Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Instalažii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#1657
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

Quote

-rezultatele mai bune obtinute cu panourile plane..
Pai atunci toate reclamele de crestere a randamentului  la ultimele descoperiri in domeniu ( tuburi vidate, supraconductoare.....) sunt la nivel de 9 mp( panouri plane / 8 mp ( tub vidat) ?  :confuzzled:

Edited by scheleton, 19 September 2009 - 13:47.


#1658
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 ggelu, on 19th September 2009, 09:51, said:

Pai atunci toate reclamele de crestere a randamentului..
eu tot zic aici: nu puneti stampila pe produse de-a valma.

Uite ce declara Buderus despre panourile sale: sa comparam 3 tipuri de colectori solari, panourile plane SKS4.0, SKN3.0 si colectorul cu tuburi vidate CPC12:

1) SKN3.0
Dimensiuni panou L x Ī x A= 2070 x 1145 x 90 mm; Greutate =41 kg
Suprafata bruta =2,37 m2; Suprafata absorber =2,26 m2
Randament colector = >525 kWh/m2, an
Volum absorber =0,86 litri
Randament =77 %
Presiune maxima de exploatare =6 bar; temperatura de stagnare =188 oC
Grad de absorbtie =95% +/-2%; Grad de emisie =5% +/-2%


2) SKS4.0
dimensiuni panou L x Ī x A= 2070 x 1145 x 90 mm; Greutate =46 kg
Suprafata bruta =2,37 m2; Suprafata absorber =2,10 m2
Randament colector = >525 kWh/m2, an
Volum absorber =1,43 litri
Randament =85,1 %
Presiune maxima de exploatare =10 bar; temperatura de stagnare =204 oC
Grad de absorbtie =95% +/-2%; Grad de emisie =5% +/-2%


3) tuburi vidate CPC12
dimensiuni panou L x Ī x A= 2057 x 1390 x 101 mm; Greut
Suprafata bruta =2,82 m2; Suprafata absorber =2,56 m2
Randament colector = >525 kWh/m2, an
Volum absorber =1,91 litri
Randament =66,5 %
Presiune maxima de exploatare =10 bar; temperatura de stagnare =295 oC
Grad de absorbtie =95% +/-2%; Grad de emisie =5% +/-2%


Deci sunt diferente de luat in seama chiar intre panourile oferite de acelasi producator. Mentionez ca panourile plane sunt produse chiar de Buderus, iar tuburile vidate vin de prin Austria (sincer nu stiu originea exacta..).

Cu ceva bunavointa (...in consultarea fisierelor atasate) se observa usor diferentele in constructia acestor panouri..
Deci pe casa ele arata cam la fel, dar uite ca nu sunt.

Attached Files


Edited by scheleton, 24 September 2009 - 00:36.


#1659
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

Quote

..sa comparam 3 tipuri de colectori solari
Pai si din fisele tehnice ale celor doua produse ( adica trei ) - panouri plane vs. tuburi vidate ( ma uit la energia captata ) rezulta cam acelasi raport : 511 /625.  Ca or fi unele mai minunate decat altele .... pe casa oricum nu se vad iar ca utilizator ma intereseaza utilitatea acestora in primul rand.

Edited by scheleton, 27 September 2009 - 18:06.


#1660
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

 scheleton, on 24th September 2009, 01:27, said:

eu tot zic aici: nu puneti stampila pe produse de-a valma.


Deci sunt diferente de luat in seama chiar intre panourile oferite de acelasi producator. Mentionez ca panourile plane sunt produse chiar de Buderus, iar tuburile vidate vin de prin Austria (sincer nu stiu originea exacta..).

Cu ceva bunavointa (...in consultarea fisierelor atasate) se observa usor diferentele in constructia acestor panouri..
Deci pe casa ele arata cam la fel, dar uite ca nu sunt.

Se pare ca la panoul tip SD4 smecheria este dispunearea tuburilor orizontala si circulatia apei in contracurent. Chiar intrarea apei este pe partea superioara a panoului si iesirea pe jos?
Oricum temperatura in interiorul panoului variaza datorita datorita urcarii aerului cald si cred ca SD4 e cel mai indicat.

#1661
EcoFreak

EcoFreak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.09.2009

 vladutz84, on 5th July 2009, 08:11, said:

Saptamana aceasta am pus in functiune combinatia centrala Viessmann Vitodens 300 W 35 kW, boiler Vitocell 100 de 400 l si panourile solare Viessmann Vitosol 300 T si spre bucuria mea aceste panouri chiar functioneaza. A doua zi dupa punerea in functiune am avut apa calda la 45 de grade suficienta pentru spalat etc.
Montajul insemnand manopera si alte materiale a fost 3500 de ron. In ceea ce priveste randamentul panourilor am un vecin care are acelasi tip de panou ca si mine iar aportul energetic al panourilor a fost de 1800 de kWh din luna octombrie pana in prezent.

Este perfect. Atentie la un lucru ugigator de simplu si perfect in natura lui oricum: LEGIONELA.
Temperatura optima de dezvolare este intre 30 -50 grdC. Daca exista o singura legionela si apa nu este folosita, daca nu ti-ai montat un sistem de purificare (UV este cel mai simplu si ieftin), practic tu iti faciocrescatorie de fapt acolo. O alta solutie este sa ai temperaturi de peste 60 grdC.
Nu-i de shaga cu asta.....
Documentati-va putin, apa nu e deloc pura (noi nu avem apa distilata :) )

#1662
jap_is_q

jap_is_q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 11.04.2008
Nu stiu diversele calcule sau simulari cum sunt dar am aflat din discutii cu cineva  din Israel - au cel putin 6 luni pe an soare toata ziua, toata lumea (inclusiv arabii) are apa calda cu panouri solare. Vara(apropape 6 luni pe an) ajunge apa calda pentru toate necesitatile(baie, bucatarie). In restul anului , depinde de cantitatea de soare. La pretul de investitie panouri+cazan apa fata de costul de incalzire al apei in regim normal(nu instant) economia nu e foarte mare. Avantajele ar fi 1. confort- in zilele cu soare ai la dispozitie apa calda toata ziua si 2. pastrarea mediului-economia de resurse. Sistemele bune au 7 ani garantie, cam 10 ani de viata.

#1663
ener

ener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 25.05.2005
am citit tot topicul dar am vazut ca nimeni nu a adus in discutie problema depunerilor de praf pe suprafata colectorului.

in facultate am avut o discutie cu un profesor care zicea ca randamentele scad la jumatate doar din cauza depunerilor de praf. nu am gasit inca niste carti care sa ma lumineze. dar am vazut ca si softurile de dimensionare iau in calcul diminuarea randamentelor din alte cauze.

de fiecare data cand am intrat in discutii cu un reprezentant al firmelor care comercializeaza panouri am intrebat asta, nimeni nu a reusit sa-mi raspunda sau sa-mi dea macar o cifra din burta referitoare la diminuarea randamentului. poate ne ajunta cineva cu o informatie in aceasta directie.
avand in vedere cantitatea de praf din atmosfera de la noi cred ca asta e un inconvenient foarte important, dar nimeni nu vorbeste de acest lucru.

eu am un vecin care si-a montat in vara panouri(din pacate orientate spre vest) amplasate pe acoperis. dupa doua luni sprafata lor este maro iar omul nu are acces la ele ca sa le curete, nu am intrat in discutii cu el, dar din punctul meu de vedere z aruncat banii pe geam.

Edited by ener, 30 September 2009 - 12:27.


#1664
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 ener, on 30th September 2009, 13:26, said:

..problema depunerilor de praf pe suprafata colectorului...
Bravos, bine punctat !
Nu stiu cat scade randamentul panourilor cu depuneri de praf, insa important e ca ..scade.
In UE (mai ales UK) si in USA sunt firme care se ocupa doar cu asta: solar cleaning, solar wash, etc. Ba s-au inventat si instalatii de spalare periodica automata.

Deci firmele astea traiesc doar din asta: din curatari, nu fac instalari de solare.

#1665
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Din tot forumul asta tot nu m-am lamurit cu o problema : daca pleci in concediu ( vara ) ce faci cu surplusul de apa calda produs ? Solutia cu jaluzele mi se parea prea scumpa si nu  costa sistemul cat acestea. Nu fierbe antigelul ?

#1666
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 ggelu, on 3rd October 2009, 10:52, said:

... Nu fierbe antigelul ?
In mod normal nu fierbe. Daca ne luam dupa datele producatorilor, panourile plane rezista cam la 200 de grade si cele vidate pe la 300. Daca cumperi "antigelul" corespunzator, nu va fierbe nici acesta, deoarece are punctul de fierbere mult mai ridicat fata de apa. Mai trebuie luat in calcul faptul ca nici apa nu fierbe la 100 atunci cind se afla intr-un sistem inchis, sub presiune. Fierbe la peste 130 de grade. Un rol important il joaca si electronica cu care este echipat sistemul. Sunt unele, care daca vad ca peste zi a ajuns apa in boiler la valori mari, noaptea recircula apa din boiler inspre panoul solar si astfel se va raci boilerul.
Daca vrei sa stai linistit si te tot gindesti la drobul de sare... poti recurge si la alte masuri de protectie. Cea mai simpla ar fi utilizarea unei supape de descarcare termica, accesoriu folosit de regula la cazanele pe lemne. Daca apa din boiler depaseste 95 de grade, supapa se va deschide si va "arunca" la canalizare apa din boiler. Practic creezi fortat, un consum de apa calda. O alta metoda este recircularea apei din boiler printr-un "consumator". Un radiator montat in pivnita, o serpentina bagata prin pamint, o serpentina sau un radiator bagat intr-un butoi cu apa rece, sau un boiler mai mic. Probabil ca varianta unui boiler suplimentar este cea mai eleganta varianta. Daca peste zi ai surplus de soare, protejezi boilerul principal si pe linga asta mai faci un stoc aditional de apa calda de consum.

#1667
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 florin71_skoda, on 3rd October 2009, 12:37, said:

In mod normal nu fierbe...
Un rol important il joaca si electronica cu care este echipat sistemul. Sunt unele, care daca vad ca peste zi a ajuns apa in boiler la valori mari, noaptea recircula apa din boiler inspre panoul solar si astfel se va raci boilerul...
poti recurge si la alte masuri de protectie.
-Cea mai simpla ar fi utilizarea unei supape de descarcare termica, accesoriu folosit de regula la cazanele pe lemne.
-O alta metoda este recircularea apei din boiler printr-un "consumator". Un radiator montat in pivnita, o serpentina bagata prin pamint, o serpentina sau un radiator bagat intr-un butoi cu apa rece, sau un boiler mai mic. Probabil ca varianta unui boiler suplimentar este cea mai eleganta varianta. Daca peste zi ai surplus de soare, protejezi boilerul principal si pe linga asta mai faci un stoc aditional de apa calda de consum.
Ba in mod normal fierbe !
Iar daca vorbim nu despre o instal. solara pt. apa clada, ci despre una cu aport la incalzire (si implicit despre un numar mare de panouri solare), atunci fierberea nu numai ca e probabila, ci e o certitudine !
Tu ai inceput mesajul cu negarea fierberii, apoi insa ai dat mai multe solutii, toate f. bune (le-am mai sistematizat eu putin in citat, ca sa iasa mai bine in evidenta).
Comentarii
-in ultimele instruc. de proiectare Viessmann (in Germ.), sunt consacrate aprox. 5-6 pagini numai acestei problematici
-zici de supapa de descarcare termica... Ar trebui un schimbator intreg de racire (sarcina termica ce trebuie racita, poate avea o valoare importanta)
-automatizare ~ racire boiler noaptea: nu e din pacate suficienta pt a acoperi toate situatiile. La  atingerea unei temp. in boiler (80-90 grd, depinde de fabricantul boilerului), este oprita incalzirea boilerului.
-pe langa dimensionarea atenta a acelui schimbator de racire, trebuie ales si vasul solar de expansiune corespunzator.

Ai uitat sa mentionezi o alta solutie, cea mai simpla si cu rezultate efective: PISCINA. Insa din pacate nu toata lumea are piscina acasa.

Atasez un grafic cu fazele stagnarii in instal. solare. si cu circuitul de racire

Attached Files


Edited by scheleton, 03 October 2009 - 15:06.


#1668
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Florine am intrebat de concediul de vara ! Ce calorifere poti incalzi sau cat de mare sa fie acumulatorul pentru o lipsa de consum  de doua saptamani ? Asa ochiometric ar trebui sa ai un boiler suplimentar de 7 x 200 litri = 1400 litri ( pentru o dimensionare de consum normal de 200 litri / zi ) . Mersi de asa energie ieftina ! De piscina  nu m-am apucat inca  ;)

#1669
branaru

branaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 01.04.2009
Bun si pana la urma care este solutia viabila pentru perioada in care nu esti acasa. Ce faci ca sa preintampini fierberea??????

#1670
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
tocmai am spus: nu poti preintampina fierberea, n-o poti evita.
Exista prelate de acoperire, exista chiar si sisteme automate de acoperire, insa pana la urma tot aia e.

Solutiile vezi mai sus (in mesajul lui florin, si in continuarea mea).

#1671
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009

 branaru, on 3rd October 2009, 20:00, said:

Bun si pana la urma care este solutia viabila pentru perioada in care nu esti acasa. Ce faci ca sa preintampini fierberea??????


despre ce fierbere este vorba??????
boilerul este dotat cu un "senzor de siguranta" care in momentul in care apa din boiler ajunge la 90 grade inchide circuitul circuitul de alimentare electrica al pompei, iar apa nu depaseste valaore de 90 grade, in panou creste pana la maxim (aprox 180 grade) si stagneaza.....asteptand sa scada temp din boiler pt a reincepe circulatia agentului din panouri.....

#1672
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Am putine instalatii solare in servis, putin peste 10, dar pina acum nu am avut probleme cu fierberea. Toate sunt cu panouri plane si cele mai mari sunt cu 4 panouri si boiler de 500 de litri.
Intr-un singur loc au fost ceva probleme, dar de fiert tot nu a fiert antigelul. Nu a lucrat supapa si nu a fost nevoie de completare cu antigel si nici nu sa infundat panoul. Este vorba de un boiler de 200 de litri si 2 panouri plane. Boilerul are a doua serpentina cuplata la o centrala electrica. Sa intimplat ca utilizatorul sa seteze temperatura apei din boiler, produsa de centrala electrica, la 60 de grade. Din acest motiv panourile nu au mai lucrat cu intreg boilerul si pina la urma a trecut de 180 de grade. @marius_lmd a explicat mai sus cum fuctioneaxa sistemul ca sa nu se supraincalzeasca boilerul. Sunt 2 sisteme care risca sa fiarba: apa calda din boiler, care pina la urma nu fierbe ca nu o lasa electronica si antigelul din circuitul panoului si a serpentinei boilerului. In cazul descris de mine antigelul din panou a trecut de 180 de grade dar nu a ajuns sa fiarba. Stiu ca a trecut de 180 de grade pentru ca sa "ars" senzorul NTC de pe colector. Clientul a lipsit citeva zile de acasa si la intoarcere a constatat intr-o dimineata ca electronica panoului este pe avarie. Nu se stie cit timp a stat de fapt sistemul fara sa se invirta deloc pompa panorilor, dar nu sa intimplat nimic grav.
Probabil ca un factor important il are si zona in care este montat panoul. Daca era in Constanta, poate ca era mai grav.

#1673
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 marius_lmd, on 3rd October 2009, 20:19, said:

despre ce fierbere este vorba??????
boilerul este dotat cu un "senzor de siguranta" care in momentul in care apa din boiler ajunge la 90 grade inchide circuitul circuitul de alimentare electrica al pompei, iar apa nu depaseste valaore de 90 grade, in panou creste pana la maxim (aprox 180 grade) si stagneaza.....asteptand sa scada temp din boiler pt a reincepe circulatia agentului din panouri.....
Sa venim putin acasa ! Nu toata lumea are boiler de-ala destept ce se opreste la 90 grd.C ( unii poate au boilerul de dinainte de scumpirile gazului...). sa spunem ca ii pun un termostat care la 90 grd.C opreste pompa; spui ca ajunge antigelul ( sau cum ii spune ) la temperatura de stagnare si nu se intampla nimic ?  Chiar daca ramane o luna acolo ? :rolleyes: Ai o experienta anterioara similara ? Sau detinatorii de asemenea instalatii cum depasesc problema ?
Intreb deoarece experientele din cercul meu de cunoscuti sunt in mare masura negative ( in general tuburi / panouri distruse) si nu din cauza presiunii ci a deteriorarii interne datorita regimului inalt de temperatura.

#1674
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu boilerul trebuie sa fie "destept". Electronica care gestioneaza sistemul stie sa comande pompa in functie de temperatura: apei din boiler, antigelului din panou si a serpentinei boilerului. Conteaza foarte mult si numarul de panouri/tuburi care se monteaza pe un boiler, in functie de capacitatea acestuia.
Este drept ca uneori boilerele cumparate deja de client, nu prea pot fi numite boilere si daca le duci la fier vechi primesti pe ele tot cit ai dat pe el atunci cind lai cumparat. Asta este insa alta poveste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate