Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Instalații SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#1693
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
si ce mai spune lumea prin targ: sunt bune solarele astea la ceva ? Isi vor monta sau never-ever ?
P.S. care targ ?

#1694
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Da, vad ca moare topicul; suntem in extrasezon.
O chestiune nu o vad ca foarte realizabila : ce aport de incalzire poate avea un sistem solar ( sau cum il poti dimensiona sa nu tapetezi casa cu panouri ) atunci cand nu ai instalata o incalzire in pardoseala. Toata lumea spune ca exista un anumit procent ( bine procentul variaza in functie de ce parte este persoana vinde sau testeaza) dar : daca in noiembrie temperatura   pe tur este de  60 grd.C  , pe retur ar trebui sa fie de min. 40 grd.C. Unde ar fi aportul  panourilor solare ? Pot acestea sa urce temperatura unui volum de apa la peste 40 grd. astefel incat sa fie economica solutia ? Am luat ca exemplu luna Nov. pentru ca atunci avem temperaturi mai joase pe tur / retur.

#1695
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008
La inceputul anului am participat la o expozitie locala, unde am prezentat panouri solare. ......
:D :D :D


Ia gindeste-te ce am patit cind am prezentat asa ceva:

Attached Files


Edited by gelunechifor, 19 October 2009 - 07:42.


#1696
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postscheleton, on 19th October 2009, 00:43, said:

si ce mai spune lumea prin targ: sunt bune solarele astea la ceva ? Isi vor monta sau never-ever ?
P.S. care targ ?

Lumea e extaziata cind li se spune ca vor avea ACM moca dar daca le povestesti cinstit cum e cu amortizarea.......

#1697
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgelunechifor, on 19th October 2009, 08:42, said:

La inceputul anului am participat la o expozitie locala, unde am prezentat panouri solare. ....
pffoa ! E imbulzeala la stand.

#1698
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postscheleton, on 19th October 2009, 10:08, said:

pffoa ! E imbulzeala la stand.


Partea cu expozitia era de la florin skoda  :D si poza e facuta dimineata de-abia se deschisese tirgul :OK: (tm-camex)

#1699
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
Cum mai merg solarele acum iarna ?
Fac apa calda au ba (adica tot gaze se ard) ?

Care ti-ai montat solare la cazan cu lemne, sa ne zica si noua cum se descurca.

#1700
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Astăzi am văzut niște solare, pentru perioada asta de criza. Arata așa:

Attached File  IMG_0490.JPG   1.64MB   220 downloads Attached File  IMG_0491.JPG   1.52MB   157 downloads Attached File  IMG_0492.JPG   1.92MB   162 downloads

Și sunt făcute din plastic.

#1701
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
ce tare faza..."arata asa"...si apoi ca o bomba: "si sunt facute din plastic"   :D

niste detalii: producator, performante, date tehnice...pret?

merci

#1702
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Alea sunt bune de montat la un dus din ala din curte :D

#1703
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
panourile de plastic fara geam de obicei sunt pentru incalzirea piscinei. Utilizate primavara si vara devreme pentru a aduce apa la temperatura utilizabila cu cateva saptamani mai devreme. Lucreaza la temperaturi scazute, la 0-5 grade peste ambiant sunt si foarte eficiente. Pot asigura si 15-20 e grade peste temperatura aerului.

Teoretic poti sa le pui intr-o cutie cu geam de policarbonat, dar risti sa le topesti. E necesar un mecanism de protectie la supraincalzire, sa limiteze temperatura pe la 60-70 de grade. Poate ca ar functiona ok intr-o sera/solar (unde deja sunt 15-20 de grade peste ambiant)?

Edited by blimpyway, 03 December 2009 - 00:23.


#1704
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Mi se pare interesant ca de pe 15 Octombrie nu mai este nimic de spus despre panourile solare. Sau sa inteleg ca partea cu apa calda gratuita s-a epuizat?? Eu asteptam abia acum in perioada rece sa aflu randamente si beneficii. Nimeni?

#1705
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
vezi ca mai e un topic paralel pe sectiunea Instalatii-centrale-lucrari practice

#1706
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Nu vreau sa fiu rau, dar si acolo este o aglomeratie la fel de mare ca si aici ...
Eu inca astept pareri despre "apa calda la 35-45 de grade moca in aceasta perioada" dupa cum se lauda toti vanzatorii.

P.S. Am fost un infocat adept al acestei solutii asta pana cand toate socotelile facute de mine timp de luni de zile mi-au dat cu minus.

#1707
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View PostCristist50, on 8th December 2009, 23:01, said:

Eu inca astept pareri despre "apa calda la 35-45 de grade moca in aceasta perioada" dupa cum se lauda toti vanzatorii.

P.S. Am fost un infocat adept al acestei solutii asta pana cand toate socotelile facute de mine timp de luni de zile mi-au dat cu minus.
Uite aici unu care a facut singur un sistem care functioneaza si la temperaturi negative. Are si grafice pe un an intreg.
http://builditsolar....DHW/RoadMap.htm
Partea legata de costuri e aici:
http://builditsolar....ColDHW/Cost.htm
Partea legata de performanta e aici:
http://builditsolar....Performance.htm
Are separat grafic pentru o zi foarte friguroasa:
http://builditsolar....W/Dec15Perf.htm

Vezi ca temperatura e in Farentheit, trebuie sa o convertesti.
Eu planuiesc sa fac asa ceva, dar momentan strang banii pentru a termina casa.
As fi vrut sa faac macar un panou experimental iarna asta dar nu s-a putut, desi ar trebui sa fie foarte ieftin.

#1708
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
panourile solare functioneaza si la temperaturi negative afara, dac sunt cateva raze de soare, asta in realitate nu din carti, cel putin asa aratau senzorii montati pe panourile solare (30-35 grade) cand afara erau cateva grade sub zero, sunt satul de carti din care rezulta ca au aport foarte mare si ca......realitatea este ca sunt destul de bune si iarna ufnctioneaza destul de bine, singura pasa proasta este sa nu fie nor sau ploaie, ca atunci sunt pe zero la aport, daca bineinteles sunt corect montate, nu puse acolo si gata trebuie sa aduca apa calda....

#1709
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Nu sunt interesat sa le construiesc eu, nu mi se pare rentabil, nu sunt pasionat si nu am timpul necesar pentru asa ceva. Am o familie si o slujba carora ma dedic si care imi aduc mult mai multe satisfactii.
Cele 30-35 de grade mi se par suficiente totusi ating aceasta temperatura cu un pret al gazului mult mai mic (raportat la investitia initiala), la acelasi boiler de 300 litri (am mai spus undeva ca eu am pregatit sistemul, numai ca nu am luat panourile si automatizarea). Astept preturi lumesti.

A calculat cineva economia reala anuala obtinuta cu ajutorul panourilor? Ca eu calculele le-am facut teoretic, tinand cont de un consum mediu al meu pe 2 ani si de pretul de instalare al panourilor ...

#1710
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
s-a discutat - depinde de preturi

diy poate fi de 3-4 ori mai ieftin decat ceva comercial

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate