Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Instalažii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#6481
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007

 camsonat, on 04 mai 2017 - 15:01, said:

Graficul de sus e cu productia pe zile si cel de jos e cu media zilnica pe luna respectiva. Avand deviza "orice e mai mult decat nimic", folosesc si acei putini Kw la incalzire. Astfel nu mai consum acei Kw produsi cu surse mult mai scumpe. Evident ca energia solare din lunile de iarna nu e suficienta dar este complementara.

Multumesc de raspunsuri, in aceste conditii afirmatiile unui consatean care se lauda ca incalzeste iarna cu 2 panouri casa in Nordul Bucovinei este total BS corect ?

#6482
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
E greu de contrazis consateanul tau .  Posibil sa aiba o  sursa auxiliara de incalzire ( mazdragon, pufoaica rupta ) . Dar de incalzit casa nu poate fi vorba .

#6483
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Astazi am reusit un 42 gr pe retur.
Bine si asa decat nimic.

#6484
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,258
  • Înscris: 14.02.2007
Pe mine nu ma convinge ca se incalzeste iarna la panouri .
Problema ca altii il cred si se apuca si ei sa cumpere panouri ca sa se incalzeasca iarna ...

#6485
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 09.01.2008
E aritmetica pura. Minunile se petrec in alta dimensiune.
Poate are casa cat cea a gainilor mele.

#6486
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,372
  • Înscris: 27.10.2005
"Incalzire", la urma urmei, e si de la -10.55 la -10.45 grade ;). Dupa care soba cu lemne preia restul ;).

#6487
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009

 anduvirgil, on 14 martie 2016 - 13:09, said:

Dupa indelungi cautari la final instalatia solara va avea urmatoarea componenta:
- panou plan KS2000 TLP,
- boiler trivalent 120l,
- automatizare Resol Deltasol cs 2,
- vas expansiune 8 l elbi,
- grup pompare (cu debit minim 1,2-1,5 l -TACOSOL ER, trollino barberi sau  regusol 130...2-15l),
- traseu conexiune din teava de cupru,
- agent termic Tyfocor L.
Sistemul de mai sus pus in functiune a costat aprox 5500 lei, numai materialele.
Modificari ale componentelor
- vas expansiune 12l
- automatizare - probabil SR208C
- agent termic glicol 10l/ 100lei
- suport panou diy - aprox 100-120 lei

Dupa o saptamana de functionare ma declar foarte multumit.
Chiar daca nu a fost soare, cu putina economie, ne-am descurcat numai cu ACM de la panou.
Cred ca indicat era un boiler de 150 l.

Off topic. Am ramas uimit de cum se face stratificarea in boiler atunci cand nu folosesti apa la maxim (ca debit).
Practic jos si la jumate e rece, la temperatura retelei si sus are peste 40 gr.

Spor la instalatii si apa de la soare

Edited by anduvirgil, 07 May 2017 - 17:14.


#6488
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 25.01.2007

 bbogdanmircea, on 05 mai 2017 - 17:08, said:

Pe mine nu ma convinge ca se incalzeste iarna la panouri .
Problema ca altii il cred si se apuca si ei sa cumpere panouri ca sa se incalzeasca iarna ...
Gandeste-te numai ca intr-o zi geroasa de iarna casa mea de 150mp are nevoie de 130kwh de energie. CAm ce fel de panouri si cate la numar are nevoie vecinul tau ca sa acopere un asemenea necesar intr-o zi viforoasa de februarie?

#6489
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 03.10.2010

 godaro, on 08 mai 2017 - 17:38, said:

Gandeste-te numai ca intr-o zi geroasa de iarna casa mea de 150mp are nevoie de 130kwh de energie. CAm ce fel de panouri si cate la numar are nevoie vecinul tau ca sa acopere un asemenea necesar intr-o zi viforoasa de februarie?

Cred ca ar trebui sa inchizi geamurile. Mie la o suprafata aproape dubla mi-a iesit din calcule un necesar termic de 15KW.

Si acum on topic: Daca supradimensionez panourile solare astfel incat sa produca cat mai mult in primavara/toamna (45 tuburi la boiler de 300l), poate fi folosita supapa de siguranta pentru racit apa din boiler daca creste prea mult sau se defecteaza dupa ce declanseaza?

#6490
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Cred ca nu o sa se supraincalzeasca daca se consuma zilnic si aproape toata apa incalzita.Eu la 200l merg cu 30tuburi fara probleme.
Supapa de siguranta nu te ajuta, decit te protejeaza sa nu-ti sara apa/antigel clocotit pe unde nu trebuie, ca de sarit trebuie sa sara daca intra in fierbere.Supapa odata declansata =arunca agentul termic=si inapoi nu intra nimic/aer.Din acel moment instalatia intra la "revizie" se reumple cu apa/antigel eventual schimbat supapa si ...ce se mai deranjeaza dupa..."furtuna"Posted Image

#6491
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 03.10.2010
Pe partea de instalatie de ACM mi-a pus in proiect o supapa de siguranta TEMPERATURA/PRESIUNE, DN3/4", 6 BAR care nu are legatura cu instalatia de incalzire a apei din boiler cu ajutorul panoului solar ci declanseaza daca creste presiunea sau temperature in boiler. Intrebarea mea era legata de reutilizarea acesteia in cazul in care declanseaza. De racit se raceste cu siguranta apa in boiler deoarece este eliminate apa calda si eventual se completeaza cu apa rece automat daca scade presiunea in boiler. Sper sa se si inchida la loc supapa dupa ce scade temperature/presiunea din boiler si sa revina la functionarea normala. Aici am intrebat daca supapa asta e de unica folosinta.
Daca stau acolo nu e nicio problema. Ma gandesc insa ca poate plec o zi, doua sau poate chiar mai mult in concediu si nu vreau sa stau cu grija.
O alta solutie la care m-am gandit este in robinet comandat electric de in senzor de temperature din boiler care sa scoata automat apa calda din boiler pana ajunge apa la temperatura setata (cam 50-100 lei costa controlerul - e pentru acvariu)

#6492
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 25.01.2007

 pin_73, on 10 mai 2017 - 15:57, said:



Cred ca ar trebui sa inchizi geamurile. Mie la o suprafata aproape dubla mi-a iesit din calcule un necesar termic de 15KW.

Si acum on topic: Daca supradimensionez panourile solare astfel incat sa produca cat mai mult in primavara/toamna (45 tuburi la boiler de 300l), poate fi folosita supapa de siguranta pentru racit apa din boiler daca creste prea mult sau se defecteaza dupa ce declanseaza?
Cred ca cineva trebuie sa mai treaca pe la scoala sa inteleaga diferenta intre kw si kwH!

Eu vb. de 130 kwh consumati in 24h, adica un necesar de ~5kw, iar tu vorbesti de un necesar de 15kw, adica un consum de 360kwh pe zi.

#6493
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

 pin_73, on 10 mai 2017 - 18:13, said:

Pe partea de instalatie de ACM mi-a pus in proiect o supapa de siguranta TEMPERATURA/PRESIUNE, DN3/4", 6 BAR care nu are legatura cu instalatia de incalzire a apei din boiler cu ajutorul panoului solar ci declanseaza daca creste presiunea sau temperature in boiler.
O alta solutie la care m-am gandit este in robinet comandat electric de in senzor de temperature din boiler care sa scoata automat apa calda din boiler pana ajunge apa la temperatura setata (cam 50-100 lei costa controlerul - e pentru acvariu)
Scuze, nu s-a citit corect.
Putin probabil sa ajunga sa fiarba apa in boiler,daca s-ar intimpla asa ceva, atunci cu siguranta colectorul este pe la 150gr....hmmm cam nasol/putin probabil,in asfel de conditii supapa de pe colector este de mult in functiune(deschisa) a evacuat destul antigel si instalatia este deja in avarie.
Da, buna ideea cu robinetul electronic.
Spor!Posted Image

#6494
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 pin_73, on 10 mai 2017 - 18:13, said:

Pe partea de instalatie de ACM mi-a pus in proiect o supapa de siguranta TEMPERATURA/PRESIUNE, DN3/4", 6 BAR care nu are legatura cu instalatia de incalzire a apei din boiler cu ajutorul panoului solar ci declanseaza daca creste presiunea sau temperature in boiler.

Proiectantul este un habarnist. Supapa aia combinata sa proiectat degeaba, pentru ca temperatura din boiler nu creste niciodata mai mult decit a fost setata din controlerul panoului solar. Asa ca niciodata nu va deschide datorita faptului ca sa incalzit boilerul prea mult.
(Ai gasit de cumparat supapa combinata de presiune/ temperatura de 6bar/90 grd ? Intreb deoarece eu pina acum am vazut doar de 3bar cu 90grd.)

 pin_73, on 10 mai 2017 - 18:13, said:

Intrebarea mea era legata de reutilizarea acesteia in cazul in care declanseaza.

Daca nu prinde mizerie, se va inchide singura.
Daca prinde mizerie, se va inchide ajutata.
Trebuie sa se deschida de multe ori pina ce uzura va deveni asa de mare, incit sa trebuiasca sa fie schimbata. De cite ori ? Nu stie nimeni.

 pin_73, on 10 mai 2017 - 18:13, said:

O alta solutie la care m-am gandit este in robinet comandat electric de in senzor de temperature din boiler care sa scoata automat apa calda din boiler pana ajunge apa la temperatura setata (cam 50-100 lei costa controlerul - e pentru acvariu)

Asta ar putea fi o solutie, insa nu este suficienta. Trebuie combinata cu un controler de panouri mai inteligent, cum ar fi cele facute de Resol.
Oricum, tu o sa ai probleme cu supraincalzirea panoului si nu cu supraincalzirea boilerului. Asa ca privesti problema gresit. Tu trebuie sa gasesti solutii sa ti panoul in friu si nu boilerul.

Edited by florin71_skoda, 10 May 2017 - 22:42.


#6495
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
De ce prinde aer instalatia?!
La cateva zile....ma trezesc cu bule de aer in instalatie.



#6496
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Aerisire incorecta.,doar daca presiunea se mentine,daca nu,si ajunge la "o' ,pierdere pe ...undeva.

#6497
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Aerisire ok, fara bule si presiune care se mentine....

#6498
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 03.10.2010

 godaro, on 10 mai 2017 - 18:17, said:

Cred ca cineva trebuie sa mai treaca pe la scoala sa inteleaga diferenta intre kw si kwH!

Eu vb. de 130 kwh consumati in 24h, adica un necesar de ~5kw, iar tu vorbesti de un necesar de 15kw, adica un consum de 360kwh pe zi.

Ai dreptatate in ceea ce priveste trecutul pe la scoala dar este vorba de tine. In kwh se masoara consumul instanantaneu (sau intr-o ora). Daca vrei sa masori consumul intr-o zi acesta se masoara in kW/zi daca vrei sau in kW pur si simplu dar in niciun caz in kWh. O centrala termica de 22kW genereaza 22kW intr-o ora dar nu am vazut nicaieri notat ca centrala de 22kWh ci pur si simplu 22kW. La fel am scris si eu ca am calculat necesarul de caldura ca fiind de 15 kW. Se subintelege ca e vorba de kWh. In schimb ti cand spui ca vorbesti de 130kWh este evident ca e vorba de 130 kW intr-o ora si nu intr-o zi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate