Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pana unde poate merge o acuza5...

lipsa simtului realitatii in poli...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...
 Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...
 

Instalații SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
8468 răspunsuri în acest subiect

#5815
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.609
  • Înscris: 17.03.2014
Antigelul asta cam la cat timp se schimba?

#5816
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 737
  • Înscris: 26.07.2003
4-5 ani, daca nu il strici intre timp Posted Image

#5817
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.363
  • Înscris: 26.12.2009
Ce automatizare sa aleg, ar fi indicata, pentru un sistem  simplu - panou plan selectiv 2mp, boiler 150l
Steca 301 sau  Resol deltasol cs 2?


#5818
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.057
  • Înscris: 06.02.2012
Sunt bune, dar pentru ceva banuti in plus alege pe asta, e mai smecher, permite multe combinatii, afiseaza de la -30*C la 180*C.
http://aventador-rom...PCSol-200 basic

#5819
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 737
  • Înscris: 26.07.2003
E chiar slab, fiind potrivit doar pentru configuratia cu un stocator. Iar pentru internet tre sa mai scoti 745 lei din buzunar.

#5820
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.363
  • Înscris: 26.12.2009
Ce pompa / grup pompare compatibile cu Resol deltasol cs 2 ar fi bine sa iau...Posted Image

#5821
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 737
  • Înscris: 26.07.2003
Ai ales o automatizare cu control PWM al pompei, ceea ce e bine. Inteleg ca vei avea doar un boiler. Cauta un grup pompare cu consum cat mai mic al pompei pe treapta 3, care sa asigure totusi debitul cerut de panoul(rile) tau.
Eu am un Oventrop Regusol si sunt multumit.
Vad ca Tacosol are o oferta mai vasta, insa doar modelele cu HE cica ar fi potrivite pentru controlul PWM. Poate sa-mi explice si mie cineva de ce?

#5822
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.363
  • Înscris: 26.12.2009
Din ce am citit in cartea tehnica automatizarea stie sa faca controlul vitezei si la pompe normale....sper sa fie asa.

#5823
alinamarinbadea

alinamarinbadea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 10.03.2016
Buna seara!
Urmeaza sa achizitionez o casa care nu este conectata la reteaua de gaze (si nici sanse in viitorul apropiat nu se intrevad) asa ca m-am gandit pentru incalzirea apei calde menajere sa ajut boilerul electric deja exstent cu panouri solare. Am tot citit si facand o medie pe ultimele 6 luni de stat la bloc am ajuns la un consum pe familie de 7mc de apa calda/luna. In cazul acesta, cred ca un boiler de 200-250 l ar fi suficient.
Imi puteti recomanda un site/magazin din Bucuresti care sa asigure si montaj?
Multumesc anticipat

#5824
mlcis

mlcis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 14.02.2016
Buna seara. Am primit urmatoarea oferta:
Panou solar 30 tuburi TZ58-1800-30     2 buc
Vas de expansiune solar CE-50   de 50 l      1 buc
Statie solara dubla DN20/D   1 buc
Controller Resol model Deltasol BsPlus    1 buc
Ce parere aveti de aceasta configuratie la un puffer de 825l ?

#5825
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 737
  • Înscris: 26.07.2003
- Panourile - daca e vorba de Sunrain, parerea mea e ca sunt supraapreciate. Gasesti mai bune la acelasi pret sau mai ieftine cu performante egale,
- Vasul de expansiune - imens. Eu am identic pentru 180 tuburi, traseu 22, serpentina imensa in puffer si tezonabila in boiler,
- statia solara pare ok,
- controller - in zona asta de pret si functii eu am preferat SR1188, care face log pe SD si pare mai versatil (subiectiv),
- DOAR puffer fara boiler? Sau e cu preparare ACM? Oricum, sa nu te astepti la cine stie ce aport la caldura.

#5826
mlcis

mlcis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 14.02.2016
Pufferul e un IDM Higyenic 825/35 cu statie de apa calda. De ce crezi ca nu va avea aport de caldura?
Toata incalzirea e prin pardoseala, deci o temperatura de lucru mai mica.
Iar panourile cred ca sunt Westech.

Editat de mlcis, 14 martie 2016 - 00:50.


#5827
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 737
  • Înscris: 26.07.2003
Hygienic mi-a placut: pentru a avea 820l apa la 45°C, trebuie sa incalzesc cei 825l ai pufferului la 60°C. Si mai consuma curent si o pompa pentru asta. Unde se duce aproape o treime din energie? Plus caldura generata de pompa SCP :)

Zisesem "sa nu te astepti la cine stie ce aport la caldura", dar formularea ta e mai buna. Toamna si primavara, cu 2 panouri abia vei incalzi jumatatea de sus la 60°C pentru a avea ACM la 45°C, deci sanse minime de aport la incalzire. Sau legi panourile doar pentru aport, si asa vor contribui si ele ceva-ceva.
Insa daca ulterior adaugi 2-4 panouri, se schimba situatia.

Te rog pune schema instalatiei, e mai usor de discutat pe ea.

PS. Westech nu are produse TZ58 ci WT-B58 (mai bune) si SP-S58.

#5828
valahian10

valahian10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 222
  • Înscris: 27.12.2015
@maiandrei ce aport la incalzire ai cu cele 180 tuburi? Ai toata incalzirea in pardoseala? Crezi ca merita investitia?

Editat de valahian10, 14 martie 2016 - 09:30.


#5829
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 737
  • Înscris: 26.07.2003
Ultimele 5 zile nu a fost pic de soare. Insa azi, de pe la 9 si ceva pompa a inceput sa bage cate putin in boiler. In ultima zi insorita de sapt trecuta, boilerul (300l) ajunsese la 60 iar pufferul (1000l) la 54, suficient pana aproape de miezul noptii. Inca nu am toate datele pentru o analiza, insa un lucru imi e clar - panourile isi fac treaba.

Daca faci calculul strict dpdv amortizare, s-ar putea sa nu merite. Daca vrei sa fii mai "green", sa fii mai putin afectat de costul combustibilului, daca nu ai gaz, daca ai ce face cu surplusul vara (ex piscina), s-ar putea sa merite.


#5830
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.363
  • Înscris: 26.12.2009
Dupa indelungi cautari la final instalatia solara va avea urmatoarea componenta:
- panou plan KS2000 TLP,
- boiler trivalent 120l,
- automatizare Resol Deltasol cs 2,
- vas expansiune 8 l elbi,
- grup pompare (cu debit minim 1,2-1,5 l -TACOSOL ER, trollino barberi sau  regusol 130...2-15l),
- traseu conexiune din teava de cupru,
- agent termic Tyfocor L.

#5831
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.528
  • Înscris: 25.10.2007
Azi a fost o zi cu soare, cele 60 de tuburi au lucrat din greu si au reusit sa ridice temperatura cu 12 grade, de la 55 la 67, temperatura fiind masurata in partea de jos a pufferului de 800L. Daca nu gresesc la calcule, au dezvoltat, pe parcursul zilei, echivalentul unei energii de 11kWh. Corectati-ma daca gresesc.

#5832
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.689
  • Înscris: 23.01.2010
Dar pina la 55gr cu ce ai urcat temperatura?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate