta, asta e problema dpmdv.


Daca e altceva sa ne zici.
Si nu le sugera ca e ceva stricat, multi deabia asteapta sa-ti vanda piese ce nu-ti trebuie... + bani pe montaj Posted Image

Ca idee pt cine mai citeste, cand se cumpara bicicleta noua trebuie dusa la reglat, si iar dupa cateva saptamani.
Asta fiindca rar vin reglate corect din cutie (sunt montate la banda), iar dupa cateva saptamani se mai intind/ aseaza cablurile si iar nu mai schimba perfect.

Edited by sirgoofy, 13 June 2021 - 11:09.


#22
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 24.03.2006
Mai intai fii sigur ca ai reglat totul cum trebuie. Inclusiv tensiunea din cablul schimbatorului.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZNG7g83lI-s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UkZxPIZ1ngY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Abia apoi, daca problema ta, nu apare la schimbare, ci doar in timpul mersului, pune lantul pe foaia medie si pe pinionul din mijloc. Daca lantul atarna un pic, probabil tensiunea din schimbatorul spate e prea mica si lantul nu e intins corect. Daca atarna mult, e posibil sa ai un lant mai lung decat este nevoie pentru angrenajul tau.
Asa cum a zis si sirgoofy, foile nu au nimic, asa sunt facute si la Deore e la fel.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O0YibMDWBAw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apoi daca ma uit la cei ai scris tu "foaia scapa priza la lant si se invarteste nitel in gol, pana il apuca din nou". Ai grija sa nu folosesti un pinion prea mare, o sa pedalezi in gol pana ai "grip" din nou! Mare atentie! Exemplu, daca foaia ta are 34 dinti, si folosesti un pinion mare de 28 sau 32T, cu siguranta o sa pedalezi in gol o vreme, daca esti pe plat sau la vale.

#23
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Domnilor, am spus din capul locului: schimbatoarele schimba perfect, de la cel mai mic pinion pana la cel mai mare si de la foaia cea mai mica la cea mai mare si inapoi.

Iar lantul nu atinge deloc de schimbatorul fata, dupa ce a executat schimbarea. Pe oricare foaie ar fi.

#24
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
Daca e asa posibil sa fie probleme cu butucul spate/ caseta, dar ma indoiesc.
Lantul nou nu are cum sa scape de pe foi noi daca nu atinge in deraior/ ceva.

Vezi ce spun la service.

#25
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Fiind vorba de bicla noua, piese noi , partea cu uzura se exclude.

Deasemeni banuiesc ca se exclud si incompatibilitati gen lant de 10/11 pinioane pe 9 etc.. fiind bicla echipata de producator nu de frun Geani cum il taie capu’…

Singura rezolvare logica e reglaj corect la deraioare, tensionare si index-ing corect la rapoarte.

( daca ti-au trebuit 3 foi, aia e / fara suparare eu cred ca 2 ajung, chiar si una daca ai schimbator bun pe spate /long cage si caseta cu range suficient)

#26
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGUP, on 13 iunie 2021 - 11:01, said:

Apoi daca ma uit la cei ai scris tu "foaia scapa priza la lant si se invarteste nitel in gol, pana il apuca din nou". Ai grija sa nu folosesti un pinion prea mare, o sa pedalezi in gol pana ai "grip" din nou! Mare atentie! Exemplu, daca foaia ta are 34 dinti, si folosesti un pinion mare de 28 sau 32T, cu siguranta o sa pedalezi in gol o vreme, daca esti pe plat sau la vale.
In sfarsit niste sfaturi la obiect, o sa urmaresc atent tutorialele acelea de pe youtube, ma duc acum sa verific daca schimbatorul fata e perfect paralel cu lantul.
Probele cu foaia medie au fost facute pe pinioanele 4-5-6 din 9. Deci pe centru. Scapa pe oricare ar fi. Daca dau pe foaia mica, pe aceleasi pinioane, pot sa sar pe pedala, nu scapa.
La fel si cu foaia mare, nu scapa.

La scurtarea lantului m-am gandit, dar ma asteptam sa mi-o spuna si vanzatorul. La vanzare mi s-a accentuat faptul ca trebuie sa urmez intocmai instructiunile de montaj, inclusiv cuplurile de strangere. Intamplator comandasem o cheie dinamometrica odata cu bicla, ca vreau sa ma apuc sa fac motorul tractorasului. Dar nu au mentionat nimic de scurtat lant sau alte prostii. Nici in manual nu scrie.

View Postjakota, on 13 iunie 2021 - 11:30, said:

( daca ti-au trebuit 3 foi, aia e / fara suparare eu cred ca 2 ajung, chiar si una daca ai schimbator bun pe spate /long cage si caseta cu range suficient)
Yep, dar m-am zgarcit la bani, pentru ca primul criteriu era sa aiba furca buna (adica nu suntour de 28mm), iar asta costa.

Ce mi s-a mai parut suspect e felul in care sta deraiorul spate. Parca nu-i tocmai paralel cu roata, mai ales pe verticala. Dar daca asta ar fi fost problema, m-as fi asteptat sa scapete pinioanele, nu foaia.
Ma duc sa verific alinierea schimbatorului de foi cu lantul.

#27
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008

View Posttil, on 13 iunie 2021 - 11:38, said:

...Daca dau pe foaia mica, pe aceleasi pinioane, pot sa sar pe pedala, nu scapa...
Nu sari pe pedale :)
Si nu scurta lantul de capul tau.

Cheia dinamometrica nu e necesara la asemenea bicicleta, doar sa fii vreun maniac ce se pune cu toata greutatea cand strange vreun surub nevinovat. Posted Image

#28
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
eeh poate ii scapa vreun aspect al reglajului si nu-si da seama, ori chiar are o piesa cu probleme.

Astept urmarea cu ce ii spun la service.

#29
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,414
  • Înscris: 15.12.2009
Costa 50-60 de lei reglajul patinei si al deraiorului, mai la toate service-urile. "Ingineria" pe care o fac este ca mecanicii au experienta si stiu cat si cum sa invarta suruburile, nu fac asta doar prin incercari random.

#30
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
acu ca ma uit si la poze, numai mie mi se pare ca lantu ala nu se potriveste cu foile ? ca nu calca asa cum trebuie nici pe foaia mare.... uite asa tre sa stea lantu, nu ca la tine de se vede intre el si foaie. mi-e mie ca prinde doar pe virful dintilor si aia de la foaia mijlocie i-a rupt deja de aia sunt retezati asa, ca nu e din fabrica zic eu...ar trebui mai multe poze Posted Image

[ https://d2gqkshisthvn1.cloudfront.net/blog/wp-content/uploads/Crankstel-vervangen-header.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


uite un tabel cu marimi:

[ https://www.cutpriceracing.com.au/images/guides/Chain.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by smoke, 13 June 2021 - 12:28.


#31
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021

View Posttil, on 13 iunie 2021 - 11:38, said:

Ce mi s-a mai parut suspect e felul in care sta deraiorul spate. Parca nu-i tocmai paralel cu roata, mai ales pe verticala. Dar daca asta ar fi fost problema, m-as fi asteptat sa scapete pinioanele, nu foaia.
Ma duc sa verific alinierea schimbatorului de foi cu lantul.

View Posttil, on 13 iunie 2021 - 09:38, said:

Exact asta spun si vanzatorii (e luata online).

Deraior spate indoit la transport.

#32
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Vezi si sa nu fie lantul pus gresit/ invers. ( tre sa aibe scrisul spre exterior)

#33
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003

View Postericmario, on 13 iunie 2021 - 11:57, said:

Ești cam plin de tine, nu crezi? Posted Image
Am mai desfacut si eu cate o bicicleta, o masina, o remorca... le-am si facut la loc. Acum n-ar mai trebui sa mai sune ca sunt plin de mine, ci doar un pic stapan pe ceea ce stiu.
Dar sunt constient ca nu stiu tot, altfel nu veneam aici sa cer sfaturi. Ca voi filtra pe cele care au si sens... logic. Ufff, iar sunt increzut.

Iar cel mai apropiat service de bicle e la vreo 50km, deci ar fi ceva deranj pentru ceva ce ma asteptam sa mearga brici.

Edited by til, 13 June 2021 - 12:56.


#34
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Daca  te ajuta cu ceva, asa arata la mine. Oricum, trebuie dusa la servise sa o verifice/regleze peste tot...

Attached Files



#35
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Ar putea deraiorul spate strambat (sau urechea de aluminiu de care atarna) sa faca sa scapete angrenajul fata? Pe net am vazut cazuri in care scapata, dar pe pinioane.

Despre pozitionarea lantului m-am intrebat si eu. Mai ales despre asezarea cheitei. Dar recunosc ca nu am cautat sa vad daca exista niste sensuri anume de urmat.

View PostLac78, on 13 iunie 2021 - 12:53, said:

Daca  te ajuta cu ceva, asa arata la mine. Oricum, trebuie dusa la servise sa o verifice/regleze peste tot...
Aha, ai acelasi profil al dintilor pe foaia mare, deci seamana si la foaia medie. O sa verific daca lantul e orientat la fel si la mine.
Un lucru e sigur. Uitandu-ma la pozele puse pe pagina anterioara (care au fost facute inainte sa schimb lantul si angrenajul), la inceput lantul era pus corect. Si tot scapata.

#36
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Eu cred ca este ceva in neregula cu lantul pt ca nu sta bine pe foi, cum ti s-a spus si mai sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate