Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Microsoft lansează Windows 11

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
592 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, inevitabil, nu? Nu un esec, va veni succesul. Macar acum au lasat sa-si bata oamenii capul cu el, gratis.

#20
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postbai3tzash, on 04 iunie 2021 - 09:40, said:

La lansarea W10 ziceau ca o sa fie ultimul Windows, ca va deveni un serviciu: Windows as a service. Adica iti cumperi o licenta de Windows si cu aia poti imbatrani, ca tot o sa ai acces la noile update-uri, oricare ar fi ele.

Windows as a service = plata pe baza de abonament lunar.

#21
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
O sa plateasca pwlea abonament la asa ceva.

Sau hai, 1 euro pe luna as da.

Vor sa ne bage toti "in cloud", frate - abonamentul constituie "agatzatul" clientului pe viata, au vazut ca s-ar face mult mai multi bani din schema asta de "simbioza"

La masinile electrice probabil ca va fi la fel: platesti abonament sau ti-o dezactiveaza din soft, wireless si ramai pe drum. Sau platesti abonament mai mare, primesti mai multa autonomie. A fost un caz la Tesla cand, de un Craciun, firma s-a milostivit si le-a dat ceva kilowati in plus (sau, ma rog, eficienta crescuta, cum vreti s-o luati) ca sa ajunga acasa proprietarii.

Practic, esti prostul producatorului. Face ce vrea cu obiectul pe care, cica, ti l-a vandut.

Minunata lume noua, bine ati venit. Nu va mai detine nimeni nimic la propriu. Toate detinerile vor fi niste "portofolii de abonamente" la lucruri care altadata erau fizice si erau in posesie.

Edited by cattavencu, 04 June 2021 - 11:25.


#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nici Windows-ul nu e al tau si nu a fost vreodata, tu plateai o licenta de folosire. Atat.

#23
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xvdp9nvOSHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Am auzit acum la Aleph News ca Windows 11 se lanseaza pe 24 iunie.
Daca nu e tot gratis, eu nu il instalez!

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Posteiffel, on 04 iunie 2021 - 13:56, said:

Pai nici Windows-ul nu e al tau si nu a fost vreodata, tu plateai o licenta de folosire. Atat.
Dar o plateai o singura data. Acum vad ca usor-usor cu Office 365 au inceput cu liceente perpetuale.
Ideea de a avea un sistem inchegat de office, windows, cloud, solutii de bussiness nu este o idee rea. Dar as spune ca na, pentru utilizator normal, astea sa fie cu o liceenta platita o singura data, pentru firme, sa fie abonament.

#26
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Odata cu Office 365 mai primesti si 1TB spatiu in cloud pentru 28 de lei pe luna iar cloud-ul a fost intotdeauna pe abonament. Practic Office 365 e un bonus . Sper ca cei de la Microsoft sa nu ajunga mai ai dracului decat Apple la stors banii pe timp nelimitat de la produsele vandute. Daca se va ajunge aici, mediul windows va ajunge iarasi cel mai vulnerabil sistem de operare din cauza ca va fi din nou piratat la greu.

#27
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostLeo2006, on 05 iunie 2021 - 07:41, said:

Odata cu Office 365 mai primesti si 1TB spatiu in cloud pentru 28 de lei pe luna

Deci il platesti, nu-l primesti.

Din pretul a aproximativ 11 luni de cloud (303 lei) am cumparat un HDD extern de 4 TB. Deci de 4 ori mai mult.
Am adus cloudu' acasa, sa zic asa.

Edited by cattavencu, 05 June 2021 - 09:10.


#28
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
https://www.indiatod...1885-2021-06-07
Mie imi convenea schema asta cu Windows 10 forever si, din cand in cand, updates.

#29
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Windows "Sun Valley" si Windows 10 sunt 2 sisteme de operare diferite!
Imaginea de mai jos a fost publicata accidental si stearsa repede de pe pagina de asistenta.
Dar a ramas pe GitHub!
Probabil ca pe 24 iunie se va anunta noua generatie de Windows.
Windows Sun Valley (nume de cod pentru Windows 11?!) va avea si unele caracteristici din Windows 10X.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   21.37K   109 downloads
  • Attached File  2.JPG   34.47K   125 downloads

Edited by breitner, 10 June 2021 - 15:30.


#30
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006

View Postcattavencu, on 05 iunie 2021 - 09:01, said:

Deci il platesti, nu-l primesti.

Din pretul a aproximativ 11 luni de cloud (303 lei) am cumparat un HDD extern de 4 TB. Deci de 4 ori mai mult.
Am adus cloudu' acasa, sa zic asa.
Nu l-ai adus acasa. Ai nevoie de minim 3 HDD-uri pentru RAID 5 ( 1 HDD failure) sau 4 in RAID 6 ( 2 HDD failure) si un NAS ca sa poti sa spui ca ai cloud acasa. Cam 4000 de lei ajunge un cloud mai ieftin. Dupa 12 ani de utilizare si zero defecte, incepi sa iesi pe plus.

Edited by Leo2006, 10 June 2021 - 19:17.


#31
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Știe Billu ce face!

Am văzut că există interes din partea multor utilizatori pentru o nouă versiune de Windows, iar Microsoft, care își cunoaște utilizatori mai bine decât se știu ei singuri, va oferi în cele din urmă o nouă versiune al acestui sistem de operare, chiar dacă deunăzi tocmai anulaseră o altă lansare a unei arome de Windows 10, care avea cerințe de sistem mai reduse și oferea o altă variantă de meniu start.

.

Cred că noua versiune de Windows va fi menținută în paralel cu Windows 10. 10-le nu pleacă nicăieri!

.

#32
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nici vorba ca se va scoate Windows sub numele de Windows 11. As putea pune pariu ca pur si simplu se va numi Windows plus un nume, gen "Sun Valley", asa cum MacOS are nume de localitati iar Linux de flori, fete sau baieti, filme, ape sau catei.

Probabil ca in sfarsit vor scoate vechile petice de interfata gen Control Panel, etc, prea arata ca un Logan care are motor de Dacia 1300 sub capota.

Edited by spooky51, 11 June 2021 - 07:49.


#33
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
As inclina sa cred ca este o miscare super desteapta a celor de la Microsoft. Daca pana acum doi ani toata lumea vedea piata telefoanelor in crestere, odata cu pandemia a explodat piata laptopurilor, iar Microsoft este deja acolo deja.
Piata PC-urilor desktop eu o vad doar pentru gaming sau sisteme puternice care necesita racire. Un alt loc de piata il vor ocupa prin scoli, etc, locuri unde nu vrei ca PC-ul sa fie furat.sau vandalizat.
Laptopurile vor cam ocupa piata PC-urilor, iar Windows se va concentra mult pe conectivitate. Integrarea cu Android va fi si ea o chestie, mai ales cu Microsoft Office.
Nu cred ca Microsoft Sun Valley va mai costa vreun ban. As zice ca Microsoft nu va mai urmari sa ia bani de la end-user, ci mai degraba de la dezvoltatorii de software, cautand sa-si consolideze suprematia. Pe partea de telefoane mobile probabil ca vor face un release de Android bazat pe compatibilitate cat mai buna a aplicatiilor, ca sa poata trage profit si din partea aceea.

Evident ca astept si eu sa vad ce e nou, desi sunt mai mult utilizator de Linux. Sunt convins ca va fi free, fresh install cu migrarea datelor prin cloud, sau macar pe baza licentelor cumparate anterior si free cu mici lipsuri nerelevante in functionalitate.

Edited by spooky51, 11 June 2021 - 08:37.


#34
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Dap. Si eu am siguranta ca va fi free.
Asa ar fi normal.

#35
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Sa-mi activez si eu contul de insider preview sa vad de ce e in stare.
Nici eu nu cred ca vor fi doua sisteme de operare in paralel. O cosmetizare pe care o asteptam cu totii dupa atatea actualizari de securitate si stabilitate mai reusite sau mai putin reusite.

Edited by Leo2006, 11 June 2021 - 15:20.


#36
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Nu este w10 și nici nu a fost Windows free / freeware! Înainte de a scrie pe-aici niște termeni citiți și voi un pic ce înseamnă acele cuvinte...

Ce-o fi mai departe om vedea...

Edited by Ravy, 12 June 2021 - 14:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate